• دوشنبه / ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۱:۵۸
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 1400021308903
  • خبرنگار : 50404

مدیر حوزه هنری خراسان رضوی:

حوزه هنری باید حوزه رشد و پیوندهای هنری باشد

حوزه هنری باید حوزه رشد و پیوندهای هنری باشد

ایسنا/خراسان رضوی مدیر حوزه هنری خراسان رضوی گفت: دغدغه‌هایی که برای حوزه هنری استان داشتم را در پنج عرصه دسته‌بندی کردم که ذیل آن‌ها باید برنامه تحولی آغاز شود و بر اساس آن حوزه هنری باید به حوزه رشد، چرخه و پیوندهای هنری تبدیل شود.

مجید عسگری در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با تغییرات شکل‌گرفته در حوزه هنری خراسان رضوی از ابتدای حضورش به عنوان مدیر این سازمان و برنامه‌ها و دغدغه‌هایی که برای هنر استان و حوزه هنری دارد، اظهار کرد: پنج ماه است که از حضور بنده در حوزه هنری خراسان رضوی می‌گذرد و اساساً تغییر زمان‌بر است. از روزی که به حوزه هنری آمدم و پس از یک ماه که مسئولیت آن را بر عهده داشتم طی صحبت‌هایی که با افراد مختلف انجام می‌دادم به بنده می‌گفتند که باید کاری انجام دهم که تا شش ماه اول حضورم اتفاقات خیلی بزرگی را رقم بزنم و اگر بتوانم تا شش ماه این کار را انجام دهم می‌گویند که من مدیر موفقی بودم و تغییر ایجاد کردم. بنده در پاسخ به آن‌ها عرض کردم که ظاهر ایجاد تغییر بسیار راحت است، اما تغییر و تحول واقعی بسیار مشکل است و مهم‌ترین نیاز تحول نیز ایجاد زیرساخت است.

وی افزود: اگر ما بتوانیم زیرساخت‌های خوبی را در حوزه هنری استان فراهم کنیم به تحولات خوبی خواهیم رسید، لذا این‌که در این چندماه چه فعالیت‌هایی کرده‌ایم و چه تغییراتی ایجاد شده است، باید بگویم اصلی‌ترین محوری که بر روی آن کار می‌کنم تدوین سند تحول حوزه هنری خراسان رضوی است که کار زمان‌بری است، اما تلاش خواهیم کرد که تابستان امسال جمع‌آوری شود.

مدیر حوزه هنری خراسان رضوی تصریح کرد: یکی از آسیب‌ها در مدیریت‌های فرهنگی و هنری کشور این است که وقتی یک مدیر، مسئولیتی را بر عهده می‌گیرد اعلام نمی‌کند که چه فعالیت‌هایی می‌خواهد انجام دهد و هنگامی که دوران مسئولیتش به اتمام می‌رسد نیز اعلام نمی‌کند که چه فعالیت‌هایی انجام داده است، با این حال بنده به مرور اعلام خواهم کرد چه فعالیت‌هایی انجام خواهم داد و چه اتفاقاتی خواهد افتاد.

عسگری ادامه داد: دغدغه‌هایی که برای حوزه هنری استان داشتم را در پنج عرصه دسته‌بندی کردم و ذیل آن‌ها باید برنامه تحولی آغاز کنیم. حوزه هنری نباید حوزه هنری باشد، بلکه باید حوزه چرخه هنری باشد. اساساً در دنیای امروز چیزی به نام این‌که بگوییم یک کار هنری تولید شد و ارزشمند است دیگر وجود ندارد. وقتی می‌گوییم حوزه هنری باید حوزه چرخه هنری باشد یعنی باید هم به تولید فکر کند، هم به توزیع و هم به مصرف. 

وی خاطرنشان کرد: حوزه هنری باید به عنوان حوزه رشد هنری مطرح باشد، یعنی در کنار چرخه هنری، رشد هنرمندان را نیز ببینیم و وارد فضایی شویم که یک هنرمند وقتی با فضای حوزه هنری ارتباط می‌گیرد، پس از چند سال، هم در موضوعات فکری و اندیشه‌ای و هم در موضوعات فرمی رشد کند.

مدیر حوزه هنری خراسان رضوی با بیان این‌که «حوزه هنری باید حوزه پیوندهای هنری باشد»، بیان کرد: یعنی نباید صرفاً به هنر بپردازیم، بلکه باید به پیوند هنر با اندیشه، رسانه و فضای عمومی جامعه نگاه کنیم. هنگامی که از هنر نام می‌بریم این سوال به وجود می‌آید که در چه فضای فکری حرف می‌زنیم، به واسطه چه رسانه‌ای قرار است آن را ارائه دهیم و مخاطب ما چه نوع مخاطبی است.

