• جمعه / ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۲:۱۵
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 1400021711299
  • منبع : سفارتخانه‌های ایران در خارج کشور

بیانیه سفارت ایران در کرواسی بمناسبت روز جهانی قدس

بیانیه سفارت ایران در کرواسی بمناسبت روز جهانی قدس

سفارت جمهوری اسلامی ایران در کرواسی در بیانیه‌ای بمناسبت روز جهانی قدس تاکید کرد: امام خمینی (ره) برای جلب توجه جامعه جهانی در رابطه با سرنوشت قدس و نجات مردم فلسطین از چنگال رژیم جنایتکار صهیونیستی، آخرین روز جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان «روز جهانی قدس» نام گذاری نمودند تا زمینه همبستگی مسلمانان و تمامی آزادگان جهان در حمایت از حقوق قانونی و انسانی ملت فلسطین فراهم آید.

به گزارش ایسنا، در این بیانیه آمده است: قدس، نخستین قبله مسلمانان جهان است که از سال 1948میلادی در چنگال صهیونیسم اسیر شده است. اشغال قدس و فلسطین، ابتدا با مقاومت و اعتراض مردم فلسطین و مسلمانان و سپس انسان های آزاده و بیدار دل جهان مواجه گردید. بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران، حضرت امام خمینی (ره) برای جلب توجه جامعه جهانی در رابطه با سرنوشت قدس و نجات مردم فلسطین از چنگال رژیم جنایتکار صهیونیستی، آخرین روز جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان «روز جهانی قدس» نام گذاری نمودند تا زمینه همبستگی مسلمانان و تمامی آزادگان جهان در حمایت از حقوق قانونی و انسانی ملت فلسطین فراهم اید. ایشان روز قدس را نه تنها روز فلسطین، بلکه روز اسلام معرفی نمودند.

رژیم صهیونیستی از آغاز شکل گیری در سال 1948 میلادی اقدام به کشتار مسلمانان فلسطینی و نیز سایر ملت های مسلمان و عرب نموده است. کشتار حدود 100 هزار فلسطینی و عرب از سال 1948 میلادی تاکنون سندی بر جنایات این رژیم به شمار می رود. در همین رابطه در سال گذشته ( 2020)، نیروهای نظامی این رژیم بیش از 70 غیرنظامی را به شهادت رسانیده و 6740 نفر دیگر را زخمی کرده اند. طی 20 سال گذشته (یعنی از سال 2000 میلادی تاکنون) بیش از 2100 کودک فلسطینی توسط نظامیان رژیم صهیونیستی شهادت رسیده اند. در سال 2020، تعداد شهدای زن و کودک فلسطینی 20 نفر بوده است که در این میان می توان به شهادت «علی ایمن ابوعلیا» کودک 13 ساله فلسطینی اشاره نمود.

اکنون فلسطینیان بیشترین آمار آوارگان جهان را به خود اختصاص داده اند که تعداد آنها تا پایان سال 2020 به حدود 7 میلیون و 200 هزار نفر می رسد. تعداد زیادی از آنها در شرایط نامساعد مسکونی، بهداشتی، آموزشی و معیشتی در اردوگاه های سوریه، لبنان و اردن بسر می برند. آنها طی سالهای قبل و بعد از سال 1948 (تشکیل رژیم صهیونیستی) از وطن اصلی خود آواره شده اند. لذا بازگشت ایشان به وطن مادری، امری ضروری و انسانی و مطابق حقوق بشر است.

محاصره غزه برای چهاردهمین سال متوالی ( از سال 2007) سبب شده تا بیش از 2 میلیون فلسطینی ساکن در نوار غزه از آزادی جا به جایی و دسترسی به مایحتاج زندگی، محروم شوند و اقتصاد این منطقه، در معرض نابودی و فروپاشی قرار گیرد. ممانعت و ایجاد محدودیت بر ورود واکسن کرونا به نوار غزه (با وجود تراکم جمعیتی بالا) و نیز نابودی اراضی کشاورزی در نوار غزه به دلیل رهاسازی آب سیل بندها، از جدیدترین جنایات رژیم اسرائیل در قبال ساکنین مظلوم این منطقه به شمار می رود.

