• سه‌شنبه / ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۴:۴۸
  • دسته‌بندی: دولت
  • کد خبر: 1400021409597
  • خبرنگار : 71533

ربیعی: هنوز گزارشی درباره سرقت فایل صوتی ظریف ارائه نشده است

ربیعی: هنوز گزارشی درباره سرقت فایل صوتی ظریف ارائه نشده است

سخنگوی دولت با اشاره به موضوع سرقت فایل صوتی مصاحبه وزیر خارجه، اظهار کرد: در خصوص این موضوع نهادهای مسئول پس از دستور رئیس جمهور پیگیر بوده و هنوز گزارشی از این پیگیری‌ها داده نشده است.

به گزارش ایسنا، سخنگوی دولت در ابتدای نشست خبری هفتگی خود که به صورت مکتوب برگزار شد، با تسلیت شهادت حضرت امیرالمومنین علی(ع)، ایشان را الگوی اخلاقی و انسانی و نماد عدالت و حریت دانست و اظهار کرد: در این شبهای قدر ضمن طلب عفو و بخشش برای خود و همه انسانها از خدای بزرگ، خیر و برکت در دوجهان را برای همه هموطنان‌مان مسالت می کنم.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی بر اینکه آیا عامل یا عاملین سرقت و انتشار فایل صوتی مصاحبه محمدجواد ظریف شناسایی شدند و اینکه آن پرونده در چه مرحله‌ای قرار دارد، اظهار کرد: آقای دکتر آشنا خودشان استعفا دادند. در خصوص این موضوع نیز نهادهای مسئول پس از دستور رئیس جمهور پیگیر بوده و هنوز گزارشی از این پیگیری ها داده نشده است. مسئولان ذیربط به موقع در این زمینه اطلاع رسانی خواهند کرد.

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره واکنش دولت به اقدام صداوسیما برای پخش‌نکردن سخنرانی‌های رییس‌ جمهوری در برخی موارد و شائبه سیاسی بودن این اقدام، گفت: به طور کلی بودجه صداوسیما متعلق به زندگی و معیشت همه کارکنان صداوسیما است. دولت خود را در قبال کارکنان همه نهادها و دستگاهها مسئول می داند. من در جریان پخش زنده برنامه های صداوسیما نیستم، اما اگر چنین چیزی صحت داشته باشد اتفاق نادر و بی سابقه ای است.

سخنگوی دولت یادآور شد: حتی در سال ۱۳۹۶ که آقای روحانی بنا بود کاندیدا شوند، هم چنین رویه ای در صداوسیما رخ نداد. اتفاقا آقای روحانی تنها رییس قوه ای هستند که هیچ شائبه ای از کاندیدا شدنشان وجود ندارد و امیدوارم این موضوع صحت نداشته باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که علت طرح موضوع بورس در نشست سران قوا چه بوده و چه مصوباتی داشته است، اظهار کرد: مسئله بورس در یکسال اخیر از موضوعات مورد توجه دولت بود و بازار سرمایه به عنوان یک مسیر درست برای سرمایه گذاری مردم، حتی در سطح سرمایه های خرد و کمک به تولید در کشور و جلوگیری از تورم بوده است.

ربیعی ادامه داد: این بازار در دراز مدت رشد ۱۵۰ درصدی را نشان می دهد و به تعبیر یکی از سران محترم قوا در جلسه، هیچ بازاری چنین رشدی را تجربه نکرده است. البته عده‌ای از هموطنان به قصد انتفاع در کوتاه مدت وارد این بازار شده و به علت نوسان دچار زیان شدند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه یکی از نگرانی همکاران ما در ستاد اقتصادی دولت همواره این دسته از هموطنان به خصوص آنان که نمادهای دولتی را خریداری کرده‌اند، بوده است، تاکید کرد: هفته گذشته در ستاد اقتصادی دولت ۱۰ تصمیم مهم اتخاذ شد که تصمیم گیری در مورد بخشی از آنها از اختیار دولت خارج بوده و نیازمند اصلاح قوانین است. بنابراین به دو علت طولانی بودن فرایند قانونگذاری و نیز زماندار بودن برخی از قوانین، مصوبات و تصمیمات ستاد اقتصادی دولت در خصوص بازار سرمایه در جلسه ستاد عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا نیز مطرح که با نگاه حامیانه رئیس قوه قضاییه و مجلس، با اصلاحات جزئی به تصویب رسید.

