• سه‌شنبه / ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۳:۲۵
  • دسته‌بندی: رسانه دیگر
  • کد خبر: 1400022820058
  • منبع : مطبوعات

ماجرای اسب‌های سردار

ماجرای اسب‌های سردار

آنهایی که سردار آزمون و عشق او به اسب و اسب‌سواری را می‌دانند، به خوبی متوجه کنایه کاپیتان زنیت شده‌اند. سردار آزمون علاوه بر آن که در دنیای حرفه‌ای فوتبال نامی برای خودش دست و پا کرده، دل در گرو دو ورزش دیگر هم دارد: والیبال و اسب‌سواری.

به گزارش ایسنا، روزنامه شرق نوشت: «سردار آزمون، ستاره ایرانی باشگاه زنیت سنت‌پترزبورگ، این روزها حسی دوگانه دارد؛ او که تا هفته پیش خودش را آقای گل لیگ روسیه تصور می‌کرد، با غیبت در آخرین دیدار زنیت و البته سفر به ایران، به ناگاه عنوان آقای گلی لیگ را هم از دست داد و آن را دودستی به هم‌تیمی‌اش تقدیم کرد. البته که شاید برای سردار آزمون این خبر غافلگیرکننده چندان هم ناراحتی به همراه نداشته باشد چون هر چه باشد، همان‌ طور که خودش پیش‌تر عنوان کرده، قهرمان‌شدن با زنیت در لیگ روسیه برایش اهمیت بیشتری در مقایسه با عنوان آقای گلی دارد. با این حال، کاپیتان تیم زنیت که می‌دانست سردار آزمون از چهار گلی که او در غیاب این ستاره ایرانی زده شوکه می‌شود، به شوخی گفت که وقتی سردار متوجه پوکر من در این بازی شود، حتما از اسبش می‌افتد!

شاید در نگاه اول تعبیری که هم‌تیمی سردار آزمون به کار برده باشد چندان قابل فهم نباشد ولی آنهایی که سردار آزمون و عشق او به اسب و اسب‌سواری را می‌دانند، به خوبی متوجه کنایه کاپیتان زنیت شده‌اند. سردار آزمون علاوه بر آن که در دنیای حرفه‌ای فوتبال نامی برای خودش دست و پا کرده، دل در گرو دو ورزش دیگر هم دارد: والیبال و اسب‌سواری. هر دو هم برگرفته از بندر ترکمن است که این دو ورزش در آن بسیار رایج است و به نوعی خودشان را در این دو رشته ورزشی صاحب‌سبک می‌دانند. البته که سردار آزمون هم مثل بسیاری دیگر از ترکمن‌ها در این دو رشته ورزشی تبحر دارد و هر بار که فرصتی دست دهد برای هم‌تیمی و رفقایش، به غیر از فوتبال، در والیبال و اسب‌سواری هم کری‌خوانی می‌کند. عشق سردار آزمون به اسب تا حدی است که حالا بسیاری از روس‌ها از علاقه‌اش خبر دارند؛ پیش‌تر یکی از مربیان سردار آزمون گفته بود وقتی با این پسر درباره اسب صحبت می‌کنید، چشمانش برق می‌زند. شناختی که سردار آزمون از اسب‌ها دارد آن‌ قدر تخصصی است که در چشم به‌هم‌زدنی می‌تواند نوع خوب و بد آن و ویژگی‌هایش را برشمرد. البته که علاقه و تبحر سردار آزمون در رشته اسب‌دوانی او را به جایی کشانده که به صورت حرفه‌ای هم در این عرصه فعالیت کند. او این روزها صاحب اسبی مشهور به نام سرلیک است که در رقابت‌های اسب‌دوانی استرالیا، یکی از مطرح‌ترین رقابت‌ها مسابقه می‌دهد. او برای سرلیک یک مربی و سوارکار مشهور به نام خانم میشل پین هم دارد و در زمینه خرید و رقابت همواره با او مشاوره مستقیم دارد.

سرلیک گران‌ترین اسب سردار آزمون محسوب می‌شود. او این اسب را نزدیک به یک سال پیش در استرالیا خریده و برایش هزینه‌ای ۵۰۰هزاردلاری کرده است. البته می‌گویند به دلار استرالیا خریده و به دلار آمریکا این رقم نزدیک به ۳۰۰ هزار دلار است. هزینه ۳۰۰هزاردلاری برای سرلیک، این اسب را گران‌ترین اسب اصطبل سردار آزمون هم کرده و با ضرب و تقسیمی ساده مشخص می‌شود که قیمت سرلیک این روزها حدود هفت میلیارد تومان است. شاید سرلیک گران‌قیمت‌ترین اسب سردار آزمون باشد ولی برای ایرانی‌ها سرلیک، یکی دیگر از اسب‌های آزمون است که شهرت بیشتری دارد. اسبی که در رقابت‌های ایران مقام آورده و حتی سوژه یکی از فیلم‌ها شده است. با وجود آن که سردار آزمون از سوی عده‌ای، متهم به ریخت‌وپاشِ زیادی می‌شود ولی او به صورت حرفه‌ای وارد دنیای اسب‌دوانی شده و به نوعی در این زمینه برای خودش بیزینس به راه انداخته است. البته که هر جا بحث بیزینس در میان باشد، طبیعتا اشتغال به کار هم همراهش است و نمی‌توان این‌ طور ادعا کرد که سردار فقط برای سرگرمی وارد این عرصه شده است.

