• پنجشنبه / ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۴:۴۳
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 1400020201195
  • خبرنگار : 71489

نتایج آخرین نظرسنجی درباره انتخابات ۱۴۰۰ منتشر شد/ تمایل ۴۳.۳ درصدی برای مشارکت در انتخابات

نتایج آخرین نظرسنجی درباره انتخابات ۱۴۰۰ منتشر شد/ تمایل ۴۳.۳ درصدی برای مشارکت در انتخابات

ایسپا نتایج آخرین نظرسنجی خود درباره انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ را منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در ادامه روند نظرسنجی های انتخاباتی که به منظور سنجش نگرش مردم ایران درباره انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ انجام شد، در فروردین ماه سال جاری یک نظرسنجی در مقیاس ملی را انجام داده است که در ادامه نتایج آن را بررسی می‌کنیم:

مشخصات پاسخگویان

بر اساس جزئیات منتشر شده از این نظرسنجی در این نظرسنجی اطلاعات از ۱۵۶۹ نفر شهریور به صورت مصاحبه تلفنی انجام شده است که ۴۹.۹ درصد پاسخگویان را مردان و ۵۱.۱ درصد آنها را زنان تشکیل می‌دهند. همچنین ۲۶.۶ درصد پاسخ گویان در بازه سنی ۱۸ تا ۲۹ سال، ۴۶.۹ درصد در سنین ۳۰ تا ۴۹ سال و ۲۶.۵ درصد در بازه ۵۰ سال و بالاتر بودند. ۶۵ درصد پاسخگویان این نظرسنجی میزان تحصیلات خود را غیر دانشگاهی و ۳۵ درصد دانشگاهی اعلام کرده‌اند. همچنین ۶۹.۶ درصد پاسخگویی آن را افراد متاهل و ۲۳.۹ درصد آنها را افراد مجرد تشکیل داده‌اند. ۳۸.۱ درصد پاسخگویان این نظرسنجی در مراکز استانها ۳۶ درصد در سایر شهرها و ۲۵.۹ درصد در روستاها سکونت داشتند.

پراکندگی جغرافیایی جمعیت نمونه ۳۱۰ شهرستان و روستاهای تابعه آن را در بر می گیرد. نرخ پاسخ در این طرح نیز ۶۵ درصد بوده که این میزان نشان می‌دهد از هر ۱۰۰ نفر ۶۵ نفر به درخواست پرسشگران برای مصاحبه پاسخ مثبت دادند.

اطلاع مردم از زمان انتخابات ریاست جمهوری

در این نظرسنجی به منظور سنجش میزان توجه شهروندان به موضوع انتخابات از آنها پرسیده شده «همانطور که می دانید چند ماه دیگر قرار است انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار شود آیا می دانید این انتخابات در چه ماهی برگزار خواهد شد؟» 
۵۰.۲ درصد شهروندان از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پیش رو اطلاع داشتند در مقابل نیست ۴۹.۸ درصد از پاسخگویان یا نمی‌دانستند انتخابات در چه ماهی برگزار می شود، یا به ماه های دیگری غیر از خرداد ماه اشاره کردند.

پیگیری اخبار مربوط به انتخابات

همچنین در این نظرسنجی از پاسخگویان پرسیده شده است «انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ماه برگزار خواهد شد، تا چه حد اخبار انتخابات را دنبال می کنید؟» ۴۱.۹ درصد پاسخگویان گفتند اخبار انتخابات را دنبال نمی کنند، ۲۶.۱ درصد کمی، ۲۰.۹ درصد تا حدی بگیره اخبار تحولات انتخاباتی هستند. افرادی که در حد زیادی اخبار مربوط به انتخابات را پیگیری می کند ۱۱.۱ درصد پاسخگویان را تشکیل می دهند.

