• دوشنبه / ۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۱:۳۱
  • دسته‌بندی: انرژی
  • کد خبر: 1400030301986
  • خبرنگار : 71498

درآمد ۱۰ میلیارد دلاری صادرات محصولات پتروشیمی در سال گذشته

درآمد ۱۰ میلیارد دلاری صادرات محصولات پتروشیمی در سال گذشته

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی از صادرات ۲۵ میلیون تن محصولات پتروشیمی در سال 1399 در شرایط تحریم و کاهش تقاضای ناشی از کرونا خبر داد و گفت: درآمد ارزی ناشی از این مقدار صادرات ۱۰ میلیارد دلار بوده است.

به گزارش ایسنا، بهزاد محمدی امروز در نشستی خبری با قدردانی از مدیران، متخصصان و کارگران صنعت پتروشیمی برای ثبت رکوردهای تاریخی اظهار کرد: بسیار خوشحالیم که صنعت پتروشیمی، به‌عنوان صنعت طلایی کشور، روز به روز نقش و جایگاه خودش را در اقتصاد ملی مستحکم‌تر می‌کند.

وی رشد تقاضای سالانه فرآورده‌های نفتی در دنیا را کمتر از ۹ درصد و رشد تقاضای سالانه محصولات پتروشیمی را نزدیک پنج درصد دانست و افزود: این نشانه مهمی برای لزوم توسعه هر چه بیشتر صنعت پتروشیمی است و ما باید با به‌کارگیری منابع هیدروکربنی غنی نفت و گاز به‌عنوان خوراک و براساس نقشه دقیق و مدون و بیش از پیش به سمت توسعه سریع و هوشمندانه صنعت پتروشیمی و خلق ثروت حرکت کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عمر ۵۸ ساله صنعت پتروشیمی اشاره کرد و افزود: ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی از ۶۵ میلیون تن سال ۹۸ با بهره‌برداری از ۱۷ طرح و افزایش ۲۵ میلیون تنی به ۹۰ میلیون تن رسیده است که رکورد بی‌نظیری در تاریخ این صنعت به شمار می‌آید.

محمدی میانگین پیشرفت ۱۰ طرح باقیمانده جهش دوم صنعت پتروشیمی را ۸۴ درصد برشمرد و با بیان اینکه این طرح‌ها تا پایان سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: با تحقق ۱۰۰ میلیون تن، صددرصد برنامه ششم توسعه در بخش  پتروشیمی محقق می‌شود.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون ۴۰ طرح فعال هم در قالب طرح‌های جهش سوم فعال هستند و ظرفیت تا سال ۱۴۰۴ به حدود ۱۳۵ میلیون تن می‌رسد، افزود: با تحقق طرح‌های جهش سوم، رتبه ایران در تولید محصولات پایه در خاورمیانه از رتبه دوم به جایگاه نخست ارتقا می‌یابد.

پتروشیمی و جلوگیری از خام‌فروشی

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی بر نقش صنعت پتروشیمی در گذر از خام‌فروشی تأکید کرد و گفت: صنعت پتروشیمی پارسال (سال ۱۳۹۹) ۴۰ میلیون تن انواع خوراک شامل گاز طبیعی، اتان، میعانات گازی، گاز غنی، نفتا و نفت سفید از صنعت نفت و گاز کشور دریافت کرده که معادل یک میلیون بشکه نفت خام در روز است.

محمدی ادامه داد: این عدد در سال ۱۴۰۴ با تکمیل و بهره‌برداری از ۵۰ طرح فعال صنعت پتروشیمی به ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار معادل بشکه نفت خام در روز افزایش می‌یابد و این رشد از منظر گذر از خام‌فروشی اهمیت بسیاری دارد.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون ۶۷ مجتمع پتروشیمی فعال داریم و با بهره‌برداری از طرح‌های باقیمانده جهش دوم که تا پایان سال عملیاتی می‌شوند، تعداد مجتمع‌های تولیدی به ۷۷ مجتمع می‌رسد، تصریح کرد: پارسال (سال ۱۳۹۹)، ۶۲ میلیون تن محصول در این صنعت تولید شد که ۲۷ میلیون تن از این مقدار صادر و ۳۵ میلیون تن از آن نیز در صنعت پتروشیمی مصرف شده است.

