• شنبه / ۱ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۱:۳۰
  • دسته‌بندی: انرژی
  • کد خبر: 1400030100295
  • خبرنگار : 71498

۹۸ درصد اقلام و تجهیزات صنعت گاز، تولید داخل است

۹۸ درصد اقلام و تجهیزات صنعت گاز، تولید داخل است

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: اکنون ۹۸ درصد اقلام و تجهیزات صنعت گاز، تولید داخل است و قراردادهایی به ارزش ۱۴۰۰ میلیارد تومان با شرکت‌های دانش‌بنیان برای تامین اقلام مکانیکی و ابزار دقیق امضا شده است.

به گزارش ایسنا، حسن متظرتربتی، امروز در رویداد به‌همرسانی عرضه و تقاضای فناوری در صنعت گاز اظهار کرد: بخش اقلام شیمیایی ظرفیت حدود ۳۰۰ میلیارد تومان قرارداد در شرکت ملی گاز ایران وجود دارد که باید همرسانی خوبی میان عرضه و تقاضا ایجاد شود.

وی با بیان اینکه صنعت گاز خودکفاترین و خوداتکاترین صنعت به تولید داخل است، گفت: از زمان اجرای طرح رایگان شدن قبوض گاز برای مشترکان خوش‌مصرف بیش از ۸ میلیون قبض رایگان صادر شده است که در ماه‌های آینده افزایش می‌یابد.

به گفته وی موضوع تقاضای کشور عمان برای صادرات گاز ایران به این کشور اکنون در سطح وزارت نفت پیگیری می‌شود اما اینکه چه زمان به قرارداد برسد پس از مذاکرات مشخص می‌شود.

تربتی اظهار کرد: در این رویداد و در صنعت گاز باید به آرزوی تأمین ۱۰۰ درصد اقلام مورد نیاز در داخل کشور جامه عمل بپوشانیم که به‌ویژه در بحث مواد شیمیایی بسیار مهم و قابل توجه است؛ در بحث اقلام مکانیکی از روش مهندسی دوباره و از بسیاری روش‌های دیگر می‌توان به آن دست یافت.

به گفته وی، اتفاق‌هایی که در سال‌های گذشته افتاد و تحریم‌هایی که علیه ایران وضع شد دلمان را لرزاند و خیلی وقت‌ها نگران شدیم، اما به ما کمک کرد امروز افزون بر مزیت تولید و مزیت بهره‌برداری به مزیت رهایی از وابستگی به اقلام هم برسیم و این کمک می‌کند بتوانیم یک شبکه پایدار و تاب‌آور داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تأکید کرد: وقتی هم قرار است ۹۵ درصد مردم کشور به گاز طبیعی وابسته باشند و حدود ۷۵ درصد انرژی ایران را صنعت گاز تأمین کند به‌طور حتم باید روی تاب‌آوری خود کار کند و این خودکفایی از مقوله‌های تاب‌آوری است که ما وابستگی‌مان به خارج از کشور را به حداقل برسانیم.

معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان اینکه صنعت گاز خودکفاترین و خوداتکاترین صنعت به تولید داخل است، تصریح کرد: در بخش اقلام شیمیایی ظرفیت حدود ۳۰۰ میلیارد تومان قرارداد در شرکت ملی گاز ایران وجود دارد که رقم قابل توجهی است و باید هم‌رسانی خوبی میان عرضه و تقاضا ایجاد شود.

تربتی در پاسخ به پرسشی درباره اجرای طرح رایگان شدن قبوض گاز برای مشترکان خوش‌مصرف، اظهار کرد: از زمان اجرای این طرح (دی‌ماه ۱۳۹۹ تاکنون) بیش از ۸ میلیون قبض رایگان صادر شده است که این تعداد در ماه‌های آینده افزایش می‌یابد و عمده مشمولان آن دهک‌های اول، دوم و بخشی از دهک سوم هستند.

وی همچنین با اشاره به انتشار خبرهایی درباره تقاضای عمان برای واردات گاز از ایران گفت: این موضوع اکنون در سطح وزارت نفت پیگیری می‌شود، اما اینکه چه زمان به قرارداد برسد پس از مذاکرات مشخص می‌شود.

وی با اشاره به شکل‌گیری پالایشگاه گاز بیدبلند-۱ و انجام امور آن از سوی شرکت‌های خارجی در سال ۱۳۴۴، گفت: از آن زمان شرکت‌های داخلی به مرور به‌عنوان بهره‌بردار وارد عرصه پالایشگاهی و صنعت گاز شدند، اما شرکت ملی گاز امروز هم یک صنعت رو به توسعه است که بیش از ۹۵ درصد پوشش گازرسانی دارد و هم صنعتی است که افزون بر اینکه به‌عنوان توسعه ارائه خدمت و تأمین انرژی می‌کند، در تولید داخل هم کارهای خوبی انجام داده است.

وی افزود: شاید نخستین طراحی‌های شبکه توزیع شهر تهران را شرکت‌های فرانسوی انجام می‌دادند و ما حتی نمی‌توانستیم طراحی‌های شهری را هم انجام دهیم، اما امروز تمامی اقلام بخش توسعه در بخش‌های شهری و روستایی را به‌طور کامل مجموعه گاز در داخل کشور انجام می‌دهد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تأکید کرد: در طول چند سال اخیر توسعه‌های بسیار خوبی در بخش گازرسانی به شهرها و روستاها دنبال و تقریباً در همین بخش حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان کار انجام شد که عمده این هم کالا بوده است.

