• چهارشنبه / ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۵:۳۹
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 1400021510370
  • خبرنگار : 71381

بسته اخبار سیاسی ۱۵ اردیبهشت

امیدواری به لغو تحریم‌ها/گرامیداشت روزقدس/آخرین اخبار انتخاباتی

امیدواری به لغو تحریم‌ها/گرامیداشت روزقدس/آخرین اخبار انتخاباتی

مذاکرات وین و نتایج آن/ انتخابات ۱۴۰۰/ روز قدس از موضوعات خبرساز و پربازدید امروز سرویس سیاسی ایسنا بود که جزییات آن در ادامه می آید.

به گزارش ایسنا، امروز هم برجام و نتایج مذاکرات وین از موضوعات خبرساز بود که رییس جمهور هم در بخشی از صحبتهای خود در جلسه هیات دولت به آن پرداخت.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی با بیان اینکه کار مذاکره کنندگان ما در وین بسیار بزرگ بوده است، تاکید کرد: اگر طرف مقابل به طور کامل به قانون عمل کند این مذاکرات زود تمام می شود. چرا که مسیر ما در این مذاکرات صحیح و درست بوده است.

وی ادامه داد: این پیروزی دولت در ماه های پایانی آن است. من به عنوان رئیس دولت به مردم اعلام می کنم تحریم شکسته شده و اگر همه با هم متحد باشیم به زودی تحریم برداشته می شود؛ چرا که طرف مقابل می داند راهی جز اینکه به قانون، مقررات و تعهدات در برجام بازگردد وجود ندارد.

همچنین سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در مورد  انتشار اخباری مبنی بر این که آمریکا بر حفظ تحریم های فلج کننده علیه ایران اصرار دارد، گفت: اینکه بازهم‌ یک رسانه از قول منابع آگاه ناشناس خود ادعایی کرده است، نه‌ تنها غلط است بلکه همه یقین بدانند اگر آمریکا اصراری بر حفظ تحریم‌های فلج‌کننده علیه ایران را داشت قطعا تا کنون گفتگوها متوقف شده بود.

به تازگی شبکه خبری انگلیسی زبان «پرس‌تی‌وی»  به نقل از منبع مطلع در تهران مدعی شده است که آمریکا تاکنون نه تنها انجام اصلاحاتی را که باعث کاهش ریسک همکاری اقتصادی و بانکی با ایران می‌شود، نپذیرفته است، بلکه عملا ریسک همکاری با ایران را بالاتر برده است.

وزیر امور خارجه آمریکا هم در گفت‌وگویی، مواضع این کشور درباره پیش برد روند مذاکرات وین در راستای احیای توافق هسته‌ای و دیپلماسی مستقل کشورهای منطقه با یکدیگر از جمله ایران-عربستان را بیان کرد.

آنتونی بلینکن اظهار کرد: در وین مذاکراتی جدی داشته‌ایم و این مذاکرات چند هفته است که جریان دارد. به نظر من شاهد برخی پیشرفت‌هایی بوده‌ایم اما اگر قرار باشد به جایی برسیم، ما هنوز راهی دراز در پیش داریم. 

وی دربخش دیگری از این گفت وگو درباره مذاکرات ایران و عربستان نیز بیان کرد که گفت و گوها میان ایران و عربستان سعودی در راستای کاهش تنش در خاورمیانه، پیشرفتی است که از آن استقبال می شود. اگر آن ها در حال مذاکره اند، این موضوع به طور کلی خوب است. 

در همین رابطه عماد آبشناس،‌ کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه عربستان تلاش می کند تا با تغییر شرایط بوجود آمده در جهان مخصوصا در آمریکا خود را هماهنگ کند، گفت: به نظر می‌رسد سعودی‌ها می خواهند قبل از اینکه توافقی در وین صورت بگیرد بتوانند با ایران به نتیجه رسیده و مشکل شان را حل کنند.

دیگر اخبار مرتبط را می توانید در لینک های زیر بخوانید.

درخواست نمایندگان جمهوری خواه آمریکا از بلینکن درباره شفافیت برنامه هسته‌ای ایران

گفت‌وگوی وزیر خارجه آمریکا با بوریس جانسون درباره ایران

گفت‌وگوی بایدن و ولیعهد امارات درباره مسائل منطقه‌ای و ایران

سفر ناگهانی بن زاید به ریاض و گفت‌وگو در رابطه با مذاکرات هسته‌ای ایران

***

اخبار و تحلیل‌ها از چگونگی فضای رقابتی انتخابات هم از موضوعات خبرساز امروز بود.

سعید محمد از داوطلبان کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری در نامه‌ای خطاب به رقبای احتمالی خود گفت: اول خودم و سپس برادرانم را که قصد نامزدی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری دارند دعوت می­‌کنم تا بنای رقابت‌های انتخاباتی را نه دعوا و مناقشه و مجادله، بلکه صمیمیت و صداقت و برادریِ مخلصانه قرار دهیم.

همچنین حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازنده درباره امکان شکل گیری یک انتخابات رقابتی و دو قطبی اظهار داشت: حتما انتخابات رقابتی می شود و رای جناح ها به هم نزدیک است. ولی درباره ی وزن کاندیدای هر دو جناح نمی شود از هم اکنون سخن گفت. تا وقتی گزینه ها نهایی نشود نمی شود در این باره اظهار نظر کرد.

