• پنجشنبه / ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ / ۰۹:۰۰
  • دسته‌بندی: رسانه دیگر
  • کد خبر: 1400012614841
  • منبع : مطبوعات

آقای طارمی! شما درست گفتید

آقای طارمی! شما درست گفتید

در ۲۴ ساعت گذشته شاید ثانیه‌ای نبوده که از مهدی طارمی، مهاجم ایرانی باشگاه پورتو، خبری نقل نشده باشد.

به گزارش ایسنا، روزنامه «شرق» در ادامه نوشت: مهاجم بوشهری و ۲۸ساله پورتو با درخشش در لیگ قهرمانان اروپا و البته زدن یک سوپرگل به چلسی نامش را بیش از پیش سر زبان‌ها انداخت و علاوه بر مطرح‌کردن خودش یک بار دیگر اسم فوتبال ایران را هم در قاره سبز زنده کرد.

مهدی در مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا و در جریان بازی برگشت تیم‌های پورتو و چلسی ۳۰ دقیقه فرصت بازی به دست آورد ولی برای درخشیدن مجدد شاید فقط به یک توپ بلند ارسالی نیاز داشت تا توانایی‌هایش را به رخ بکشد.

او درست در ثانیه‌های پایانی با یک ضربه قیچی‌برگردان تماشایی دروازه چلسی را باز کرد تا بازی با همان گل و نتیجه به پایان برسد. اگرچه حلاوت آن گل برای علاقه‌مندان به فوتبال در ایران بسیار زیاد بود ولی تلخی‌اش به کام پورتویی‌ها ماند؛ چون آنها بازی رفت را ۲ بر صفر باخته بودند و با وجود زدن چنین سوپرگلی از رسیدن به مرحله نیمه‌نهایی بازماندند. البته که مهدی طارمی علاوه بر آن گل فوق‌تماشایی یک رکورد ویژه هم از خودش به جا گذاشت و تبدیل شد به اولین ایرانی تاریخ که توانسته در یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا گل‌زنی کند.

او که پیش‌تر توانایی‌هایش را برای بازی در سطح اول فوتبال دنیا نشان داده با این گل حالا بیش از گذشته نامش را سر زبان‌ها انداخته است. هرچند در ایران اما هنوز با گل‌زدن و گل‌نزدن‌های مهدی طارمی «شوخی» می‌شود. حتی همین ۲۴ ساعت گذشته سوپرگل مهدی طارمی در فضای مجازی یکی از سوژه‌های داغ بود که با استقبال گسترده مواجه شد.

آیا خیریتی در کار است؟

شاید کلیدواژه اصلی بحث‌های تازه درباره توانایی‌های مهدی طارمی «خیریت» باشد؛ کلمه‌ای که او بعد از محرومیت چهارماهه‌اش در پرسپولیس به زبان آورد و گفت «حتما خیریتی در این محرومیت است» و تا مدت‌ها نقل محافل بود. ماجرا مربوط به سال ۱۳۹۶ است که او بعد از بازگشت از لیگ ترکیه و حضور مجدد در پرسپولیس نه‌تنها خودش را در معرض محرومیت چهارماهه قرار داد بلکه پرسپولیس را هم از دو پنجره نقل‌وانتقالاتی محروم کرد تا یکی از سخت‌ترین روزهای تاریخ باشگاه رقم بخورد. با وجود آنکه هواداران پرسپولیس همچنان مهدی طارمی را بابت آن اتفاق و البته آن واژه «خیریت» سرزنش می‌کنند اما سیر اتفاقات رخ‌داده نشان می‌دهد اتفاقا «خیریتی» در آن محرومیت بوده و حق با مهدی طارمی است!

