• دوشنبه / ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۱:۴۳
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 1400021308879
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

آیا فعالیت یک روز در میان بانک‌های اصفهان به مهار کرونا کمک می‌کند؟

آیا فعالیت یک روز در میان بانک‌های اصفهان به مهار کرونا کمک می‌کند؟

ایسنا/اصفهان همواره بانک ها و فعالیت آنها نقش اساسی در اقتصاد کشور دارند، بنابراین بانک ها به واسطه حضور و درگیری مستمر و بسیار زیاد اقشار مختلف جامعه از ابتدای شیوع کرونا در کشور تاکنون یکی از شاهراه های انتقال این ویروس هستند.

در روزهایی که به دلیل شیوع ویروس کرونا اغلب کسب و کارها با اختلال مواجه شده اند شعب بانک ها در کنار سایر عوامل بیمارستانی و مدافعان سلامت ناچارند برای جریان اقتصاد کشور به فعالیت خود با تمام مشکلات و محدودیت ها ادامه دهند.

اگرچه تاکید مسئولان وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا، پرهیز از اجتماعات و حضور در اماکن عمومی شلوغ برای قطع زنجیره ویروس کرونا است، اما با وجود محدودیت مشاغل و گروه بندی آنها به چهار بخش، اما بانک ها در هر تعطیلی و محدودیتی ناچار به ارائه فعالیت هستند و مطابق آمارهای مختلف کارمندان سیستم بانکی کشور به دلیل جابجایی پول، کاغذ، سند، چک و ... به شدت در معرض ابتلا به کرونا قرار دارند، اگرچه همواره تاکید بر بانکداری الکترونیک می شود، اما هنوز بسیاری از مشتریان تمایل دارند، خدمات خود را به صورت حضوری از بانک ها دریافت کنند، از سوی دیگر ارایه برخی خدمات نیز به صورت الکترونیک هنوز در سیستم بانکی مهیا نشده است.

یکی از گلایه های موجود این است که با وجود اعمال محدودیت های شدید کرونا در اصفهان و تعطیلی مشاغل گروه ۲، ۳ و ۴ هنوز ادارات و بانک ها باز هستند و به این دلیل چرخه انتقال ویروس کرونا قطع نشده است، اگرچه در وضعیت قرمز کرونا، کارمندان شعب بانک ها شیفت بندی می شوند، اما برخی کارمندان همچنان از شلوغی بانک ها گلایه دارند، از سوی دیگر طی یک سال گذشته با تشدید کرونا و افزایش آمار کارمندان بانک مبتلا به کرونا، حتی برخی شعب به دلیل درگیری بالا به مدت یک یا دو هفته تعطیل شده اند.

کارمند یکی از شعب بانک تجارت به ایسنا، گفت که بعد از اینکه خدمات مشتری را به طور کامل انجام دادم، مشتری عنوان کرد که کرونا دارد و ناچار بوده تا چک های خود را پاس کند.

کارمند دیگری به ایسنا، گفت: متاسفانه به دلیل درگیری همکارانمان به کرونا، با کمبود نیرو مواجه هستیم و حتی اگر بیمار هم شویم با مقاومت مدیر شعبه روبرو می شویم.

کارمند یکی از شعب بانک ملی هم به ایسنا گفت که برخی مشتریان ماسک ندارند و وقتی به آنها خدمات ارائه نمی دهیم مقاومت می کنند و گاهی جو شعبه را برهم می زنند.

با تداوم وضعیت قرمز کرونا و با توجه به اینکه محدودیت تعطیلی ها تنها در اصناف اعمال می شود، این بار ستاد مقابله با کرونا استان اصفهان در سیاستی جدید و در حالیکه امکان تعطیلی کامل شبکه بانکی وجود ندارد، فعالیت برخی شعب بانک های استان را به صورت یک روز در میان کرده و در این محدودیت ها تنها خدمات ضروری به مشتریان بانک ها ارائه می شود و فعلا ارائه خدمات غیر ضروری در بانک های استان ممنوع است.

به گفته معاون امور هماهنگی استانداری اصفهان، منظور از خدمات غیرضروری مواردی چون افتتاح حساب، دریافت تسهیلات جدید و گرفتن پول نقد از بانک‌ها است که با توجه به اینکه پول یکی از عوامل انتقال‌دهنده ویروس کرونا است ارائه این خدمت ممنوع شده است و فقط بازنشستگان تأمین اجتماعی، کشوری و لشکری امکان دریافت پول را دارند.

حسن قاضی عسگر ادامه داد: خدمات ضروری مواردی مانند باز کردن خط اعتباری و مسدودی یا رفع مسدودی حساب توسط حکم قضائی و یا تزریق وجه به خودپردازها را شامل می‌شود که برای انجام چنین اموری لازم است بخشی از شعب بانکی فعال باشند، البته ساختمان‌های اداری و مدیریتی با یک سوم نیرو در حال فعالیت و بقیه هم به طور دورکاری فعال هستند.