وی افزود: بر اساس مصوبات این جلسه مقرر شد ۸۰ درصد از مالیات نقل و انتقال سهام در سال ۱۴۰۰ به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شود. همچنین با انتشار ۲۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی توسط صندوق تثبیت بازار سرمایه و صندوق سرمایه‌گذاری مشترک توسعه بازار سرمایه با تضمین دولت موافقت شد.

ربیعی با اشاره به سایر مصوبات این نشست، گفت: از دیگر مصوبات جلسه حمایت بانک‌ها و موسسات اعتباری از بازار سرمایه در چارچوب بود. در این جلسه به منظور تشویق حمایت از بازار سرمایه مقرر شد شرکت‌هایی که از سهام خود یا شرکت‌های زیر مجموعه‌شان حمایت کنند، مالیات بر درآمد آنها در سال جاری امهال و به سال بعد موکول شود.

سخنگوی دولت افزود: همچنین شرکت هایی که سود تقسیم نشده سال ۱۴۰۰ آنها به حساب سرمایه منتقل می‌شود، مشمول مالیات با نرخ صفر خواهند بود. در مصوبه ای دیگر به صندوق توسعه ملی اجازه سرمایه گذاری در بازارهای پولی و مالی داخلی از جمله بورس داده شد.

وی با بیان اینکه در این جلسه مقرر شد تا زیان محقق شده آن دسته از خریداران واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق قابل معامله پالایش یکم که واحدهای مذکور را از دولت خریداری کرده‌ و تاکنون به فروش نرسانده‌اند، از طریق اعطای سهام جبران شود، اظهار کرد: این تصمیمات در کنار مجموعه مصوبات ستاد اقتصادی دولت، مدیریت بورس را برای جلوگیری از نوسان و زیان سرمایه داران خرد امکان پذیر می‌کند.

ربیعی در پاسخ به این پرسش که واکنش دولت به اقدام نمایندگان برای تحقیق و تفحص از نحوه هزینه‌کرد اعتبارات نهاد ریاست جمهوری چیست، گفت: این ادعای اخیر در مرحله یک ایده در مجلس مطرح شده است و هنوز فرآیند تصویب خود را طی نکرده است بنابراین هیچ موردی رسمی به دولت ارسال نشده است. مجلس در چارچوب وظایف قانونی خودش می‌تواند این موضوع را مصوب کند و نهاد ریاست جمهوری در چارچوب قانون پاسخگو است و اتفاقا این دوره یکی از شفاف‌ترین دوره‌های عملکرد مالی است.

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که واکنش دولت به توصیه‌های رهبری درباره سخنان اخیر وزیر خارجه درباره دیپلماسی و میدان چیست، تصریح کرد: مواضع حکیمانه رهبر انقلاب مثل همیشه فصل الخطاب و راهگشای همه است. صحبتهای رهبر انقلاب نشان داد تمام مباحث خروجی سیاست خارجی ما،‌ نتیجه تجمیع دیدگاه ها و حتی چالش های تضارب آراست و تصمیم نهایی با خرد جمعی صورت می گیرد.

وی یادآور شد: وجود اختلاف نظر بین مسئولان امر در حوزه‌های سیاست‌گذاری‌های مختلف از جمله اقتصادی، دفاعی و دیپلماسی کاملا طبیعی و در همه دنیا رایج است. حتی کشور ما در سالهای قبل نیز در موارد متعددی شاهد این امر بوده است.

