• یکشنبه / ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۲:۰۷
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 1400021912770
  • خبرنگار : 71234

انتقادات تند نمایندگان مجلس از وزیر امور خارجه

انتقادات تند نمایندگان مجلس از وزیر امور خارجه

برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صحن علنی امروز مجلس، انتقادات شدیدی را نسبت به صحبت های وزیر امور خارجه در فایل صوتی منتشر شده مطرح کردند.

به گزارش ایسنا، در همین زمینه حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در بخشی از سخنانش در جلسه علنی امروز (یکشنبه) در اخطاری  با استناد به اصل ۱۵۲ قانون اساسی گفت: این اصول درباره تبیین سیاست خارجی کشور است که در اصل به عدم تعهد در برابر قدرت‌های سلطه‌گر به صراحت اشاره شده است.

وی سخنان ظریف در فایل صوتی منتشر شده را تحریف دانست و در عین حال خاطرنشان کرد: اینکه چه طور فایل صوتی منتشر شده بحث دوم است و موضوع اصلی در تحریف است.

سلیمی گفت: آقای ظریف چرا باید سخن دشمن را بر زبان جاری کنید؟

هم چنین جبار کوچکی نژاد در بخشی از تذکرش با قدردانی از صحبت های رییس مجلس  و انتقاد شدید از  صحبت های وزیر امور خارجه در فایل صوتی منتشر شده از قوه قضاییه به عنوان مدعی العموم خواست که به این موضوع ورود کند.

وی با  بیان این که «سردار سلیمانی سردار دلها بود» تاکید کرد: اگر محبوبیت سردار سلیمانی بیش از ۹۰ درصد است دلیل این بوده که ایشان زندگی خود را در بیابان و جبهه و سنگرها گذرانده است.

نماینده رشت خطاب به وزیر امور خارجه گفت: حداقل در حوزه دیپلماسی و سیاسی اصلاح رفتار داشته باشید.

احد آزادی خواه نماینده ملایر نیز در تذکری اظهار کرد: انتشار فایل صوتی از وزیر خارجه باعث شد که رهبر انقلاب فرمود که این کار باعث تعجب و تاسف است؛ مجلس هم از این اقدام تاسف می خورد لذا باید اقدامی انجام شود.

وی ادامه داد: سخنان رهبری برای ما حکم و فتوا است و باید جدی باشیم، البته اقداماتی در مجلس در حال انجام شدن است.

همچنین محمدرضا احمدی نماینده رشت در تذکر دیگری اظهار کرد: صحبت های وزیر خارجه در فایل صوتی منتشر شده دل های همه مردان مرد روزهای جنگ و روزهای سخت را به درد آورد. ان شاءالله به موقع مجلس انقلابی پاسخ مناسبی خواهد داد.

سید غنی نظری نماینده خلخال نیز در اخطاری با استناد به اصول ۸۴ و ۱۱۲ قانون اساسی در اخطاری اظهار کرد: صحبت های وزیر خارجه در فایل صوتی منتشر شده دشمن شاد کن بوده و به تعبیر رهبری مایه تاسف و تعجب است. این خطای بزرگ غیرقابل بخشش است. انتظار می رفت مجلس در اولین روز بعد از تعطیلی وزیر خارجه را برای پاسخگویی فرا می‌خواند که این اقدام صورت نگرفت.

در پاسخ به این اخطار، امیرحسین قاضی زاده هاشمی رییس جلسه اظهار کرد: امروز در جلسه غیرعلنی موضوع اظهارات تاسف برانگیز آقای ظریف مورد بحث قرار گرفت و در نهایت قرار شد کمیسیون امنیت ملی آن را با حساسیت پیگیری کند.

وی ادامه داد: این سوال بزرگ مطرح است کسی که در مبانی استراتژیک نظام شبهه دارد چطور می تواند رییس گروه مذاکره کننده بوده و از منافع ملی دفاع کند و آن را به نتیجه برساند البته تازه متوجه می شویم که چرا در طی این مذاکرات طولانی خطوط اصلی و قرمز رعایت نشد و به چنین سرانجامی گرفتار شد.

