• شنبه / ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۵:۰۳
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 1400021812150
  • خبرنگار : 71381

بسته اخبار سیاسی ۱۸ اردیبهشت

آغاز سیر نزولی کرونا/واکنش‌ها به مصوبه انتخاباتی شورای نگهبان/آخرین اخبار برجامی

آغاز سیر نزولی کرونا/واکنش‌ها به مصوبه انتخاباتی شورای نگهبان/آخرین اخبار برجامی

کرونا ویروس/ بازگشت آمریکا به برجام/ مصوبه اخیر شورای نگهبان درباره شرایط ثبت‌نام نامزدهای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری از موضوعات خبرساز و پربازدید امروز سرویس سیاسی ایسنا بود که جزییات آن در ادامه می آید.

به گزارش ایسنا، شرایط کشور در پیک چهارم کرونا ویروس از موضوعات پربازدید امروز بود که اظهارت رییس جمهور هم در شصت و هفتمین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در همین ارتباط بود.

رییس جمهور گفت: کسی وقتی ویروس کرونا در دنیا شایع شد فکر نمی‌کرد که بشر در هشت‌ ماه بعد به واکسن برسد، البته هرچند کاملا هم تاثیرگذار نیست اما به هرحال به واکسن رسیده است.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی با اشاره به آغاز موج چهارم کرونا در هفته‌های اخیر، اظهار کرد: این خیز در نمودارها هم به خوبی مشخص است که بسیار بلند و بیش از سه خیز قبلی بوده است. نوع ویروس انگلیسی متاسفانه موتاسیون‌یافته و بسیار خطرناک است. اگرچه طبق گزارش‌ها در استان‌ها نیز افت و خیزهایی مشاهده می‌کنیم اما عمدتاً می‌توانیم بگوییم در همه استان‌ها به پیک رسیده‌ایم و طی کردن این پیک به سیر نزولی شروع شده است.

حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی هم در واکنش به انتقاداتی از شلوغ بودن مراکز واکسیناسیون برای افراد بالای ۸۰ سال اظهار کرد: طبق اعلام وزارت بهداشت واکسن برای افراد بالای ۸۰ سال وجود دارد و واکسن به همه می رسد پس آنها عجله نکنند. مردم رعایت کنند و به جای ایستادن در صف به تدریج به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.

موضوع برجام و تلاش‌ها برای بازگشت آمریکا به توافق هسته ای همچنان امروز هم از موضوعات پرخبر بود.

در همین رابطه سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در توییتی با تاکید بر اینکه که بازگشت ایالات متحده به برجام ۱۰۰٪ به خود آمریکا بستگی دارد، نوشت: برجام می‌تواند احیا شود،‌ اما تنها در صورتی که ایالات متحده تصمیم سیاسی لازم را اتخاذ کرده و دریابد که چانه‌زنی در جولای ۲۰۱۵ پایان یافت، زمانی که آمریکا برجام را امضا کرد.

معاون وزیر امور خارجه آمریکا هم در گفت وگویی با نشریه شورای آتلانتیک به سوالاتی پیرامون چالش های دولت آمریکا در عرصه بین الملل، ازجمله بازگشت به برجام پاسخ داد.

وندی شرمن با اشاره به مذاکرات ایران و ١+٤  برای بازگشت آمریکا به برجام گفت که پیشرفت‌هایی در مذاکرات وین حاصل شده است اما هنوز راه درازی پیش‌رو است.

همچنین نماینده دائم روسیه نزد سازمان های بین المللی در وین همزمان با سومین سال خروج آمریکا از برجام پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر منتشر و آن را یک شکست بزرگ توصیف کرد.

میخائیل اولیانوف بار دیگر با انتقاد از تصمیم رئیس‌جمهور پیشین آمریکا برای خروج از توافق هسته ای و اعمال فشار حداکثری علیه ایران، نوشت: سه سال پیش در چنین روزی ایالات متحده از برجام خارج شد و سیاست فشار حداکثری را آغاز کرد. نتیجه آن، تضعیف توافق هسته ای، پیشرفت برنامه هسته ای ایران و وخامت (شرایط) در خلیج فارس شد. شکستی مفتضحانه!!

دیگر اخبار مرتبط را می‌توانید در لینک‌های زیر بخوانید.

از تحریم‌های ترامپ علیه ایران هیچ چیزی به دست نیاوردیم

در مذاکرات احیای برجام ضرب الاجل وجود ندارد/ فوریت احساس می‌شود

***

آغاز ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری از ۲۱ اردیبهشت ماه نیز از اخبار انتخاباتی پربازدید امروز بود.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان با اعلام این خبر گفت که  ثبت نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری به مدت پنج روز ادامه دارد.

