• دوشنبه / ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۱:۰۷
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 1400021308828
  • خبرنگار : 71628

بازتاب بیانات مقام معظم رهبری در رسانه‌ها و مطبوعات خارجی

بازتاب بیانات مقام معظم رهبری در رسانه‌ها و مطبوعات خارجی

سخنرانی روز یکشنبه مقام معظم رهبری به ویژه بخشی از آن درباره اظهار نظر اخیر برخی مسئولان در عرصه سیاست خارجی، بازتاب گسترده‌ای را در رسانه‌ها و مطبوعات خارجی داشت.

به گزارش ایسنا، بیانات روز یکشنبه حضرت آیت الله خامنه‌ای، مقام معظم رهبری کشورمان که در بخشی از آن از سخنان برخی مسئولان در حوزه سیاست خارجی ابراز تعجب و تاسف کردند، بازتاب گسترده ای در رسانه های خارجی داشت.

شبکه بلومبرگ با تیتر «رهبر ایران پس از انتشار یک فایل صوتی از وزیر ارشد ایران، ظریف انتقاد کرد» در این باره نوشت: مقام معظم رهبری ایران به طور علنی وزیر امور خارجه این کشور را برای تکرار  «حرف های دشمن» سرزنش کرد. این اظهارات در پی درز یافتن محتوای یک فایل صوتی مطرح شد که در آن این دیپلمات ارشد ایرانی با استراتژی های یک فرمانده مورد احترام و عالی قدر ایرانی ابراز مخالفت کرده بود. 

بلومبرگ ادامه داد: رهبر ایران گفت که این اظهارات منتشر شده در حوزه سیاست خارجی باعث  «تعجب» بوده‌اند و نباید تکرار شوند و وزارت امور خارجه ایران بیشتر مسئول اجرای سیاست دیپلماتیک است تا تعیین کردن آن. 

خبرگزاری رویترز با تیتر «رهبر ایران به خاطر اظهارات درزیافته از وزیر امور خارجه ایران انتقاد کرد»، در این باره نوشت: رهبر ایران روز یکشنبه از وزیر امور خارجه آن که در یک فایل صوتی منتشر شده گفته بود سپاه پاسداران ایران نسبت به خود او نقش موثرتری در روابط خارجی تهران دارد، انتقاد کرد.

رویترز ادامه داد: آیت الله سید علی خامنه ای روز یکشنبه در یک سخنرانی تلویزیونی به طور مستقیم به نام ظریف اشاره نکرد اما به اظهارات او پرداخته و گفت: این یک اشتباه بزرگ بود که نباید از سوی هیچ یک از مقامات جمهوری اسلامی تکرار شود. 

این خبرگزاری به نقل از رهبر انقلاب اسلامی افزود: در هیچ کجای جهان وزرای امور خارجه، سیاست خارجی را مشخص نمی کنند. مقامات بالادستی تصمیمات و سیاست ها را مشخص می کنند. البته، وزارت امور خارجه هم مشارکت دارد. 

رویترز به بخش دیگری از اظهارات مقام معظم رهبری در این باره پرداخته و به نقل از ایشان نوشت: نیروی قدس سپاه پاسداران توانسته است سیاست مستقل جمهوری اسلامی در منطقه را که مبتنی بر عزت است، عملی کند. 

روزنامه صهیونیستی تایمز آو اسرائیل با تیتر «رهبر ایران می‌گوید اظهارات ظریف در فایل صوتی منتشر شده اشتباهی بزرگ بود» به نقل از مقام معظم رهبری در این باره نوشت: سیاست‌های کشور از برنامه های مختلف اقتصادی، نظامی، اجتماعی، علمی، فرهنگی و روابط خارجی و دیپلماسی تشکیل می شود. گفتن این که یک بخش با بخش های دیگر مغایرت دارد، اشتباه بزرگی است که نباید از سوی مقامات جمهوری اسلامی انجام شود. 

شبکه الجزیره نیز به نقل از حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره اظهارات مطرح شده اخیر در عرصه سیاست خارجی نوشت: برخی از اظهارات، تکرار حرف های خصمانه دشمنان ماست، تکرار حرف‌های آمریکاست. 

الجزیره با مطرح کردن این که رهبر ایران روز یکشنبه به تقابل مداوم آمریکا با نفوذ رو به افزایش ایران در منطقه اشاره کرده و گفت به این دلیل بود که دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا دستور به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروهای قدس را صادر کرد، به نقل از مقام معظم رهبری کشورمان ادامه داد: نباید چیزهایی بگوییم که به معنای این باشد در حال تکرار چیزی هستیم که آن ها می گویند، چه درباره نیروهای قدس، چه درباره شهید سلیمانی. 

