• یکشنبه / ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۴:۱۹
  • دسته‌بندی: رسانه
  • کد خبر: 1400021912956
  • خبرنگار : 71647

گفته های سازنده «زندگی پس از زندگی»

نگاه به زندگی، پس از شنیدن تجربه های مرگ موقت

نگاه به زندگی، پس از شنیدن تجربه های مرگ موقت

«این دنیا فضای مجازی است و ما با عینک‌هایی که داریم در حال انجام یک بازی سه بُعدی هستیم!»

این جملات بخشی از اظهارنظر تهیه کننده و مجری برنامه «زندگی پس از زندگی»، درباره زندگی و حیات است؛ برنامه ای که در ماه رمضان با موضوع بررسی تجربه‌های مرگ موقت از شبکه چهار پخش می‌شود.

عباس موزون نگاهش به زندگی و مرگ را اینگونه عنوان کرد: این دنیا فضای مجازی است؛ یک بازی بزرگ سه بعدی است؛ چشم، روح این بازی و بدن عینک بازی سه بعدی است. اهل عالَم که جنس انس و ملک هستند، همه دور ما نشسته‌اند و ما را می‌بینند؛ هر کدام از ما نسبت به اتفاقات بازی، واکنش‌های متفاوتی داریم؛ زمانی که عینک را برداریم آن مرگ است؛ اگر واکنش‌هایمان معقول بوده باشد خوشحالیم که در حضور همه موقر بوده‌ایم و اگر واکنش‌هایمان نادرست باشد، شرمند و خجالت زده خواهیم بود. از نظر من مرگ وجود ندارد و این مرگ، فقط مرگ عینک است. ما حیاتین نداریم یعنی دو حیات نداریم یک حیات است، ما از اول بوده‌ایم و تا آخر هم هستیم.

به گزارش ایسنا، نشست خبری برنامه تلویزیونی «زندگی پس از زندگی» در ساختمان روابط عمومی صداوسیما با حضور  عباس موزون ـ تهیه کننده و مجری برنامه ـ، امین نوروزی ـ مدیر گروه ادب و هنر شبکه چهار ـ و محمد حسین رنجبران ـ مدیر کل روابط عمومی سازمان صدا و سیما ـ برگزار شد.

محمدامین نوروزی، مدیر گروه فرهنگ و هنر با اشاره به موضوع مرگ و عالم غیب گفت: عالم غیب موضوعی است که در رسانه کمتر درباره آن بحث‌ شده‌ است و اگر قرار است به سمت آن برویم باید با نگاه معرفتی به آن سمت برویم.
وی نقطه آغاز این برنامه را تحقیق عباس موزون دانست و گفت: از آبان ۹۸ که به گروه ادب و هنر پیوستم در جریان طرح تجربه‌گران بودم و با موافقت مدیر شبکه این برنامه در شبکه ۴ شکل گرفت و با توجه به موضوع مرگ و عالم غیب که نصیحت‌گر و جذاب بود، به کنداکتور ماه رمضان راه یافت.

نوروزی با اشاره به تغییرات فصل دوم و نگرانی‌های تولید چنین برنامه‌ای افزود: ما نگرانی‌های مختلفی از نگاه‌هایی که به این برنامه می‌شد، داشتیم اما در فصل دوم هر چه جلوتر رفتیم، این نگرانی برطرف شد.

به گفته وی معمولاً با این موارد خیلی به شکل افراط‌وتفریطی برخورد می‌شود. عده‌ای کلاً نفی و تقبیح می‌کنند و عده‌ای دیگر افراد تجربه‌گر را تقدیس می‌کنند و توقعات نامعقول دارند؛ اما مبنای ما راستی آزمایی و تحقیق بود که توسط تهیه‌کننده چند سال زمان برد. بااین‌حال در فصل دوم تغییراتی دادیم که نتیجه‌اش را در آنتن می‌بینید.

نوروزی درباره تماس‌های مردمی‌ گفت: مردم بسیار لطف دارند و پیام‌های صوتی یا پیامکی فراوانی ارسال کرده‌اند. خیلی خوب و امیدوارکننده بود و بسیاری درخواست داشتند که تجربیاتشان بررسی شود.