دیدگاه پاسخگویان در خصوص میزان مشارکت مردم در انتخابات

۲۴ درصد پاسخگویان در جواب این پرسش که «فکر می کنید مردم تا چه میزان در این انتخابات (انتخابات ریاست جمهوری) شرکت می کنند» گفته‌اند فکر می‌کنند مردم به میزان زیاد یا خیلی زیادی در انتخابات ریاست جمهوری شرکت خواهند کرد. میزان مشارکت مردم از نظر ۱۴.۴ درصد متوسط و از نظر ۴۰.۳ کم یا خیلی کم است. ۲۱.۳ درصد نیز گفته‌اند نمی‌دانند مردم تا چه حد در انتخابات شرکت خواهند کرد.

میزان تمایل مردم به شرکت در انتخابات

در این نظرسنجی از شهروندان پرسیده شده است «خود شما برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری چه تصمیمی گرفته اید؟» که ۴۳.۳ درصد از پاسخگویان گفته اند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت خواهند کرد، ۴.۷ درصد احتمال زیاد شرکت خواهند کرد، ۲۰.۸ درصد هنوز تصمیم نگرفته‌اند، ۵.۸ درصد احتمال کمی دارد شرکت کنند و ۲۵.۳ درصد به هیچ وجه شرکت نخواهند کرد. (با توجه به انجام نظرسنجی به صورت تلفنی دو نکته را باید در نظر داشت: اول اینکه حداکثر تمایل به مشارکت همان عدد گزینه «قطعاً شرکت نمی کنم» (حتی حدود چهار درصد کمتر) است و دوم اینکه با توجه به محافظه کاری ناشی از روش تلفنی عدد گزینه «به هیچ وجه شرکت نمیکنم» معتبر نیست چون بخشی از کسانی که قصد شرکت در انتخابات ندارند گزینه «هنوز تصمیمی نگرفته‌ام» را انتخاب می‌کند.)

یافته‌های این نظرسنجی حاکی از آن است که ۱۹ درصد پاسخگویان در گروه سنی ۱۸ تا ۲۹ سال، ۴۲.۶ درصد در گروه سنی ۳۰ تا ۴۹ سال و ۵۶.۴ درصد پاسخگویان در گروه سنی ۵۰ سال به بالا تصمیم قطعی برای شرکت در انتخابات دارند. ۳۴.۱ درصد ساکنان مراکز استانها، ۴۱.۲ درصد ساکنان سایر شهرها و ۶۰.۲ درصد ساکنان روستاها گفته اند قطعاً در انتخابات شرکت خواهند کرد. همچنین ۴۷.۳ درصد افراد فاقد تحصیلات دانشگاهی و ۱۶.۶ در افراد دارای تحصیلات دانشگاهی تصمیم قطعی برای شرکت در انتخابات گرفته اند.

شرایط مردم برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰

در جریان انجام این نظرسنجی از افرادی که تصمیم قطعی برای شرکت در انتخابات نگرفته‌اند پرسیده شده است «در چه صورتی در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می کنید؟» که ۴۴.۹ درصد آنها گفته‌اند بستگی دارد چه کسانی کاندیدا شوند، ۳۶.۸ گفته‌اند اگر شرایط اقتصادی بهتر شود، ۵.۱ اظهار نموده اند تخت هیو شرایطی شرکت نمی کنند، ۲.۴ درصد بیان کرده‌اند اگر بدانم با شرکت نکردنم در انتخابات وضع بدتر می شود، در انتخابات شرکت خواهم کرد، ۴.۱ درصد به سایر موارد اشاره کرده‌اند و ۶.۷ درصد نیز به این سوال پاسخی نداده اند.