به گفته محمدی، به‌طور معمول ۳۰ درصد محصولات تولیدی در صنایع داخلی مصرف و ۷۰ درصد آن به کشورهای مختلف صادر می‌شود.

اشتغال بی‌نظیر در صنعت پتروشیمی

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی در ادامه این نشست خبری به موضوع صادرات محصولات پتروشیمی اشاره کرد و گفت: سال گذشته با وجود محدودیت‌های ناشی از تحریم و کاهش تقاضای ناشی از کرونا، ۲۵ میلیون تن صادرات داشتیم که درآمد ارزی ناشی از آن ۱۰ میلیارد دلار بوده است.

محمدی با بیان اینکه از سبد ۳۵ میلیون تن محصول نهایی صنعت پتروشیمی، ۱۰ میلیون تن به بازار داخلی عرضه شده و ارزش فروش داخلی ۵ میلیارد دلار بوده است، تأکید کرد: به جرأت می‌توان گفت هیچ صنعتی در کشور نداریم که به پایین‌دست خود ۱۰ میلیون تن محصول عرضه کند. این حجم محصول به رونق و اشتغال بی‌نظیری در ۱۵۰۰۰ بنگاه بزرگ و کوچک در پایین‌دست صنعت پتروشیمی منجر می‌شود.

وی با بیان اینکه پارسال ۴۰ نوع مواد شیمیایی و حدود ۳۴۰ گرید محصولات پلیمری به بازار عرضه شده است، افزود: سال ۱۴۰۴ با بهره‌برداری از طرح‌های در حال اجرا، ۲۰ محصول جدید نیز به سبد محصولات صنعت پتروشیمی اضافه و سبد متنوع‌تر می‌شود.

صدور مجوز ۱۵ طرح پیشران

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی اشاره کرد و گفت: تا امروز ۷۹ میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی سرمایه‌گذاری شده است. این عدد با تکمیل طرح‌های باقیمانده جهش دوم به ۸۲ میلیارد دلار و با تکمیل طرح‌های جهش سوم به ۱۰۵ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۴ خواهد رسید.

محمدی با بیان اینکه با هدف توسعه زنجیره ارزش، تأمین نیاز صنایع پایین‌دستی، ایجاد تنوع در سبد محصولات و کاهش واردات محصولات گران‌قیمت ۳۳ طرح پیشران در ۶ زنجیره به‌عنوان فرصت‌های سرمایه‌گذاری تعریف  و به سرمایه‌گذاران معرفی شده است، افزود: تاکنون برای متقاضیان ۱۵ طرح پیشران مجوز صادر شده است. ظرفیت این طرح‌ها ۳.۳ میلیون تن و حجم سرمایه‌گذاری آن ۳.۵ میلیارد دلار برآورد شده است.

وی ادامه داد: با بهره‌برداری از این طرح‌ها ۱۸ نوع محصول جدید و خاص برای نخستین بار به سبد محصولات صنعت افزوده می‌شود و دغدغه بنگاه‌های صنایع پایین‌دستی در تأمین مواد اولیه و ۷۰ درصد از واردات ۱.۳ میلیارد دلاری کاهش می‌یابد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی مهم‌ترین زنجیره طرح‌های پیشران را زنجیره پروپیلن برای جبران کمبود در کشور عنوان کرد و افزود: به همین منظور طرح‌های تولید پروپیلن از متانول و در نقاطی که متانول وجود ندارد از گاز طبیعی و همین‌طور از پروپان برنامه‌ریزی شده و ما مصمم هستیم ظرفیت تولید پروپیلن را از یک میلیون تن کنونی به ۴ میلیون تن در سال ۱۴۰۴ افزایش دهیم.