همچنین علیرضا عباسی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی ضمن گرامیداشت روز قدس و تبریک پیشاپیش به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر اظهار کرد: حمایت اسلامی و انسانی جمهوری اسلامی از فلسطین باعث شد اسرائیل  (رژیم صهیونیستی) امروز در حصار پایگاه ها و موشک های مقاومت اسیر شود که نمونه بارز آن اصابت موشک به نزدیک پایگاه هسته ای دیمونا بود که نشان داد روند زوال این رژیم به روزشمار افتاده است.

رئیس مجمع نمایندگان استان البرز در مورد فایل صوتی وزیر امور خارجه کشور با بیان این که: چند روز اخیر شاهد انتشار مشکوک یک فایل صوتی از وزیر امور خارجه بودیم ادعا کرد «آن نشست محرمانه که فایلش منتشر شد گواه این است که حضور گاندوها در دولت قابل انکار نیست» و افزود: آنچه دشمن از ایران اسلامی در حوزه سیاست خارجی می خواهد همان دیپلماسی سازشکارانه و انفعالی است.

عباسی در خصوص حواشی فایل صوتی محمدجواد ظریف ابراز عقیده کرد: طرح مسئله دیپلماسی و میدان از جانب بالاترین مقام دستگاه سیاست خارجی برای مقبولیت آن دیپلماسی درمانده، خطای نابجایی به شمار می آید. تا جایی که وزیر خارجه سابق آمریکا آن را سندی برای وجاهت بخشی ترور سردار حاج قاسم سلیمانی معرفی کرد.

وی خطاب به محمدجواد ظریف گفت: آیا اساسا می شود با گروه های تکفیری مثل داعش که کارشان ذبح مردم محروم منطقه است مذاکره کرد؟

عباسی با بیان این که «خوب است بدانید استراتژی های نظام در میدان و در دیپلماسی هوشمندانه بوده و هست» ادعا کرد: اما چه کنیم که میدان دیپلماسی «حاج قاسم» نداشت که گوش به فرمان رهبری باشد تا با تدبیرها و تلاش های مثال زدنی نه حق محور مقاومت که حق مردم ایران را از جریان غربی، عبری و عربی بستاند.

این عضو کمیسیون کشاورزی و مجلس با استناد به بیانات مقام معظم رهبری در مورد فایل صوتی ظریف از وزیر امور خارجه خواست که رسما عذرخواهی کند.

وی افزود: مردم ایران برای جبران خطای بزرگ شما که تکرار حرف های دولتمردان آمریکایی بود از یک طرف و از طرف دیگر تعجب و تاسف دوستان رهبری نظام را در بر داشت یک عذرخواهی رسمی از شما طلبکار است.

نماینده مردم کرج در مجلس با انتقاد از وضعیت تنظیم بازار ادعا کرد: دولت توان مدیریت یک تره بار را ندارد آن وقت انتظار دارد اختیار میدان را هم به دست بگیرد و آن را هزینه دیپلماسی کند.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه بخش کشاورزی ایران کمترین آسیب تحریمی را داشته است از ظرفیت های بخش کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست ایران نام برد و ابراز عقیده کرد: مقاومت و اصرار رئیس جمهور در برابر اجرای قانون انتزاع تولید کنندگان محصولات کشاورزی را بین دو نهاد تصمیم گیر یعنی وزارت جهاد و وزارت صنعت، معدن و تجارت برگردان کرده و منجر به آشفتگی در تولید و عرضه محصولات کشاورزی شده است. لطفا آدرس غلط ندهید، چرا که مشکلات حوزه کشاورزی از روی بی تدبیری است نه تحریم.

به گزارش ایسنا، زهره سادات لاجوردی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز در تذکر شفاهی جلسه علنی امروز مجلس بیان کرد: علیرغم بیان سیاست قطعی کشور توسط رهبر معظم انقلاب در قبال مسئله مذاکره که باید همه تحریم ها لغو شود و سپس راستی آزمایی صورت گیرد، این روزها شاهد آن هستیم که در مذاکرات وین آمریکایی ها در کنار شروط برجامی به دنبال تحقق شروطی از جنس خلع سلاح انصارالله یمن و پایان جنگ یمن می باشند.