وی درباره تعویق اقساط بانکی تشکل‌ها، توضیح داد که زمان پرداخت اقساط سه ماهه تشکل‌های آسیب دیده‌ای چون گردشگری، رستوران‌ها، تالارها و هتل‌ها موکول به پایان دوره پرداخت اقساط می‌شود، همچنین قرار بر برگشت نخوردن چک‌های تشکل‌ها و اصناف آسیب دیده، شده و یا اگر هم برگشت خورده، رفع اثر شود که این روند تا پایان محدودیت‌های کرونایی بر جای است و این قوانین تنها برای آن افرادی که جزء اصناف و تشکل‌های آسیب دیده هستند، اجرا می شود.

اما دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان اصفهان در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد تعطیلی یک روز در میان بانک ها، اظهار کرد: این تعطیلی با توجه به محدودیت هایی کرونایی و شرایط قرمز اصفهان طی سه هفته گذشته در نظر گرفته شده و به آن عمل می شود.

محمد نورآزادی تاکید کرد: محدودیت هایی کرونایی، مطابق رنگ بندی ها هفته به هفته اعلام می شود و آنچه ستاد کرونا مصوب کند، بانک های استان نیز براساس همان محدودیت ها عمل می کنند.

وی گفت: در حال حاضر تمام بانک های دولتی و خصوصی، با سه مولفه به صورت یک روز در میان و همچنین ۵۰ درصدی شعب باید فعالیت داشته باشند.

دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان اصفهان با بیان اینکه برای اینکه در این محدودیت ها مردم دچار مشکل نشوند و برای جلوگیری از ازدحام تنها خدمات ضروری به مردم ارائه می شود، گفت: در این محدودیت های جدید که بانک ها به صورت یک روز در میان فعالیت دارند، خدمات غیرضروری در بانک ها به مشتریان ارائه نمی شود، بنابراین به دلیل شرایط قرمز اصفهان و با توجه به محدودیت نیرو و شعب بانک ها آماده خدمت رسانی به مردم تنها در شرایط خدمات ضروری هستیم.

وی درباره گلایه برخی کارمندان شعب که مدل یک روز در میان بانک ها، موجب حجم زیاد مراجعات و درخواست مردم برای دریافت خدمات از بانک ها در روز فعالیت می شود، گفت: این گونه نیست و باید توجه داشت که برخی شعب اصلی و بزرگ اصفهان که میزان مراجعات آنها بالاست را یک روز در میان نکرده ایم، اما در بازرسی هایی که انجام شده شعبی که یک روز در میان فعال هستند، تجمع مشتری ندارند، البته امکان دارد یک شعبه از بانک در منطقه ای بنابر شرایط خاص خود در برخی ساعات شلوغ شود، اما در مجموع با اجرای این طرح بانک های استان شلوغ نیستند.

نورآزادی در باره اینکه برخی شعب به دلیل کمبود نیرو حتی به کارمندان بیمار و مبتلا به کرونا خود اعلام کرده اند که اجازه مرخصی ندارند، تاکید کرد که چنین موضوعی صحت ندارد و همواره تاکید شده که کارمندان شعب بانک ها حتی اگر کرونا ندارند، براساس اولویت بیماری های زمینه ای، بیماران خاص و زنان باردار سر کار حاضر نشوند.

به گفته دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان اصفهان، ممکن است مدیر یک شعبه براساس نظر خود و منطقه خاص آن شعبه، چنین صحبتی کرده باشد، اما بانک ها دستورالعمل خاص خود را دارند.

وی در خصوص اصرار برخی مشتریان بانک ها به انجام خدمات مورد نیازشان در حالی که ماسک نزده اند، توضیح داد: در مجموع اصول کلی زدن ماسک و فاصله اجتماعی در بانک ها باید رعایت شود و اگر مشتری ماسک نداشت نباید به آنها خدمات ارائه شود، اما ممکن است یک مشتری بدون داشتن ماسک و با برهم ریختن جو شعبه به دنبال دریافت خدمات خود باشد، بنابراین از روسای شعب خواسته ایم که این موارد نادر را مدیریت کنند.

نورآزادی درباره اینکه برخی مشتریان مبتلا کرونا با حضور در بانک ها خواستار دریافت خدمات هستند، گفت: با توجه به حجم بالای مراجعان در شعب مختلف بانکی نمی توان از طریق سیستم کارت ملی تمام موارد را کنترل کنیم، اما سعی کرده ایم با این محدودیت ها خود را همگرا کنیم.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه به دلیل جابجایی پول، چک، مدارک، اسناد مختلف بانکی و ... میزان شیوع کرونا در بین کارمندان بانک ها بالا است، تصریح کرد: در آماری تکان دهنده حدود ۴۰ درصد کارمندان یکی از بانک های دولتی اصفهان تا فروردین ماه مبتلا به کرونا شده اند، البته خوشبختانه میزان فوتی های کارمندان بانک ها کاهش یافته است.

دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان اصفهان با اعتقاد بر اینکه بانک ها نیز همانند کادر درمان در معرض کرونا هستند، اظهار کرد: اجرای دستورالعمل یک روز در میان فعالیت بانک ها در محدودیت های قرمز کرونا تنها در اصفهان اجرا می شود و استان های دیگر به شیوه های مختلفی عمل کرده اند.

به اعتقاد نورآزادی، فعالیت یک روز در میان شعب بانک ها، از یک طرف موجب حفاظت بانک ها و مردم می شود و از سوی دیگر محدودیت ها را در شرایط فعلی قرمز کرونا پیاده کنیم و در مجموع این طرح را خوب ارزیابی می کنم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.