بومی‌سازی ۱۶ کاتالیست در پتروشیمی؛ پایان ۱۴۰۰

محمدی همچنین در این نشست خبری به موضوع پژوهش و فناوری در صنعت پتروشیمی اشاره کرد و مهم‌ترین رویداد در این بخش در سال ۱۳۹۹ را رونمایی از دانش فنی فرآیند تولید پروپیلن از متانول دانست و توضیح داد: ما برای نخستین بار در صنعت پتروشیمی کشور شاهد ساخت یک طرح بزرگ پتروشیمی با دانش فنی تمام ایرانی با تولید محصول راهبردی پروپیلن خواهیم بود و به‌دلیل اهمیت موضوع، شرکت ملی صنایع پتروشیمی به‌عنوان یک شرکت توسعه‌ای اجرای این طرح را دنبال می‌کند و روند بومی‌سازی دانش فنی فرآیندهای پتروشیمیایی در سایر محصولات هم به‌سرعت دنبال می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ۸۵ نوع کاتالیست در صنعت پتروشیمی به ارزش ۲۷۵ میلیون دلار در سال مصرف می‌شود، گفت: ۲۰ نوع کاتالیست عمده صنعت پتروشیمی داخلی‌سازی شده و ۱۶ نوع دیگر تا پایان امسال (۱۴۰۰) بومی‌سازی می‌شود، در مجموع ۲۰۰ میلیون دلار از مهم‌ترین و باارزش‌ترین کاتالیست‌ها از سبد ۲۷۵ میلیون دلاری تا پایان سال بومی‌سازی می‌شود.

گشایش‌ خارجی مهم‌ترین گلوگاه توسعه‌ پتروشیمی را برطرف می‌کند

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی مهم‌ترین گلوگاه اجرای طرح‌های توسعه‌ای صنعت پتروشیمی را دانش فنی دانست و گفت: مذاکرات برجامی حاکی از آن است که فضای همکاری‌ها در حال باز شدن و روند ارتباطات در حال گسترده‌تر شدن است، امیدوارم ارتباطات خارجی تا حد زیادی موضوع تأمین دانش فنی را برای صنعت پتروشیمی حل و فصل کند.

محمدی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا با مذاکرات برجامی که در وین در حال انجام است، سیگنال‌هایی از سرمایه‌گذاران خارجی دریافت کرده‌اید یا خیر، اظهار کرد: هنوز سیگنال جدی دریافت نکرده‌ایم، اما فضا و نشانه‌های موجود از باز شدن فضا حکایت دارد و روند ارتباطات خارجی در حال گسترده‌تر شدن است.

وی با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی در دو حوزه تأمین سرمایه و دانش فنی نیاز به مشارکت و ورود شرکت‌های بزرگ خارجی دارد، افزود: ما هنوز در بعضی از نقاط در دانش فنی فرآیند نیازمندیم که از دانش فنی دنیا استفاده کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تأکید براینکه دانش فنی موضوع مهمی در صنعت پتروشیمی است، تصریح کرد: امیدوارم ارتباطات خارجی تا حد زیادی این موضوع را برای صنعت پتروشیمی ایران حل و فصل کند.

محمدی گفت: مهم‌ترین موضوع ما تأمین دانش فنی برای طرح‌های پتروشیمی است که تعریف شده اگر این طرح‌ها اجرا شود ۷۰ درصد از واردات بی‌نیاز خواهیم شد، مهم‌ترین گلوگاه این طرح‌ها دانش فنی است که امیدواریم این اتفاق در آینده نزدیک رخ دهد.

وی درباره اینکه آیا بازگشت شرکت‌های خارجی به صنعت پتروشیمی ایران به‌راحتی انجام خواهد شد، ادامه داد: بسیاری از شرکت‌ها با تحریم از کشور رفتند. بازگشت این شرکت‌ها به‌شدت متأثر از شرایط سیاسی کشور است و تا زمانی که شرایط تأمین نشود ما با همین وضعیت باید حرکت کنیم، اما درمجموع اگر نگاهی به آمار صنعت پتروشیمی در حوزه توسعه و تولید و صادرات داشته باشیم، به این نکته می‌رسیم که تا حد زیادی توانسته‌ایم تاب‌آور باشیم و شرایط ما شکننده از وضع تحریم نبود، البته بسیار بهتر می‌توانستیم نقشه توسعه را بچینیم، اما با این وضع نیز صنعت پتروشیمی کارنامه قابل قبولی دارد.