شبکه تلویزیونی صهیونیستی آی ۲۴ درباره این بخش از اظهارات روز یکشنبه رهبر انقلاب اسلامی نوشت: مقام معظم رهبری ایران روز یکشنبه از اظهارات مطرح شده توسط محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه این کشور مبنی بر این که سپاه پاسداران نسبت به خود او در زمینه روابط خارجی و امور هسته ای تاثیر بیشتری دارد، انتقاد کرد. 

این شبکه به نقل از مقام معظم رهبری مطرح کرد: این یک اشتباه بزرگ بود که نباید از طرف هیچ یک از مقامات جمهوری اسلامی انجام شود. 

شبکه تلویزیونی ان. دی. تی وی درباره این بخش از اظهارات مقام معظم رهبری نوشت: آیت الله سید علی خامنه ای مقام معظم رهبری ایران روز یکشنبه اظهارات وزیر امور خارجه ایران را درباره ابراز تاسف از تاثیر بخش نظامی این کشور در دیپلماسی مورد انتقاد قرار داد. 

شبکه تلویزیونی سی. ان. ای سنگاپور هم با تیتر «رهبر ایران می‌گوید اظهارات ظریف در فایل صوتی درز یافته اشتباهی بزرگ بود»، در این باره نوشت: مقام معظم رهبری ایران اظهارات وزیر امور خارجه این کشور در فایل صوتی اخیرا منتشر شده را که در آن از تاثیر بخش نظامی ایران بر دیپلماسی آن ابراز تاسف شده بود، «اشتباهی بزرگ» تلقی کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای روز گذشته در بخشی از یک سخنرانی تلویزیونی از اظهارات بعضی از مسئولان که در روزهای اخیر از رسانه‌های مخالف جمهوری اسلامی پخش شد، ابراز تعجب و تأسف کردند و گفتند: آمریکایی‌ها سالها است که از نفوذ معنوی ایران در منطقه و عوامل آن یعنی نیروی قدس و شهید سلیمانی به‌شدت ناراحتند و اساساً سردار سلیمانی را به همین علت به شهادت رساندند، بنابراین نباید چیزی گفته شود که حرف آنها را تأیید کند.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: سیاست کشور از انواع برنامه‌های اقتصادی، نظامی، اجتماعی، علمی، فرهنگی و همچنین سیاست خارجی تشکیل شده که همه این بخش ها باید با هم به پیش برود و نفی هر یک از این بخشها خطای بزرگی است که نباید از مسئولین کشور سر بزند.

ایشان تأکید کردند: نیروی قدس بزرگ‌ترین عامل مؤثر جلوگیری از دیپلماسی انفعالی در غرب آسیا است و زمینه ساز تحقق سیاست عزتمندانه جمهوری اسلامی شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تمایل غربی‌ها برای بازگرداندن سیطره دوران طاغوت خود بر ایران، گفتند: بر همین اساس آنها از هرگونه تحرک دیپلماسی و گسترش روابط ایران با چین و روسیه و همچنین با همسایگان مخالفند و حتی در مواردی با فشار به مسئولان کشورهای همسایه را از سفر به ایران منصرف کرده‌اند که ما در مقابل این فشارها باید به شکل مستقل، پر تلاش و پر توان عمل کنیم.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه سیاست خارجی در همه جای دنیا در مجامع بالادستی تعیین می‌شود و نه در وزارت امور خارجه، افزودند: وزارت امور خارجه در تعیین سیاستها مشارکت دارد اما تصمیم‌گیر نیست بلکه مجری است.

ایشان خاطر نشان کردند: در کشور ما نیز سیاست خارجی در شورای‌عالی امنیت ملی با حضور مسئولان تعیین می‌شود و وزارت امور خارجه باید با شیوه‌های خود آن را اجرا کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان با آرزوی توفیق الهی برای مسئولانی که قصد خدمت به میهن دارند، تأکید کردند: نباید جوری حرف زد که از آن برداشت قبول نداشتن سیاستهای کشور شود و دشمنان از آن مطالب شاد شوند.

پس از آن، وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به این بیانات مقام معظم رهبری در مورد فایل منتشرشده از صحبت‌هایش مطلبی را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده و نوشت: بیانات مشفقانه مقام معظم رهبری همچون همیشه برای من و همکارانم ختم کلام و نقطه پایانی برای بحث‌های کارشناسی است.