اقدام مستمر این رژیم در تداوم شهرک سازی ها و الحاق بخش هایی دیگر از کرانه باختری، تخریب منازل فلسطینی ها، اخراج و آواره کردن فلسطینی ها بویژه در بیت المقدس و تثبیت حضور در مناطق فلسطینی؛ مخالف قطعنامه 2334 شورای امنیت مبنی بر توقف شهرک سازی ها در سرزمین های اشغالی می باشد. بر این اساس در سال 2020 و در بحبوحه شیوع ویروس کرونا، صهیونیست ها بیش از 700 واحد مسکونی فلسطینی را تخریب کردند که به آوارگی حدود 690 فلسطینی دیگر منجر گردید. تغییر بافت شرقی بیت المقدس و الحاق تدریجی این منطقه به فلسطین اشغالی و افزایش حضور و نظارت نظامی در آن، منع رفت و آمد شهروندان فلسطینی ساکن قدس و ابطال کارت شناسایی ایشان و نیز لغو مجوز اقامت دائم ساکنین فلسطینی این شهر در تعارض با قوانین و توافقنامه های بین المللی به ­ویژه ماده 43 کنوانسیون لاهه و کنوانسیون چهارم ژنو می باشد. رژیم صهیونیستی در حقیقت به دنبال تخلیه قدس اشغالی از ساکنان بومی و یهودی سازی کامل آن می باشد.

اقدام بین المللی و لازم الاجرا بر علیه رژیم صهیونیستی توسط سازمان ها و مجامع بین المللی  و بطور خاص شورای امنیت ملل متحد برای مقابله با تداوم جنایت های رژیم صهیونیستی ضروری است. مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 2020 مجموعا 23 بار اقدام به محکومیت کشورهای مختلف دنیا کرده که از این تعداد، 17 مورد آن مربوط به رژیم صهیونیستی بوده است. این محکومیت ها در پی جنایات و تخلفات رژیم صهیونیستی بر علیه فلسطینیان و کشورهای سوریه و لبنان، شهرک سازی، اشغال اراضی، نادیده گرفتن حق تعیین سرنوشت، مسئله آوارگان فلسطینی، تغییر مرزها، مسائل اقتصادی و مالی و غیره بوده است. ولی این رژیم کمترین اعتنائی به آنها نکرده است.

برقراری روابط رسمی و عادی سازی روابط توسط برخی از کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی که نشان دهنده کاهش حساسیت این دولت ها نسبت به اقدامات و جنایت های رژیم صهیونیستی علیه کشورهای اسلامی و عربی و به ویژه فلسطین می باشد؛ موجب شده است تا جنایت های رژیم صهیونیستی علیه فلسطین، سوریه و لبنان در سال 2020 روند افزایشی داشته باشد. واضح است که توافقات عادی سازی برخی از کشورهای عربی با اسرائیل (موسوم به توافق ابراهیم) بدون توجه به شرایط و مشکلات فلسطینیان انجام شده و به همین دلیل  اکثریت فلسطینیها، مخالفت خود را با آن اعلام کرده اند. توافقات موسوم به ابراهیم نه تنها مشکلات مردم فلسطین را حل نخواهد کرد بلکه با هدف تفرقه در جهان عربی و اسلامی صورت گرفته است.

اقدام رژیم صهیونیستی در برهم زدن نظم و امنیت منطقه، اشغالگری و توسعه طلبی فزاینده، نقض حاکمیت دولت های منطقه بویژه سوریه و لبنان و  نیز تهدید آشکار کشورهای منطقه است. اقدامات ضد حقوق بشری تل آویو و جنایات صهیونیست ها در منع دسترسی فلسطینیان به واکسن کرونا در شرایط همه گیری این ویروس در جهان باید توسط مجامع جهانی و مسلمانان محکوم شود.

 طرح چهار ماده ای جمهوری اسلامی ایران (ثبت شده در دبیرخانه سازمان ملل) مبتنی بر برگزاری همه پرسی ملی در میان فلسطینیان که براساس اصول دموکراتیک و حقوق بین الملل مورد پذیرش کلیه دولت ها و ملت ها قرار گرفته است، راه حلی مناسب برای حل بحران فلسطین است. رژیم صهیونیستی که خود را تنها دموکراسی در خاورمیانه می خواند، نه تنها تا کنون به این راه حل واکنش نشان نداده است، بلکه قانونی را در پارلمان خود تحت عنوان قانون دولت - ملت یهود به تصویب رسانده است. این طرح نشانه دهنده آن است که اسرائیل یک رژیم نژادپرست، غیر دموکراتیک و خود برتربین است که حتی به حقوق اولیه و طبیعی ساکنان فلسطین اشغالی احترام نمی گذارد و آنها را به شهروندان درجه 1 و 2 تقسیم می کند. این طرح حتی در داخل اسرائیل نیز با مخالفت های گسترده ای همراه بود و در خارج نیز بسیاری از کشورها و سازمان های بین المللی با آن مخالفت کردند و فقط آمریکا از آن استقبال کرده است.

با توجه به اتفاقات اخیر در خاورمیانه و توطئه های تازه برای تثبیت موقعیت اسرائیل و به فراموشی سپردن حقوق مردم فلسطین، ضروری است تا مسلمانان و آزادگان جهان امسال نیز مانند سال های گذشته از فرصت روز قدس برای ابراز نارضایتی شان از سیاست های حامیان رژیم اسرائیل و حمایت مجدد از حقوق انسانی مردم فلسطین بهترین استفاده را ببرند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.