• چهارشنبه / ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۰۹:۵۵
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 1400022920677
  • خبرنگار : 71271

/دهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت/

برای شناخت آرمان‌های الگو باید جهان بینی و جهان شناسی داشت

برای شناخت آرمان‌های الگو باید جهان بینی و جهان شناسی داشت

عضو هیات علمی سازمان جهاددانشگاهی گفت: آرمان‌های الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مبتنی بر «جهان‌بینی» و «جهان‌شناسی» است، بنابراین برای شناخت آرمان‌ها، هم نیاز به شناخت انسان و هستی (جهان‌شناسی) و هم نیاز به شناخت نوع نگاه به انسان و هستی (جهان‌بینی) است.

به گزارش ایسنا، حمید رضا فرهمند تهران امروز در دهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به تبیین مقاله خود با موضوع رویکرد حق‌بنیان در شناسایی و تبیین نظام‌مند عناصر آرمان‌ها در سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت پرداخت.

عضو هیات علمی سازمان جهاددانشگاهی که مقاله خود را در سالن شماره یک کنفرانس ارائه کرد، گفت: شناخت نظام آرمان‌های انسان به روش‌های مختلف امکان‌پذیر است. در این مقاله بر پایۀ حقوق وجودی طبیعی – الهی در حیات فردی و جمعی انسان، نظام آرمان‌های انسان بدست آمده است. موجودیت انسان، موجب سزاواری‌هایی در سه بعد بودن، برخورداری و رشد و ایجاد حق مرتبط می‌شود. این حقوق مبتنی بر نیروها و قوا و ویژگی‌های مادی و معنوی انسان و فطرت خدادادی است که در موجودیت فردی و جمعی امتداد می‌یابد، از این رو موجودیت جمعی انسان وابسته به موجودیت دو عنصر جامعه و حکومت است که لازم و ملزوم یکدیگرند.

وی ادامه داد: بدون وجود حکومت، چیزی به عنوان جامعه نمی‌تواند موجودیت یابد و بدون وجود جامعه، حکومت نیز موجودیت نمی‌یابد. این عناصر به لحاظ بهم‌پیوستگی با انسان، از همان سزاواری‌های سه‌گانه و در نتیجه حقوق وجودی مرتبط با آنها برخوردار هستند. آرمان‌ها به مثابه والاترین ارزش‌ها و اهداف فرازمانی و فرامکانی و مطلوب‌ترین خواسته‌ها برای انسان و جامعه انسانی محسوب می‌شوند.

فرهمند با اشاره به اضلاع نظام آرمانی انسانی گفت: از مجموع آرمان‌های فرد، جامعه و حکومت، نظام آرمانی انسان تشکیل می‌شود. از منظر جهان‌بینی توحیدی و اسلام، عناصر دیگری نیز به این نظام آرمانی افزوده می‌شود که موجب توسیع و تغییر مفهومی و محتوایی عناصر آرمانی و بیانگر وجوه ممیز آرمان‌های الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی با الگوهای جوامع دیگر است. نتایج حاصل از این روش، آرمان‌های سند الگوی ارتقاء یافته را پوشش می‌دهد.

