• جمعه / ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۵:۱۲
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 1400021006825
  • خبرنگار : 71381

بسته اخبار سیاسی ۹و۱۰ اردیبهشت

آخرین اخبار از مذاکرات برجامی/استقبال از بهبود روابط ایران و عربستان/حواشی فایل صوتی ظریف

آخرین اخبار از مذاکرات برجامی/استقبال از بهبود روابط ایران و عربستان/حواشی فایل صوتی ظریف

مذاکرات برجامی/ روابط ایران و عربستان/ حواشی مربوط به فایل صوتی منتشر شده از ظریف/ آخرین اخبار مربوط به کرونا ویروس از موضوعات خبرساز و پربازدید پنج شنبه و جمعه، نهم و دهم اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ سرویس سیاسی ایسنا بود که جزییات آن در ادامه می آید.

به گزارش ایسنا، مذاکرات برجامی و ارزیابی‌ها از روند رایزنی‌ها در وین از جمله اخبار پربازدید و پرخبر بود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری خود اعلام کرد که پیشرفت‌هایی در گفت‌وگوهای وین درخصوص احیای برجام حاصل شده است.

وی با اشاره به اینکه هرگونه بازگشت به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ نیازمند رفع تحریم‌ها است، مدعی شد: واشنگتن تنها تحریم‌های مغایر با برجام را لغو خواهد کرد.

در همین رابطه نماینده روسیه در وین، برخی گمانه زنی های اخیر رسانه ها در این باره را که دولت بایدن قصد دارد در راستای احیای برجام حتی تحریم های اعمال شده بر ایران در زمینه تروریسم، توسعه موشکی و حقوق بشر را لغو کند، رد کرد.

میخائیل اولیانوف افزود: دولت آمریکا در آخرین مواضع اعلام شده‌اش، برای لغو تحریم های ناسازگار با برجام اعلام آمادگی کرده است، اما هنوز مشخص نیست این تحریم ها کدامند. 

دیگر اخبار مرتبط را در لینک های زیر دنبال کنید.

قدرت‌های جهانی به دنبال احیای برجام تا اواسط ماه مه

رایزنی‌های فشرده در وین

گفت و گوی نمایندگان روسیه و آمریکا در وین درباره احیای برجام

دولت بایدن کاهش تحریم ها علیه ایران را بررسی می‌کند

به همه فعالیت‌های نگران کننده ایران می‌پردازیم!

ادامه گفت‌وگوهای ایران و ۱+۴ در وین

***

روابط ایران و عربستان و استقبال از حل اختلافات دو کشور از دیگر موضوعات خبرساز بود.

یک دیپلمات پیشین کشورمان در پاسخ به این سوال که چرا ایران و عربستان ناگزیر به حل اختلافات هستند؟ می‌گوید: ایران و عربستان با درک اینکه شرایط در عرصه جهانی تغییر کرده است، به این نتیجه رسیده‌اند که باید در راستای حفظ منافع و موقعیت خود در سطح منطقه و جهان، تغییراتی را در سیاست هایشان ایجاد کنند.

قاسم محبعلی در ارتباط با انجام مذاکرات بین ایران و عربستان در عراق و اظهارات اخیر ولیعهد سعودی مبنی بر اینکه خواهان روابط خوب با ایران هستیم، گفت: شرایط جهانی هم برای ایران و هم برای عربستان در حال تغییر است و با توجه به این تغییر باید سیاست‌ها نیز به روز شود و آن ها در راستای حفظ منافع و موقعیت خودشان در منطقه و جهان باید اقداماتی را انجام داده و تغییراتی بوجود آورند.

وزارت خارجه عربستان سعودی هم در توییتی به بازنشر سخنان اخیر بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به زبان انگلیسی پرداخت.

محمدبن سلمان اخیرا در گفت‌وگویی اظهار کرده بود: ایران کشور همسایه است و ما خواهان رابطه‌ای خوب و ممتاز با ایران هستیم. ما نمی‌خواهیم که شرایط با ایران دشوار باشد؛ برعکس ما می‌خواهیم این رابطه کامیاب شود و رشد کند چراکه ما منافعی برای سعودی‌ها در ایران داریم و آن‌ها نیز منافعی برای ایران در عربستان دارند.

با توجه به این اظهارات ولیعهد عربستان، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز گفت که جمهوری اسلامی ایران از تغییر لحن عربستان سعودی استقبال می‌کند.