تربتی تصریح کرد: بخش خط لوله که یک صنعت مهم و ویژه است و دو کالای اساسی در آن وجود دارد، خط لوله و ایستگاه تقویت فشار  که ما اکنون توربوکمپرسور را در داخل کشور تولید می‌کنیم و همه تولید لوله در داخل کشور انجام می‌شود. ورق را از خارج وارد می‌کردیم که خوشبختانه در طول سال ۱۳۹۹ کارخانه‌های ورق‌سازی در داخل کشور راه‌اندازی شد.

وی با بیان اینکه توان و بنیه بسیار خوبی در داخل کشور برای کمک به صنعت نفت و گاز و تولید محصولات این صنعت وجود دارد، ادامه داد: بخشی از نیازهایمان هم از طریق انستیتوها دنبال می‌شود. چهار انستیتو تحت حمایت داریم و با دانشگاه‌ها این کار را انجام دادیم؛ تعدادی از کالاها را که بیشتر توسعه دانش بوده یا ایجاد پایگاهی برای آینده و برای اینکه بتوانیم تئوری‌های آن کار را دنبال کنیم و جا پایی در دانشگاه‌ها برای خودمان داشته باشیم از طریق انستیتوها دنبال می‌کنیم که تجربه مطلوبی بوده و به نتایج خوبی هم رسیده‌ایم.

معاون وزیر نفت در امور گاز همچنین گفت: بخشی از کار را از طریق قراردادهای ساخت اول انجام می‌دهیم و بخشی را هم از طریق قراردادهای انتقال فناوری و در همه اینها تجربه خوبی داریم.

وزارت نفت از پیشنهادهای نوآورانه استقبال می‌کند

همچنین سعید محمدزاده معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت بر لزوم توسعه نوآوری در صنعت نفت و گاز کشور تأکید کرد و گفت: وزارت نفت از هرگونه پیشنهادی در این زمینه استقبال می‌کند.

وی با بیان اینکه نگاهی به طراحی حوزه انرژی در دنیا نشان می‌دهد اکنون موضوع گذار انرژی از جدی‌ترین و مهم‌ترین مسائلی است که در صدر سیاست‌گذاری‌ دولت‌ها قرار دارد، افزود: بدون تردید آنچه مهم است موضوع استقلال در حوزه انرژی است زیرا تحقق این مسئله می‌تواند استقلال و اقتدار ملی را به همراه داشته باشد و نکته مهم‌تر آنکه زمانی می‌توانیم حرف از اقتدار بزنیم که به موضوع  دانشی، تسلط لازم داشته باشیم و بتوانیم به همه ابعاد و محتوای موضوع به‌طور کامل دست یابیم.

معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت با بیان اینکه ما در دنیا جزو ۱۰ کشور برتر در تولیدات مرتبط با مهندسی شیمی و مواد هستیم، اظهار کرد: اما براساس یافته‌های موجود، وضع ایران در زمینه کاربست علم در دنیا نامطلوب است. در این میان، پیوند علم و صنعت و تجاری‌سازی یافته‌های علمی می‌تواند راهگشا باشد.

محمدزاده به شکل‌گیری پارک‌های فناوری در دنیا اشاره و از آن به‌عنوان زمینه‌ای حرفه‌ای در ایجاد رابطه بین علم و صنعت یاد کرد و گفت: مسئله پارک‌های فناوری جزو مسائل جدی جهانی است، اگر به زمینه تحولات پارک‌ها در دنیا نگاه کنیم به نقش تأثیرگذار آنان در توسعه فناوری و نوآوری پی خواهیم برد.

به گفته وی، بدون تردید در حوزه گذار انرژی نمی‌توانیم صاحب سبک باشیم، مگر آنکه به مسئله گذار نوآوری از مسیر حرفه‌ای خودش توجه ویژه‌ای داشته باشیم و این مسئله در وزارت نفت بسیار جدی مورد توجه قرار گرفته است.

معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت ادامه داد: نوآوری مسئله‌ای نیست که ما در یک اتاق بنشینیم و برای آن تصمیم بگیریم، بلکه این موضوع نیازمند اندیشه و حرکت نخبگان است. اگر امروز این رویداد در حال برگزاری است باید به‌عنوان رویداد به‌هم‌رسانی نوآوری و فناوری بیشتر به آن توجه شود.

محمدزاده گفت: وزارت نفت برای شنیدن هرگونه پیشنهادی که بتواند مسئله توسعه نوآوری در صنعت نفت و گاز را شتاب بخشد آماده است. ما اگر به توسعه‌هایی که در دنیا رخ داده توجه کنیم هیچ‌کدام از آنها که بر محوریت نوآوری شکل گرفته روند خطی نداشته و همه اتفاق‌ها نهایی بوده است. اگر توجه نکنیم و بخواهیم نگاهمان را بر نگاه خطی منطبق کنیم بدون تردید با یک عقب‌افتادگی تاریخی و بزرگ روبه‌رو خواهیم شد.

وی به اقدام‌های وزارت نفت در بخش حمایت از تولیدات داخلی، بخش دانشگاهی و راه‌اندازی نخستین نهاد صدور گواهینامه کیفیت در صنعت نفت اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در سال‌های اخیر گام‌های مؤثری ازسوی وزارت نفت در مسیر توسعه نوآوری برداشته شده و موقعی می‌توان انتظار توسعه داشت که روز به روز نوآوری داشته باشیم و تحقق این موضوع به ارتباط تنگاتنگ میان نخبگان و دانشگاهیان با صنعت نفت منوط است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.