• چهارشنبه / ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۸:۳۲
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 1400022921318
  • منبع : مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

/دهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت/

ایرانی بودن نسخه بومی توسعه بلند مدت ایران است

ایرانی بودن نسخه بومی توسعه بلند مدت ایران است

دبیر اندیشکده آمایش بنیادین مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: ایرانی بودن یکی از وجوه بارز و مولفه های اصلی الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت به عنوان نسخه بومی توسعه بلند مدت ایران است.

به گزارش ایسنا،دکتر حسین آرامی در دهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مقاله خود را که با همکاری مشترک همت ایمانی، دانشجوی دکتری دانشگاه علامه طباطبائی با عنوان "بازتاب ایرانیت در آیینه الگو" تهیه شده بود، ارائه کرد.

وی که مقاله خود را در سالن شماره دو کنفرانس ارائه کرد در توضیح مقاله اش، گفت: ایرانی بودن یکی از وجوه بارز و مولفه های اصلی الگوی اسلامی – ایرانی  پیشرفت به عنوان نسخه بومی توسعه بلند مدت ایران است. جنبه‌ی ایرانیت الگو از هفت شاخص حلال مسائل اساسی کشور، شکوفاکننده قابلیت‌های ماندگار، بهره‌مندی از تجارب ملی و حکمت‌های عملی حکمرانی،  ارتقابخش مهارت‌های حرفه‌ای و بومی، تهیه شده با مشارکت نخبگان، انعکاس دهنده مطالبات تاریخی ایرانیان و  آگاه از روحیات عمومی ایرانیان قابل سنجش است، به گونه ای که می توان گفت هرچه بازتاب این شاخص‌ها در سند الگو پررنگتر باشد، الگو ایرانی‌تر تلقی می‌شود.

دبیر اندیشکده آمایش بنیادین مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت افزود: از این رو جستجو و ردیابی بازتاب این شاخص‌ها  در سند الگو مورد توجه قرار  گرفته است، به علاوه برای ارایه تصویری جامع‌تر از بازتاب مقوله ایرانی بودن  در سر فصل‌های پنج‌گانه الگو، موضوع ایرانیت ردیابی  شده است. مرور نسبتاً جامع الگو حاکی از این است که مجموعه شاخص‌های بیان کننده ایرانیت به طرز مناسبی در سند ملاحظه و منعکس شده است. با توجه به فرایند تدوین سند و مشارکت گسترده نخبگان از یکسو و توجه محتوایی هم به ویژگی‌های سرزمینی ایران و هم به ویژگی‌های فردی و اجتماعی ایرانیان، از سوی دیگر میتوان ادعا کرد این سند بازتاب دهنده یک الگوی پیشرفت براساس آموزه های وحیانی و اقتضایات جغرافیایی، تاریخی و فرهنگی سرزمین ایران برای زیست متعالی و حرکت پیش رونده ملت ایران است.

آرامی تصریح کرد: الگوی پیشرفت علاوه بر اسلامی بودن، متصف به ایرانی بودن نیز هست؛ این امر از وجوه ضرورت متعددی برخوردار است. درست است که الگو بر جهان بینی اسلامی -که اندیشه‌ای فرامرزی و جهان شمول است- مبتنی است، اما اولاً و به ذات، سند راهبردی پیشرفت ایران و ملت ایران است؛ لذا برای اجرائی بودن و قابلیت اجرایی داشتن به قابلیت‌ها و محدودیت‌های سرزمین ایران به عنوان جغرافیای الگو محدود شد. معروف است که تحقق جامعه پیشرفته منوط است به تحقق افراد و آحاد انسان‌های توسعه یافته.

دبیر اندیشکده آمایش بنیادین مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: به تعبیر دیگر از دل افراد توسعه نیافته، جامعه توسعه یافته بیرون نمی‌آید و از جامعه توسعه نیافته، کشور توسعه‌یافته شکل نخواهد گرفت لذا نسخه‌ی پیچیده‌ رشد، بالندگی فکری و عملی و توسعه افراد جامعه معطوف به توجه به فرهنگ، سابقه فکری و روحیات افراد است. نسخه‌ی رشدیافتگی یک فرد ایرانی، با فرهنگ و تاریخ و روحیه خاص خود، با نسخه رشد و توسعه یک فرد آفریقایی یا اروپایی که دارای فرهنگ، تاریخ و روحیه خاص خود هستند، متفاوت خواهد بود. ردیابی وجه ایرانی بودن الگو دو مقدمه واجب دارد. اول ارائه برداشت و تعریف مشخص و روشن از مفهوم ایرانی بودن در الگو و دوم ارائه شاخص‌های بیان کننده این مفهوم؛ لذا در مقاله حاضر ابتدا به مرور تعاریف و تلقی‌ها و ارائه تعریف مختار از مفهوم ایرانی بودن الگو پرداخته شده، سپس شاخص‌های تبیین کننده آن  معرفی شده و در ادامه از منظر هر کدام از شاخص‌ها سند الگو بررسی گردیده و در انتها جمع بندی و نتیجه گیری کلی به دست داده شده است.

وی اظهار کرد: در رابطه با ایرانیت یا ایرانی بودن الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، سؤال اول مراد و مقصود از ایرانیت است که از میان برداشت‌ها و تلقی‌های گوناگون، برداشت مختار در مرکز الگو مبتنی بر محصول تلاش و فکر ایرانی بودن، توجه به روحیات و مطالبات تاریخی ایرانیان داشتن، از تجربیات حکمرانی ایرانیان بهره بردن و در نهایت سازگاری و انطباق با اقتضائات جغرافیایی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ایران و جامعه ایرانی ارائه شد.

بنا بر اعلام روابط عمومی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، آرامی در پایان گفت: سؤال دوم قابل طرح این بود که این وجه از الگو یعنی ایرانیت با چه معیارها و شاخص‌هایی قابل سنجش است. از میان شاخص‌های مختلفی که از میان گفتار و نوشتار صاحب‌نظران و دست‌اندرکاران قابل احصاء و استخراج هستند برای تسهیل در کار به شاخص‌های مصوب شورایعالی مرکز الگو که هم صاحب‌نظرند و هم دست‌اندرکارند و طی نشست‌هایی چند و بحث‌های گسترده، جمع بندی شده است، مبنای کار قرار گرفت. شاخص‌هایی شامل حلّال مسائل اساسی کشور ایران، شکوفاکننده قابلیت‌های ماندگار ملی، بهره مندی از تجارب و حکمت عملی ایرانیان، ارتقاء بخش مهارت‌های بومی، تهیه شده با مشارکت نخبگان، انعکاس دهنده مطالبات تاریخی ایرانیان و آگاه از روحیات عمومی ایرانیان.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.