• چهارشنبه / ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۰۹:۳۴
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 1400022920642
  • خبرنگار : 71271

/دهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت /

انسان حیوان پنداریِ برخی کشورها نقطه ضعف آنهاست

انسان حیوان پنداریِ برخی کشورها نقطه ضعف آنهاست

دانشیار دانشگاه تهران گفت: کمرنگ بودن اخلاق، فرهنگ، معنویت و عدالت خواهی و انسان حیوان پنداری برخی جوامع رقیب که به نظر می رسد نقطه های آسیب پذیر آن الگوها باشد، در سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، به صورت برجسته ای و شایسته مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، شهریار نیازی امروز در دهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرف با ارائه مقاله ای به ارزیابی سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت از منظر موضوعات مهم مورد توجه نظریات و جوامع رقیب پرداخت.

وی که مقاله خود را در سالن شماره یک کنفرانس ارائه کرد، گفت: بر اساس ارزیابی های انجام شده، مشخص شد سند الگو از میان موضوعات مورد توجه الگوها و نظریات غربی کمتر مواردی را مورد غفلت قرار داده است. همچنین نتیجه گرفته شد که الگو از منظر اسلامی- ایرانی نسبت به مسائل فرهنگی، معنوی، عدالت و اندیشه توجه بیشتری را مبذول داشته است و نیز در بسیاری از امور مربوطه به حکمرانی، توسعه پایدار، فضای مجازی، نوآوری و جهش با تفاوت در رویکرد به اغلب مسائل مورد توجه شاخص های بین المللی پرداخته است.

این دانشیار دانشگاه تهران معتقد است: سند الگو در مسأله مربوط به جهانی شدن، حقوق بشر و حقوق زنان و نیز تقابل فرهنگها و تمدنها، دارای مواضع متفاوتی از الگوهای رایج غربی است.

نیازی خاطرنشان کرد: مقایسه سند الگو با دیگر اسناد و رویکردهای توسعه و همچنین نظریات جوامع رقیب در خصوص انسان، جامعه، حکمرانی و تمدن سازی از آن جهت ضروری بوده است که از یکسو اشتراکات و تفاوت های سند الگو درباره موضوعات مهم بررسی شود و از سوی دیگر در صورتی که مسائلی در الگوهای رقیب بوده است که در سند الگو بدان پرداخت نشده است و یا مورد غفلت قرار گرفته است، جستجو شده و در تکمیل و ارتقای الگو مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: با بررسی سرفصل های موضوعات مهم در امر پیشرفت و توسعه و مقایسه آن با سند الگو روشن شد که الگو تقریبا به اکثر مسائل مورد توجه غرب و نظریات غربی نظر داشته است، البته مواردی نیز وجود دارد الگو متعرض آنها به دلایل اخلاق محوری در رویکرد حاکم بر آن نشده است، مسائلی نظیر اقلیتهای جنسیتی و یا فرهنگ غربی و برخی آزادیهای مبتنی بر بدن انسان که همواره در ادبیات نظری غرب آورده می شود، در الگو مورد اهتمام نبوده است.

سند الگو می تواند به عنوان یک سند پیشتاز در ارائه راه حل ها مقبولیت جهانی داشته باشد

دانشیار دانشگاه تهران افزود: در بررسی تطبیقی موارد مربوط به حقوق بشر، حکمرانی، علم، عقلانیت، معنویت، عدالت و فرهنگ، اقتصاد و جامعه آشکار شد که سند الگو می تواند به عنوان یک سند مترقی و پیشتاز در ارائه راه حل ها مقبولیت جهانی داشته باشد. در این بررسی با استخراج مهمترین موضوعات مورد توجه نظریات رقیب که در ۱۰ محور دسته بندی شده است، در ارکان سند الگو مبانی، آرمان ها، رسالت، افق و تدابیر از طریق واکاوی مفاهیم و واژگان تلاش شده است که در وهله نخست مشخص شود آیا موضوعات، مفاهیم و واژگان کلیدی موردتوجه نظریات غربی در الگو وجود دارد؟ سپس با بررسی منابع، نوع نگاه الگو و نگاه غربی به آن مفاهیم بررسی و تلاش شد اشتراکات و اختلافات در نوع به کارگیری مفاهیم و واژگان و همچنین رویکرد سند الگو مورد مقایسه قرار گیرد. پس از مشخص شدن میزان اشتراک و تفاوت دیدگاه ها ارزیابی تحلیلی صورت می گیرد.

نیازی با اشاره به جایگاه حقوق بشر در سند الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت گفت: سند الگو درباره حقوق بشر در مبانی، آرمان‌ها، افق و تدابیر موارد متعددی را مطرح کرده است. انسان مورد توجه مبانی الگو ترکیبی از ابعاد فطری و طبیعی و ساحات جسمانی و روحانی است. در مبانی انسان‌شناختی، همچنین آمده است انسان دارای حقوقی از جمله حق حیات معقول، آگاهی، زیست معنوی و اخلاقی، دینداری، آزادی توأم با مسئولیت، تعیین سرنوشت و برخورداری از دادرسی عادلانه است.

وی اظهار کرد: حقوق تقریباً اکثر موارد مربوط به آزادی‌ها و حقوق فردی و اجتماعی را شامل می‌شود. دسته دوم حقوق مربوط است به خانواده، سرزمین و مالکیت که در الگوی خانواده از جایگاه بی‌بدیلی برخوردار بوده و بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه محسوب می شود. تراک لفظی وجود دارد مثلا مفهوم عدالت و یا مفاهیم مربوط به فرهنگ اشتراک در لفظ و اختلاف در معنا مورد توجه بوده است. در برخی واژگان و مفاهیم نیز نظیر نوآوری، جهش و یا فضای مجازی اشتراک لفظ و معنا پررنگ بوده است. در هر حال پس از مقایسه میزان اختلاف و اشتراک، تلاش شده است ارزیابی تحلیلی صورت گیرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.