• چهارشنبه / ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۵:۱۱
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 1400012514573
  • خبرنگار : 71381

پربازدیدترین اخبار سیاسی ۲۵ فروردین ایسنا

پربازدیدترین اخبار سیاسی ۲۵ فروردین ایسنا

اظهارات رییس جمهور درباره مذاکرات وین/ گفت‌وگوی جوزپ بورل و آنتونی بلینکن پیرامون ایران و برجام/ توضیحات امیری درباره شکایت نمایندگان از رییس جمهور/ اعلام اتهامات ۲۱ نفر از شبکه همکاران حسن رعیت و... در صدر اخبار مورد توجه و پربازدید امروز مخاطبان سرویس سیاسی ایسنا بود که می‌توانید آنها را در این گزارش مرور کنید.

از مذاکرات وین نترسید/در این مقطع آوردن واکسن خارجی وظیفه ماست

 به گزارش ایسنا، اظهارات رییس جمهور درباره مذاکرات وین در صدر اخبار پرمخاطب قرار گرفت.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه هیات دولت تاکید کرد: از مذاکره وین نترسید، بعضی ها می ترسند؛ حالا آنقدر که بعضی ها نگران هستند که مذاکره فوری انجام شود و تحریم ها زود برداشته شود و در انتخابات مشکل پیدا کنند. حالا اینگونه هم نیست و مذاکره پیچیدگی های خودش را دارد. نباید اینقدر نگران باشیم. 

رییس جمهور در بخش دیگری از صحبت های خود به کار سنگین بخش بهداشت در موضوع کرونا اشاره کرد و گفت: الان در این مقطع آوردن واکسن خارجی وظیفه ماست و در کنار وزارت بهداشت که وظیفه خود را دارد بخش های خصوصی هم اگر می توانند در این زمینه آزاد هستند. از طرفی ما همه واکسن های داخلی را هم تقویت می کنیم، بعضی ها می گفتند بگذارید فقط روی یک واکسن کار شود ولی ما دیدیم اینها تزاحمی با هم ندارند و پایه هایشان با هم متفاوت است و باعث به تاخیر افتادن یکدیگر هم نمی شود. پس روی همه واکسن ها کار کردیم البته ممکن است واکسن داخلی در تابستان به دست مردم برسد.

گفت‌وگوی جوزپ بورل و آنتونی بلینکن پیرامون ایران و برجام

دومین خبر پربازدید، گفت و گوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امور خارجه آمریکا درباره ایران و برجام بود.

سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخشی از یک بیانیه که پس از دیدار و گفت‌وگوی جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در بروکسل منتشر کرد، آورده است: ایران از موضوعات گفت‌وگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امور خارجه آمریکا بوده است.

خبرهای مرتبط را می توانید در لینک های زیر بخوانید.

رایزنی رییس هیات مذاکره‌کننده روسیه در نشست وین با عراقچی 

حمایت تعدادی از سناتورهای دموکرات از بازگشت آمریکا به برجام

ایران همیشه در اجرای تعهدات برجامی‌اش شفاف بوده است

***

توضیحات امیری درباره شکایت نمایندگان از رییس جمهور

توضیحات معاون پارلمانی رییس جمهور درباره شکایت نمایندگان از رییس جمهور به خاطر ابلاغ نکردن قوانین مصوب مجلس هم مورد توجه مخاطبان قرار گرفت.

حسینعلی امیری در این رابطه گفت: من با حوصله مواضع مجلس را شنیدم. یکی از نمایندگان فهرست ۱۳ فقره قانون را مطرح کرد که رییس جمهور آنها را امضاء و ابلاغ نکرده است و من مفصل درباره هر ۱۳ مورد توضیح دادم.

وی افزود: دوره قانونگذاری در قانون اساسی چهار سال کمااینکه دوره دولت هم چهار سال است. اقدامات نظارتی باید در هر دوره قانونگذاری انجام شود. ۱۰ مورد از  ۱۳ فقره قانونی که نام برده شده است، مربوط به مجلس نهم و دهم است که آقای لاریجانی رییس وقت مجلس نهم و دهم این قوانین را برای انتشار به روزنامه رسمی ارسال کرده اند. بنابراین از جهت حقوقی چون دوره قانونگذاری چهار سال است و اعمال نظارتی مجلس هم باید مربوط به همان دوره باشد، از جهت شکلی این ۱۰ فقره قابل بحث نیست.

اعلام اتهامات ۲۱ نفر از شبکه همکاران حسن رعیت

خبر بعدی‌، اعلام اتهامات ۲۱ نفر از شبکه همکاران حسن رعیت در دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات حسن میرکاظمی معروف به رعیت در شعبه ۵ دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی بابایی بود.

موارد اتهامی حسن رعیت متهم ردیف اول پرونده از جمله روابط نزدیک وی با قاضی منصوری؛ ارتباطات او با سیامک صمیمی قائم مقام معاونت برنامه‌ریزی وزارت صنایع و معادن وقت جهت انتفاع نامشروع از تسهیلات کلان بانک‌های صنعت و معدن و کشاورزی؛ ارتباط با محمد آریا؛ پرداخت رشوه به رئیس هیئت مدیره بانک صادرات استان گلستان؛ پرداخت رشوه به رئیس شعبه بانک پارسیان کیش؛ سوءاستفاده از حساب کارمندان خود جهت پولشویی و اخذ حواله‌های ارزی دولتی به واسطه شرکت‌هایی با ذینفع واحد و عدم واردات کالاهای تولیدی است.

