• چهارشنبه / ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۰۹:۱۲
  • دسته‌بندی: لرستان
  • کد خبر: 1400021509822
  • خبرنگار : 50177

/گزارش/ جولان کرونا در لرستان

/گزارش/
جولان کرونا در لرستان

ایسنا/لرستان عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط شهروندان سبب شد که امروز شاهد شیوع موج چهارم کرونا ویروس در لرستان باشیم و این درحالیست چنانچه مردم بازهم رعایت نکنند بیم آن می‌رود که شاهد نوع جهش یافته هندی و افریقایی در استان باشیم.

کرونا، ویروسی ناشناخته بود که اواخر بهمن ماه ۹۸ وارد کشور شد و هیچ کس فکر نمی‌کرد این موضوع افراد را خانه‌نشین و زمین‌گیر کند؛ در چند روز اول تصور می‌کردیم با قرنطینه کردن از شر این بیماری خلاص خواهیم شد و براین اساس از دید و بازدیدها و خرید و مسافرت‌های نوروزی گذشتیم به این امید که به شرایط عادی زندگی برسیم اما انگار این ویروس پس از گذشت یک سال از شیوعش در کشور هنوز دست بردار نیست و متاسفانه همچنان جان عزیزانمان را تهدید می‌کند؛ در این برهه مشکلات اقتصادی ترس مردم از ویروس کرونا را گرفت و شرایط و زندگی‌ها را به روال عادی بازگرداند بدون در نظر اینکه هر روز عده زیادی از مردم کشور به این بیماری مبتلا می‌شوند و جانشان را از دست می‌دهند اما بازهم در این روزهای خاکستری تنها کاری که از دستمان برمی‌آید رعایت پروتکل‌های بهداشتی است تا بازهم بتوانیم لحظات خوش باهم بودن را بدون هیچ دلهره‌ای تجربه کنیم. 

لرستان در بین چهار استان پرخطر کشور

آمار ابتلا و مرگ و میر در لرستان نسبت به چندماه گذشته به‌گونه‌ای گزارش شده که احمد حسین فتایی، مسئول کمیته اطلاع‌رسانی ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا گفته بود لرستان در بین چهار استان پرخطر کشور و هفت استان رکورددار ابتلا و مرگ‌ومیر معرفی شد.

وی اصلی‌ترین عامل شکل‌گیری ثبت این آمار در استان عدم توجه به استفاده مداوم از ماسک، برگزاری و حضور در تجمعات گسترده به‌ویژه مراسم‌های سوگواری و آرامستان‌هاست که لازم است هم استانی‌ها نسبت به رعایت این دو  آسیب خطرناک، اهتمام ویژه‌تری را اعمال کنند، تصریح کرد: ادامه این روند بدان معنا است که ظرفیت بیمارستانی استان جوابگوی مبتلایان بدحال نخواهد بود و آمار مرگ‌ومیر به‌صورت روزانه افزایش خواهد داشت.

فتایی با تاکید بر لزوم رعایت هرچه بیشتر پروتکل‌های بهداشتی و محدودیت‌های ابلاغ‌شده توسط ستادهای ملی و استانی مدیریت بیماری کرونا، گفت: پشیمانی ناشی از عدم رعایت پروتکل‌ها و محدودیت‌ها، دردی را درمان نمی‌کند و بهتر است قبل از آنکه داغدار عزیزان خود شویم، به این فکر باشیم که می‌توان با استفاده از ماسک، کاهش ترددهای غیرضروری شهری و بین‌شهری، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و سایر محدودیت‌ها، از این پیچ خطرناک به‌سلامت عبور کرد.

 خطر بروز پیک همچنان وجود دارد/ رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید به یک فرهنگ در کشور تبدیل شود

دکتر مریم کوشکی، معاون بهداشتی و دبیر ستاد مبارزه با کرونا دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز مهم‌ترین دلیل وقوع پیک چهارم، شرایط تجمعی بود که در بازارهای عید و ایام نوروز به وجود آمد. کم توجهی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این شرایط پرازدحام مزید بر علت بود.

وی اضافه کرد: شیوع ویروس جهش یافته کووید که سرعت انتشار چند برابری نسبت به ویروس قبلی دارد نیز عامل مهم افزایش آمار ابتلا، بستری و مرگ ناشی از کرونا است.

دبیر ستاد مبارزه با کرونا دانشگاه علوم پزشکی لرستان با تاکید براینکه توصیه‌های ما همچنان عدم حضور در اماکن پرازدحام تا حد امکان و رعایت پروتکل های بهداشتی است، خاطر نشان کرد: 
تا زمانی که عمده ی مردم واکسن دریافت نکنند خطر بروز پیک همچنان وجود دارد و به نظر می‌رسد رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید به یک فرهنگ در کشور تبدیل شود.