اردشیر مطهری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی هم به اصولگرایان هشدار داد که دچار خطای استراتژیک نشوند و افزود: منظورم این است که اگر بنا بر این شد که سید ابراهیم رئیسی برای انتخابات بیاید، سایر نامزدهای اصولگرا حضور پیدا نکنند تا پراکندگی نامزد باعث مشکل نشود.

خبرهای دیگر در زمینه انتخابات ۱۴۰۰ را در لینک‌های زیر دنبال کنید.

"مصوبه" جدید شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

انتخابات امسال دارای اهمیت بیشتری است

گزافه‌گویی‌های دشمن نمی‌تواند خدشه ای به نظام ما وارد کند

همه‌گیری کرونا و عملکرد دولت مهم‌ترین چالش‌های انتخابات

انتخابات فرصتی بی بدیل برای ساخت ایران قوی است

برای افزایش انگیزه حضور در انتخابات ضریب رضایتمندی جامعه را افزایش دهیم

دوقطبی سازی فضای انتخابات برای فرار از بی برنامگی کارساز نیست

اطلاعیه هیات مرکزی نظارت بر انتخابات درباره جلسه اخیر وزیر کشور و رییس مجلس

***

به گزارش ایسنا، روز قدس و فلسفه نام گذاری آن توسط بنیان گذار جمهوری اسلامی هم از موضوعات پرخبر بود.

حسین رویوران در نشست تخصصی روز قدس با بیان اینکه روز قدس یکی از ایام الله است چون روز دفاع از مردم مظلوم فلسطین است، اظهار کرد: اعلام روز قدس یکی از مهمترین پایه های امت_ دولت بود که مسئولیت جمهوری اسلامی ایران را نسبت به جوامع اسلامی نشان داد. امام خمینی (ره) در چارچوب مدل امت_ دولت، فلسطین را از اولویت های جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که این به میراث دینی ما هم برمی گردد.

معاون سیاسی و بین الملل جمعیت دفاع از ملت فلسطین خاطرنشان کرد: از سال۲۰۰۶، اسرائیل جرات ندارد به لبنان چپ نگاه کند در حالیکه لبنان حیاط خلوت این رژیم بود. شلیک موشک‌ از جانب سوریه به سرزمین های اشغالی و عبور آن از پدافندهای این رژیم، پیام بسیار مهمی منتقل کرد که اگر به تجاوز به سوریه ادامه دهد، امکان پاسخ وجود دارد. مهار دشمن بخشی از سیاست محور مقاومت است و محور مقاومت در این زمینه موفقیت های بسیار زیادی کسب کرده است.

در همین نشست،‌ نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین  گفت: اشغال قدس پروژه غربی بود که با ابتکار انگلیس و حمایت آمریکا شکل گرفت. روز قدس هم روز آگاه سازی مردم دنیا نسبت به ظلمی است که به مردم فلسطین می رود.

ناصر ابوشریف در بخش دیگری از صحبتهایش خاطرنشان کرد: هجمه به ایران بخاطر مساله هسته ای نیست بلکه نگرانی آنها حفظ امنیت رژیم صهیونیستی است. این رژیم در حال کارشکنی در مسیر مذاکرات هسته‌ای است چون می‌خواهد کشورهای منطقه ضعیف باشند زیرا آنها معتقد هستند قدرتشان در تضعیف کشورهای اسلامی است بنابراین از نظر آنها کشورهایی از قبیل سوریه، عراق ایران باید نابود شوند.

همچنین نماینده جنبش حماس گفت: روز قدس یعنی پیروزی حق بر باطل که امام خمینی (ره) به خوبی متوجه آن شدند و با نامگذاری روز قدس سنت حسنه‌ای را پایه گذاری کردند.

خالد قدومی افزود:‌ما چاره ای جز کنارگذاشتن اختلافات خود در منطقه نداریم تا با دشمن اول و آخر جهان اسلام یعنی رژیم صهیونیستی مقابله کنیم.

اخبار دیگر در این باره را در لینک های زیر بخوانید.

قدس و فلسطین هرگز به فراموشی سپرده نمی‌شوند

روز قدس بیانگر استمرار حمایت مسلمانان دنیا از آرمان‌های مردم فلسطین است

حدادی: ملت‌های آزاده در روز قدس پرچم مبارزه با ظلم را بالا می‌برند

***

آزادی قدیمی ترین زندانی استان تهران هم از دیگر اخبار مورد توجه مخاطبان بود.

معاون دادستان تهران در امور زندان‌ها از آزادی قدیمی ترین زندانی استان تهران خبرداد و گفت: به مناسبت ماه مبارک رمضان به بیش از ۵ هزار مددجو مرخصی داده شد. از جمله برای یکی از مددجویان که به لحاظ عدم توانایی در رد مال به مبلغ حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، سالیان متمادی به عنوان قدیمی ترین زندانی استان تهران در زندان بود، با پیگیری‌های به عمل آمده و پرداخت ۳۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات خیرین به ۵ تن از شکات، مقدمات آزادی فراهم آمد و در ششم اردیبهشت ۱۴۰۰ مصادف با سیزدهم ماه مبارک رمضان از زندان آزاد شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.