• پنجشنبه / ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۵:۵۶
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: 1400020201245
  • خبرنگار : 50184

رئیس هیات پزشکی ورزشی کرمانشاه:

روزانه ۳۰ دقیقه ورزش ملایم کنید/ بیماران کرونایی تا بهبودی کامل ورزش را کنار بگذارند

روزانه ۳۰ دقیقه ورزش ملایم کنید/ بیماران کرونایی تا بهبودی کامل ورزش را کنار بگذارند

ایسنا/کرمانشاه رئیس هیات پزشکی ورزشی کرمانشاه گفت: در صورت داشتن تب، بیماری التهاب روده و معده، سرفه های پی در پی یا خلط دار و زمان درگیر بیماری کرونا و آنفولانزا از انجام فعالیت های ورزشی و بدنی خودداری کنید.

دکتر امید قادری در گفت و گو با ایسنا، بااشاره به آغاز هفته سلامت و نامگذاری دومین روز این هفته با عنوان "ورزش و کرونا" از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی، اظهار کرد: حدود یکسالی می شود که ویروس کرونا تمام دنیا را درگیر خود کرده و میلیون ها نفر نیز به این بیماری مبتلا شده اند که مرگ تعدادی از آنها را بدنبال داشته و همین مسئله باعث شده تا ترس از ابتلاء به این بیماری بسیاری از مردم را خانه نشین کند و خود را قرنطینه کنند تا از ابتلاء به این بیماری در امان بمانند.

رئیس هیات پزشکی ورزشی کرمانشاه با بیان اینکه خانه نشینی و قرنطینه دوران کرونا سبب شده تا بسیاری از افراد دیگر به مانند سابق ورزش نکنند و آن را کنار بگذارند، گفت: از سوی دیگر برای بسیاری هم که علاقمند هستند در این دوران فعالیت بدنی خود را ادامه دهند این سوال پیش آمده که آیا ورزش کردن در این ایام خطرناک است، یا نه.

وی در تشریح این مسئله توضیح داد: انجام ورزش منظم و فعالیت بدنی یکی از راه‌های جلوگیری از مضرات و عوارض کم تحرکی و فعالیت نکردن طی دوران قرنطینه خانگی به دلیل شیوع ویروس کرونا است.

قادری با تاکید براینکه ورزش و تحرک بدنی منظم در زمان شیوع کرونا ویروس می تواند نقش پیشگیرانه داشته باشد، اضافه کرد: کاهش قدرت عضلات و پایین آمدن توان قلبی-عروقی و ریوی به دنبال بی‌حرکتی خصوصاً در جمعیت مسن و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای از جمله علل افزایش ناتوانی در این قشر آسیب پذیر جامعه است و آنها را در برابر بیماری مستعدتر می کند.

وی ورزش را یکی از راه های کم هزینه، با بهره دهی و اثر بخشی بالا برای مقابله با استرس ناشی از ابتلاء به بیماری کرونا دانست و گفت: ورزش باعث می شود تا افراد در این شرایط قوی تر و با نشاط تر باشند و برای مقابله با بیماری آمادگی داشته باشند.

رییس هیات پزشکی ورزشی استان ضمن توصیه به اینکه افراد بهتر است روزانه 30 دقیقه ورزش و فعالیت بدنی داشته باشند، گفت: وقتی یک بیماری علاوه بر سلامت جسمی بر سلامت روانی افراد جامعه نیز اثر می‌گذارد، دیگر تنها به عنوان یک بیماری تلقی نمی‌شود، بلکه یک بحران است که همه افراد جامعه به کمک هم می‌توانند از آن عبور کنند و ورزش به عنوان یک عامل تأثیرگذار در سلامت جسمانی و روانی می‌تواند در این امر موثر باشد. 

وی بااشاره به اهمیت ورزش و تحرک بدنی در ایام کرونا، خاطرنشان کرد: ورزش کردن برای از بین بردن اضطراب این روزها بسیار موثر است و اگر تغذیه سالم وجود داشته باشد، می‌تواند میزان استرس، خشم و کج خُلقی در این روزها را کاهش دهد.

قادری با تاکید بر لزوم ترویج فرهنگ ورزش بین خانواده ها، افزود: اهمیت ورزش در ارتقای سلامتی و نقش آن در مقابله با بیماری‌ها، از جمله تقویت بُعد جسمانی و ذهنی برای مقابله با شیوع بیماری جدید و ناشناخته‌ای همچون کرونا ویروس این موضوع را نشان می‌دهد که تثبیت فرهنگ ورزش در خانه و نهادینه کردن این فرهنگ بین خانواده‌ها تا چه اندازه مهم است و باید بر تداوم آن کوشید.

وی با بیان اینکه ایده "ورزش در خانه" هم برای افراد و هم برای جوامع بحران زده از کرونا بسیار فایده بخش است،گفت: معتقدیم افراد باید در این شرایط بحرانی با دید مثبتی به موضوع نگاه کنند و به فواید ورزش کردن در خانه پی ببرند.

رییس هیات پزشکی ورزشی کرمانشاه صرفه جویی در وقت، پایین آمدن هزینه‌های مالی، رعایت بهداشت فردی، حضور نداشتن در اجتماع و در نتیجه آن پایین آمدن ریسک ابتلا به ویروس کرونا، ایجاد محیطی دوستانه با ورزش کردن در کنار خانواده، علاقه‌مند شدن سایر افراد خانواده و روی آوردن آن‌ها به ورزش، تعیین نکردن وقت خاصی برای ورزش کردن بر خلاف رفتن به مراکز ورزشی که باید سر ساعت مقرر در محل حضور یابند را از جمله فواید ورزش کردن در خانه برشمرد.

