• دوشنبه / ۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۰۸:۲۷
  • دسته‌بندی: اردبیل
  • کد خبر: 1400030301731
  • خبرنگار : 50428

یک استاد دانشگاه مطرح کرد؛ 

نقش سواد مالی در مقابله با بحران اقتصادی خانواده‌ها

نقش سواد مالی در مقابله با بحران اقتصادی خانواده‌ها

ایسنا/اردبیل عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل گفت: افراد با سواد مالی قادر هستند مانند یک بادبان در مقابل بار سخت مالی باشند و این واقعیت به این دلیل است که آنها ممکن است پس‌انداز انباشته و سرمایه گذاری‌های متنوع داشته باشند.

سعید علیپور در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: سواد مالی به طور مستقیم با رفتارهای مثبت مالی مانند پرداخت به موقع صورتحساب و اقساط وام، پس‌انداز به جا قبل از هزینه بی جا و استفاده خردمندانه از کارت اعتباری همبسته است.


وی با بیان اینکه دانش مالی به طور مثبت با سطح بالاتری از منبع درآمد و هم چنین نرخ پس‌انداز بالاتر مرتبط است، ادامه داد: آموزش‌های مالی می‌تواند دانش مالی، نگرش‌ها و رفتارهای مالی را تحت تأثیر قرار دهد.


این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه آموزش‌های مالی دانش مالی را افزایش می‌دهد و نگرش مالی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، تصریح کرد: افزایش دانش مالی همچنین در نگرش دانش آموزان به سوی کسب و کار و به طور کلی در قابلیت آنها برای اینکه مصرف کنندگان عاقلی در جامعه باشند تأثیر مثبتی داشته است.


عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل با بیان اینکه آموزش فرزندان در مورد سواد مالی بسیار ضروری است و دانشی است که در زندگی آینده به آن نیاز جدی دارند، تشریح کرد: باید هر چه زودتر این آموزش‌ها را شروع کنیم و فرصت‌هایی را پیش نیاوریم که به فرزندان خویش نشان دهیم که ارزش پول چیست و چگونه باید آن را مدیریت کنند؟ 
علیپور ادامه داد: در این برهه از زمان که رکود اقتصادی سراسر جهان را در بر گرفته بیش از هر زمان دیگری نیاز داریم به فرزندانمان بیاموزیم با پولی که به دست می‌آورند چه باید بکنند، چگونه آن را به شکل صحیح پس‌انداز کنند و چیزهایی را که در مورد مدیریت مالی و بودجه گذاری لازم است بدانند به آنها آموزش دهیم و فرزندان خویش را با دانش پولی صحیح مهیای زندگی و آینده کنیم.


وی اضافه کرد: کودکان معمولاً تا 16-17 سالگی به خوبی با مفاهیم مالی آشنایی ندارند و این بدان معنا است که سال‌های بسیاری را که مناسب آموزش بوده از دست داده‌اند در حالی که عادات پولی کودک در سن ۷ سالگی تشکیل می‌شود بنابراین خیلی مهم است که آموزش اصول مالی به آنها را از سنین کودکی بر روی اطلاعات مالی بزرگسالان و اثر یادگیری مسائل مالی در بنیاد ملی مشاوره اعتباری پایین‌تر شروع کرد.

آموزش موجب کاهش هزینه‌های مالی خانواده‌ها می‌شود 

علیپور با بیان اینکه برای یادگیری سواد مالی، توصیه می‌شود از منابع معتبر استفاده شود، گفت: اول از همه باید این نکته را مدنظر داشت که هر چیزی که نیاز مردم است، محتوای جعلی آن هم زیاد می‌شود به خصوص امروزه و با توجه به زیاد شدن مشکلات اقتصادی، عده‌ای در فضای مجازی، صفحاتی را راه‌اندازی کرده‌اند و تحت عناوین هوش مالی، سواد مالی و عناوینی از این دست، تبلیغاتی دروغی همچون چگونه در سه ماه پولدار شویم را اشاعه می‌دهند بنابراین خانواده‌ها باید نسبت به این آموزش‌های جعلی مراقب باشند و دوم این‌که علی‌رغم آموزش ندادن این مباحث در نظام آموزشی، منابع و کتاب‌های خوبی در مقوله آموزش سواد مالی وجود دارد که مردم در صورت نیاز می‌توانند به آن‌ها مراجعه کنند.


