• یکشنبه / ۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۲۱:۲۸
  • دسته‌بندی: دولت
  • کد خبر: 1400030201630
  • منبع : ریاست جمهوری

در جلسه هیأت دولت به ریاست روحانی انجام شد؛

گزارش وزارت نیرو از وضعیت تأمین برق کشور در تابستان ۱۴۰۰

گزارش وزارت نیرو از وضعیت تأمین برق کشور در تابستان ۱۴۰۰
تصویر آرشیوی است.

در جلسه روز یکشنبه(۲ خرداد) هیأت دولت به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور، وزارت نیرو گزارشی از وضعیت تأمین برق کشور در تابستان سال‌جاری و برنامه‌ها و اقدامات لازم برای گذر از اوج مصرف برق در سال ۱۴۰۰ به هیأت وزیران ارایه کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از سایت اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، بر اساس گزارش وزارت نیرو، با توجه به افزایش یک میلیون مشترک جدید برق و افزایش مصرف صنایع جدید در سال ۱۳۹۹، با برنامه‌ریزی‌های قبلی و با احداث نیروگاه‌های جدید و ارتقای ظرفیت واحدهای موجود و اِعمال برنامه‌های مدیریت مصرف، نیاز مصرف متعارف به خوبی پوشش داده شد.

مقایسه حجم مفید کل نیروگاه‌های آبی در سال‌های آبی ۱۳۹۷ لغایت ۱۴۰۰، نشان می‌دهد جمع حجم مفید سال آبی ۱۳۹۹ - ۱۴۰۰ نسبت به سال آبی ۹۸-۹۹، با کاهش ۵۷ درصدی همراه بوده است.

همچنین مقایسه حجم مفید کل نیروگاه‌های آبی در سال‌های آبی ۱۳۹۷ لغایت ۱۴۰۰، حاکی از کاهش ۳۵۰۰ مگاواتی تولید نیروگاه‌های برق‌آبی است.

براساس آمار ارایه‌شده و مقایسه صورت گرفته در خصوص اوج مصرف برق از ابتدای سال‌جاری تا آخر اردیبهشت به نسبت مدت مشابه در سال ۱۳۹۹، میزان مصرف برق حدود ۹۰۰۰ مگاوات (معادل ۲۰ درصد) افزایش یافته؛ این درحالی است که متوسط رشد مصرف برق از سال ۱۳۹۳ لغایت ۱۳۹۹ سالیانه در ماه‌های فروردین و اردیبهشت تنها حدود ۱.۸ درصد رشد داشته است. از دلایل این میزان رشد مصرف طی یک‌سال اخیر، افزایش زودهنگام و شدید دمای هوا و در مدار قرار گرفتن سیستم سرمایشی، رشد فزاینده استفاده از ماینرها و تجهیزات استخراج رمز ارز، راه‌اندازی زودهنگام چاه‌های کشاورزی به‌دلیل کاهش بارش‌ها و رشد تولید و افزایش مصرف برق صنایع بزرگ است.

بر اساس گزارش وزارت نیرو، از تیرماه سال گذشته تا پایان فروردین سال‌جاری، تعداد ۱۷۵ هزار ماینر کشف و تعداد ۲۶۶۱ مرکز غیرمجاز استخراج رمز ارز در کشور که بیشتر آنها در بخش صنعت، کشاورزی و خانگی بوده، کشف و جمع‌آوری شده که سهم گزارشات مردمی از این میزان، ۲۷ درصد بوده است.

وزارت نیرو در ادامه گزارش خود، به تشریح برنامه اقدامات گذر از اوج مصرف برق سال ۱۴۰۰ (از نیمه دوم فروردین تا نیمه دوم شهریور) پرداخت و از ضرورت همکاری وزارت کشور و استانداران جهت رعایت سقف مصرف برق تعیین‌شده برای هریک از استان‌ها، تسریع در به مدار آمدن مولدین خارج از حوزه اختیارات وزارت نیرو و استمرار و همکاری بیشتر وزارتخانه‌های اطلاعات، کشور، صنعت، معدن و تجارت، ارتباطات و فناوری اطلاعات و دادستان‌ها و پلیس امنیت اقتصادی (به‌ویژه مدیریت انرژی وزارت اطلاعات) با وزارت نیرو در شناسایی و جمع‌آوری مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارز و نظارت بر کنترل برگشت مجدد تجهیزات به چرخه استفاده مجاز، به عنوان اقدامات ضروری برای عبور از اوج مصرف تابستان یاد کرد.

در پایان، هیأت وزیران مقرر کرد، کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت ضمن بررسی و کارشناسی گزارش فوق، پیشنهادات لازم جهت طرح و تصویب در هیأت وزیران را حداکثر تا جلسه آینده دولت تدوین و ارایه دهد.