عضو هیات علمی سازمان جهاددانشگاهی تصریح کرد: موجودیت جامعه متشکل از موجودیت انسان اجتماعی از یکسو و موجودیت اعیان و نهادها و ساختارها و فرآیندهای آن از سوی دیگر است در نتیجه، نظام آرمان‌های جامعه شامل نظام «آرمان‌های انسان اجتماعی» همراه با نظام «آرمان‌های زمینه‌ای» است. نمی‌توان موجودیت انسان را بدون لحاظ اجتماع تصوّر کرد، لذا لازم است ساختار آرمان‌های انسان اجتماعی شبیه ساختار آرمان‌های فردی وی بوده و با آن در تخالف و تضاد قرار نداشته باشد و لاجرم باید همانند نظام آرمان‌های فردی انسان، مبتنی بر فطرت باشد تا با آن در ناسازگاری و ناهمگونی قرار نگیرد.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه نظام آرمان‌های انسان در سه عرصه فرد، جامعه و حکومت بر پایه فطرت انسانی و حقوق وجودی که مبتنی بر خلقت خداوندی است، به صورت منطقی به دست آمده‌اند، در نتیجه با پذیرش جهان‌بینی توحیدی اسلام و ارتباط با خداوند، هیچکدام از آنها حذف یا نفی نمی‌شوند، بلکه بُعد ارتباط با خداوند بر ماهیت و کیفیت آنها اثرگذار است. بدین ترتیب آرمان‌های جدیدی در نسبت عرصه‌های ارتباطات انسان، جامعه و حکومت با خداوند و بر مبنای حقوق وجودی احصاء و به مجموعه آرمان‌ها افزوده می‌شوند بدین ترتیب همه آرمان‌های انسان به وجه مجموعی آن (فردی و جمعی) و با لحاظ ارتباط آنها با خداوند، مجموعه آرمان‌های جامعه اسلامی را به دست می‌دهند.

فرهمند با یادآوری بخش هایی از سند الگو گفت: در سند الگوی پایه آمده است "آرمان‌های الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ارزش‌های بنیادین فرازمانی و فرامکانی جهت‌دهنده پیشرفت است. نظام آرمان‌های اجتماعی در الگوی پایه مبنایی‌ترین نظام ارزش‌های فرازمانی، فرامکانی، فرا عرصه‌ای، الهام‌بخش، جهت‌دهنده، هدایت‌کننده و راهبری کننده تحول تکاملیِ جامعه است. در واقع، «نظام آرمان‌ها» شبکه‌ای از عالی‌ترین ارزش‌های اجتماعی هستند که به نحو تشکیکی و در قالب ساختاری هرمی، غایات ارزشی ابعاد مختلف جامعه را نشان می‌دهند. غایت این نظام نهادینه‌سازی و گسترش نظام آرمان‌های انسان در جامعه است و بدون تصویر روشنی از نظام آرمان‌های انسان نمی‌توان به نظام آرمان‌های اجتماعی دست یافت، بنابراین آرمان‌ها به مثابه والاترین اهداف فرازمانی و فرامکانی و مطلوب‌ترین خواسته‌ها برای انسان و جامعه انسان محسوب می‌شوند.آرمان‌ها مبتنی بر «جهان‌بینی» و «جهان‌شناسی» است، بنابراین، برای شناخت آرمان‌ها هم نیاز به شناخت انسان و هستی(جهان‌شناسی) و هم نیاز به شناخت نوع نگاه به انسان و هستی (جهان‌بینی) است.

عضو هیات علمی سازمان جهاددانشگاهی در پایان خاطرنشان کرد: برای به دست آوردن نظام آرمان‌های انسان روش‌های مختلفی می‌تواند اتخاذ شود. یکی از روش‌ها، استفاده از روابط و ابعاد چهارگانه انسان است که در سند پشتیبان آرمان‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. "اصول ارزش‌های آرمانی انسان دارای حقیقتی مطلق و ثابتند و به نسبت افراد و زمان‌ها و مکان‌ها تغییر نمی‌کنند. این ارزش‌ها که مطابق با فطرت انسان هستند، در همه سطوح روابط چهارگانه انسان با خدا، با خود، با خلق و با خلقت و ابعاد چهارگانه انسان «بینش»، «گرایش»، «توانش (منش)» و «کنش» وجود دارند". "برای ترسیم نظام آرمان‌های انسان از دیدگاه اسلام ابتدا بر اساس مبانی پیش گفته درباره ابعاد وجودی انسان و روابط چهارگانه او (بند ۳ از مبانی) ساختار این نظام را ترسیم کرده و سپس ساختار مزبور را به دین عرضه کرده و با استفاده از مدارک چهارگانه کتاب و سنت و اجماع و عقل، (بر اساس بند ۶ مبانی) آرمان‌ها را در این ساختار استنباط کرده و بدین ترتیب به نظام آرمان‌های انسان از منظر اسلام دست می‌یابیم."

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.