حالا با توضیحی که در بالا رفت می‌شود یک بار دیگر به صحبت‌های هم‌تیمی سردار آزمون و شوخی‌اش با او که گفته اگر خبر را بشنود احتمالا از اسبش می‌افتد، برگشت. به نظر نمی‌رسد که این صحبت بی‌ارتباط با اسب تازه‌ای باشد که سردار آزمون خریده است! او به‌تازگی و در همان استرالیا و دوباره در همکاری با میشل پین «پالنتینو» را خریده و برایش هزینه قابل تأملی کرده است. اگر چه قیمت این اسب اصلا قابل مقایسه با سرلیک نیست ولی آن‌ طور که رسانه‌های استرالیایی نوشته‌اند قیمت اسب تازه سردار آزمون ۷۰ هزار دلار است. حالا اگرچه مشخص نشده دوباره این ۷۰ هزار دلار، دلار استرالیاست یا آمریکا ولی هر چه باشد قیمت این اسب به تومان دوباره بیش از یک میلیارد برآورد می‌شود. خبر خرید اسب جدید را میشل پین، مربی و سوارکار اسب‌های سردار آزمون داده و گفته که این اسب از اوکلندز خریداری شده است. میشل در ادامه اشاره‌ای هم به سردار آزمون و علاقه او {در این سایت استرالیایی به اسم «مسی ایرانی» معرفی شده} به اسب‌ها می‌کند و می‌گوید: «سردار پسر بسیار خوبی است که به اسب‌ها علاقه دارد و از آنها حمایت می‌کند. تا الان که برای ما همه چیز خوب پیش رفته و امیدواریم در ادامه به موفقیت در این عرصه برسیم.»

آن‌طور که میشل می‌گوید، سردار آزمون علاوه بر تمرینات روزمره، «هر روز» هم آمار اسب‌هایش را دارد و درباره آنها، چه اسب‌هایی که در استرالیا دارد و چه آن تعداد اسبی که در ایران در اختیارش است، کسب اطلاع می‌کند: «من و سردار تقریبا هر روز درباره اسب‌ها با هم صحبت می‌کنیم. او دوست دارد از اسب‌هایش باخبر باشد. سردار در پیست ایران موفقیت‌هایی به دست آورده است و با هم درباره اسب‌هایش در ایران هم حرف می‌زنیم. البته من با مسئول مزرعه‌اش در ایران هم در ارتباط هستم و اخبار اسب‌هایش را از او هم جویا می‌شوم.»

آن‌ طور که به نظر می‌رسد اسب تازه‌ای که سردار آزمون خریده بیست‌وچهارمین اسبی است که او در اختیار دارد. پیش از این «ایران ورزشی» در مطلبی به اسب‌های سردار آزمون اشاره کرده و نوشته بود که او ۲۳ اسب در اختیار دارد. قریب به یک سال پیش، مجموع قیمت اسب‌های او به بیش از ۱۰ میلیارد تومان می‌رسید که قاعدتا با خریدهای تازه، این رقم بالاتر رفته و بیشتر هم می‌شود. از جمع ۲۳ اسب قبلی سردار آزمون، هشت تا از آنها به نام‌های عربین‌فلایت، شادلیک، هانیل، ایزابلا، دلدار، سولیک، ویوا آنجل و آنی آنجل دختر هستند و بقیه پسر. نام اسب‌های پسر او عبارت‌اند از سریک، کاررا، آرکا، ایلیا، آلگرو، هاتریک، ژوپیتر، ولگا، سردارخان، کارمن، هج دیت، سرلیک، زد میکی، اونیکس و هج تایم.

سردار آزمون پیش‌تر در واکنش به تعداد اسب‌هایی که در اختیار دارد گفته بود که هشت دختر دارد و ۱۵ پسر. پیش‌تر در بخشی از گزارشی که ایران ورزشی نوشته بود این‌ طور آمده بوده که سردار با اسب‌های چابک و آماده‌ای که در اختیار دارد، عناوین بسیاری هم در ایران به‌ دست آورده است: سریک در گروه یک قهرمان کشور شده، کاررا هم این عنوان را کسب کرده و البته نایب‌قهرمان همین گروه شده است. آرکا قهرمان گروه یک ترکمن‌هاست، عربین‌فلایت فرانسوی است و از این کشور آمده و عناوینی هم دارد. اونیکس دو بار اول شده و یک بار دوم. هج تایم هم سه بار دویده که یک بار قهرمانی به دست آورده و دو بار عنوان سوم. هج دیت یک مقام سومی دارد و البته دو بار هم مصدوم شده که این روزها حال و روز خوبی دارد. سولیک هم یک بار قهرمان شده و یک بار هم عنوانی کسب نکرده. کارمن، ژوپیتر، ولگا و دلدار هنوز دو ساله‌اند و انتظار حضور در نخستین مسابقه را می‌کشند. ویوا آنجل، آنی آنجل، سرلیک، سردارخان، زدنیکی هم ۱۸ماهه هستند و باید دوساله شوند تا در مسابقات شرکت کنند.»

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۲-۲۸ ۱۸:۵۰

امیدوارم همیشه سلامت باشه این جوان ورزشکار ایرانی و ثروت و دارایی اش روز به روز بیشتر شود.