کوشکی بیان کرد: البته در خصوص مدت زمان ایمنی افراد واکسینه شده هنوز نمی‌توان با قاطعیت صحبت کرد و ممکن است نیاز باشد واکسن کرونا سالانه تکرار شود.

موج چهارم به اوج خود رسیده است

دکتر سید موسی خادمی، استاندار لرستان، جهش چهارم کرونا ویروس را نوع انگلیسی دانست و با بیان اینکه شیوع این ویروس از خوزستان آغاز و تمام کشور را درگیر کرد، گفت: لرستان جزو اولین استان‌ها پس از خوزستان بود که درگیر این ویروس شد.

استاندار لرستان افزود: به نظر می‌رسد موج چهارم به اوج خود رسیده و وارد شاخه نزولی شده است.

وی بیان کرد: امیدواریم مردم لرستان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی کمک کنند تا روند نزولی به سرعت انجام شود تا بیش از این دچار خسارت نشویم.

خادمی تاکیدکرد: مراقبت‌ها باید بیش از پیش باشد چراکه ممکن است گونه‌های جدید ویروس جهش یافته ( هندی و افریقایی) که در استان‌های جنوبی کشور مشاهده شده وارد لرستان نشود.

نمی‌توان برای همه مردم یک نسخه واحد پیچید

دکتر یحیی ابراهیمی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص گفت: کرونا یک بیماری ویروسی است و در ۹۰ درصد بدون علامت است و کسانی که مبتلا می‌شوند هزینه بیمارستانی آن‌ها بسیار زیاد می‌شود.

وی عنوان کرد: هر نفر مبتلا به این بیماری می‌تواند ۸ یا ۹ نفر دیگر را درگیر این بیماری کند، تعداد مرگ‌ومیر در این بیماری بسیار بالاست و از همه مردم استان می‌خواهیم با توجه به اینکه امکانات و زیرساخت‌های بهداشتی ما کم است پروتکل‌ها و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت و از ماسک استفاده کنند.

ابراهیمی با بیان اینکه مردم باید از برگزاری مراسمات بیهوده پرهیز کنند و رعایت فاصله گذاری موازین بهداشتی را داشته باشند، افزود: در بحث کرونا به‌هیچ‌وجه نمی‌توان برای همه مردم یک نسخه واحد پیچید.

وی تصریح کرد: بر اساس زیرساخت‌ها و توان هر استان در بحث کرونا باید برنامه‌ریزی انجام شود، سلامت مردم اصلی‌ترین و مهم‌ترین اولویت است.

او با بیان اینکه شاهد جولان پیک چهارم کرونا ویروس به علت عدم رعایت مردم در کشور هستیم، تصریح کرد: متاسفانه موازین بهداشتی توسط مردم در این شرایط کرونایی رعایت نمی‌شود و این درحالیست که باید زنجیره انتقال قطع شود.

۷۰ درصد جمعیت کشور باید واکسینه شود

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفت: واکسیناسیون تاثیر بسزایی در جلوگیری از شیوع کرونا ویروس دارد اما این مهم زمانی محقق می‌شود که بتوان ۷۰ درصد جمعیت کشور را واکسینه کرد.

ابراهیمی عنوان کرد: در حال حاضر باید افراد با ریسک بالا(های ریسک) واکسینه شوند که البته این موضوع تاثیر آنچنانی بر کنترل بیماری ندارد.

وی افزود: متاسفانه در ایام نوروز مردم مانند گذشته موازین بهداشتی را رعایت نکردند و این عامل سبب شد که بسیاری از استان‌های کشور در وضعیت قرمز قرار گیرند و تعداد بستری‌ها و مرگ‌ومیرها افزایش یابد.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه دولت و مردم باید کمک کنند تا این بیماری منحوس را کنترل کنیم، اسلامی بیان کرد: چنانچه طرح شهید سلیمانی بخوبی در کشور اجرایی شود می‌توانیم کرونا ویروس را شکست دهیم.

به گزارش ایسنا و براساس نظر متخصصان بهداشت و درمان، با وجود ناشناخته بودن ویروس هوشمند کرونا، همچنان ضرورت دارد مردم پروتکل‌ها و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت و از ماسک استفاده کنند تا زنجیره انتقال ویروس قطع شود چراکه هنوز معلوم نیست پایان پاندمی این بیماری چه زمانی است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.