• یکشنبه / ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۰:۱۷
  • دسته‌بندی: خراسان جنوبی
  • کد خبر: 1400020502752
  • خبرنگار : 50028

عملیات ۵ اردیبهشت؛ روزی به نام شکست آمریکا در قلب صحرای طبس

عملیات ۵ اردیبهشت؛ روزی به نام شکست آمریکا در قلب صحرای طبس

ایسنا/خراسان جنوبی عملیات پنجه عقاب در ایران معروف به عملیات طبس؛ در ۵ اردیبهشت ۱۳۵۹ برای آزادسازی آمریکایی‌های گروگان گرفته‌شده در سفارت ایالات متحده در تهران انجام شد. این عملیات نخستین تجربه عملیاتی نیروی دلتا بود که با شکست مواجه شد.

در سال ۵۹، در پی ناکامی دولت ایالات متحده آمریکا در اعمال فشار سیاسی و اقتصادی برای آزادی گروگان‌های آمریکایی در تهران که توسط گروهی به نام دانشجویان پیرو خط امام گروگان گرفته شده بودند، جیمی کارتر، رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده، دستور انجام عملیات آزادسازی را صادر کرد.

به گزارش ایسنا، طی این عملیات ۶ هواپیما و ۸ بالگرد آمریکایی برای آزادی ۵۳ گروگان در تهران وارد حریم هوایی ایران می‌شوند، در حین این عملیات ۳ بالگرد دچار نقص فنی شده و در نهایت عملیات با کشته شدن ۸ نفر به علت وقوع طوفان شن در منطقه طبس و برخورد یک هواپیمای سی-۱۳۰ و یک بالگرد سی‌اچ-۵۳ با یکدیگر کشته می‌شوند و ۵ بالگرد هم روی زمین باقی می‌ماند و بقیه نیروها با ۵ هواپیما خود را به ناو هواپیمابر نیمیتز می‌رسانند و عملیات به‌طور کامل شکست می‌خورد.

اکنون پس از سال‌ها هنوز آن شن‌ها به عنوان روایتگران قدرتی که بزرگ‌تر از قدرت استکبار است، خودنمایی می‌کنند، آن کویر و آن شن‌ها هنوز هم پس از ۴۱ سال عطر قدرت خداوند را در فضا می‌پراکنند، عطری که با آهنگ خوش ایمان همراه است.

بوی تعفن یک خیانت 

روایان این صحرا، همه آن دقایق و ثانیه‌ها را به یاد دارند؛ از مواجه شدن با لاشه‌های هواپیما؛ از بوی تعفنی که از جنازه‌های سوخته در هوا پخش بود، از بوی آتش در میان جسم‌های بی جان و آهن‌های هواپیماها و از شهادت رفیق قدیمی.

یکی از روایان به خبرنگاران می‌گوید: من در ۱۳۵۹ در سپاه طبس مشغول به خدمت بودم که درچهارم اردیبشهت ماه همان سال، از طریق پاسگاه رباط خان، خبر حمله قاچاقچیان در مسیر راه به یک اتوبوس مسافربری و تانکر سوخت را شنیدم.

وی افزود: در همان روز برای ماموریت به ۴۲ کیلومتری محل واقعه شکست آمریکا اعزام شدم، اما در ۱۲۰ کیلومتری شهرستان طبس و ۲۷۰ کیلومتری یزد، با منظره دیگری مواجه شدم.

وی که شهادت محمد منتظر قائم را به چشم دیده، افزود: بعد از تحقیق متوجه شدم که ۱۸ فروند هلی کوپتر و یک  هواپیمای   c۱۳۰ از آمریکا به بهانه آزاد کردن گروگان و با هدف براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران مخفیانه قصد ورود به ایران را داشته‌اند.

حیبیبی ادامه داد: از ۱۸ فروند هلی کوپتر و دیگر امکانات آمریکا، ۵ فروند نیز هنوز دچار آتش سوزی نشده و اسناد مهمی در آن قرار داشت.

وی بیان کرد: آمریکا از دستگاهی که در داخل یکی از این هلی کوپترها قرار داشت متوجه حضور ما شده بود، به این وسیله وسیله نیروهای سرکرده و نفوذی وی نیز با استفاده از دوهواپیمای فانتوم تیراندازی کرده و ما را به صورت هشداری از محل اندکی دور کردند.

وی اظهار کرد: چند نفر از سپاه یزد به فرماندهی محمد منتظر قائم آمدند و قرار بر این شد که من و محمد برای برداشتن اسناد به داخل هلی کوپتر آمریکایی برویم و ما بقی نیز از محل فاصله بگیرند، شهید منتظر قائم به طرف هلی کوپتر رفت و من هم منتظر وی ماندم؛ هنوز نگذشته بود که دو فروند هواپیمای فانتوم با فاصله صد متر تیر اندازی کرده و انفجار عظیمی رخ داد؛ شهید در حال پایین آمدن از پله های هلی کوپتر بود که در انفجار به شهادت رسید.

مرور واقعه شکست حمله نظامی آمریکا، استواری در راه حق را یادآوری می‌کند

سید صادق الشرفی، یکی از فعالان جهان اسلام از کشور یمن، شنبه شب ۴ اردیبهشت در آیین بزرگداشت سالروز شکست حمله نظامی آمریکا در صحرای طبس که در محل سالن همایش‌های آستان مبارک حضرت حسین ‌بن موسی‌الکاظم(ع) طبس برگزار شد، گفت: اکنون مردم یمن از زمان برپایی انقلاب اسلامی و واقعه طبس، احساس امنیت می‌کنند.