عباس موزون هم در این نشست درباره ساخت برنامه «زندگی پس از زندگی» عنوان کرد: واجب می‌دانم که بر این نکته تاکید کنم که «زندگی پس از زندگی» محصول یک کار تیمی است. سال ۹۵ و قبل تر از آن پژهش شروع  را به تنهایی شروع کردم  و با هزینه شخصی شروع شد. اما روی سخن من با مدیران سازمان عزیز صدا و سیما هست که خیلی مهم است که مدیری سوژه‌ای را که ظرفیت کار دارد تشخیص دهد و بسترش را فراهم کند. اینکه با هزینه شخصی کار شروع شد خوب بود اما کافی نبود چیزی که کار را کامل ‌کرد این بود که یک مدیر با یک دید دقیق تشخیص داد این موضوع رویه لبه تیغ را وارد سازمان کند بنابراین وقتی آقای معینی پور، مدیر شبکه چهار پذیرفتند که کار انجام شود و هزینه‌هایی شخصی که انجام شده بود را متقبل شدند کار کامل شد. نمی‌شد اینکار را با هزینه شخصی انجام داد.

او افزود: من از ۱۶ سالگی در مشهد با تئاتر و عکاسی شروع کردم و ۳۱ است که در این حوزه هستم اما در ده سالی که درتهران هستم زمینه رشد فراهم شد؛ میخواهم بگویم ما در شهرستان ها ده ها «زندگی پس  از زندگی» داریم که پدیدار نشده. نیم قرن پیش در آمریکا روانشناسی به اسم ریموند مودی  درباره اشتراکات افرادی که تجربه مرگ  داشتند پژوهش کرده است اما سابقه این مساله به زمانی برمی‌گردد که برای اولین بار روح انسان به زمین هبوط کرد؛ ما از همان زمان تجربه های نزدیک به مرگ را داشتیم. بنده از طریق پژوهش‌های آقای مودی با این مساله آشنا شدم. ایشان کتابی داشتند به اسم «زندگی پس از زندگی» که من بعد از انتخاب نام برنامه‌ام متوجه این تشابه اسمی شدم. بیشتر در کتابخانه استان قدس مشهد  مطالعه می‌کردم و از سال ۹۵ دنبال تجربه گران ایرانی بودم.

موزون با بیان اینکه از مشهد تا  هرمز که دورترین نقطه ایران است  در این برنامه مهمان داشته‌اند، درباره نحوه تشخیص ادعای دروغین تجربه مرگ توضیح داد: هفتاد مولفه برای تشخیص صحت صحبت‌های تجربه گران دارم که ده تا از این مولفه ها تکنیک‌های شخصی من است.  چیزی که شما در تلویزیون می‌بینید حداقل چهارمین مصاحبه با مهمان است. بیش ا ز۱۵۰۰ تجربه ابرازی داشتیم که تعدادی  به دلیل  اینکه به سبب بیماری، خوب بودن یا خود نمایی بوده است کنار گذاشته شده؛ حدودا ۲۰۰ – ۳۰۰ تجربه درست بوده که از میان آن‌ها هم همه قابلیت تلویزیونی شدن نداشتند.

او با بیان یکی از تکنیک‌های شخصی‌اش عنوان کرد: وقتی از کسی در دو زمان و مکان متفاوت گفت و گو می‌گیری و میبینی آن پدیده را با همان حس و حال مشابه تعریف می‌کند قلب و فطرت شما می‌گوید که  این روایت درست است. این یکی از ده تکنیک شخصی من است که  الان که بیانش کردم سوخت.

مجری و تهیه کننده «زندگی پس از زندگی» درباره تاثیر این برنامه بر مخاطبان با بیان دو مثال عنوان کرد: دیشب خانمی تماس گرفتند و گفتند کسی که به ماشین من خسارت زده  و هزینه‌اش را نمی‌داد، الان با دیدن برنامه شما زندگ زده  و مال من را پس داده و حلالیت طلبیده است. شخص دیگری هم می‌گفت آقایی با دیدن برنامه‌ای  که مهمان در آن درباره اذیت کردن همسرش و دیدین عواقب آن  در تجربه پس از مرگ صحبت کرده بود، از همسرش حلالیت طلبیده و ۴ دنگ خانه را به نامش زده است.