خیریت اول: خروج از ترکیه

مهدی طارمی تبدیل به ستاره خط حمله پرسپولیس شده بود و داشت می‌درخشید. او در آن روزها با وجود اینکه فرصت‌های بی‌شمار گل‌زنی را هدر می‌داد اما هوشش در جاگیری در محوطه جریمه را به رخ می‌کشید و خیلی زود توانست تبدیل به برترین گل‌زن پرسپولیس شود و لیگ را هم تحت تأثیر خودش کند. طارمی بعد از درخشش در پرسپولیس اما هوای فوتبال اروپا به سرش زد و در اقدامی عجیب‌وغریب راهی ترکیه شد تا برای ریزه‌اسپور این کشور بازی کند. اقدامی بحث‌برانگیز که با سروصدای زیادی همراه شد. طارمی اما خیلی سریع فهمید که «اروپا» را «اشتباهی» انتخاب کرده و تقاضای بازگشت به پرسپولیس را داد. پرسپولیس هم او را برگرداند ولی بعدا فیفا باشگاه ایرانی را به دلیل «اغوا»ی بازیکن تیم دیگری محکوم کرد و خود طارمی را هم چهارماه محروم کرد. این‌طور شد که پرسپولیس از دو پنجره نقل‌وانتقالاتی محروم شد ولی خیریتی که در آن ماجرا برای مهدی طارمی رقم خورد، این بود که پی برد هر اروپایی اروپا نیست!

خیریت دوم: محرومیت پرسپولیس

دومین خیریتی که آن ماجرا در دلش داشت، برای پرسپولیس رقم خورد؛ اگرچه آن زمان روزهای سختی را باشگاه متحمل شد ولی به لطف محرومیت مهدی طارمی و البته محرومیت از خرید بازیکن جدید چند اتفاق خوب رخ داد: اول اینکه یکی مثل علی علیپور که زیر سایه مهدی طارمی فرصت بازی‌کردن نداشت متولد و تبدیل به گل‌زن اول باشگاه شد. اتفاق دیگر هم استفاده از بازیکنان بعضا کم‌نام‌ونشان از سوی برانکو به دلیل محرومیت بود. خیریت اصلی اما این بود که همان محرومیت باعث پایه‌گذاری عصر جدید پرسپولیس شد. برانکو با تزریق روحیه جنگندگی و البته تیمی، کاری کرد که پرسپولیس تغییر تفکر دهد و بی‌نیاز از ستاره‌ها، تبدیل به یک تیم منسجم شود. پرسپولیس هنوز بعد از چهار قهرمانی پی‌درپی نان همان سخت‌کوشی، جنگندگی و تغییر ذهنیت بازیکنانش را می‌خورد!

خیریت سوم: خروج به مقصد قطر

اگرچه مهدی طارمی بعد از آن محرومیت و با وجود نیاز پرسپولیس به بازیکن حاضر نشد در این تیم بماند و راهی قطر و الغرافه شد ولی باز هم «خیرش» به پرسپولیس رسید. در آن بازه زمانی، باشگاه پرسپولیس از کنار فروش مهدی طارمی به الغرافه قطر رقم ۶۰۰ هزار دلار سود کرد. رقمی که در آن زمان برای خودش ارزشمند بود و کمک زیادی به باشگاه کرد. آن رقم دیگر «خیریتی» بود که مهدی طارمی بعد از داستان محرومیت چهارماهه‌اش بنا کرده بود.

خیریت چهارم: رسیدن به اروپای واقعی

از اینجا به بعد داستان خیریت‌های مهدی طارمی بیشتر نصیب خودش و البته فوتبال ایران شده است. او بعد از بازی‌کردن در الغرافه در تصمیمی جالب، پیشنهاد گران‌قیمت دیگر تیم‌های قطری را رد کرد تا به اروپا برود؛ این بار ولی اروپای واقعی! او به تیم ریوآوه پرتغال رفت و به این فکر می‌کرد که با درخشیدن در این تیم نه‌چندان مطرح می‌تواند در عرض یک سال به تیمی معتبر برود. مهدی درست فکر کرده بود و در چشم به‌هم‌زدنی تبدیل به ستاره تیمش شد. او آن‌قدر گل زد تا عنوان آقای گلی لیگ پرتغال را به دست بیاورد. درخشش مهدی خیلی زود او را تبدیل به ستاره بازار نقل‌وانتقالات کرد و روزی نبود که خبر پیشنهاد یکی از تیم‌های مطرح پرتغالی به او در رسانه‌ها منتشر نشود.