اختصاص اعتبار به سازمان‌های اورژانس کشور و مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌های آذربایجان‌شرقی و لرستان

هیأت وزیران با اختصاص اعتبار به سازمان‌های اورژانس کشور و مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌های آذربایجان‌شرقی و لرستان موافقت کرد.

بر این اساس، مبلغ یک‌هزار میلیارد ریال اعتبار (مبلغ ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه‌ای و مبلغ ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای) برای امدادرسانی و امور مرتبط با ارایه بهینه خدمات اورژانس به هموطنان {متاثر} ناشی از وقوع حوادث غیرمترقبه به سازمان اورژانس کشور اختصاص یافت.

همچنین با موافقت هیأت دولت، مقرر شد مبلغ ۴۵۰ میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی سرمایه‌ای برای پیشگیری از تنش آبی و مدیریت خشکسالی در شهر تبریز از طریق اجرای خط انتقال آبرسانی از نهند به تبریز، پروژه حفر (۳۰) حلقه چاه در نهند و افزایش ظرفیت ایستگاه پمپاژ شماره (۵) آبرسانی زرینه‌رود به تبریز در اختیار سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان آذربایجان‌شرقی قرار بگیرد.

هیأت وزیران در ادامه، با تخصیص مبلغ یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی سرمایه‌ای به منظور تکمیل، بهره‌برداری و بازسازی پروژه‌های خسارت‌دیده در حوزه‌های راه و شهرسازی، نیرو، میراث فرهنگی و بهداشت و درمان ناشی از وقوع سیل فروردین سال ۱۳۹۸ در استان لرستان به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مزبور موافقت کرد.

بر اساس تصمیمات فوق، سازمان‌های متبوع موظف به نظارت بر روند انجام کار و ارایه گزارش عملکرد در مقاطع زمانی سه‌ماهه به سازمان‌های برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور شدند.

تعیین نحوه ماموریت کارمندان دستگاه‌های اجرایی به مناطق آزاد

هیأت وزیران با توجه به درخواست دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی مبنی‌بر ارایه راهکاری قانونی در مورد نحوه مأموریت کارمندان دستگاه‌های اجرایی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری به سازمان‌های این مناطق، با پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور در این خصوص موافقت کرد.

بر اساس این تصمیم، ماموریت کارمندان دستگاه‌های اجرایی به سازمان‌های مناطق آزاد، بدون حفظ پست سازمانی و با دریافت حقوق و مزایا بر اساس سطح پست سازمانی مورد تصدی دستگاه مقصد از محل اعتبار سازمان‌های مزبور و مطابق قانون حاکم بر نظام پرداخت دستگاه مبدأ، بلامانع می‌باشد.

همچنین در مواردی که سطح سازمانی مورد تصدی دستگاه مقصد، در دستگاه مبدا وجود نداشته باشد، همترازی پست سازمانی مورد تصدی بنا به پیشنهاد دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد، توسط شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی صورت خواهدگرفت.

ارجاع برخی از اختلافات در قراردادهای طرح‌های عمرانی دستگاه‌های اجرایی با پیمانکاران به شورای‌عالی فنی سازمان برنامه و بودجه کشور

با تصویب هیأت وزیران و در راستای اصل (۱۳۹) قانون اساسی، اختلاف‌های ناشی از اجرا یا تفسیر قراردادهای مربوط به تعداد ۱۸ طرح عمرانی دستگاه‌های اجرایی با پیمانکاران و مشاوران برای داوری به شورای عالی فنی سازمان برنامه و بودجه کشور با توجه به تعیین شورای مذکور به عنوان مرجع داوری، ارجاع شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۳-۰۲ ۲۲:۲۸

آقای روحانی درب مغازه ها را نبندید مردم زندگی دارند

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۰۲ ۲۲:۳۵

پس انرژی اتمی به چه کار آید

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۰۲ ۲۳:۵۳

ارزش وقت گذاشتن خوندن نداره فقط بگید برق هسته ای که همه زندگیمون رو بخاطرش گرفتید چی شد

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۰۳ ۰۰:۱۴

وزیر نیرویی که نمیفهمه کوار گازی با برق کار میکنه چه توقعی ازش دارین بسوزید بسازید. خود کرده را تدبیر نیست

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۰۳ ۰۰:۲۰

خوب این افرادی که رمز ارز غیرقانونی دارند بهتر نیست با مجازات سنگینی مانند حبس ابد روبرو شوند تا آرامش مردم را بهم نریزند

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۰۳ ۱۳:۴۶

سلام این اقایان چرا واقعیت را به مردم نمی گویند مثل اینکه در اثر تحریم قطعه از نیروگاه در دسترس نیست به مشکل خوردن این هم نعمت تحریم است