• سه‌شنبه / ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۴:۵۱
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 1400022820176
  • خبرنگار : 71381

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۲۸ اردیبهشت

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۲۸ اردیبهشت

بررسی سوالات نمایندگان از وزیر صنعت، معدن و تجارت/ تاکید بر ضرورت رسیدگی سریع‌تر به زلزله زدگان خراسان شمالی/ بیانیه بیش از ۲۰۰ نماینده مجلس درباره مذاکرات وین/ بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی درباره چگونگی اجرای سامانه های نظارتی در امور بانکی و... از جمله مهمترین اخبار امروز (سه شنبه) بیست و هشتم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ مجلس است که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

به گزارش ایسنا، جلسه علنی مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف و با حضور ۲۱۴ نماینده برگزار شد و طرح دو فقره سوال از وزیر صنعت، معدن و تجارت، بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی درباره چگونگی اجرای سامانه های نظارتی در امور بانکی و... در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

سوال از وزیر صنعت، معدن و تجارت

وزیر صمت با یک امضای طلایی جلوی واردات بی رویه را بگیرد

در جریان جلسه علنی، جواد کریمی قدوسی در توضیح سوالش از وزیر صمت درباره علت واردات بی‌رویه کالاها با انتقاد از واردات بی‌رویه کالا گفت: یکی از علل تعطیلی کارخانه‌های تولید کننده داخلی و واحدهای صنعتی، واردات بی‌رویه و قاچاق کالا است. وزیر صنعت، معدن و تجارت با یک امضای طلایی جلوی واردات را بگیرد.

تلاش کرده‌ایم از واردات کالاهای غیرضرور و لوکس جلوگیری کنیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این سوال با اشاره به اینکه از ۳۸ میلیارد دلار کالاهای وارداتی ۱۲ میلیارد آن به کالاهای اساسی باز می‌گردد و مابقی آن برای واردات مواد اولیه کارخانجات، ماشین آلات خط تولید و تجهیزات پزشکی می‌باشد، خاطرنشان کرد: امروز ۷۰ درصد قطعات خودرو و ۷۰ درصد قطعات لوازم خانگی در داخل تولید می‌شود. در سال گذشته و در سال جاری نیز ما تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا از واردات کالاهای غیرضرور و لوکس جلوگیری کنیم.

بعد از این توضیحات، نماینده مشهد سوال را به رای مجلس گذاشت و نمایندگان نیز با رای خود اعلام کردند که از پاسخ‌های وزیر صمت قانع نشده لذا مجلس شورای اسلامی به رزم حسینی کارت زرد داد.

رییس مجلس شورای اسلامی هم خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت نسبت به افزایش قیمت کالاهای اساسی هشدار داد و از رزم حسینی خواست اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهد.

فولاد و سیمان را از دست فامیل‌های قدرت و ثروت در بیاورید

در ادامه جلسه علنی نماینده مردم مشهد با طرح سوال دیگری در مورد افزایش قیمت سیمان و فولاد در سال گذشته خطاب به دولت گفت: ۴۲ سال از انقلاب گذشته و فامیل‌های ثروت و قدرت شکل گرفتند یکی از آنها مسلط به صنعت فولاد و دیگری نفت و پتروشیمی است.  فولاد و سیمان را از دست فامیلهای قدرت و ثروت در بیاورید.

از وارد کننده فولاد به صادر کننده تبدیل شدیم/حامی سهامداران خُرد در بورس هستیم

علیرضا رزم حسینی هم ضمن اینکه فولاد را از کالاهای استراتژیک و افتخار کشور دانست و گفت: ما ۲۰ سال پیش وارد کننده فولاد بودیم و امروز صادر کننده هستیم. سال پیش ۶.۵ تن فولاد صادر کردیم ضمن این‌که حامی سهامداران خرد در بورس هم هستیم. ما ۵۰ میلیون تن ظرفیت فولادی داریم و رتبه دهم تولید جهان هستیم که باید این را تقویت کنیم.

کریم قدوسی توضیحات وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره‌ علت افزایش قیمت سیمان و فولاد را قانع کننده دانست. محمد باقر قالیباف نیز از رزم حسینی خواست در فرصت باقی مانده برای بهبود وضعیت تلاش کند.

در جریان سوال از وزیر صمت، مهرداد گودرزوند چگینی با بیان اینکه طرح این سوال در اولویت مجلس نبوده، در تذکری مستند به ماده ۲۰ آیین‌نامه داخلی اظهار کرد: هنوز وزیر انتخاب نشده بود که آقای کریمی قدوسی از ایشان سوال کردند، این چه استدلالی است که هنوز وزیر ننشسته، سوال طراحی می‌شود.

محمد باقر قالیباف که اداره جلسه را برعهده داشت در واکنش به این انتقاد گفت که این سوال طبق آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی مطرح شده است. سوال درباره شخص وزیر نیست بلکه مربوط به عملکرد وزارتخانه است.

