• پنجشنبه / ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۰:۱۹
  • دسته‌بندی: آموزش
  • کد خبر: 1400023021604
  • خبرنگار : 71567

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد

باید در برابر فشارهای غیرکارشناسی برای گسترش آموزش پزشکی ایستاد

باید در برابر فشارهای غیرکارشناسی برای گسترش آموزش پزشکی ایستاد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی متوازن سازی ظرفیت‌های حوزه آموزشی را موضوع مهم و اساسی در برنامه‌ریزی و عدالت آموزشی دانست و گفت: با تصویب این موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزرات بهداشت می‌توان در مقابل برخی فشارهای غیرکارشناسی برای گسترش بی‌رویه آموزش پزشکی ایستادگی کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر سید سعید رضا عاملی جلسه ۱۴۸ ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: توجه‌ ما به اصل جمهوری اسلامی باید دقیق و عمیق باشد و ظرفیت‌های علم و فناوری کشور را به سمت استقرار و قوت و قدرت بیشتر  و "ایران قوی" پیش ببریم.

وی تصریح کرد: مرحوم آیت‌الله‌العظمی بهجت می فرمودند" انسان وقتی عضوی از بدنش دچار درد می‌شود توجهش فقط به این عضو است و به سایر اعضا کمتر توجه می‌کند و قدرت توجه به سایر ظرفیت‌های خودش را ندارد". در جمهوری اسلامی نیز گاهی دردهایی داریم و ذهنمان بیشتر متوجه این دردها می‌شود و توجه به برکات نعمت عظیم انقلاب اسلامی که میراث امام خمینی (ره) و خون شهیدان است کم می‌شود.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، این استاد دانشگاه تهران توضیح داد: رهبر معظم انقلاب ۱۴ خرداد سال قبل موضوع تحول را مطرح کردند و امام را امام تحول دانستند و فرمودند تحول خواهی امام باعث پیروزی انقلاب شد. این انقلاب در افکار عمومی ایران و جهان نشدنی بود ولی امام خمینی (ره) آن را محقق کرد و هم‌اکنون بعد از ۴۲ سال نیز نیازمند تحول هستیم. البته نه تحول غرب‌زده‌ها و لیبرال‌هایی که تحول را منوط به دور شدن از اسلام می‌دانند، بلکه تحولی که منجر به استقرار و تقویت اقتدار جمهوری اسلامی شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه نیاز به تازه‌سازی داریم تا اختلالات را مرتفع کرده و مسیر را به سمت تحول ببریم، خاطر نشان کرد: در شورای عالی انقلاب فرهنگی به دنبال تحول در سند نقشه جامع علمی کشور هستیم و نگرانی هم  از تغییر ساختار نداریم.

دکتر عاملی ادامه داد: مناسب است فرمایشات رهبر حکیم انقلاب اسلامی در ۱۴ خرداد سال گذشته و نیز ملاقات ایشان با دانشجویان در رمضان امسال که موضوع تحول را مطرح کردند در اختیار اعضای ستاد نقشه قرار بگیرد تا با شناخت عمیق نقشه جامع علمی را روزآمدسازی کنیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: علم و فناوری‌های جدیدی به وجود آمده و تجمیع ظرفیت‌های دانشی در سطح بین‌المللی شکل گرفته است انتقال به هم‌افزایی‌شدن بین رشته‌ها، چندرشته‌ای‌ شدن، بین‌رشته‌ای شدن، فرارشته‌ای شدن دانش‌ها، شکل گیری حوزه علوم‌شناختی، هوش مصنوعی و ... از جمله مسائل شکل گرفته جدید و تغییر مفاهیم است که در روزآمد سازی نقشه جامع علمی کشور مورد توجه قرار گیرد.

دکتر عاملی در ادمه گفت: منظومه ماهواره‌ای که برخی کشورها تلاش‌هایی برای آن داشته‌اند و رقابتی در سطح جهانی برای آن شکل گرفته، موضوعی مهم است و لذا باید به سمت توانمند کردن ایران در این فضا که رابطه مستقیم با قدرت سایبری دارد، برویم.

وی افزود: برخی به این محیط نگاه سطحی دارند و تصور می‌کنند که آمریکا خدماتی در اختیار مردم قرار می‌دهد در حالی که بسیاری از مشکلات از جمله تهدید امنیت ملی و علم و فناوری وجود دارد و راهکار مقابله با آن نیز تقویت قدرت سایبری ایران است. اگر در این فضا مصرف کننده صرفا باشیم قطعاً خسارت‌های زیادی را خواهیم دید.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: برخی نگرانی دارند که با تغییر دولت ها، برخی کارهای اساسی بر زمین بماند که تضمین عدم تغییر در امور بنیادی علم و فناوری، وجود شورای عالی انقلاب فرهنگی است که منشاء ثبات تصمیم گیری‌ها است.