این استاد دانشگاه با بیان اینکه آموزش یکی از غنی‌ترین برنامه‌هایی است که می‌توان بر آن تکیه داشت و می‌توان گفت بهترین سرمایه گذاری آموزش است، افزود: اگر اعضای خانواده درباره مهارت‌های مختلف مانند کار با کامپیوتر، اینترنت و غیره آموزش ببینند می‌آورند بسیاری از هزینه‌های مالی خانواده را کاهش دهند که متأسفانه چالش جدی در آموزش و پرورش و آموزش عالی برای آموزش وجود دارد و با وجود این که چندین سال است موضوع آموزش در دولت به صورت جدی بحث می‌شود اما هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده است.

 
به گفته علیپور، علت این عدم پیشرفت آن است که برخی از سازمان‌ها و گذاری‌های اجرایی کشور به دلیل ساختار سنتی خود تغییر و نوآوری را برنمی تابند این در حالی است که با وجود شرایط کرونا و تحریم‌های ظالمانه نیاز به نوآوری، تازگی و شکوفایی در فرآیند آموزش داریم.


وی با بیان اینکه سیستم اقتصادی و رفاه اجتماعی کشورها تا حدودی به افراد مطلع وابسته است، بیان کرد: مشکلات خانواده، تا حدی از طریق دانش مالی پایین در میان شهروندان تحت تأثیر قرار می‌آورند گیرد که شامل کاهش بهره‌وری در محل کار، تأثیر بر سلامت فیزیکی افراد و خانواده‌هایشان از لحاظ اقتصادی و روانی و قرار دادن بار بسیار زیادی بر دوش جامعه است و این بار سنگین می‌تواند از طریق افزایش بدهی و ورشکستگی، پس‌انداز و سرمایه گذاری کمتر برای دوران بازنشستگی، تصمیمات اقتصادی نابخردانه و وابستگی به کمک‌هایش دولت دیده شود.


عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل اظهار کرد: بدون شک، خانواده به عنوان مهمترین هسته سازنده اجتماع، نقش مؤثری در شکل گیری بسیاری از مناسبات و روابط مختلف اجتماعی دارد و اجتماع نیز متقابلاً بر رفتارهای خانواده تأثیر گذار است.


علیپور با اشاره به اینکه یکی از وجوه تعاملات سازنده خانواده و اجتماع، در عرصه‌های اقتصادی است که علاوه بر مزایای مالی اقتصادی، به صلح و امنیت اجتماعی و خانوادگی نیز مدد می‌آورند رساند، تصریح کرد: از آنجا که اصول اقتصاد یک خانواده مبتنی بر منابع محدود درآمدی است که باید به نحو بهینه‌ای به نیازها و مصارف خانواده تخصیص یابد، اعضای خانواده باید با توجه به درآمدهای خود و نیازهای اساسی موازنه لازم میان درآمد و هزینه خود فراهم کنند اما با توجه به مقتضیات و مخاطرات زندگی مدرن، این امر نیازمند توجه و آموزش است و به تدریج به یکی از دغدغه‌های جدی بدل شده که در صورت عدم پاسخ می‌تواند عوارض ناگوار اقتصادی و اجتماعی برای خانواده‌ها و جامعه به همراه داشته باشد.

سواد مالی ضرورت زندگی امروزی

وی با بیان اینکه امروزه اقتصاد یک موضوع دانشگاهی محض نیست بلکه به درون خانواده‌ها وارد شده است، ادامه داد: اقتصاد مساله بسیار مهمی است که خانواده‌ها باید با آن آشنا شوند زیرا اقتصاد علم انتخاب است یعنی در طول زندگی، گزینه‌هایی پیش روی افراد است که باید بر اساس شرایط و تخمین هزینه و فایده، انتخاب کند.