وی ادامه داد: اولین دغدغه من این است که نگاه به هنر، فضا و کنشگران هنری به صورت کامل صورت گیرد. البته کارکرد حوزه هنری تسهیل‌گیری در زمینه هنر است، نه سیاست‌گذاری، نظارت و تصدی‌گری. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شورای فرهنگ عمومی فعالیت‌های سیاست‌گذاری، نظارت، اعطای مجوز و... را انجام می‌دهد، اما حوزه هنری انقلاب اسلامی حمایت کرده و تسهیل‌گری انجام می‌دهد.

عسگری با اشاره به این‌که «نباید رقیب هنرمندان و بخش مردمی هنر باشیم، بلکه باید تسهیل‌کننده باشیم»، اظهار کرد: البته در تمام این موارد فضای انقلاب اسلامی را خواهیم داشت و اساساً باید کاری انجام دهیم که هنر انقلاب اسلامی رشد کند، البته درباره این‌که چه هنری در حیطه انقلاب اسلامی قابل قبول است نیز جای بحث دارد.

مدیر حوزه هنری خراسان رضوی عنوان کرد: نخستین دغدغه‌هایی که وجود دارد و در حوزه هنری باید سراغ آن‌ها برویم، از مواردی است که خلاء جدی‌تری وجود دارد و یکی از خلاء‌های جدی در فضای هنر استان، موضوع توسعه مخاطب است. وقتی یک نویسنده استان کتابی می‌نویسد، با چه تعداد تیراژی چاپ می‌شود؟ و چه ناشرانی در استان وجود دارند که به صورت حرفه‌ای آن را چاپ کنند؟ دغدغه‌ اصلی و یکی از برنامه‌های جدی من توسعه مخاطبان است.

وی افزود: در ادبیات جدید حوزه هنری که به واسطه حضور آقای دادمان در کشور به وجود آمده است، مسئله این است که حوزه هنری باید در راستای رشد هنر انقلاب تلاش کند و در این فضا، شکل‌گیری پاتوق‌ها، دوره‌های آموزشی و شیوه‌هایی که هنرمندان بتوانند در یک فضا به صورت گام‌‍به‌گام جلو بروند و این موضوعات در ذهن وجود دارد.

عسگری بیان کرد: در کنار این موارد، موضوع هنر حماسی نیز وجود دارد که از قبل بوده و ما نیز آن را ادامه خواهیم داد. وقتی در رابطه با هنر خراسان رضوی صحبت می‌کنیم، در مورد سه نوعِ هنری می‌توانیم حرف بزنیم که متأسفانه گاهی اوقات فقط به یک وجه آن پرداخته می‌شود، اما اگر ما به مکانیزم هنر حماسی و دمیدن روح هنر حماسی در استان و کشور برسیم، این سه بخش جدی گرفته می‌شود. بالاخره خراسان مهد فارسی‌زبانان و جغرافیای آن‌ها است که سمبل اساسی آن شاهنامه فردوسی است. هنگامی که از هنر فارسی زبانان صحبت می‌کنیم به یاد ادبیات و شعر می‌افتیم و جغرافیای بزرگی که از افغانستان و تاجیکستان تا هند ادامه دارد.

مدیر حوزه هنری خراسان رضوی با بیان این‌که «بخش دیگری که باید به آن بپردازیم، هنر زیارت است که هم به معنای مخاطب زائر است و هم به معنای مفهومی است که درباره زیارت وجود دارد»، عنوان کرد: اگر انقدر امکانات در اختیار داشتم و در حیطه اختیارات بنده بود، کاری می‌کردم که در اطراف حرم سالن‌های نمایش و سینمایی بسیاری شکل گیرد که در آن تئاتر رضوی برگزار شود و هر فردی که برای زیارت به شهر مشهد سفر می‌کند، به جای این‌که به مکان‌های تفریحی دیگر برود، حتماً یک تئاتر مذهبی، اخلاقی، حماسی و رضوی تماشا کند. 

وی خاطرنشان کرد: کارهای زیرساختی کمی مشکل است، اما یکی از دغدغه‌های بنده این است که در اطراف حرم مطهر رضوی یک سالن تئاتر مختص اجراهای آئینی تشکیل شود. در دنیا برخی کشورها تئاتر ثابت دارند که سال‌ها اجرا می‌شود و چه خوب می‌شود که در شهر مشهد نیز یک تئاتر ثابت وجود داشته باشد و هر فرد که به زیارت می‌آید تئاتر ببیند.

عسگری با بیان این‌که «توجه به هنر حماسی نیز اهمیت بالایی دارد»، اضافه کرد: اگر به حماسه از شاهنامه تا انقلاب اسلامی توجه کنیم متوجه اتفاق بزرگ محتوایی، فرمی، مخاطبی خواهیم شد و به نظر من اگر هنر حماسی احیا شود تمام بدنه را احیا می‌کند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.