عاملی ادامه داد: متوازن سازی ظرفیت‌های حوزه آموزشی موضوع مهم و اساسی در برنامه‌ریزی و عدالت آموزشی است و با تصویب این موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزرات بهداشت می‌توان در مقابل برخی فشارهای غیرکارشناسی برای گسترش بی‌رویه آموزش پزشکی ایستادگی بر اساس قانون داشته باشیم، البته نقش شورای گسترش وزارت بهداشت بسیار مهم است.

در ادامه دکتر قدسی پور معاون نظارت و ارزیابی علم و فناوری ستاد علم و فناوری در ادامه با بیان اینکه دست یابی به ماهواره‌ها اینترنتی فقط دست‌یابی به قدرت نظامی نیست بلکه قدرت و نیروی عملیاتی کشورها را توسعه می‌دهد که کشورهایی به آن دست یافته‌اند توضیح داد: اخباری پیرامون اینترنت ماهواره‌ای و پروژه استارلینگ که یک پروژه متعلق به کشور امریکا است منتشر شده است. در این پروژه‌ها منظومه‌ای از ماهواره‌ها پیرامون زمین قرار می‌گیرد و اینترنت را در سطح زمین در اختیار همه قرار می‌دهد.

وی تاکید کرد: پروژه استارلیک در مرحله اول ۱۲ هزار ماهواره و در مرحله دوم ۴۲ هزار ماهواره را در مدار قرار می دهد. کل ماهواره‌هایی که در اطراف زمین است  تا کنون حدود هزار و ۵۰۰ عدد است. هزینه این پروژه ۱۰ میلیارد دلار است.

قدسی پور ادامه داد: برای دریافت این اینترنت نمی‌توان از گوشی استفاده کرد و سرعت آن از ۶۰ به ۱۰۰ تا ۱۲۰ رسیده و تا پایان ۲۰۲۱ به ۳۰۰ گیگابیت بر ثانیه می‌رسد. این پیشرفت‌ها خیلی سریع رخ می‌دهد. رسیو آن ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار است و هزینه اشتراک ماهانه آن ۹۹ دلار است و برای مردم عادی به صرفه نیست.

به گفته وی، برای نقاطی که اینترنت ندارند خیلی مناسب است و تاکنون ۱۰ هزار کاربر دارد و ۵۰۰ هزار سفارش گرفته تا در آینده به آنها سرویس بدهد و بناست خودروها، کشتی‌ها و هواپیماها از آن استفاده کنند. اینترنت ماهواره‌ای در بیابان و دریا و هوا که اینترنت نیست خیلی مفید است. رقبایی هم برای این سیستم به وجود آمده‌اند و پین اولین ماهواره مشابه خود را در مدار قرار داده و اروپا ۷.۳ دهم میلیارد دلار برای رسیدن به این پروژه هزینه کرده، آمازون هم مجوز ارسال ۳ هزار و ۲۰۰ ماهواره را گرفته تا با استارلیگ رقابت کنند. روسیه به دنبال ممنوع کردن استفاده از این ماهواره است.

همپنین دکتر علیرضا منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی گفت: ۴۰ درصد آموزش عالی در دست دانشگاه آزاد است. درباره تعیین دو شرط وجود ۵۰۰ تخت بیمارستانی و ۱۰۰ هیات علمی برای تاسیس دانشگاه علوم پزشکی در مناطق آزاد خیلی سخت است و به کلی راه را بسته‌اند. باید شرایط برای دانشگاه آزاد به گونه ای فراهم شود که زمینه گسترش آنها ایجاد و حتی در کشورهای دیگر هم گسترش بیابد.

در ادامه دکتر حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفت: علت طرح آمایش دانشگاه‌ها در وزارت بهداشت این بود که نمایندگان مجلس دائما درصدد بودند وزرا را زیر فشار بگذارند تا دانشگاه جدید تاسیس شود. باید به آبادان اجازه تبدیل شدن از دانشکده به دانشگاه را بدهیم ولی اینکه دوباره این اختیار به وزارت بهداشت داده شود درست نیست.

دکتر شهریاری گفت: مصوبه اولیه به طور کلی تبدیل شدن دانشکده به دانشگاه را ممنوع کرده بود. ولی بعد از آن با توجه به شدت محدودیت‌ها گفته شد دانشکده متقاضی مدارک را ارائه کند در شورای گسترش بررسی شود و در نهایت در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.