• دوشنبه / ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۸:۰۷
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 1400022719409
  • خبرنگار : 50089

در تذکر عضو شورا مطرح شد

چرا شهردار مشهد برای پاسخگویی به سوالات به شورا نمی‌آید؟

ایسنا/خراسان رضوی محمد حاجیان شهری، عضو شورای اسلامی شهر مشهد، در خصوص اینکه چرا شهردار برای پاسخگویی به سوالات اعضا در صحن علنی شورا حاضر نشده، به محمدرضا کلائی تذکر داد. 

امروز در صدوسی‌ویکمین جلسه صحن علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد لایحه نامگذاری معابر سطح شهر به‌ نام فعالان و صنعتگران اقتصادی با قید دوفوریت تصویب شد. بر اساس این لایحه شهرداری مشهد مکلف است در خصوص نامگذاری معابر با حفظ شماره، خیابان هنرستان ۸ را به‌ نام زنده یاد مجتبی هاشمیان، خیابان نسترن ۵(واقع در بلوار ملک‌آباد) را به‌ نام زنده یاد رضا ایمانی و خیابان حامد جنوبی ۵(واقع در بلوار سجاد) را به‌ نام زنده یاد مهدی پیروزه‌پور تغییر دهد.

همچنین لایحه نامگذاری یک بوستان نیز تصویب شد که بر این اساس شهرداری می‌تواند بوستان ۵ هکتاری انتهای بلوار مهریز، واقع در شهرک شهید رجایی را به نام اردیبهشت تغییر دهد. همچنین لایحه نامگذاری تقاطع غیرهمسطح ورودی بلوار مصلی واقع در بزرگراه بسیج به نام زندگی به تصویب نرسید.

در ادامه این جلسه لایحه آیین‌نامه اجرایی «کمیته نما» تصویب شد. براساس این لایحه شهرداری مشهد مکلف است با در نظر گرفتن همه عوامل خلاقانه در حوزه زیباشناختی، رعایت حقوق شهروندی، مالکانه و دغدغه‌های مدیریت شهری به منظور ایجاد شفافیت در شاخص‌های بررسی و تصویب نمای ساختمان‌ها در کمیته سیما و منظر شهری، نسبت به تدوین دستورالعمل اجرایی نماسازی ساختمان‌ها ،منطبق بر ضوابط و مقررات ملی ساختمان حداکثر ظرف مدت یک ماه اقدام نماید.

همچنین به شهرداری جهت ارائه نکردن راهکارهایی برای ایجاد مشوق‌های لازم در زمینه احیا، بازسازی و ترمیم نمای ساختمان‌های قدیمی و دارای ارزش و همچنین ارتقای بصری و ارزش هنری نمای ساختمان‌های جدیدالاحداث در آئین‌نامه پیوست تذکر داد شد. بر همین اساس شهرداری باید ظرف مدت یک‌ ماه نسبت به ارسال لایحه در این خصوص، جهت تصویب در شورای اسلامی اقدام نماید.

همچنین لایحه اصلاحیه قرارداد پروژه مشارکتی علویه نیز تصویب شد. بر اساس این لایحه شهرداری اجازه دارد در خصوص پروژه مشارکتی علویه با مشارکت موسسه خیریه مسکن‌سازان اهل بیت(ع) اقداماتی را انجام دهد. این اقدامات باید با توجه به تغییرات در سطح فیزیکی، عرصه پروژه و با رایگان در نظر گرفتن عوارض صدور پروانه باشد. همچنین پس از اعمال تغییرات مذکور در اصلاحیه قرارداد، سهم الشرکه شهرداری در این پروژه مشارکتی  از  ۱۶درصد به ۸۳/۱۴ درصد از ارزش کل پروژه کاهش و سهم الشرکه سرمایه گذار از  ۸۴ درصد به ۱۷/۸۵ درصد از ارزش کل پروژه افزایش می‌یابد.

همکاری شهرداری با آستان قدس در صدور اسناد استیجاری  اراضی تصرفی آستان قدس رضوی

در این جلسه لایحه همکاری با آستان قدس رضوی در فرایند صدور اسناد استیجاری و تصرفات صورت گرفته در اراضی آستان قدس رضوی در محلات هدف بازآفرینی تصویب شد که براساس آن به شهرداری اجازه داده می‌شود با همکاری آستان قدس رضوی به منظور تسهیل و ترغیب شهروندان نسبت به اخذ سند استیجاری اراضی تصرفی آستان قدس رضوی واقع در محلات هدف بازآفرینی و بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری و همچنین بازسازی ضابطه‌مند و اصولی ساختمان‌های واقع در محلات یاد شده، مطابق با بندهای ذکر شده اقدام نماید؛

«۱-رعایت مصوبات شورای اسلامی شهر مرتبط با بسته‌های تشویقی بازآفرینی محلات هدف بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری ضروری است.