از کار افتادن هزاران سانتریفیوژ در سایت نطنز درست نیست

اظهارات رئیس کمیته امنیت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی پس از بازدید هیاتی از کمیسیون امنیت ملی از نطنز هم از اخبار پربازدید بود.

ابراهیم عزیزی با بیان اینکه حادثه اخیر نطنز به بخشی از کابل های تامین و انتقال بر خسارت زده است، گفت که از کار افتادن هزاران سانتریفیوژ در سایت هسته ای نطنز درست نیست و آن را تکذیب می کنم.

غنی‌سازی ۶۰ درصدی نتیجه اقدامات طرف مقابل است

محمود واعظی هم در پاسخ به این پرسش که پیام غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در حین مذاکرات وین چیست، گفت: در ارتباط با این اقدام طبیعی است که فعالیت‌های هسته‌ای ما ماهیت صلح‌آمیز دارد و هرکدام از این اقداماتی که انجام می‌شود معمول است. یعنی مشخص است که برای چه هدفی داریم آن را انجام می‌دهیم.

رییس دفتر رییس‌جمهوری افزود: طبیعی است که آنچه ما تصمیم گرفتیم هم درباره زنجیره IR6 و هم در مورد افزایش غنی‌سازی تا ۶۰ درصد، هردو نتیجه اقدامات طرف مقابل است.

" نطنز" با سرعت هرچه بیشتر حرکت خواهد کرد/ عزم دانشمندان ایرانی پابرجاست

همچنین سازمان انرژی اتمی با انتشار پیامی در توییتر به اقدامات تروریستی دشمنان در صنعت هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران واکنش نشان داد.

در بخشی از این پیام  آمده است: تاسیسات هسته‌ای نطنز با سرعت هرچه بیشتر به سوی اهداف تعیین‌شده حرکت خواهد کرد و عزم دانشمندان ایرانی پابرجاست.

اورانیوم ۶۰ درصد ربطی به سوخت راکتور تهران ندارد/ غنی‌سازی در نطنز متوقف نشده است

رییس سازمان انرژی اتمی هم  گفت: اورانیوم غنی شده ۶۰ درصد را به عنوان سوخت راکتور تهران نمی‌خواهیم استفاده کنیم، بلکه برای ساخت Targetهای U۳O۸ است که اورانیوم (U) آن ۶۰ درصد غنا دارد. بنابراین با اورانیوم ۶۰ درصد "هدف" یا Target درست می کنیم.

علی‌اکبر صالحی تاکید کرد: مقدمات اجرای ۶۰ درصد را انجام داده‌ایم و غنی‌سازی در نطنز متوقف نشده و مقدار غنی سازی هم قابل توجه است. فقط یک سالن ما دچار اشکال شده است و در اسرع وقت و ظرف حداکثر دو روز آینده برق اصلی‌اش متصل می‌شود و آغاز فرایند جایگزینی سانتریفیوژها آسیب دیده با دقت و سرعت انجام خواهد گرفت.

دیگر اخبار مرتبط را در لینک های زیر دنبال کنید.

تاکید باقری کنی بر «هوشیاری در نطنز» و «هوشمندی در وین»

حادثه نیروگاه نطنز باید در مجامع بین المللی دنبال شود

واکنش انصارالله یمن به حادثه نطنز

غنی سازی ۶۰ درصدی در دو زنجیره از سانتریفیوژهای جدید انجام می شود

اقدامات اسراییل بدون پاسخ نمی ماند/ایران با هوشیاری در دام اسراییل نیفتد

***

میزان افزایش ضریب حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال ۱۴۰۰ تعیین شد

تعیین میزان افزایش ضریب حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال ۱۴۰۰ هم از پرمخاطب ها بود.

بر اساس مصوبه هیأت وزیران، ضریب حقوق اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و قضات، شاغلین مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری، کارمندان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت از جمله کارمندان وزارت اطلاعات و شاغلین پست‌های سیاسی وزارت امور خارجه، به میزان ۲۵ درصد افزایش می یابد.

همچنین حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوق‌های بازنشستگی در سال ۱۴۰۰، ۲۵ درصد نسبت به سال ۱۳۹۹ افزایش می‌یابد، مشروط به آنکه میزان افزایش حقوق، متناسب با سنوات خدمت قابل قبول، از ۲۵ میلیون ریال تجاوز نکند.

بنیانگذار شبکه اتوبوسرانی تهران کیست؟

گزارش ایسنا به مناسبت شصت و پنجمین سالگرد تأسیس شرکت اتوبوسرانی عمومی، پربازدیدترین خبر بامداد امروز بود.

در بخشی از این گزارش آمده است: شرکت اتوبوسرانی عمومی که بعدها به شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه تغییر نام داد، به بنیانگذاری مهدی قلی خان هدایت معروف به مخبرالسلطنه سیاستمدار و ادیب دوران قاجار و پهلوی است که در عصر شش پادشاه زیست و ۵۳ سال از عمر خود را در دربار پنج پادشاه خدمت کرد.

گزارش کامل ایسنا از حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه) بیست و پنجم فروردین ماه ۱۴۰۰ هیات دولت را نیز می توانید اینجا بخوانید.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.