• پنجشنبه / ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۱:۱۲
  • دسته‌بندی: سمنان
  • کد خبر: 1400011909496
  • خبرنگار : 50233

گزارش ایسنا از یک هفته کرونایی در استان

نقشه‌ای که روز به روز سرخ‌تر و زندگی‌هایی که سیاه‌تر می‌شوند!

نقشه‌ای که روز به روز سرخ‌تر و زندگی‌هایی که سیاه‌تر می‌شوند!

ایسنا/سمنان این روزها، اگرچه به دست معجزه‌گر طبیعت و بارش رحمت الهی، زمین روز به روز سبزتر می‌شود اما شوربختانه به دست ویران‌گر ویروس کرونا، نقشه‌های استانی در کشورمان روز به روز سرخ‌تر و متعاقب آن متاسفانه زندگی‌هایی سیاه‌تر می‌شود.

مقایسه آمار روزانه مبتلایان استان طی یک هفته اخیر به روشنی گویای انفجار دوباره، بیماری نوظهور و همچنان ناشناخته کروناویروس در استان و کشور است.
شاید در روز طبیعت و در آستانه اولین هفته کاری بعد از تعطیلات نوروزی کسی فکر نمی‌کرد در فاصله تنها یک هفته، میزان موارد ابتلا و بستری، چنان رشد بالایی داشته باشد.

سخنگو و جانشین رئیس ستاد استانی مقابله با کروناویروس استان سمنان در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به آخرین آمار اعلامی روزانه کرونا در این استان اظهار کرد: طی 24 ساعت گذشته 341 مبتلای قطعی جدید در استان سمنان شناسایی شده است.

حبیب‌الله خجسته‌پور افزود: با شناسایی این 341 بیمار در 18 فروردین‌ماه شمار کل مبتلایان قطعی در استان سمنان و در جمعیت تحت‌پوشش دو دانشگاه علوم پزشکی سمنان و شاهرود به 28 هزار و 562 بیمار رسیده است.

وی از ثبت یک فوتی طی روز گذشته در استان خبر داد و تصریح کرد: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون در مجموع 947 نفر در استان قربانی این بیماری عالم‌گیر شده‌اند.

جانشین رئیس ستاد استانی مقابله با کروناویروس با اشاره به افزایش موارد شناسایی سرپایی در یکی دو هفته اخیر تصریح کرد: از مجموع بیش از 28 هزار و 560 بیمار کرونایی استان، 20 هزار و 946 نفر به صورت سرپایی شناسایی شدند.

وی در پاسخ به پرسشی در ارتباط با شمار موارد بستری فعلی در استان ضمن تقدیر از تلاش مجاهدانه مدافعان سلامت خاطرنشان کرد: در حال حاضر در بیمارستان های تحت پوشش دو دانشگاه علوم پزشکی استان در مجموع 244 بیمار کرونایی بستری هستند.

 سخنگو رئیس ستاد استانی مقابله با کروناویروس استان بر ضرورت توجه بیشتر به پروتکل‌های بهداشتی و حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی تاکید و از عموم شهروندان هم‌استانی خواست مدافعان سلامت را در مهار این بیماری عالمگیر یاری کنند.

وی با اشاره به وضعیت رنگ‌بندی شهرستان‌های هشت‌گانه این استان اظهار کرد: در حال حاضر ، شهرستان‌های سمنان، شاهرود ، دامغان و گرمسار در وضعیت رنگ بندی قرمز و شهرستانهای سرخه، مهدی شهر و میامی در وضعیت نارنجی و شهرستان آرادان در وضعیت زرد قرار دارند.

استان سمنان و نقشه‌ای که هر هفته سرخ‌تر می‌شود!

مقایسه آماری مبتلایان و بررسی وضعیت رنگ‌بندی شهرهای استان از آخرین روز تعطیلات در 13 فروردین تا روز گذشته و امروز در پایان هفته به روشنی گویای این است که در فاصله این یک هفته، شرایط به شدت پرخطرتر شده است.
وضعیت رنگ‌بندی‌های کرونایی در استان سمنان امروز به گونه‌ای است که چهار شهرستان استان در وضعیت قرمز ، شه شهرستان در وضعیت نارنجی و تنها یک شهرستان این استان در وضعیت زرد است و این در حالی است که هفته گذشته و در آستانه آغاز اولین هفته کاری بعد از تعطیلات، استان سمنان هیچ شهرستانی با وضعیت قرمز کرونایی نداشته است. در هفته گذشته چهار شهرستان این استان در وضعیت زرد و یک شهرستان آن در وضعیت آبی بوده است و این در حالی است که در آخرین روز همان هفته امروز  هفت شهرستان از مجموع شهرستان‌های هشتگانه استان در وضعیت قرمز و نارنجی هستند.
جدای از این بررسی آمار مبتلایان و موارد بستری در آغاز و پایان هفته جاری به روشنی گویای بدتر شدن وضعیت همه‌گیری کروناویروس در استان است و متاسفانه علی‌رغم هشدارهای مداوم مسوولان استان و ستاد مقابله با کرونا، به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و افزایش دورهمی‌ها و دید و بازدیدها تنها در فاصله کمتر از یک هفته شمار بستری‌ها و مبتلایان جدید در استان سمنان و در جمعیت تحت پوشش دو دانشگاه علوم پزشکی استان به شدت افزایش یافته است.