ربیعی ادامه داد: اما مهم این است که این اختلاف نظرها در مرحله عمل، هرگز به منصه ظهور نرسیده و همه دستگاه‌ها در نهایت تابع تصمیم های نهایی‌ای هستند که توسط مسئولان عالی و طی فرایند خرد جمعی اتخاذ می شوند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه دیپلماسی و سیاست دفاعی، ‌دو بال سیاست خارجی هستند، اظهار کرد: این دو نه تنها هیچ تعارضی با هم ندارند، ‌بلکه با تقویت یکدیگر از ابزارهای اعمال سیاست خارجی هستند. تجمیع و اولویت بندی این دو عنصر نیز، ‌از طریق خرد جمعی اتفاق می‌افتد و وزیر امور خارجه موظف هست از اجرای درست آن اطمینان پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه همه رسانه‌ها، مسئولان و نخبگان باید مراقب نتایج سخنان ناخواسته خود باشند، گفت: آنچه رهبری گفتند، یک خط و مشی روشن و عمومی و برای همه امور است و همه اعضای دولت خود را موظف به توجه و رعایت این بیانات می دانند. آقای ظریف هم ‌در متنی که بلافاصله بعد از سخنان رهبری منتشر کردند، پاسخ پرسش شما را داده‌اند.

ربیعی در پاسخ به این پرسش که یکی از رسانه‌های آمریکایی مدعی شده در مذاکرات وین، ایران با آمریکا در مورد لغو تحریم اشخاص و نهادها به توافق رسیدند ،اما تحریم شرکت‌ها در ازای انجام تعهدات هسته‌ای ایران رفع خواهد شد و اینکه آیا ایران زیر بار انجام تعهدات هسته ای پیش از راستی آزمایی اقدامات آمریکا خواهد رفت و نیز اینکه تعلیق تحریم‌ها، با تمدید ۱۲۰ تا ۱۸۰ روزه، به جای لغو کامل آنها مورد پذیرش خواهد بود، گفت: موضع مذاکراتی ما از مدت ها پیش و بر اساس سیاست قطعی اعلام شده از سوی رهبری و تصمیمات نهادهای بالادستی تعیین شده و مذاکره کنندگان ما با جدیت و بدون تسامح بدنبال اجرای این دستور کار مذاکراتی از پیش تعیین شده هستند.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه ملاک برای تعهدات همه طرفها متن برجام است و مطابق آن کلیه تحریم‌های آمریکا باید به صورت موثر و قابل راستی‌آزمایی رفع شود، ادامه داد: در همین راستا، از نظر جمهوری اسلامی ایران، دولت آمریکا مسئول قطعی انجام‌ تعهدات این کشور است و لذا سیاست داخلی ایالات‌متحده موضوع توجه ما نیست. همچنین اختلاف‌نظرهایی درباره لیست رفع تحریمی وجود دارد ولی ما موفق شدیم این اختلافات را کاهش دهیم و رایزنی‌ها و گفت‌وگوها ادامه دارد.

وی با اعلام اینکه طرف‌های مذاکره چهارشنبه به علت برگزاری جلسه G7، روز جمعه نشست خود را برگزار می‌کنند، گفت: فعلا در همین حد می توانم بگویم که مذاکرات در حال پیشرفت هست و وزارت خارجه در زمان مقتضی اطلاع رسانی کامل را خواهد کرد.

ربیعی در پاسخ به این پرسش که به عنوان رییس جدید مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری چه توضیحی درباره آخرین جزییات بررسی عوامل انتشار فایل صوتی ظریف دارد، اظهار کرد: بعد از مشخص شدن سرقت فایل، رییس جمهور بلافاصله به وزارت اطلاعات دستور پیگیری و مشخص کردن عوامل انتشار و همچنین روشن شدن ابعاد مسئله را داد. این موضوع در دبیرخانه شورای امنیت ملی بررسی و مجددا بر مسئولیت وزارت اطلاعات در این زمینه تاکید شد.

