• پنجشنبه / ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ / ۰۸:۱۸
  • دسته‌بندی: چهارمحال و بختیاری
  • کد خبر: 1400011909369
  • منبع : نمایندگی چهارمحال و بختیاری

زمانه آوینی‌ها تمام نشده است

زمانه آوینی‌ها تمام نشده است

ایسنا/چهارمحال و بختیاری رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری گفت: زمانه آوینی‌ها تمام نشده، نسل جدیدی در جامعه در حال رشد است که به اندازه هنرمندان دوران دفاع مقدس و ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در برابر موضوعات و مشکلات جامعه احساس مسئولیت دارند.

حجت‌الله شیروانی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص نامگذاری هفته هنر انقلاب اسلامی، اظهار کرد: ۲۰ فروردین‌ماه سالروز شهادت شهید مرتضی آوینی به نام روز هنر انقلاب اسلامی نامگذاری شده است که به‌همت حوزه هنری انقلاب اسلامی هفته پس از شهادت این شهید به‌نام هفته هنر انقلاب نامگذاری شد.

رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه هنر انقلاب طبق تعاریف هنر متعهد به حقیقت نامیده می‌شود، گفت: حقیقت واحدی در جهان وجود دارد که از طریق مختلف می‌توانیم به این حقایق دست پیدا کنیم، اما برخی از افراد مسائلی مانند زندگی پس از مرگ، معاد، توحید، نبوت و ... را قبول ندارند، در هنر انقلاب اسلامی، هنرمند باید قائل به وجود خداوند، دین‌مداری و ... است.

وی بیان کرد: همه در این جهان مسئولیم، هنر باید در راه مبارزه با ظلم، استثمار و استکبار به‌کار گرفته شود، وظیفه هنر ستادن داد مظلوم است، در دفاع مقدس "انقلاب اسلامی" یک جلوه دیگر نیز پیدا کرد و آن مفهوم شهادت بود که این مفهوم بعد از مسئولیت معنا پیدا می‌کند.

هنرمند باید مشکلات جامعه را بیان و به تصویر بکشد

شیروانی با اشاره به مستند روایت فتح که توسط شهید مرتضی آوینی ساخته شد بود، توضیح داد: رفتار شهدا کاملا هنرمندانه بوده است، هنرمند باید اوضاع اجتماعی و احوالات جامعه را رصد کند، سپس درصدد باشد که این مشکلات را به تصویر بکشد و بیان کند، ما انتظار نداریم هنرمند معضلات جامعه مانند بیکاری، مسکن و ... را حل کند، اما باید این مشکلات را به تصویر بکشد و به حساسیت اجتماعی تبدیل کند تا مسئولان برای آن چاره‌ای بیاندیشند.

رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اینکه هنر انقلابی با هنر انقلاب اسلامی تفاوت دارد، یادآور شد: هنر انقلابی به‌دنبال اعتراض و دگرگونی در جامعه می‌رود، اما هنر انقلاب اسلامی در ایران هنری است که انتظار می‌رود به‌دنبال اصلاح، ساختن، دگرگونی و مبارزه با دشمنان باشد و در بالای سر هنر انقلاب اسلامی پرچم اسلام قرار دارد.

وی افزود: حوزه هنری مدعی پرچمداری هنر انقلاب اسلامی است، مدعی هستیم هر قدمی که بر می‌داریم به سمت سازندگی خواهد بود و به زعم خودمان این اقدامات حرکت به سمت هنر مسئولانه و متعهدانه‌ است، اما امکان دارد عده‌ای معتقد باشند که آثار تولیدی حوزه هنری در بخش کتاب، فیلم، موسیقی، تئاتر، هنرهای تجسمی و ... سازنده نبوده است، تمام تلاش حوزه هنری در راستای خدمت به جامعه، افزایش امید و نشاط و نشان دادن مشکلات و سازندگی بوده و خواهد بود.

آثار فعالیت‌های فرهنگی پس از چند سال در جامعه نمود پیدا می‌کند

شیروانی با اشاره به اینکه آثار تولیدی هنرمندان حوزه هنری مخاطبان خاص خود را در جامعه دارد، گفت: عموما بعد از ارائه این آثار در جامعه بازخوردهای مثبت از سوی مخاطبان دریافت می‌شود، اما باید به این نکته توجه کرد که آثار اقدامات فرهنگی برخلاف کارهای عمرانی که بلافاصله نمود عینی پیدا می‌کند، چندین سال بعد در جامعه نمایان خواهد شد.

رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری تدوام و استمرار تولیدات هنری در حوزه انقلاب اسلامی را برای اثرگذاری در جامعه بااهمیت دانست و تصریح کرد: اقدامات فرهنگی مانند تولید فیلم، برگزاری کنسرت، تئاتر، شب شعر، خاطره‌گویی، برگزاری مجمع شعر طنز و ... باید استمرار و مداومت داشته باشد و همچنین طبق ذائقه همه افراد جامعه باشد تا بتوان تاثیر ملموس آن را در جامعه مشاهده کرد، اما عموما به‌علت کمبود اعتبارات حوزه فرهنگی این اقدامات به‌صورت مقطعی و پراکنده انجام می‌شود.

وی بیان کرد: امروز دنیای تنوع و تکثر است، باید در مراکز فرهنگی مانند فرهنگسراها برنامه‌های مستمر هنری به‌صورت منظم برگزار شود تا هنر آنگونه که شایسته است به خدمت جامعه در بیاید، مقام معظم رهبری نیز تاکید ویژه‌ای بر روی موضوع هنر انقلاب اسلامی دارند و باتوجه به ادبیات و زبان غنی ایران این موضوع می‌تواند در آثار تولیدی نمود خاص داشته باشد و ماندگار شود.

شیروانی با بیان اینکه شهید مرتضی آوینی به‌عنوان هنرمند تراز انقلاب اسلامی معرفی شده است، تاکید کرد: شهید آوینی برای رسیدن به این مرحله سیر و سلوک را دنبال کرد، این شهید روشنفکری را به‌ تمام معنا درک کرد و سپس در شرایط انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به‌واسطه آشنایی با آرمان‌های امام خمینی(ره) دچار تحول شد.

رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری ادامه داد: نمی‌توان انتظار داشت در شرایط فعلی عینا فردی با ویژگی‌ها و سلوک شهید آوینی رشد کند، اما هم‌اکنون در سال ۱۴۰۰ هنرمندانی داریم که در آثارشان تعهد این شهید به وضوح قابل مشاهده است و ادامه‌دهنده راه این شهید هستند، هنرمندانی مانند مجید مجیدی، حاتمی‌کیا و ... هنرمند مسئول زمانه خود هستند و برای تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی تلاش می‌کنند.

شاهد خودپسندی، خودخواهی و مادی‌گرایی برخی از هنرمندان هستیم

وی با اشاره به اینکه در جامعه کنونی شاهد خودپسندی، خودخواهی و مادی‌گرایی برخی از هنرمندان هستیم، گفت: امروز زمانه خاصی است، امروز مسائل مالی در اولویت این هنرمندان قرار گرفته، در حالی که در دوران دفاع مقدس این مسائل اصلا مطرح نبود.

شیروانی تصریح کرد: زمانه آوینی‌ها تمام نشده، نسل جدیدی در جامعه در حال رشد است که به اندازه هنرمندان دوران دفاع مقدس و ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در برابر موضوعات و مشکلات جامعه احساس مسئولیت دارد، جوانان امروز برای آوینی شدن نیازمند سیر و سلوک هستند، فاصله گرفتن از مردم آرمان شهید آوینی نبود، این شهید بزرگوار در جبهه رشادت‌های افرادی را به تصویر می‌کشید که زندگی کاملا معمولی داشتند، اما در طول دوران دفاع مقدس کارهای خارق‌العاده‌ای انجام دادند.

رئیس حوزه هنری چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: بیش از ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی و بیش از ۳۰ سال از پایان جنگ تحمیلی در کشور می‌گذرد، اما بعد از چهار دهه به تازگی کتاب انقلاب اسلامی در چهارمحال و بختیاری گردآوری و به چاپ رسید، باید تاکنون تمامی خاطرات شهدا، رزمندگان و جانبازان گردآوری و تبدیل به کتاب خاطره، رمان، آثار هنری و فیلم می‌شد و این تولیدات نیز باید بر اساس ذائقه مردم باشد تا مخاطب جذب آن شود.

وی با تاکید بر اینکه آدم‌های خاص و ویژه‌ای در دوران دفاع مقدس حاضر بودند، خاطرنشان کرد: این افراد باید به مردم جامعه شناسانده شود، فیلم‌های خوبی در دهه‌های گذشته در رابطه با دفاع مقدس ساخته شد، اما تولید اینگونه آثار تداوم نداشت، برخی از مردم جامعه تمایلی به خواندن کتاب ندارند، اما از فیلم و موسیقی استقبال می‌کنند، بنابراین می‌توان از این ظرفیت‌ها در شناساندن آن دوران بهره برد.

شیروانی در پایان خاطرنشان کرد: صدا و سیما به تنهایی نمی‌تواند در این حوزه تولید داشته باشد و باید بقیه نیز در این مسیر همراهی کنند، فیلم تاثیر بالایی در مباحث فرهنگی دارد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.