• چهارشنبه / ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۱:۰۵
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 1400022215474
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

در سایه بحران کرونا اتفاق افتاد؛

عمیق‌تر شدن شکاف رفاه پرستاران داخل و خارج از کشور

عمیق‌تر شدن شکاف رفاه پرستاران داخل و خارج از کشور

ایسنا/اصفهان عضو شورای عالی نظام پرستاری کشور و دبیر هیات مدیره نظام پرستاری اصفهان گفت: پدیده مهاجرت پرستاران ایرانی به کشورهای دیگر از قبل وجود داشته ولی با بروز پاندمی کرونا، شکافی که بین وضعیت کار و رفاه پرستاران در داخل و خارج از کشور وجود دارد،  عمیق‌تر و نرخ مهاجرت پرستاران به خارج از کشور بیشتر شد.

احمدرضا یزدان نیک در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه ۱۲ ماه می هر سال به عنوان روز جهانی پرستار نامگذاری شده، اظهار کرد: این روز به مناسبت زادروز فلورانس نایتینگل، بنیان گذار پرستاری نوین به عنوان روز جهانی پرستار نامگذاری شده است.

وی با اشاره به اینکه سازمان بهداشت جهانی سال گذشته را به عنوان سال پرستار نامگذاری کرد، گفت: سال گذشته سازمان بهداشت جهانی بر نقش مهم پرستاران به عنوان پیشروان ارائه خدمات سلامت تاکید کرد و نقش بارز پرستاران در پاندمی کرونا درستی این ادعا را نشان داد.

مبارزه با پاندمی کرونا بدون وجود پرستاران ممکن نبود

عضو شورای عالی نظام پرستاری کشور با بیان اینکه در دوران پاندمی کرونا همه جوامع به اهمیت نقش پرستاران در تامین سلامت جامعه پی بردند، افزود: در بیش از یک سالی که از بحران کووید۱۹ گذشته پرستاران نشان دادند به عنوان مدافعان خط مقدم سلامت جامعه در مبارزه با این پاندمی بزرگ نقش مهمی برعهده دارند، تاجایی که بدون وجود پرستاران مبارزه با پاندمی امکان پذیر نبود.

وی یادآور شد: طی این مدت پرستاران فداکاری ها و جانفشانی های زیادی در کشورهای مختلف دنیا و از جمله کشورمان نشان دادند و به عنوان قهرمانان سلامت توانستند جایگاه خود را در دفاع از سلامت  جامعه تثبیت کرده و نقش مهم خود را در مقابله با بیماری ها نشان دهند، اگرچه متاسفانه برخی در این راه جان خود را از دست دادند.

دبیر هیات مدیره نظام پرستاری اصفهان با اشاره به اینکه با بروز پاندمی کرونا کشورهای مختلف از جمله کشورهای غربی و منطقه خاورمیانه نیاز شدیدی به پرستار پیدا کرده و تسهیلات زیادی برای پرستاران درنظر گرفتند، تصریح کرد: پیش از این نیز پدیده مهاجرت پرستاران به کشورهای دیگر را داشتیم، ولی با بروز پاندمی، شکافی که بین وضعیت کار و رفاه پرستاران در داخل و خارج از کشور وجود داشت عمیق تر شد و به تبع آن پدیده مهاجرت به خارج از کشور تشدید شد.

موج مهاجرت پرستاران به خارج از کشور

وی به موج مهاجرات پرستاران به خارج از کشور اشاره و اظهار کرد: گرچه آمار دقیقی در این مورد وجود ندارد ولی گفته می شود سالانه حدود هزار پرستار با انگیزه پیدا کردن فرصت های شغلی بهتر و رفاه بیشتر به خارج از کشور مهاجرت می کنند.

معاون آموزشی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطرنشان کرد: پرستاران سال ها تحصیل کرده و تجارب ارزشمندی به دست آورده اند و از دست دادن آنها لطمات سنگینی به نظام سلامت وارد می کند که جبران آن بسیار مشکل است. سالانه در حدود ۱۰ هزار پرستار تربیت می کنیم و باتوجه به بازنشسته شدن تعداد زیادی از پرستاران و همچنین نیاز روزافزون نظام سلامت به پرستار، بحران کمبود پرستار روز به روز تشدید می شود و این کمبود تاثیر زیادی بر کمیت و کیفیت خدمات پرستاری می گذارد.