ظریف افزود: به عنوان یک کارگزار و پژوهشگر روابط خارجی، همواره باور داشته‌ام برای قوام این مرز و بوم خدایی، سیاست خارجی باید موضوع وفاق و انسجام ملی باشد و از بالاترین سطح مدیریت و هدایت شود و بر این اساس پیروی از نظرات و تصمیمات رهبری ضرورتی غیرقابل انکار برای سیاست خارجی است.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: بسیار متأسفم که برخی نقطه‌نظرات شخصی که صرفا برای انتقال صادقانه تجربیات و بدون قصدی برای انتشار بیان شده بود، دزدانه منتشر و به صورت گزینشی مورد بهره‌برداری و دستمایه خصومت‌ورزی بدخواهان کشور و مردم و انقلاب گردید و اسباب تکدر خاطر شریف مقام معظم رهبری را فراهم آورد.

او همچنین مطرح کرد: امیدوارم به یاری خدا اینجانب و همکارانم بتوانیم در کنار دیگر خدمتگزاران در اجرای بی‌کم و کاست منویات مقام معظم رهبری برای پیشرفت ایران عزیزمان یکدل و یک صدا کوشا باشیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۱۱:۳۴

بهترین گزینه در انجام این اشتباه برکناری یا استعفای ظریف است.یاعلی

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۰۳:۴۸

حرف حساب جواب نداره

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۱۱:۴۵

آقای ظریف بیانات رهبر انقلاب ختم کلام نیست ختم و پایان شماست.

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۷:۴۷

با شما موافقم آقا یا خانم صداقت

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۱۲:۳۸

آقای ظریف! شما نزد مردم عزیز بودی، الان هم عزیزتر شدی و عزیز خواهی ماند. ....

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۰۴:۱۷

همه مردم رو جمع نبند خواهشا.. عزیز نه ولی مورد احترام بود ولی الان خرابش کرد ولی ان شا الله توبه کرده و دیگه تکرار نمیشه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۰:۱۸

از جانب خودت صحبت کن نه مردم

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۱:۴۰

برو بابا حالت خوب نیست لطفا ازطرف خودت قربون صدقه برو،کی گفته عزیزه،شما ظریف باهم محشور شید ان شاالله!

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۱:۴۶

ازطرف خودتون لطف بذل وبخشش کنید،شماوظریف باهم محشور بشید ان شاالله!

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۲:۱۰

کدوم مردم ؟ اونجایی که همنوا با دشمنان و مخالف خون شهیدان هستند ؟

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۲:۳۵

😐😐😐🙄

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۳:۱۱

اقای ظریف بهتر است خودتان با دستان مبارکتان استفا تقدیم کنید وگرته پشیمان خواهید شد چون خیانت بزرگی کردید

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۳:۲۳

البته عزیز ماندن آقای ظریف بستگی به نوعدرفتار وگفتار ایشان دارد اگر طبق خط وراه رهبری وفرمایشات ایشان بمانند بین مردم هم عزیز میمانند

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۳:۵۵

😲😲😲😲😲😲😲

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۳:۵۷

🙄🙄🙄

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۳:۵۷

ظریف هیچ دستاوردی جز تحریم های بیشتر برای ما نداشته وسلام

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۴:۰۴

عزیز شدن به حرف زدن نیست عزیز شدن چه گونه حرف ردن هست

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۴:۰۶

شرم آوره آقای ظریف

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۴:۱۰

به نظرم شما حالتون خوب نیست .

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۴:۱۲

سخنان رهبری پایان کارتمام کسانی است که زیرسایه نظام باامنیت وآسایش خاطرزندگی میکنن امادرعمل ۱۸۰درجه برخلاف خواسته های نظام رفتارمیکنند. سردارسلیمانی عزیزعشق ماندگاروجاویددرقلب تمام ایرانیان فهیم وفرزانه بوده هست وخواهدماند.شماعزیزیدسرداردلهاحتی الان که نیستیدیشترعزیزهستیدنامتان درهمیشه تاریخ جاودانه خواهدماند.

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۶:۳۰

آقای ظریف نزد دشمنان ایران عزیزتر است تا نزد مردم ایران، چون برای بیگانگان بیشتر دم تکون میده.

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۶:۳۶

آقای ظریف فرزند خلف این مرز و بوم هستند. مردم ایران هم خیلی خیلی ایشون رو دوست دارند و از ایده های ایشون خوششون میاد. به قول اون مجری برنامه، “هر کسی این شرایط رو دوست نداره میتونه از ایران بره”!

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۷:۱۳

عزیز چیییی ؟ اصن چرا؟ چیکار برامون کرده ؟ الان باید جز قدرتای هسته ای می بودیم . خود کلینتن گفته با رای اوردن روحانی ایرانو ۴۰ سال عقب انداختیم . ت طو خدا چشاتونو باز کنین ببینین دور و برتون چ خبرهههه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۷:۲۱

تف به تو

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۱۷:۲۵

جناب آقای دکتر ظریف. اتفاقی که افتاد نشان داد خدا شما را دوست دارد. هشداری بود تا بیشتر مراقب هوای نفستان باشید. شما سرمایه این مملکت هستید.