موزون در ادامه صحبت‌هایش عنوان کرد که دو گروه از مخاطبان برنامه هستند که دو نوع قضاوت نادرست نسبت به تجربه گران مرگ دارند. او در همین زمینه افزود: عده‌ای می‌گویند این مهمان با این پوشش نادرست چرا آن دنیا هلاک نشده و تجربه‌اش انقدر خوب بوده است؟! ما خدا نیستیم؛ شما چه می‌دانستید که این شخص خیریه ای دارد و هفتاد یتیم را سرپرستی می‌کند اما ما در برنامه درباره آن صحبت نکرده‌ایم. گروهی دیگر هم هستند که اگر در برنامه ببینند مهمان چیزی گفته است که ممکن است رفتاری در خودشان را نقد کند، می‌گویند این شخص دروغگو بود؛ در واقع وقتی می‌رسد به قسمتی که خودشان دوست ندارند، قضاوت می‌کنند.

او افزود: من تازه الان بعد از چندین سال پژوهش و کار در این زمینه به پنج حکمت رسیدم که چرا خداوند امکان تجربه مرگ و بازگشتن به دنیا را به شخصی می‌دهد. اجداد،  پدر و مادر، خود شخص، فرزندانش و نسل فرزندانش در این مساله تاثیر دارند. مالک اشتر به امام علی (ع) گفت من در جنگ به همان اندازه که تو کشتی، کشته ام، یکی کمتر؛ امام فرمودند تو فقط کشته‌ای من به هفت نسلش نگاه کردم اگر یکی از آن‌ها اهل نجات بود نکشتم و زخمی‌اش کردم تا زنده بماند. شخصی را داشتیم که همه جرایم را به جز قتل مرتکب شده و پس از اینکه از تخت بیمارستان برخاسته خیر شده است و دائم در حال کمک به دیگران است.

تهیه کننده برنامه «زندگی پس از زندگی» با تاکید بر اینکه هیچ سانسوری در این برنامه اعمال نشده است، اظهار کرد: اگر سانسوری بخواهد شکل بگیرد من برنامه را رها می‌کنم و این تخیلات افراد شکاک است. جز در یک مورد که روح از بدن خارج شده و گناه بسیار زشتی را دیده بود که نمی‌شد پخش کرد، هیچ چیز دیگری سانسور نشده است که آن هم اگر شد در فضای مجازی می‌آوریم.

موزون به نگرانی‌های خودش از گسترده شدن این تجربیات به شکلی نادرست اشاره کرد و گفت: نگرانی من این است که این تجربیات می‌تواند فضای احساسی به وجود بیاورد. کسانی وجود دارند که برای سودآوری و شهرت تجربه تولید و منتشر می‌کنند. موارد زیادی تجربیات اشتباه می‌بینم، ولی به دلایل رسانه‌ای درباره آن سکوت می‌کنم. آن‌ها به حقیقت مواردی را اضافه و کم می‌کنند و در شمار بالا منتشر می‌کنند.

وی در پایان گفت: پیام‌های زیادی داریم که این تجربیات را منتشر کنیم، اما من این کار را نمی‌کنم. ما در «زندگی پس از زندگی» حق را رعایت می‌کنیم. ما تجربه‌گران را از ده‌ها فیلتر عبور داده‌ایم تا حقیقت را بیان کنند و هرگز در این راه، مسیری برای تجارت و کسب موقعیت در دنیا انتخاب نکردیم.

در ادامه این نشست محمدحسین رنجبران، مدیرکل روابط عمومی صداوسیما ضمن تشکر از موجی که این برنامه در جامعه راه انداخته است، گفت: بازتاب این برنامه در جامعه بسیار مثبت بوده و به‌شخصه تأثیر این برنامه را روی اطرافیان و جوانان دیدم و امیدوارم این مسیر را همچنان ادامه دهد. رنجبران با اشاره به انبوه تماس های مردمی درباره این برنامه گفت، همه تماس ها و نکات را به صورت دسته بندی شده در اختیار شما قرار می دهیم. وی ابراز امیدواری کرد شبکه‌های دیگر نیز بتوانند به نحوی از ظرفیت «زندگی پس از زندگی» بهره ببرند.