نیاز صنعت پتروشیمی به کسب دانش فنی

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پاسخ به اینکه تغییر قیمت خوراک چه مقدار بر خصوصی‌سازی شرکت‌ها و جذب سرمایه‌گذار تأثیر دارد، ادامه داد: افزایش قیمت خوراک که به‌تازگی حادث شده است سرانجام مقداری بر انگیزه سرمایه‌گذاران تأثیرگذار خواهد بود و طرح‌هایی که خوراک خام به‌ویژه گاز نیاز دارند از این موضوع متأثر خواهند شد و بی‌شک باید در سبد کسب‌وکار خود لحاظ کنند.

محمدی درباره توانایی ایران در بومی‌سازی دانش‌های فنی صنعت پتروشیمی در صورتی که توافقی برای برجام رخ ندهد، افزود: صنعت پتروشیمی نیاز به کسب دانش فنی دارد و در خیلی از موارد در تلاش هستیم فرآیندها را بومی‌سازی کنیم،‌ اما تأمین دانش فنی زمان خواهد برد.

وی با بیان اینکه وضع ما در بخش تأمین کاتالیست‌های پتروشیمی بهتر است، ادامه داد: در این شرایط نیز بسیاری از شرکت‌های خصوصی که ارتباطات مستقیمی با تأمین‌کنندگان دانش فنی برقرار کرده‌اند، توانسته‌اند به دانش فنی‌ موردنیازشان دست یابند و سرانجام صنعت پتروشیمی مبتنی بر دانش فنی خاص دنیاست و هرچه بتوانیم دسترسی بیشتر داشته باشیم، سهولت توسعه صنعت بیشتر صورت می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پاسخ به این سؤال که راهکار شما برای این موضوع که بیدبلند خلیج فارس با ۴۰ درصد ظرفیت خوراک در حال فعالیت است، چیست؟ افزود: تأمین خوراک صنعت پتروشیمی بسیار مهم است و این صنعت نمی‌تواند تنها تولید کند و باید حتماً به خوراک‌های بالادست توجه کنیم و مسیر و مدار توسعه براساس میزان و پایداری خوراک در طول زمان باشد.

محمدی با اشاره به اینکه بیدبلند خلیج فارس قرار است گازهای متنوعی را از میدان‌های بالادست خود جذب و به خوراک جذاب و موردنیاز صنعت پتروشیمی تبدیل کند، ادامه داد: هلدینگ خلیج فارس که صاحب این طرح محسوب می‌شود، در حال توسعه بالادست این پروژه است و امیدواریم بخشی از آن تا پایان امسال و بخشی نیز ابتدای سال آینده آماده شود و بتوانیم گاز را به میزان مکفی از میدان‌های بالادست به بیدبلند خلیج فارس منتقل کنیم و این پروژه با ظرفیت کامل فعالیت کند.

وی در توضیح کمبود خوراک مرحله دوم پتروشیمی ایلام، اظهار کرد: از مسیر توسعه میدان‌هایی که بالادست پالایشگاه گاز ایلام هستند، آغاز کردیم؛ سرمایه‌گذار انتخاب شده و کار آن به‌زودی‌ آغاز خواهد شد تا با توسعه میدان تنگ بیجار و مرحله دو پالایشگاه ایلام، خوراک کافی برای پتروشیمی ایلام تأمین شود.

پتروشیمی اسلام‌آباد غرب؛ طرح ملی

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی درخصوص چگونگی توسعه صنایع پایین‌دستی با احداث پتروشیمی اسلام‌آباد، تأکید کرد: ما به‌عنوان یک ایرانی وظیفه داریم در صنعت پتروشیمی، دانش فنی که پس از ۱۵ سال در شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی به دست پژوهشگران کشور توسعه یافته است، در این طرح داشته باشیم و از این منظر، این طرح، طرحی ملی و بسیار ویژه به شمار می‌آید.