وی افزود: با ورزش کردن در خانه می‌شود یاد گرفت که با کمترین امکانات ورزشی و یا حتی با نبود آن‌ها و تنها با انجام حرکات ورزشی می‌توان به بدن سلامتی را هدیه داد. در ورزش در خانه حتی نیاز به داشتن مربی به صورت فیزیکی نیست، چراکه افراد به راحتی می‌توانند با استفاده از فیلم‌های آموزشی ورزشی مربی خود باشند.

قادری در ادامه در خصوص استانداردهای جهانی حداقل میزان فعالیت بدنی مورد نیاز برای افراد در سنین مختلف هم گفت: نوزادان زیر یک سال نیاز دارند که چند بار در روز از لحاظ بدنی فعال باشند و میران فعالیت بدنی مورد نیاز برای کودکان زیر پنج سال هم حداقل 180 دقیقه در روز است.

وی با بیان اینکه کودکان سه تا چهار سال باید به طور متوسط یا شدید یک ساعت در روز فعال باشند، افزود: از کودکان پنج سال تا نوجوانان 17 ساله باید حداقل ۶۰ دقیقه در روز (به مدت حداقل سه روز در هفته) فعالیت بدنی متوسط تا شدید، شامل فعالیت‌هایی که استخوان و ماهیچه را استحکام می‌بخشد، داشته باشند.

رییس هیات پزشکی ورزشی کرمانشاه یادآورشد: بزرگسالان بالای ۱۸ سال باید در مجموع حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنیِ متوسط یا حداقل ۷۵ دقیقه فعالیتِ بدنی شدید شامل فعالیت‌های تقویت‌کننده ماهیچه را به مدت دو روز یا بیشتر در طول هفته انجام دهند.

وی گفت: همچنین افراد مسن با توان حرکتی ضعیف باید برای بهبود تعادل و جلوگیری از افتادن به مدت سه روز یا بیشتر در هفته فعالیت بدنی داشته باشند.

قادری با بیان اینکه هر فعالیت بدنی‌ بهتر از این است که هیچ فعالیتی نداشته باشیم، افزود: با مقدار کم شروع کنید و به تدریج طول دوره، تکرار و شدت ‌آن را افزایش دهید.

وی اعلام کرد: فعال بودن در طول دوره همه‌گیری کووید ۱۹ همه ما را به چالش کشیده چون به نظر می‌رسد که شرایط برای فعال بودن محدودتر شده، بنابراین بسیار مهم است که هر روز راه‌هایی را برای فعال بودن و کاهش زمان نشستن برای مدتی طولانی برنامه‌ریزی کنیم.

رییس هیات پزشکی ورزشی کرمانشاه عنوان کرد: البته نکته بسیار حائز اهمیت که نباید اصلا از آن غافل بود این است که ورزش شدید و طولانی مدت در هنگام مواجهه با عفونت های ویروسی می تواند سرکوب پارامترهای ایمنی را به دنبال داشته باشد، در حالی که ورزش با شدت متوسط باعث کاهش التهاب و بهبود پاسخ ایمنی به عفونت های ویروسی تنفسی می شود.

وی خاطرنشان کرد: در افراد سالمند هم دیده شده که سبک زندگی توام با فعالیت جسمانی و ورزش باعث ایجاد پاسخ های آنتی بادی قوی تر و ماندگارتر پس از واکسیناسیون آنفولانزای فصلی شده، بنابراین بطور کلی می توان گفت که فعالیت ورزشی با شدت ملایم باعث افزایش پاسخ ایمنی سازشی مناسب می شود. در مقابل، ورزش شدید و طولانی مدت به ویروس اجازه می دهد تا جای بهتری در بدن میزبان پیدا کند و باعث آسیب رسانی بیشتر شود.

قادری تاکید کرد: افراد سالم و بدون علامت با رعایت دستورالعمل های بهداشتی می توانند ورزش با شدت متوسط را ادامه دهند و از تقویت عملکرد ایمنی ناشی از آن بهره مند شوند.

وی درخصوص دستورالعمل های بهداشتی برای ورزش در زمان شیوع کرونا هم گفت: شستشوی مرتب دستها با آب و صابون، ضد عفونی کردن تجهیزات ورزشی و سطوح بر طبق پروتکلهای استاندارد، ورزش کردن در خانه یا جاهای خلوت بارعایت فاصله یک تا دو متری از افراد و همچنین پوشیدن ماسک هنگام ورزش برای مواجهه کمتر باید رعایت شود.

رییس هیات پزشکی ورزشی استان عنوان کرد: افراد با علائم خفیف دستگاه تنفسی فوقانی مانند آبریزش بینی، احتقان سینوس و گلو درد جزئی با رعایت ملاحظات می توانند فعالیت های ورزشی سبک مثل تمرینات هوازی، قدرتی، کششی، تعادلی و حتی ذهنی انجام دهند و افراد با علائم گسترده تر و مشکوک به کووید-19مانند گلودرد شدید، درد بدن، تنگی نفس، خستگی عمومی، سرفه خشک یا تب باید تا زمان بهبودی کامل از انجام انواع فعالیت های ورزشی پرهیز نمایند.

وی در خاتمه اعلام کرد:  در صورت داشتن تب، بیماری التهاب روده و معده، سرفه های پی در پی یا خلط دار و در زمانی که درگیر بیماری کرونا و آنفولانزا هستیم از انجام فعالیت های ورزشی و بدنی بطور جدی خودداری کنید.

 انتهای پیام 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.