وی افزود: به‌عنوان برنامه‌ساز دوست داشتم جای شما بودم چراکه این برنامه یک منبر مذهبی است و مؤلفه‌هایی دارد که آن را برنامه‌ای اثرگذار کرده است.

پوشش این نشست مجازی برای لحظاتی با مشکل دریافت توسط خبرنگار ایسنا همراه بود که با قرار گرفتن جریان کامل نشست بر روی سایت معاونت سیما، این گزارش کامل شد.

«زندگی پس از زندگی»، روایتی از تجربه های پس از مرگ است که هر شب ساعت ۱۸:۱۵ پخش و ساعت یک بامداد و ۱۱:۳۰ ظهر بازپخش می شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۲-۲۰ ۰۴:۰۰

به نظرم این برنامه بیشتر جنبه سرگرمی داره ماحصل پخش یک ماهه این برنامه این برنامه این بود که رفتم تو برزخ یه نوری دیدم بعد یه آقایی گفت برگرد به دنیا حتی تو یکی از قسمت ها یه خانمی صحیح و سالم با شوهرش دعوا می کرد یکدفعه دید یه ماری اومد سمتش که صلوات فرستاد ماره رفت که نمی دونم هدف از پخش این موضوع چی بود البته منکر برزخ و معاد نیستم

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۲۱ ۱۲:۰۷

دوست عزیز سطح برداشت هر کسی میتونه متفاوت باشه تو زمان پیغمبران هم افرادی بودن که به چشم معجزات مادی پیغمبران رو میدیدن و اثری تو اون‌ها ایجاد نمیشد اما بعضی با چهار تا صحبت پیغمبران ایمان میاوردن مشکل از گیرنده ماست که بعضی اوقات سیگنال‌ها رو نمیتونیم دریافت کنیم

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۳۱ ۱۵:۵۰

دوست عزیز. شما به نظرم بر چشم های دلت، پوشش های حب دنیا (خصوصا اینستاگرام) قرار گرفته و از درک حقایق عاجز گشتی. اگر به راه مستقیم حرکت کنی، تمام وقت پای برنامه اشک میریزی چون همش عین حقیقته.

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۱۹ ۱۲:۲۴

محمد جان عزیزم، شما حرف نزنی سنگین‌تر نیستی؟؟ میخای تا مدال قهرمانی جوانمردی بهت بدیم که منکر معاد و برزخ ه نیستی؟ شما برو زندگیت بکن و درباره این چیزا هم نظر نده پسر خوب

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۲۲ ۰۳:۰۶

سلام بسیار بسیار خسته نباشید ..من دعاتون میکنم که همچین برنامه ای رو تدارک دیدین ...خدا خیرتون بده پسر ۲۳ ساله منهم با بدست آوردن پاسخ شما به سوالات ذهنیش که بخاطر بی جواب موندنش افسردگی گرفته بود شفا گرفت..حال روحیش خیلی خوب شد و هروز این برنامه رو همه ما میبینیم..

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۲۵ ۱۱:۴۲

تجربه ای که من دارم هر چه انسان با معارف دینی و مباحث عقلی و فلسفی بیشتر آشنا باشه بیشتر این برنامه ها برایش باور پذیر است من این تجربه را بعد از گفتگو با اساتید فلسفه و دانشجویان مقطع دکتری این رشته بدست اورده ام چرا که انها تجربه های این افراد را در بین مباحث فلسفه بهش رسیده بوده اند و الان که میبینن یک انسان عادی با علم حضوری اینها را دریافت کرده تاییدی است بر انچه از ایات و روایات در این مورد امده و جهان بینی فلسفی از ان سخن گفته

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۲۵ ۱۸:۴۶

سلام من که بی نهایت از برنامه ی خوب شما سپاسگزارم و به افراد بسیاری معرفی کردم و همه رضایت داشتن و اثرات بسیار خوبی داشت ای کاش این برنامه فقط مختص به ماه مبارک نباشه و حداقل جمعه های هر هفته این برنامه ادامه داشته باشه ممنونم