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۳ ۲۰:۰۷

اقای ظریف شما امید مردم ایران هستی ...

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۶:۰۴

مزحک آدم کسی رو که حرفهای دشمن و فکر دشمن رو داره دشمن خودش میدونه نه تو قلب خودش 🤔

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۰۹:۵۲

ظریف دوست داشتنی تو قلب ملت جا داری...

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۱:۴۰

کاش ظریف همین الان استعفا داده بود اون وقت قدرش رو میدونستن.....

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۱:۵۱

تا به حال ایران وزیر امور خارجه ای به قد و اندازه ظریف به خود ندیده است ایشان بسیار کاربلد و باسواد و متعهد است اگر بگذارند

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۲:۳۳

برای اینکه یک کشوری قدرت بالایی داشته باشد یکی از مولفه های مهم آن یک صدایی مسوولان است واین محقق نمی شود مگر اینکه همه از یک رهبر واحد تبعیت کنند .

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۲:۵۰

در هر کشوری این فضاحت بوجود می آمد وزیر یا استعفا میداد یا برکنارش می‌کردند ولی متاسفانه به پست و مقام چسبیده و استعفا نمی‌دهد که هیچ حتی حاضر به عذرخواهی و اظهار پشیمانی هم از آن مصاحبه کذایی با آن عنصر مصاحبه کننده کذایی نیست

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۷:۳۲

یکم به حرفای رهبری گوش داده بودی میفهمیدی نباید دودستگی تو کشور ایجاد کنی

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۳:۵۴

جانم فدای رهبرم #پایان ظریف واصلاح طلبان

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۷:۲۵

جانم فدای رهبر

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۳:۵۶

امام خمینی فرمودند نگذارید انقلاب به دست نااهلان بیفتد

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۴:۰۹

باید کسانیکه دلسوز نظام وانقلاب وپیرو ولايت هستن خدمت کنند نه اصلاح طلبان غربزده

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۵:۳۶

اصلا ترکوند حرفهاش

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۶:۳۲

من نه از چپها خوشم میاد، نه از جناح های راست و امثال معتدل گراها! ولی آقای ظریف حقیقت رو گفته. حالا چرا دارید شلوغش میکنید؟ زنده باد ایران سر افراز!

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۷:۲۰

جناب ایران ایرانی. جناب ظریف فرزند خلف این مرز و بومن ؟ مگه من جز افراد این ملت نیستم . یه عده چشو دل بسته عاشق ایشون و ایده هاشونن . خدایا شرم اورههههه😂😂😂

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۹:۳۴

واقعا شرم آوری😞

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۷:۳۱

جناب مردمی از کوچه و خیابان . حقیقت توهین به حاج قاسمی هست که الان جاش خالیه؟ حقیقت ظریف توهین به حاج قاسمیه که نگذاشت طفل های معصوم رو زنده زنده جلوی مادراشون سر ببرن. اینا حقیقت بی مغزی شماست . نه حقیقت شهید عزیز . اگه حاج قاسم نبود الان خودتو زنو بچتم سر بریده بودن . امریکا کف رو ابه انقد واسه خودشو اونایی که....

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۵ ۰۰:۵۴

شما چند نفر هم از طرف خودتون صحبت کنید مردم رو جمع نبندید هرکس نظری داره از نطر خیلی از مردم هم ظریف حقیقت رو گفته شما فقط میتونید بگید نظر من اینه نمیتونید وحق ندارید از طرف مردم بگید باید استعفا بده چیکاره اید شما اقلیتهای به ظاهر اکثریت

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۹:۵۷

لبیک یا خامنه هرکسی که در برابر روح بزرگی مثل حاج قاسم بخواد بایسته خورد می شه حتی اگه آمریکا و اسرائیل و .... پشتش باشن مثل ظریف

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۲۲:۰۸

ظزیف آن اندازه مغرور است که حتی پس از گفتار رهبر فقط تاسف میخورد که این گفته ها درز کرده نه اینکه این حرفها را گفته است

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۵ ۰۱:۵۹

حمایت از کشور و انقلاب کشورما بهای داره و ایستادگی در مقابل دشمنان هستش سردار سلیمانی بهاشو با خونش داد که آقای ظریف شما با چی بهای حمایت و ایستادگی در مقابل دشمنان و میدی ،کاری نکن روز قیامت روز جزا شرمنده کل ملت ایران باشی وسرت پایین وخجالت زده اهل بیت ع باشی