این عضو کمیسیون فرهنگی افزود: در چنین شرایطی یکباره صوت آقای ظریف با تکیه بر مسائل منطقه ای منتشر می شود، دشمنی که در عرصه میدان نتوانسته منافع غرب را تامین کند و شکست خورده سعی دارد با شیوه های جدید دیپلماسی، ایران را وادار به تسلیم کند.

لاجوردی با ادعای این که «جای بسی تاسف است که شخصی در مسند وزارت خارجه نشسته که به جای اینکه دیپلماسی و میدان را دو بال برای تحقق منافع کشور بداند سعی در دو قطبی سازی جامعه برای تامین منافع انتخاباتی خود دارد» افزود:  در عین حال که برداشته شدن واقعی تحریم ها قطعا مطلوب است اما با توجه به سابقه بدعهدی طرف مقابل و عمل نکردن به تعهدات برجامی به نظر می رسد بیش از آنکه وعده برداشته شدن تحریم ها واقعی باشد کارکرد انتخاباتی دارد البته قرائن دیگری هم موید این موضوع است مبنی بر اینکه دولت در روزهای پایانی در پی کسب اعتبار از دست رفته خود می باشد.

لاجوردی اضافه کرد: حاج قاسم عزیز تمام توانش را به کار گرفت و لحظه ای آرام و قرار نداشت تا اقتدار و امنیت این کشور حفظ شود، امروز برای پاسداری از خون شهید سلیمانی و اجرای دستورات صریح رهبری، مجلس انقلابی باید جریان مذاکرات وین را دقیق رصد کند تا آنچه رقم می خورد به نفع مردم و کشور باشد.

وحید جلال زاده نماینده ارومیه نیز در تذکری شفاهی، بیان کرد: حاج قاسم خط قرمز ملت ایران است و از این زاویه انتشارات صوت وزیر خارجه را توطئه ای از پیش طراحی شده می دانم، لذا به همه نیروهای انقلابی می گویم مشغول ظاهر این توطئه نشوند و مراقب طرح اصلی توطئه باشند. ان شاءالله با هوشیاری و ذکاوت، ملت ایران از این مسئله نیز سربلند بیرون خواهند آمد.

وی در ادامه اظهار کرد: دشمن به دنبال کاهش مشارکت مردم در انتخابات پیش رو است و ناکارآمدی ها در تهیه کالاهای اساسی، موید این موضوع است. ایستادن مردم در صف های طولانی مرغ و روغن، به یقین صف های انتخابات را کوتاه تر خواهد کرد، اما مردم آنها را به حول و قوه الهی ناکام خواهند کرد. چرا مردم، خصوصاً در مناطق پایین شهر، باید ساعت ها در ایام کرونایی برای تهیه اقلام ضروری در صف بایستند.

هم چنین حجت الاسلام حسن نوروزی نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی  در جلسه علنی امروز(یکشنبه) مجلس شورای اسلامی، انتشار فایل صوتی‌ ظریف را «عمدی» عنوان کرد و گفت: تحریف افکار پیروان مقاومت‌ از اصالت‌ها و رشادت‌های مرد میدان مقاومت نمی کاهد.

وی در خصوص مذاکرات وین گفت: این مذاکرات و دسته‌بندی تحریم‌ها، جان بخشیدن به رژیم پوسیده‌ایست که صدای شکستن استخوان‌هایشان را شنیده‌ایم. منظورم آمریکا است. می‌گویند هدفشان از مذاکرات برجامی رسیدن به رشد ۸ درصد با جذب سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد دلاری غربی هاست. حال آنکه با اجرای خط ترانزیتی ابریشم بین ایران و چین و خط راه‌آهن چین و ترکمنستان از طریق کوه‌های الله اکبر مشهد، به چندین برابر ۲۰۰ میلیارد دست پیدا خواهیم کرد.

نوروزی در انتقاد از ساختارهای اقتصادی گفت: راستی چرا ما بجای این فرافکنی مثل چین و روسیه دلار را از مبادلات حذف نمی‌کنیم؟ در مورد مذاکره نباید یک لحظه درنگ کرد. شک‌ کنیم چرا آنها همان کسانی هستند که به بزرگان ما توهین کردند. ما از آنها نخواهیم گذشت. این اظهارات قطعا روزی در دادگاه‌های این کشور پیگری خواهد شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.