بحران کووید سختی کار پرستاران را مضاعف کرد

وی با بیان اینکه با بروز بحران کووید۱۹ سختی کار پرستاران مضاعف شد، تصریح کرد: کمبود نیروی پرستاری از یک سو و اشغال شدن تخت های بیشتر بیمارستان ها با بیماران کووید۱۹ از سوی دیگر باعث فرسودگی جسمی و روحی پرستاران شده است.

دبیر هیات مدیره نظام پرستاری اصفهان با یادآوری اینکه در دوران پاندمی کرونا مسئولان وزارت بهداشت و نیز مسئولان سازمان برنامه و بودجه و رئیس جمهور وعده های متعددی در راستای توجه ویژه به پرستاران و رفع مشکلات آنها دادند و حتی مقام معظم رهبری بر رسیدگی به مطالبات انباشته پرستاران تاکید کردند، ولی عملا در این زمینه گشایش خاصی اتفاق نیفتاد، افزود: حق کرونایی که این همه در مورد آن تبلیغ شد بسیار اندک بود و حتی می توان گفت مبالغ پرداخت شده توهین به پرستاران بود. کاهش ساعت کاری وعده دیگری بود که داده شد و به بسیاری از پرستارانی که در بیمارستان ها کار می کردند و با بیماران کووید سر و کار داشتند تعلق نگرفت و باعث نارضایتی زیادی شد.

وعده هایی که محقق نشد

وی همچنین به وعده هایی که در رابطه با استخدام پرستاران داده شد اشاره و تصریح کرد: قرار بود آزمون استخدامی برگزار و تعداد قابل توجهی پرستار استخدام شوند که تا این لحظه سرنوشت این آزمون استخدامی مشخص نیست و در چرخه بروکراسی متوقف شده است.

یزدان نیک با بیان اینکه در مورد تامین امنیت شغلی پرستاران و تبدیل وضعیت آنها نیز وعده هایی داده شد که عملیاتی نشد، ادامه داد: متاسفانه دانشگاه های علوم پزشکی کشور تعداد زیادی نیروی ۸۹ روزه به کار گرفتند و اخیرا گفته شد به صورت یک ساله به کار گرفته می شوند، اما این رویه درست نیست که وقتی به پرستاران نیاز داریم از آنها استفاده کنیم و وقتی به آنها نیازی نداریم عذر آنها را بخواهیم.

قانونی که ۱۳ سال است روز زمین مانده!

عضو شورای عالی نظام پرستاری کشور با یادآوری اینکه قانون تعرفه گذاری پرستاری که مطالبه بزرگ جامعه پرستاری است بیش از ۱۳ سال است که روی زمین مانده و اجرا نشده، توضیح داد: باوجود توصیه اکید مقام معظم رهبری تا این لحظه اتفاق خاصی نیفتاده و قانون تعرفه گذاری پرستاری هنوز بین مجلس و دولت پاس کاری می شود و به مرحله اجرا نرسیده است.

وی با بیان اینکه پرستاران در بحران کرونا آسیب های روحی و جسمی زیادی دیدند، گفت: بسیاری از پرستاران مدت ها از خانواده هایشان دور بودند، نمی توانستند فرزندانشان را ببینند و یا با اضطراب و ترس از ابتلا به بیماری و انتقال آن به اعضای خانواده به سر می بردند.

یزدان نیک به ابتلای بیش از ۵۰ هزار پرستار به بیماری کووید۱۹ در این مدت اشاره و تصریح کرد: متاسفانه بیش از ۱۰۰ نفر از پرستاران جان خود را در راه دفاع از سلامت مردم از دست دادند، این درحالی است که پرونده برخی هنوز بلاتکلیف مانده و از مزایای شهید بودن برخوردار نشده اند.

عضو شورای عالی نظام پرستاری کشور با تاکید براینکه واکسیناسیون یک ضرورت مهم برای همه آحاد جامعه است، تاکید کرد: اولویت اول واکسیناسیون پرستاران هستند یعنی کسانی هستند که در خط مقدم ارائه خدمات سلامت با بیماران سر و کار دارند و به مردم خدمات درمانی  و مراقبتی ارائه می کنند.

هنوز برخی از پرستاران واکسینه نشده اند

وی خاطرنشان کرد: با وجود اینکه کادر درمان و پرستاران در اولویت اول وزارت بهداشت برای واکسیناسیون قرار داشتند ولی متاسفانه با گذشت مدت زیادی از شروع واکسیناسیون، در این زمینه سهل انگاری و سوء مدیریت اتفاق افتاده است، به طوری که هنوز تعداد قابل توجهی از پرستاران واکسن کرونا را دریافت نکرده اند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.