وی با بیان اینکه واقعه پنجم اردیبهشت سال ۱۳۵۹سالروز شکست آمریکا در صحرای طبس، اثبات حقانیت انقلاب اسلامی است و گرامیداشت این واقعه الهی، عبادت محسوب می‌شود، تصریح کرد: مرور واقعه بزرگ شکست حمله نظامی آمریکا در صحرای طبس به تمام مسلمانان دنیا یادآوری می‌کند که اگر در راه حق استوار باشیم، قطعاً حمایت و پشتیبانی خداوند متعال همراه با ما خواهد بود.

یکی از فعالان جهان اسلام از کشور یمن با بیان اینکه انقلاب اسلامی و روش محمدی آن با رهبری امام خامنه‌ای هر روز به یک موفقیت بزرگ می‌رسد، یادآور شد: امروز پس از گذشت ۴۱ سال از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد هستیم که دشمنان انقلاب در کشورهای مختلف مانند یمن، سوریه، عراق و فلسطین در حال سقوط هستند و انشاالله به‌زودی شاهد سقوط کامل استکبار جهانی خواهیم بود.

کلنگ موزه بین‌المللی طبس خردادماه به زمین می‌خورد

علی‌اصغر جعفری، مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نیز در این مراسم گفت: با برنامه‌ریزی انجام شده، موزه بین‌المللی استکبارستیزی در تراز این معجزه بزرگ الهی و ملت ایران، با ۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع زیربنا در صحرای طبس راه‌اندازی می‌شود که مقدمات کار انجام شده و کلنگ احداث این موزه با تخصیص حدود هفت میلیارد تومان اعتبار اولیه، در سالروز آزادسازی خرمشهر بر زمین زده خواهد شد.

وی ادامه داد: علاوه بر این به طور همزمان مجتمع فرهنگی، اقامتی، رفاهی امام رضا(ع) و نیز با حمایت آستان قدس رضوی در محل شکست حمله نظامی آمریکا در صحرای طبس کلنگ‌زنی می‌شود.

ماندگاری آثار این اتفاق، مانند یک سلاح نظامی برای امنیت کشور اهمیت دارد

حمید ملانوری، استاندار خراسان جنوبی در جلسه برنامه ریزی مراسم گرامیداشت سالگرد شکست مفتضحانه حمله نظامی آمریکا به ایران در صحرای طبس، بیان کرد: از ابتدای شکل گیری انقلاب اسلامی تاکنون، ما همواره شاهد امدادهای غیبی و الطاف ویژه پروردگار بوده ایم که اصل سقوط نظام شاهنشاهی، پیروزی انقلاب و استقرار نظام الهی ، فتوحات رزمندگان در ۸ سال دفاع مقدس و واقعه صحرای طبس از جمله این عنایات خداست که باید قدر دانسته شود.

وی یادآور شد: وقوع واقعه صحرای طبس از الطاف الهی بود که برای همیشه تاریخ به عنوان یک پند و اندرز و عبرت است.

استاندار خراسان‌ جنوبی تصریح کرد: در صحنه‌های مختلف مواجهه با دشمنی‌های سرسختانه معاندان، جز لطف و عنایت الهی نبود که سبب شد، این نظام نوپا، ایستادگی کرده و با خنثی سازی همه  توطئه‌ها روز به روز مقاوم تر شود.

ملانوری افزود: این انقلاب نه تنها خود را نگهداشته و نهالی تنومند شده است بلکه در برخی موارد به برندی در دنیا تبدیل گشته است.

وی اظهار کرد: کلام مقام معظم رهبری به عنوان فرمانده نظام و موضع گیری‌های ایشان در قبال مسائل مختلف در حوزه بین الملل بسیار تأثیرگذار است.

وی با بیان اینکه پاشنه آشیل ما این است که فکر کنیم این توفیقات به خاطر عملکرد خودمان است؛ چرا که این جز لطف الهی نیست، گفت: واقعه صحرای طبس، اتفاقی است که در محدوده جغرافیایی خراسان جنوبی رخ داده، لذا باید به عنوان یک سرمایه بزرگ با همه ابعاد تشریح و تبیین شده و ماندگار شود.

ملانوری با تأکید بر اینکه ماندگاری آثار این اتفاق، مثل یک سلاح نظامی برای امنیت کشور اهمیت دارد، بیان کرد: درست مانند استقرار یک موشک در یک پایگاه نظامی که بازدارنده است و به لحاظ دفاعی، ایمنی ایجاد می‌کند، اقدامات ما در صحرای طبس هم همین موضوع را تداعی می‌کند.

برای ماندگاری این واقعه تلاش کنیم

وی با اشاره به اینکه آن چه داریم، میراثی به یادگار مانده از نسل‌های قبلی است، گفت: بخشی از اقداماتی که در این زمینه انجام می شود، برای نسل‌های آینده که در جریان شکل گیری انقلاب و وقوع حوادثی مثل واقعه صحرای طبس نیستند، باقی می‌ماند و درس عبرت است.

ملانوری ادامه داد: اگر در طول این مدت به اندازه ۴۱ سالی که از این واقعه گذشته، وقت می‌گذاشتیم، بسیاری از مشکلات موجود حل شده بود.

استاندار با تأکید بر اینکه اکنون زمانی برای از دست دادن نداریم، یادآور شد: باید به طور ویژه برنامه ریزی کنیم تا این سند ماندگار به بهترین شکل برای آیندگان باقی بماند.

شن‌های طبس، شن‌هایی ماندگار در تاریخ اند، شنهایی که ماموریت و رسالتی از جانب خداوند داشتند تا استکباری را سرنگون و خیانتی را برملا کنند.

انتهای پیام 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.