خیریت پنجم: حضور در پورتو

پیوستن مهدی طارمی به باشگاه سرشناس پورتو اما نشان داد بی‌دلیل نبوده که مهدی طارمی عمدا یا سهوا از محرومیتش به‌عنوان خیریت یاد کرده است. او حالا عضو یکی از بهترین تیم‌های تاریخ پرتغال است و این فرصت را دارد تا در هر جامی به همراه تیمش در انتظار قهرمانی باشد. مهدی اگرچه در هفت هفته نخست لیگ مورد بی‌مهری سرمربی قرار گرفت ولی از زمانی که به او فرصت داده شد تا همین حالا که با گل‌های دیوانه‌کننده‌اش همه را به وجد آورده، لحظه‌ای دست از تلاش برنداشته است. او سه‌شنبه‌شب گلی را وارد دروازه چلسی کرد که می‌تواند در انتهای فصل کاندیدای دریافت جایزه پوشکاش شود؛ جایزه‌ای که اگر نصیبش شود، یکی از مهم‌ترین جوایزی خواهد شد که یک بازیکن ایرانی در طول تاریخ برده است. البته که از همه مهم‌تر زنده‌کردن نام دوباره فوتبال ایران در سطح اول دنیاست؛ مهدی طارمی درست می‌گفت: در آن محرومیت «خیریتی» بود!

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۰:۳۸

خیریت غلط بزرگوار

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۱:۵۸

قابل توجه آقای عادل فردوسی پور

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۲:۰۶

درود به شرفش عالیه این پسر .

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۲:۰۷

عالی عالی آفرین داره

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۸:۵۸

زرشک

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۲:۱۳

نوش جانش.مهدی و علی جهانبخش لیاقت این جایگاه هارو دارند.مشخص ذات درست و زندگی سالم و اعتقاد راسخی دارند.خدا هم پشتشونه.

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۳:۴۵

فک نکنم

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۲:۱۵

با ارزویی موفقیت بیشتر اقای طارمی باعث افتخار ماست که بچه جنوب پرچم ایران رو بالا نگه داره انشاالله جوانان ایران در کل جهان بدرخشن و برا ایران افتخار به وجود بیارن

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۲:۳۲

درودبرشما آقای طارمی.واقعاخسته نباشید

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۲:۴۹

نموووونه

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۲:۵۵

دمت گرم طارمی چقدر مزه داد به ما ایرانا این گل

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۲:۵۵

سلام یکی ازبهترین خبرهایی که ازحمایت یک اسطوره فوتبال خوب کشورمون خوندم همین مطلب بود

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۳:۰۶

آفرین به طارمی حالا قیمت طارمی تو ترانسفر مارکت نجومی میشه... وپورتوبابت فروشش کلی سود میکنه اینم یه خیریتی دیگه....

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۳:۱۳

طارمی واقعا عالیه، ماشالله

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۳:۱۴

چقدر چرت و پرت میگین همه چیو بهم وصل می کنید

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۳:۲۳

چون حقیقت اینه به کار خدا فکر کن که جور اینطور میشه

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۷ ۰۰:۰۴

چرت وپرت رو شما میگید

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۳:۲۸

خیریت بعدی اینه که در های فوتبال اروپا به روی بازیکنان ایرانی باز میشه انشالله به زودی مهدی و سردار به یه تیم بزرگ خواهند رفت . بعد از اونا هم جا برای پیشرفت بازیکنانی مثل بیرانوند و عابدزاده و علیپور و حسینی و ترابی و قاعدی باز میشه

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۳:۳۱

عالی بودی البته این گل آخر با قیچی برگردان💪💪💪 موفق تر شوی

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۳:۳۳

به امیدروزی که درتیم‌ رئال این سوپرگل رابه بارسابزنه ویابالعکس.