1144 مبتلای جدید در کمتر از یک هفته!
مقایسه آماری موارد ابتلا در استان سمنان طی تنها یک هفته گویای این است که تنها در کمتر از یک هفته‌ای که از آخرین تعطیلات نوروزی در روز سیزه بدر تا به دیروز گذشته 1144 مبتلای جدید در کمتر از این یک هفته به شمار مبتلایان استان افزوده شده و شمار موارد مثبت از 27 هزار و 418 نفر در آمار اعلام شده 13 فروردین‌ماه در آمار اعلام شده روز 18 فروردین‌ماه به 28 هزار و 562 نفر رسیده است.
همچنین طی کمتر از این یک هفته موارد بستری شده فعلی و اشغال تخت‌های بیمارستانی بخش کرونا در استان با افزایش قابل توجه روبرو بوده به طوری که تعداد موارد بستری فعلی از 136نفر در روز سیزده بدر در روز گذشته به 244 نفر رسیده است.

جدای از این شمار مبتلایان جدید روزانه در استان نیز در همین بازه زمانی با افزایش چشمگیر روبرو بوده به گونه‌ای که موارد شناسایی روزانه کونا در استان سمنان از شناسایی روزانه 165 مبتلای جدید در آغاز این هفته(13 فروردین) در پایان این هفته(چهارشنبه 18 فروردین) به 341 مبتلای جدید رسیده است.

به هر حال بررسی آمار و ارقام روزهای ابتدایی و انتهایی همین یک هفته به وضوح گویای سیر به شدت صعودی کروناویروس در استان سمنان و البته در سراسر کشور است و می‌طلبد که عموم شهروندان با پرهیز از هرگونه عادی‌انگاری، با جدیت به پروتکل‌های بهداشتی و توصیه‌های کارشناسان و مدافعان سلامت توجه کرده تا با عبور از شرایط پرخطر فعلی، به مروز به وضعیت با ثبات‌تری برسیم.
متاسفانه در این دو سه هفته، علی‌رغم هشدارهای مداوم مسولان، به دلیل بی‌توجهی به پروتکل‌ها، افزایش سفرها و دورهمی‌ها و به دنبال آن با جابه جایی و انتقال ویروس شاهد سیر فزاینده مبتلایان و موارد قربانی در استان و کشور بودیم، روندی که به نظر می‌رسد با توجه به نظر کارشناسان و تجربه به دست آمده از پیک‌های قبلی همچنان و حداقل برای چند هفته آتی ادامه‌دار خواهد بود و درست از همین رو همه ما شهروندان وظیفه داریم در این شرایط پرخطر، با رعایت حداکثری پروتکل‌ها و کمک به کاهش فرآیند انتقال کروناویروس، مدافعان خسته سلامت را که افزون بر یک سال است مجاهدانه به رویارویی بی‌وقفه با کووید19 می‌پردازند؛ یاری دهیم.
 به هر روی اگرچه زمین این روزها، به معجزه سرانگشتان بهارطبیعت و بارش قطرات رحمت الهی، روز به روز سبزتر می‌شود و به موازات آن گویی، دست ویران‌گر ویروسی ناشناخته و نوظهور، نقشه‌های استانی کشورمان را روز به روز سرخ‌تر و متعاقب آن شوربختانه برخی زندگی‌ها سیاه‌تر می‌شود اما هنوز هم با معجزه امید و در کنار هم بودن می‌توان به روزهای روشن فردا و زمینی خالی از ویروس منحوس کرونا، امیدوار بود؛ امیدی که تحقق آن نیازمند با هم بودن و تلاش فرد فرد مردمان زمین و البته هم‌وطنان ایرانی است باشد که در پس این روزهای رنج‌آور در فروردین‌ماه، فرداهای اردیبهشتی، چشم‌به راه همه ما است.
هوشنگ حبیبی بسطامی- ایسنا سمنان

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.