سعید خطیب زاده اظهار داشت: با دیدگاه‌های سازنده و روش گفت‌وگو محور، این دو کشور مهم منطقه و جهان اسلام می توانند با پشت سر گذاشتن اختلافات، وارد فصل تازه ای از تعامل و همکاری برای نیل به صلح و ثبات و توسعه منطقه‌ای شوند.

خبرهای دیگر در این زمینه را در لنیک های زیر بخوانید.

استقبال قطر از دیدگاه اخیر عربستان درباره ایران

استقبال عمران خان از اظهارات محمدبن سلمان درباره ایران

***

به گزارش ایسنا، بار دیگر حواشی مربوط به فایل صوتی منتشر شده از محمدجواد ظریف از موضوعات خبرساز شد.

در همین رابطه یک منبع مطلع در قوه قضاییه خبر داد که ۱۵ نفر از عوامل مرتبط با مصاحبه اخیر خبرنگار ریاست جمهوری با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در پرونده انتشار صوت اظهارات ظریف از سوی دستگاه قضایی ممنوع الخروج شدند.

در پی اتفاقات اخیر در خصوص سرقت و انتشار این فایل صوتی و استعفای حسام الدین آشنا به دلیل این موضوع، رئیس جمهور طی حکمی علی ربیعی را به عنوان رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری منصوب کرد.

حسام‌الدین آشنا هم در نخستین اظهارات خود پس از استعفا در حساب کاربری خود در توئیتر با ارائه توضیحاتی درباره حواشی ایجاد شده پیرامون انتشار فایل صوتی محرمانه گفت‌وگوی وزیر امور خارجه، نوشت: امیدوارم مسئولان ذی‌ربط به جای دراز کردن حکیم‌باشی، حداقل یک مسیر نفوذ را شناسایی کنند؛ تا مشخص شود رئیس جمهور برای کاوش دقیق، شفاف و بدون ملاحظه درباره چگونگی دست‌اندازی به این میراث ملی هیچ خط قرمزی ندارد.

اخبار دیگر در این رابطه را می توانید در لنیک های زیر بخوانید.

شایعات منتشر شده درخصوص بازرسی از دفاتر مقام‌های دولتی به دلیل سرقت فایل صوتی ظریف کذب است

استعفای مسئولانه آشنا را ارج می‌نهیم

واکنش روسیه به انتشار فایل صوتی از ظریف

شکایت برخی از نمایندگان از ظریف و درخواست تفحص از مرکز استراتژیک ریاست جمهوری

انجام تحقیقات در رابطه با ارائه اطلاعات از سوی کری به ظریف

مردم آمریکا مستحق دریافت توضیحاتی از جان کری هستند

خاطرات مذاکرات ۲۰۱۵ هسته‌ای در فایل صوتی ظریف بر موضع روس‌ها تأثیری ندارد

***

کرونا ویروس و تاکیدات درباره اقدامات لازم جهت جلوگیری از پیشروی آن هم از موضوعات پرخبر بود که در همین باره یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، پیشنهاد تعطیلی عمومی را جهت کنترل شیوع کرونا مطرح کرد.

علی اکبر کریمی با بیان اینکه صرفا تعطیلی برخی اصناف نمی تواند به کنترل شیوع بیماری کمک کند از تصمیم گیران این حوزه خواست که برای مدتی مشخص تمامی فعالیت های اداری، اقتصادی و ترددهای درون شهری و برون شهری در شهرهای پرخطر را متوقف کنند. 

وی افزود: باید برای دوران کوتاهی تعطیلی عمومی اعلام شود، کنترل ورود و خروج از شهرها و تعطیلی عمومی است که می تواند اپیدمی را متوقف کند

همچنین محمد وحیدی،‌ عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس برگزاری علنی مذاکرات جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا را خواستار شد تا برای مردم مشخص شود ساکتین کرونا که خرد جمعی را نادیده می گیرند چه کسانی هستند.

در جلسه کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور روحانی، به پیشنهاد کمیته بهداشت و درمان با توجه به اینکه هنوز به مرحله‌ قابل اطمینانی در مورد کنترل موج چهارم نرسیده‌ایم، محدودیت‌های مربوط به شهرهای قرمز و نارنجی یک هفته دیگر تمدید شد.

خبرهای دیگر در رابطه با کرونا را می توانید در لینک های زیر بخوانید.

صدای کرونای هندی به گوش می‌رسد

مراکز آموزشی و نظامی همچنان امن ترین مکان ها در مقابله با کرونا هستند

دستور برپایی ۵ بیمارستان صحرایی در کشور صادر شد

مرزها برای جلوگیری از شیوع کرونای هندی بسته شود

عزم جدی برای کنترل مرزها و تردد مسافران شکل بگیرد

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.