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۳:۳۴

عالی بود پسرپرسپولیس

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۳:۵۴

عالی بودی پسر ایران زمین

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۴:۴۶

🥺آره بخدا عشقه

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۶:۲۳

امیدواریم که ما ایرانی ها طارمی را در بارسلونا و رئال ببینیم به امید روزهای خوب و سلامتی

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۳:۵۱

اشک در چشمانم حلقه زد پسر آفرین بر تو و بر غیرت ایرانی تو از خدا میخوام هر روز پشت و پناهت باشه

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۳:۵۷

از دیدن بازی‌های طارمی وتلاش او لذت می برم هر چند موقعی که در پرسپولیس بودبا دو پنجره بسته تیم را از قهرمانی آسیا دورکرد... با آرزوی موفقیت بیشتر طارمی اعتقاد دارم. ماشین. گلزنی تیم.ملی ایران سردارآزمون هست که بدون نوسان دربازی های باشگاهی وملی گل میزند

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۴:۰۱

احسنت به شیر بچه ایرانی

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۴:۱۲

انشا اله بره رعال وسوپرگل را به بارسلونا بزند

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۴:۳۵

درود بر همشهری ما آقا مهدی هم با اخلاق هم ساکت وبدون حاشیه به امید پیشرفت بهتر در جایگاه بالاتر خدا به میان و دعا مردم بدرقه .....

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۵:۱۷

خدایی دمش گرم شیر مادر حلالش

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۵:۲۴

درود بر پسر پرسپولیسی

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۶:۱۱

شیرم بچه ایران شیرم بچه بوشهر

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۶:۴۲

حرکت قشنگی بود ولی توپ کنار پاش خورد و جهت مخالف پا توپ زاویه گرفت .یک جورایی شانسی بود .ولی بازم دمش گرم .

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۲۰:۰۹

شما هم برو با شانس و اقبال چنین گلی بزن! باور کن همه برات کف میزنن!

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۷:۲۳

مهدی در حال درخشش یه عده درحال سوزش

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۸:۴۶

من از همون وقتی که رفت الغرافه گفتم این پسر عالی هست و حالا در پورتو درخشید

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۸:۴۴

یکی از بهترین بازیکنن پرسپولیس دمت گرم آقای طارمی دلمون برات تنگ شدع

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۹:۰۲

خداوند پشت پناهت هرکسی زبان شو به خیر باز کنه الله پاک جوابش رو بخیر خوبی میده ماشاءالله

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۲۰:۱۲

ایشالله که این بازی‌های خوبی که میکنی باعث غرورت نشه وغرور یک ملت همیشه باشی

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۲۱:۲۳

کار غلط و جعل مدارک و اغوای بازیکن غلطه و با هیچ ماله ای نمیشه صافش کرد. غلط غلطه حالا هر اسمی واسش بذاری. از خبرگزاری که منسب به قشر قاعدتا فرهیخته دانشجویان هستش این تفکر و این قبیل متن ها و توجیه ها بعید هستش.!!!!

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۲۳:۲۶

بسیارعالی وزیبانقدشده سپاسگزارم(کاپیتان مهدی)

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۷ ۰۹:۵۶

به آقای کونسسیائو بفرمائید بله اینجوری باپشت به دروازه حریف حمله میکندوگلی تاریخی میزندحتااگردقیقه۹۰+وارد زمین شود وداغی بردلت میزند تاریخی تر.

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۷ ۱۲:۵۹

عالی بودی پسر شجاع

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۸ ۰۹:۱۴

چه خیریتی بالاتر از این که به لطف ایشون با چهارده نفر رفتیم فینال آسیا و باختیم