۲-شهرداری مسئولیتی در تأمین هزینه‌های نیروی انسانی، مکان، امکانات و سایر هزینه‌های متعلقه به دفاتر تسهیلگری نخواهد داشت.

۳-شهرداری مجاز است نسبت به صدور پیش‌نویس مجوز احداث بنا با قید اعتبار ۶ ماهه (برای اراضی موضوع بند ۳-۲-۳ تفاهم‌نامه) اقدام نماید. 

۴-حقوقات شهرداری مشهد موضوع بندهای ۷-۲-۴ و ۳-۲-۵ و ۳-۲-۶  مطابق مصوبات جاری شورای اسلامی شهر دریافت خواهد شد.

۵-در خصوص اراضی دارای کاربری فضای سبز ، تأسیسات و تجهیزات شهری موضوع تبصره ۱ بند ۳ -۲-۶ ، قرارداد اجاره (و تعیین اجاره سالیانه)، با فرض پرداخت حق تقدیمی (با حق بهره برداری و مطابق ضوابط شهرسازی و رویه معمول شهرداری)، تنظیم خواهد شد.

۶-پاسخگویی به اراضی فاقد کاربری مصوب (موضوع بند ۳-۲-۷ تفاهم نامه)، موکول به اخذ استعلام از مشاور طرح تفصیلی و اعلام نظر وی مبنی بر کاربری غیرخدماتی است. در صورت اعلام نظر مشاور مبنی بر خدماتی بودن کاربری ملک، آستان قدس رضوی متعهد به تأمین فضاهای خدماتی خواهد بود».

تعیین تکلیف ۲۰۰ دستگاه اتوبوس شهری دیزل 

 اصلاح مصوبات خرید و تامین ناوگان اتوبوسرانی از دیگر مصوبات جلسه بود که براساس این مصوبه شهرداری با توجه به قراردادی که با شرکت ایران خودرو دیزل داشته، باید نسبت به تعیین تکلیف ۲۰۰ دستگاه اتوبوس شهری دیزل اقداماتی انجام دهد. شهرداری با توجه به تاخیر در پرداخت مبالغ قرارداد که قیمت هر دستگاه اتوبوس مبلغ ۳ میلیارد و ۳۴۵ میلیون تومان بوده ، اکنون باید مبلغ ۳ میلیارد و ۵۴۰ میلیون تومان را بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده، پرداخت کند،مهلت واریز مبالغ  حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۰/۳/۱۶ خواهد بود، همچنین شهرداری مشهد مکلف به پرداخت  ۵۰ میلیارد تومان به عنوان پیش پرداخت و مبلغ  سه میلیارد و ۵۴۰ میلیون تومان برای هر اتوبوس است، زمان‌بندی تحویل ناوگان، طی چهار ماه متوالی از زمان واریز پیش‌پرداخت مرحله دوم و به صورت ماهیانه ۵۰ دستگاه است.

خرید ۱۰۰ دستگاه اتوبوس 

همچنین اصلاح مصوبات خرید و تامین ناوگان اتوبوسرانی نیز تصویب و مطابق بندهای زیر تمدید و اصلاح شد. براساس آن شهرداری مشهد اجازه دارد  ۱۰۰ دستگاه اتوبوس Low Entry از شرکت صنایع زرین خودرو اصفهان تا پایان ۱۵ تیرماه سال ۱۴۰۰ خریداری کند.

در ادامه طرح استفاده از خودروهای برقی در مسیرهای دسترسی مطب پزشکان منطقه احمدآباد تصویب شد براساس این لایحه شهرداری مشهد مکلف است نسبت به انجام مطالعات امکان‌سنجی کاهش ترافیک با اولویت استفاده از خودروهای برقی در محدوده مطب پزشکان خیابان احمدآباد در خصوص تامین شبکه دسترسی، نحوه اعمال محدودیت عبور خودرو شخصی، تامین ناوگان برقی و بررسی اثرات ترافیکی اجرای طرح در محدوده به خصوص در ساعت پیک اقدام و گزارش آن را ظرف مدت 4 ماه به شورای اسلامی شهر ارائه نماید.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.