سخنگوی دولت ادامه داد: انگیزه‌های مختلفی می‌تواند این جریان را به وجود آورده باشد و سناریوهای مختلفی مطرح است. به هر حال هنوز گزارشی داده نشده و موضوع در دست پیگیری است و قطعا بنابر نظر رییس جمهور به موقع اطلاع‌رسانی خواهند کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که دیدگاه دولت در زمینه نگرانی برخی جریان‌ها و افراد از ردصلاحیت‌های گسترده در انتخابات شورای شهر چیست، اعلام کرد: در انتخابات شورای اسلامی شهرها ۵۹۸/۵۱ هزار نفر ثبت نام کرده که ۱۲ درصد آن را زنان و ۸۸ درصد آن را مردان تشکیل می دهند که نسبت به دوره قبل حدود ۳ هزار نفر کاهش ثبت نام داوطلبان را مشاهده می کنیم.

ربیعی افزود: برای انتخابات شورای اسلامی روستاها حدود ۸۱۸/۲۴۷ هزار نفر ثبت نام کرده که شامل هفت درصد زن و ۹۴ درصد مرد بوده که نسبت به دوره قبل ۱۳ درصد افزایش ثبت نام را مشاهده می کنیم. هیات های اجرایی بیش از ۹۰ درصد داوطلبان را تایید کرده اند ولی ۱۴ درصد از تایید شدگان توسط هیات‌های نظارت رد صلاحیت شدند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه هزار نفر از اعضای فعلی شورای اسلامی شهرها توسط هیات نظارت رد صلاحیت شده‌اند، گفت: به عنوان مثال در کلان شهر تهران بیش از ۸۰ درصد و در شهرهایی مثل رشت، کرج و سمنان نیز بیش از ۸۰ درصد ردصلاحیت داشته‌ایم. نکته جالب این است که ۳۷۴۶ نفر از رد صلاحیت شدگان در هیچ یک از مراجع چهارگانه سابقه‌ای نداشته‌اند، با این حال در هیات نظارت ردصلاحیت شده‌اند.

وی افزود: بنا بر گزارش‌های وارده تعداد ۲۱ شهر به دلیل ردصلاحیت گسترده داوطلبان حدنصاب لازم را برای برگزاری انتخابات و تشکیل شورا از دست داده و بیش از ۵۰ شهر دیگر نیز در معرض عدم حد نصاب هستند.

ربیعی با بیان اینکه موضوع ردصلاحیت‌ها در یکی از جلسات دولت مورد بحث قرار گرفت، اظهار کرد: به نظر می‌رسد نتایج این نوع ردصلاحیت‌های گسترده موجب کاهش مشارکت مردم و پایین آمدن انگیزه انتخاباتی شود. استنادات و دلایل ردصلاحیت‌ها در مورد این حجم از افراد چنانچه به عنوان نمونه آماری به کل جامعه تعمیم داده شود، نتیجه نگران‌کننده‌ای خواهد داشت.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه وزارت کشور در حال رایزنی با مدیران ارشد مجلس در این زمینه است، ادامه داد: امیداریم با توجه به اینکه که رهبری همواره بر افزایش مشارکت در انتخابات تاکید کرده‌اند، ریاست و هیئت رییسه مجلس در خصوص عملکرد هیئت نظارت تدبیری کنند تا انتخابات رقابتی که حضور همه دیدگاههای سیاسی در آن وجود داشته باشد، برگزار شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۵:۰۸

اخه ... خود دولت بوده

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۶:۴۹

افتضاح اطلاعاتی ازبین بیست نفر نمیتونن پیداکنن نفوذی عمدی

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۹:۰۷

نشست تمام دانشمندان ایرانی برای یافتن راه حلی که صادرات نفت را افزایش می دهد حداقل ۱۰ میلیون بشکه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۲۰:۴۳

قطعا نخواهد شد همه قصه یک برنامه بود برای نابودی ظریف

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۵ ۰۸:۴۶

فایل صوتی هم نقشه خود دولت بوده و کسی فایل صوتی محمد ظریف را ندزدیده این از روشهای این دولت است که نتیجه عکس داد. و باجواب رهبر همه دولتیها شوکه شدند