میزان رای احتمالی مردم به شخصیت های سیاسی (در صورت کاندیدا شدن در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰)

از پاسخگویان پرسیده شده است «من اسم چند شخصیت سیاسی را می‌خوانم اگر هر کدام کاندیدای ریاست جمهوری شوند تا چه حد احتمال دارد شما به هر یک از این افراد رای بدهید؟» که در پاسخ ۳۶.۶ درصد کل افراد نمونه، به جز کسانی که قطعاً در انتخابات شرکت نمی‌کنند، گفته اند در صورت کاندیدا شدن ابراهیم رئیسی احتمال زیادی دارد که به وی رای دهند. این نسبت برای سید حسن خمینی ۲۲.۹ درصد، محمدباقر قالیباف ۱۳.۱ درصد، محمد جواد ظریف ۱۲.۵ درصد، سعید محمد ۷.۵ درصد، محسن رضایی ۶.۸ درصد، علی مطهری ۴.۹ درصد، سعید جلیلی ۴.۸ امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی ۴.۵ درصد، علی لاریجانی ۴.۳ درصد، مسعود پزشکیان ۲.۴ درصد و حسین دهقان ۱.۵ درصد است.

همچنین ۶۰.۵ درصد پاسخگویان حسین دهقان را نمی‌شناختند؛ این میزان برای مسعود پزشکیان ۶۰.۴ درصد، سعید محمد ۵۸.۲ درصد، سعید جلیلی ۴۷.۴ درصد و امیرحسین قاضی زاده هاشمی ۴۶.۶ درصد است.

دیدگاه مردم در خصوص سطح اختیارات رئیس جمهور برای اداره کشور

«فکر می کنید در کشور ما سطح اختیارات رئیس جمهور برای اداره کشور به چه میزان است؟» از دیگر پرسش هایی است که در این  نظرسنجی مطرح شده که ۲۸.۷ درصد از پاسخگویان سطح اختیارات رئیس جمهور را برای اداره‌ی کشور کم و ۳۳.۹ درصد زیاد دانستند. همچنین ۲۵.۴ پاسخگویان معتقد بودند که رئیس جمهور برای اداره کشور تا حدی اختیار دارد و ۱۲ درصد نیز به این سوال پاسخ ندادند.

امیدواری مردم به تغییر وضعیت کشور پس از انتخابات

در ادامه از پاسخگویان پرسیده شد «فکر می‌کنید با تغییر دولت در انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه وضعیت کشور چه تغییری خواهد کرد؟» که ۳۲.۸ درصد پاسخگویان گفته‌اند با تغییر دولت در انتخابات ریاست جمهوری وضعیت کشور بهتر می شود؛ در مقابل ۱۱.۷ درصد بیان کرده‌اند با تغییر دولت در این انتخابات به وضع کشور بدتر می شود. همچنین ۳۳.۲ درصد معتقد بودند با تغییر دولت در انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه وضعیت کشور فرقی نخواهد کرد و ۲۲.۳ درصد پاسخگویان نیز در پاسخ به این پرسش اظهار بی اطلاعی کرده اند یا به آن جواب نداده اند. از کل افرادی که گفته‌اند قطعاً در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می کنند، بیش از نیمی از آنها  (۵۱.۵ درصد) معتقدند با تغییر دولت وضعیت کشور بهتر میشود. ۴.۶ درصد آنها گفته‌اند وضعیت کشور بدتر می‌شود و از نظر ۱۹.۶ درصد آنها تغییری در وضعیت کشور رخ نمی دهد.

دیدگاه مردم در خصوص تأثیر بازگشت به برجام در وضعیت کشور

از دیگر پرسش های مطرح شده در این نظرسنجی این بوده که«فکر می‌کنید اگر آمریکا و ایران به توافق برجام برگردند، چه تاثیری بر وضعیت کشور خواهد گذاشت؟» که ۴۶.۶ درصد گفتن وضعیت کشور بهتر خواهد شد ۵.۹ درصد بیان کرده‌اند وضعیت کشور قطر خواهد شد و ۲۸.۳ درصد معتقد بودند اگر آمریکا و ایران به توافق برجام برگردند، تاثیری بر وضعیت کشور نخواهد داشت. ۱۹.۲ درصد پاسخگویان نیز در پاسخ به این سوال اظهار بی اطلاعی کردند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۲ ۱۵:۳۰

دو ماه به انتخابات ۴۳ درصد خیلی خوب است پس در شور انتخابات این عدد احتمالا به ۷۰ درصد هم برسد

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۲ ۱۵:۳۴

ازبرادران اهل سنت کسی داوطلب ریاست جمهوری نشده؟!