محمدی با اشاره به اینکه این طرح با آمایش سرزمین و آب مکفی در اسلام‌آباد غرب اجرا خواهد شد و لازم نیست متانول را با فاصله بسیار طولانی از جنوب به شمال بیاوریم، ادامه داد: در مرحله نخست این طرح از گاز طبیعی به سمت متانول و پس از آن به سمت تولید پروپیلن و پلی‌پروپیلن می‌رویم، بنابراین متانول مازاد به مصرف استان‌های شمالی کشور که به‌شدت نیاز دارند، می‌رسد. بخشی از متانول در استان‌های شمالی و شمال‌غرب مصرف می‌شود و بخشی نیز در پایین‌دست خود طرح که پلی‌استال است و مجوز آن صادر و سرمایه‌گذار آن مشخص شده است، مصرف خواهد شد.

وی افزود: پیمانکار EPCC طرح اسلام‌آباد غرب انتخاب شده است و در بخش نخست این طرح، پلی‌پروپیلن از پروپیلن تولید می‌شود. البته در حال بررسی است که به جای پلی‌پروپیلن از پروپیلن محصولات دیگری داشته باشیم و این طرح به‌نوعی به سمت محصولات راهبردی‌تر و مهم‌تر برود.

 ۱۵۰ درصد تعهدمان به سامانه نیما ارز عرضه کردیم

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پاسخ به مقدار ارز عرضه شده از سوی پتروشیمی‌ها به سامانه نیما گفت: این صنعت نزدیک به ۳۵ درصد ارز سامانه نیما را به‌صورت مستقیم تأمین می‌کند. سال گذشته ۱۵۰ درصد تعهدمان ارز به سامانه نیما عرضه کرده‌ایم و صنعت پتروشیمی در آرامش شرایط اقتصادی کشور بسیار سهیم و نقش‌آفرین بوده است.

محمدی در پاسخ به کمک نهاد حاکمیتی شرکت ملی صنایع پتروشیمی به سهامداران شرکت پتروشیمی گلستان، توضیح داد: سرمایه‌گذار مجوز اوره و آمونیاک را چند سال‌ است که دریافت و حجم زیادی از مردم را درگیر این موضوع کرده است. شرکت ملی صنایع پتروشیمی به‌دنبال تغییر سرمایه‌گذار است که بتوانیم  این طرح را جابه‌جا و از این شرایط خارج کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا شما این را تأیید می‌کنید که خط اتیلن غرب قرار است از مجموعه هلدینگ باختر گرفته شود و به مجموعه دیگری داده شود، تصریح کرد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی براساس مصوبه‌ها و دستورهایی که از وزارت نفت دریافت می‌کند، حرکت می‌کند. مالکیت خط اتیلن غرب پارسال به شرکت ملی صنایع پتروشیمی واگذار شده و به‌تازگی هیئت دولت مصوبه‌ای داده است که وزارت نفت وضع بهره‌برداری و تعمیر این خط را تکلیف کند و منتظر تکلیف وزارت نفت هستیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره اینکه آیا تولید واحدهای پتروشیمی تحت تأثیر قطعی‌های برق روزهای اخیر قرار گرفته یا خیر، اظهار کرد: صنعت پتروشیمی از شبکه برق دریافت نمی‌کند و متکی به نیروگاه‌های خودمان هستیم و تاکنون تأثیری در واحدهای پتروشیمی نداشته است.

محمدی درباره اینکه آیا چین‌ در قرارداد ۲۵ ساله برای حضور در صنعت پتروشیمی ایران تمایل داشته‌ است یا خیر، گفت: هنوز از نزدیک مذاکراتی نداشته‌ایم، اما در بسته‌ای که این قرارداد گنجانده شده، پتروشیمی سرفصل بسیار مهمی است. فهرست طرح‌های نیمه‌تمام و نیاز به فاینانس را ارائه کرده‌ایم و طرح‌های ما در آن بسته قرار گرفته است، اما مذاکره رودررویی نداشته‌ایم که وارد جزئیات شویم. هنوز قضاوت درباره این موضوع زود است.
انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.