در ادامه جلسه هم ۱۸۰ نماینده مجلس در نامه از وزیر صنعت، معدن و تجارت جهت اجرای طرح ملی انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس قدردانی کردند.

***

در بخشی از جلسه علنی امروز، ‌رئیس مجلس شورای اسلامی بر ضرورت توجه دستگاه های ذی ربط به وضعیت مردم در مناطق زلزله زده استان خراسان شمالی تاکید کرد و گفت: لازم است مدیریت بحران کشور و مسئولان دستگاه های ذی ربط به وضعیت مردم منطقه توجه داشته و اقدامات لازم برای خدمت رسانی به مردم مناطق آسیب دیده را در دستور کار قرار دهند.

همچنین سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی، نایب رییس مجلس شورای اسلامی خواستار رسیدگی سریع‌تر به وضعیت زلزله زدگان خراسان شمالی شد.

ناطقین مجلس

همتی: فرزندان برخی از مدیران چند تابعیتی در خارج مشغول عیش و نوش هستند

یوسفی: سودای ایجاد دولت سوم روحانی را در سر می‌پرورانند

پورابراهیمی: سایت‌های فعال رمزارز خارجی باید در چارچوب ضوابط کشور عمل کنند

***

نمایندگان اقلیت‌های دینی مجلس در بیانیه ای که توسط محسن دهنوی در جلسه علنی قرائت شد، ضمن محکوم کردن حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه از “سکوت نهادهای بین المللی” انتقاد کردند و خواستار توقف حملات رژیم صهیونیستی به مردم فلسطین و غزه شدند.

بیش از ۲۰۰ نماینده مجلس هم با انتشار بیانیه ای درباره مذاکرات وین تاکید کردند: اگر ۱۰۰ درصد تحریم‌ها لغو نشود، هیچ تحریمی لغو نشده است و پذیرش ماندن برخی تحریمها، تایید مشروعیت آن تحریم‌ها خواهد بود.

همچنین مجمع نمایندگان استان خوزستان در بیانیه ای از دیوان محاسبات به علت فسخ قرارداد واگذاری شرکت هفت تپه تقدیر کردند که در این جلسه قرائت شد.

در ادامه جلسه علنی امروز، ‌نمایندگان گزارش کمیسیون اقتصادی درباره چگونگی اجرای سامانه های نظارتی در امور بانکی را بررسی کردند.

در همین رابطه حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی با انتقاد از اینکه  بانک مرکزی وظیفه نظارتی خود را به درستی انجام نمی‌دهد، تاکید کرد: عدم نظارت دقیق بانک مرکزی بر بانکها راه فرار را برای افرادی که قصد کلاهبرداری و اختلاس دارند در سیستم بانکداری باز کرده است.

سیدمحمدرضا میرتاج الدینی هم بر ایجاد سامانه‌های نظارتی در حوزه بانکداری تاکید کرد و گفت که این امر از پولشویی و اخلال در بازار ارز و مسکن جلوگیری می کند.

در جریان بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی در خصوص چگونگی اجرای سامانه های نظارتی در حوزه امور بانکی، احمد امیرآبادی فراهانی تاکید کرد که شفافیت در موضوع حساب های بانکی منجر به جلوگیری از پولشویی و کسری بودجه خواهد شد.

همچنین حسینعلی حاجی دلیگانی با اشاره به اینکه ما الان سامانه ها و قوانینی داریم اما دولت آن را اجرا نمی کند، تصریح کرد:‌ اشکال در کسری قانون نیست بلکه در عدم اجرای قانون است، بنابراین ما باید به سمتی برویم که نظارت مجلس را اثرگذار کنیم به نحوی که رئیس جمهور و هیچ وزیر، مدیر و استانداری جرات عمل خلاف قانون نداشته باشد و از اجرای آن استنکاف کند.

به اعتقاد مهرداد گودرزوند چگینی هم  نبض اقتصاد در شفافیت نظام بانکی است و اگر این شفافیت در نظام بانکی حاکم باشد رانت خواری و فساد خو به خود کم می شود.

اخطارها و تذکرات نمایندگان مجلس

پورابراهیمی: بر روی بند بند طرح اصلاح قانون بانک مرکزی کار تخصصی شده است

رجایی ریزی: چرا دولت از خانه‌ها و خودروهای لوکس مالیات نمی‌گیرد؟

محمدیاری: اثرگذاری حاج قاسم با اظهارات غیرمنصفانه به حاشیه کشیده نمی‌شود

محمودی: رتبه‌بندی معلمان باید شامل حال کلیه فرهنگیان شاغل و بازنشسته شود

***

در ادامه این جلسه موسوی لارگانی طرح اصلاح قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان را اعلام وصول و علی کریمی فیروزجایی هم تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

امروز همچنین جمعی از  آموزش‌دهندگان نهضت سواد آموزی با تجمع چند ساعته مقابل مجلس خواستار توجه نمایندگان و مجلس به وضعیت استخدامی خود شدند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.