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۸:۲۷

ایسپا درصد مشارکت انتخابات مجلس رو خیلی دقیق گفت

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۲ ۱۵:۵۷

نظر سنجی جامعی نبوده اشکالات زیادی دارد و قابل استناد نیست

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۲:۴۷

سلام فقط و فقط دکتر محمود احمدی نژاد در غیر اینصورت به هیچ احدی رأی نخواهیم داد

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۱۳:۰۲

احمدی نژاد کو؟؟؟

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۲:۲۸

اولا متن خبر رو بخونید و غلط های املایی رو تصحیح کنید. دوما مصاحبه تلفنی در بالا رفتن آمار مشارکت در انتخابات به دلیل ترس شهروندان از تماس گیرنده و داشتن شماره اون افزایش پیدا می کنه و این مسئله کل نظرسنجی رو تحت تاثیر قرار میده.

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۰ ۰۱:۲۸

رای ما فایزه رفسنجانی

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۰۵:۲۳

فقط رییسی

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۰۴:۰۱

شهرستان لردگان مشارکت صددرصدی دارد ان شاالله

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۵ ۲۱:۱۲

رای من رییسیوقالی باف

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۵ ۱۹:۱۸

من سعید محمد رو بهترین گزینه میدونم چون هم میتونه چرخ صنعت کشور رو باز کنه هم برنامه خوبی برای بی اثر کردن تحریم ها داره تحریم ها بی اثر بشوند تحریم کنندگان پشیمان میشوند و پای میز مذاکره شل خواهند شد

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۵ ۲۲:۲۹

همه روتایید صلاحیت کنید مردم خودشون بهترین رو با رای بالا انتخاب میکنن

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۸ ۱۴:۱۳

فقط احمدی نژاد

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۲۱ ۱۳:۲۱

حیف نیست احمدی نژاد نباشد رای من فقط احمدی نژاده

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۲۲ ۱۱:۰۷

فقط احمدی نژاد

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۲۲ ۱۱:۴۵

فقط و فقط دکتر احمدی نژاد

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۲۳ ۱۱:۵۶

رییس جمهور یعنی ادم خوب بعداز 8سال به ادم بد تبدیل میکننند گوشت قربانی....

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۲۵ ۰۵:۳۷

پس احمدی نژاد کو

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۲۵ ۲۱:۵۳

رای من فقط و فقط احمدی نژاد

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۲۵ ۲۲:۵۷

دکتر سعید محمد با تمام معیار ها میخونن

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۲۷ ۱۷:۱۷

دوستان ایده ال وجود نداره به کسی رای بدید که زیاد سابقه کار عملی داشته باشه نه در فکرش مدینه فاضله داشته باشه ریز برنامه ارایه بده و کمتر ناپاکی داشته باشه و به همه مردم توجه کنه

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۰۲ ۱۹:۲۹

دلم برای محسن رضایی میسوزه که 40ساله میاداما رای نمی یاره

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۱۷ ۱۲:۳۵

انشأاللّه که رأی میدهیم اونم فقط به جناب آقای رئیسی

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۱۷ ۱۶:۰۱

هرکاندیداییی ازحقوق وهمسان سازی صحبت کنه اون خیلی رای میاره

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۱ ۱۱:۰۲

رای ما آقای رئیسی که به امید خدا کشور را از فساد نجات می دهد.

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۲ ۱۵:۲۳

چرا در شهر ما بغیر از بنر وعکس ریسی هیچ کاندیدایی نه عکس دارد نه بنر یا پول ندارند یا........چه بگویم

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۲ ۱۵:۳۰

در کشور ما بایستی ریس جمهور 4ساله انتخاب شود چون بهترین ادم وکارامدترین فرد اگر 8سال ریسجمهور شود سیاستمداران وی را از گردنه رقابت خارج خواهند کرد علت اش مشخص نیست