سیامک ره پیک افزود: بعد از ثبت نام، شورای نگهبان پنج روز فرصت دارد که بررسی صلاحیت‌ها را انجام دهد. البته در موارد ضروری قانون گفته که پنج روز دیگر هم می‌تواند اضافه کند. در واقع  بین ۵ تا ۱۰ روز رسیدگی شورای نگهبان است و بعد از آن تبلیغات آغاز می شود. 

مصوبه جنجالی اخیر شورای نگهبان درباره شرایط ثبت‌نام نامزدهای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری هم یکی از مهم‌ترین اخبار انتخاباتی هفته گذشته بود که گزارش کامل آن را می‌توانید اینجا بخوانید.

بر مبنای این مصوبه  که حاشیه‌هایی را در پی داشت،‌ برخی از نامزهای احتمالی مانند محمد غرضی، اسدالله بادامچیان، مصطفی تاجزاده، سعید محمد و محمدجواد آذری‌جهرمی حتی شرایط ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ را هم نخواهند داشت. برخی کارشناسان، تصویب این مصوبه هم قانون‌گذاری از سوی شورای نگهبان را خلاف قانون اساسی دانستند.

بر اساس مصوبه جدید شورای نگهبان برای مشخص شدن جزییات شرایط  کاندیداتوری، از این پس داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری برای ثبت‌نام باید این شرایط را داشته باشند: ۱. سن: ۴۰ تا ۷۵ سال، ۲. حداقل دارای مدرک کارشناسی ارشد یا معادل‌ آن، ۳. سابقه تصدی حداقل ۴ ساله در سمت‌های مدیریتی، ۴. وزرا، استانداران، شهرداران شهرهای بالای ۲ میلیون نفر، فرماندهان نظامی با جایگاه سرلشگری و بالاتر می‌توانند کاندیدا شوند، ۵. داشتن عدم سوءپیشینه و نداشتن سابقه محکومیت کیفری.

سعید محمد،‌ یکی از داوطلب کاندیداتوری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری درباره این مصوبه اظهار کرد: شورای نگهبان از قانون اساسی نگهبانی می‌کند و اگر این شورا چیزی را تصویب کرده، بر اساس قانون تصویب کرده و برای ما حکم قانون را دارد.

وی همچنین درباره شرایط تعیین شده در مصوبه شو ای نگهبان برای کاندیداهای نظامی و شرط دارا بودن جایگاه سرلشکری برای این افراد اظهار کرد: در این مصوبه برای کاندیداهای نظامی گفته شده که باید ۴ سال سابقه حضور در جایگاه سرلشکری داشته باشند؛ من بیش از ۸ سال سابقه جایگاه سرلشکری دارم و مشکلی در این زمینه ندارم.

رئیس کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها هم به ارائه توضیحاتی درباره این مصوبه پرداخت و با اشاره به اینکه هیچ کس تلاش مجلس شورای اسلامی در خصوص اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را نمی تواند کتمان کند، تاکید کرد: هدف مجلس اصلاح این قانون و در نظر گرفتن شاخص هایی برای ورود افراد واجد شرایط به انتخابات بود که مجلس به هدف خود رسید.

خبرهای دیگر در ارتباط با انتخابات را می‌توانی در لینک‌های زیر دنبال کنید.

برای افزایش مشارکت در انتخابات زمینه حضور همه کاندیداها فراهم شود

از تخریب،‌ توهین و سیاه‌نمایی بپرهیزید

مردم نسبت به کاندیدای دولتی و اصلاح طلب استقبال نشان نخواهند داد

فضای انتخابات به نفع جریان انقلابی خواهد بود

رونمایی از برنامه‌ حزب اتحاد ملت ایران

***

تحلیل یک کارشناس مسایل بین الملل درباره دلایل تغییر سیاست‌های عربستان در قبال ایران هم از خبرهای مورد توجه مخاطبان بود.

سیدرضا میرطاهر گفت: به نظر دو کشور ایران و عربستان به این نتیجه رسیده‌اند که به سمت مصالحه در سطح منطقه بروند و مذاکرات غیرعلنی در بغداد به نظر با همین هدف انجام می شود. 

وی افزود: عربستان به این نتیجه رسیده است که با توجه به حمایت ایران از جبهه مقاومت یمن و تشدید حملات یمنی ها علیه مراکز نفتی و ژئوپلتیک عربستان، ادامه این جنگ با توجه به تحولات سیاسی و بین المللی به جایی نمی رسد و منافع عربستان در سطح کلان تهدید می شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۸ ۱۵:۱۹

معافیت دوبرادری را اجرا نمایید