به گفته این استاد دانشگاه، بسیاری از خانواده‌ها می‌آورند بخشی از درآمد را پس‌انداز کنند اما به دلیل نداشتن سواد مالی موفق نمی‌شوند و استفاده کردن از سرمایه‌ها و پس اندازه‌ها نیز اهمیت بهینه‌ای دارد به خصوص در کشور ما که قدرت خرید همواره دستخوش تغییر می‌شود.


علیپور با بیان اینکه سواد مالی یکی از ضروریاتی است که در فضای جامعه کنونی جای خالی آن احساس می‌شود، تشریح کرد: سواد مالی عبارت است از دانش و درک کافی درباره مفاهیم مالی و استفاده از این دانش برای حل مشکلات مالی موجود.


وی با اشاره به اینکه با داشتن سواد مالی می‌شود قبل از تصمیم‌گیری، گزینه‌های موجود را بررسی و در نهایت بهترین آن‌ها را انتخاب کرد، گفت: اگر در جامعه سواد مالی وجود نداشته باشد خانواده دچار مشکل می‌شود یعنی محیط اقتصادی کنونی، اپیدمی سواد مالی را آشکار کرده است و هرچه سطح سواد مالی افراد یک جامعه بیشتر باشد، رونق مبادلات مالی و سطح رفاه افراد آن جامعه نیز بیشتر می‌شود.


علیپور افزود: در شرایط سخت اقتصادی داشتن مهارت‌ها و سواد مالی و اقتصادی بیشتر کمک می‌کند که ما بتوانیم خانواده خود را از مشکلات موجود در اقتصاد نجات دهیم و کمتر آسیب‌پذیر ببینیم پس داشتن سواد اقتصادی همیشه لازم و در شرایط سخت اقتصادی لازم‌تر است.


عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل بیان کرد: اصولاً سواد مالی در سطح بهبود عملکرد شخصی مطرح است و نه تنظیم سیاست‌ها در سطح حاکمیتی؛ یعنی به عنوان یک شخص یا خانواده، امور مالی را چگونه تدبیر کنیم؛ مباحث سواد مالی، محدود به قشر خاصی نیست و فارغ از اینکه چقدر درآمد داریم در چه سطح ثروتی قرار گرفته‌ایم، می‌توانیم عملکرد بهتری داشته باشیم.


علیپور اظهار کرد: در شهرهای کوچک و شهرهایی که از نظر سطح درآمد، به عنوان شهرهای کم درآمد طبقه بندی می‌آورند شوند مطالعه‌ها نشان می‌دهد که سواد مالی با داشتن حساب بانکی همبستگی دارد، سواد مالی بر داشتن بیمه تأثیر دارد، سواد کسب و کار ممکن است پایین باشد و با این وجود علاقه به تحصیلات مالی به نظر رواج دارد اما در شهرهایی با درآمد بالا سواد مالی با برنامه‌ریزی برای بازنشستگی همبستگی دارد، سواد مالی با رفتارهای سرمایه گذاری حرفه بهینه‌ای تر ارتباط دارد، سواد مالی بر نتایج وام‌های رهنی و بدون افراد تأثیر دارد و سواد مالی ممکن است دارای مفاهیم اقتصادی کلان نیز باشد به اعتقاد این استاد دانشگاه، به منظور بهبود سطح سواد مالی در جامعه، باید ابتدا از وضعیت آن مطلع شد و سپس با توجه به ویژگی‌های فردی، اجتماعی و فرهنگی حاکم و برای تمام رده‌های سنی اعم از زن و مرد، هم به عنوان مصرف کنندگان منابع اقتصادی و هم از منظر تولیدکنندگان (صاحبان کسب و کار) منابع اقتصادی در سطح خرد و کلان، تصمیم گیری و برنامه‌های متناسب طراحی و اجرا شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.