• شنبه / ۸ خرداد ۱۴۰۰ / ۰۳:۲۰
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 1400030705167
  • خبرنگار : 30057

بررسی رخدادهای لرزه‌ای در هفته گذشته؛

ثبت زمین‌لرزه ۴.۴ در استان کردستان/استان‌های بوشهر و خراسان شمالی در صدر پُرلرزه‌ها

ثبت زمین‌لرزه ۴.۴ در استان کردستان/استان‌های بوشهر و خراسان شمالی در صدر پُرلرزه‌ها

در هفته گذشته علاوه بر ثبت پس‌لرزه‌هایی در بندر گناوه استان بوشهر، شوئیسه استان کردستان با زلزله‌ای به بزرگای ۴.۴ لرزید.

به گزارش ایسنا، در شوئیسه استان کردستان زلزله‌ای به بزرگای ۴.۴ رخ داد و تاکنون زلزله‌های متعددی از بزرگای ۲.۵ به بالا رخ داده است به گفته محققان این زمین‌لرزه در محدوده کوهستانی، در غرب شهر سنندج مکان نمائی شده است. رومرکز این زلزله در مجاورت گسل اصلی جوان زاگرس قرار گرفته است که امتداد این گسله در نقشه پهنه‌بندی خطر زلزله آئین نامه ۲۸۰۰ زون با خطر بسیار بالا را تعیین می کند. آبادی‌هائی مانند سفیدبن، لنگریز، نیل و دانیکش در فاصله حدود ۳ تا ۴ کیلومتری رومرکز هستند.

علاوه بر آن ارزوئیه استان کرمان با زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۶، سیرچ استان کرمان با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۵، بالاده استان فارس با زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۹ لرزیدند.

جزئیات زلزله های هفته گذشته به این شرح است:

شنبه اول خرداد 

در شوقان استان خراسان شمالی زلزله‌ای به بزرگای ۳.۵ در عمق ۶ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۱۷ کیلومتری شوقان،۱۹ کیلومتری سنخواست و ۲۷ کیلومتری قاضی این استان گزارش شد. زلزله ۳.۹ در عمق ۸ کیلومتری، ۴ در عمق ۸ کیلومتری از دیگر زلزله‌های این منطقه بوده است.

در بندگناوه استان بوشهر زلزله‎‌های ۲.۷ و ۲.۹، پل سفید استان مازندران زلزله ۲.۷، درب بهشت استان کرمان زلزله ۲.۹ و ۲.۶، بهرمان استان کرمان زلزله ۲.۵، لافت استان هرمزگان زلزله ۲.۹، امام حسن استان بوشهر زلزله ۲.۷ به ثبت رسید.

شوئیسه استان کردستان زلزله‌ای به بزرگای ۴.۴ در عمق ۸ کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۱۴ کیلومتری شوئیشه و ۲۰  کیلومتری سرو آباد استان کردستان و ۳۱ کیلومتری نودشه استان کرمانشاه بوده است. زلزله ۲.۵ از دیگر رخدادهای این منطقه است.

سرو آباد استان کردستان با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۸ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۱۵ کیلومتری سرو آباد و ۱۸ کیلومتری شوئیشه استان کردستان و ۲۶ کیلومتری نودشه استان کرمانشاه به ثبت رسید.

یکشنبه ۲ خرداد

در سنخواست استان خراسان شمالی زلزله ۲.۶ به ثبت رسید.

در گمیش تپه استان گلستان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۵ در عمق ۱۳ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۳۳ کیلومتری گمیش تپه، ۳۷ کیلومتری سیمین شهر و ۴۲ کیلومتری آق قلا این استان بوده است.

سرگز استان هرمزگان بعد از زلزله‌های ۲.۹ و ۲.۵، زلزله دیگری با بزرگای ۳.۶ در عمق ۸ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۳۱ کیلومتری سرگز، ۳۶ کیلومتری ارزوئیه و ۴۰ کیلومتری فارغان این استان بوده است. زلزله ۲.۸ از دیگر زلزله‌های این منطقه است.

در بندگناوه استان بوشهر بعد از زلزله ۲.۷،  زمین‌لرزه دیگری به بزرگای ۳.۸ در عمق ۸ کیلومتری به ثبت رسید که رومرکز این رخداد لرزه‌ای در ۳۱ کیلومتری بندر گناوه، ۳۵ کیلومتری امام حسن و ۴۰ کیلومتری بندر ریگ این استان گزارش شد. زلزله ۲.۸ از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه است. زلزله ۲.۸ از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه است.

حسینه استان خوزستان با زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۵ در عمق ۱۱ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۱۱ کیلومتری حسینیه و ۳۶ کیلومتری اندیمشک استان خوزستان و ۴۴ کیلومتری مورموری استان ایلام بوده است.

ارزوئیه استان کرمان با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۶ در عمق ۶ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۲۹ کیلومتری ارزوئیه این استان و  ۳۶  کیلومتری سرگز و ۳۸ کیلومتری فارغان استان هرمزگان گزارش شد.

دوشنبه ۳ خرداد

در شوئیسه استان کردستان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۹ در عمق ۸ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۱۸ کیلومتری شوئیشه، ۲۳ کیلومتری سرو آباد استان کردستان و ۲۸ کیلومترس پاوه استان کرمانشاه بوده است.

در رامیان استان گلستان زلزله ۲.۸، سنخواست استان خراسان شمالی زلزله ۲.۷ و ۲.۹، زیراب استان مازندران زلزله ۲.۹، یکه سود استان خراسان شمالی زلزله ۲.۶، صاحب استان کردستان زلزله ۲.۷، عسلویه استان بوشهر زلزله ۲.۸ به ثبت رسید.

شوقان استان خراسان شمالی زلزله‌ای به بزرگای ۳.۶ در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۱۶ کیلومتری شوقان، ۲۰ کیلومتری سنخواست و ۲۶ کیلومتری قاضی این استان بوده است.

سه‌شنبه ۴ خرداد

سیرچ استان کرمان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۵ در عمق ۸ کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۱۹ کیلومتری سیرچ، ۲۷ کیلومتری شهداد و ۳۳ کیلومتری اندوهجرد این استان بوده است.

در فراشبند استان فارس زلزله ۲.۹، فیروز آباد استان فارس زلزله ۲.۸، سنخواست استان خراسان شمالی دو زلزله ۲.۶، نیل شهر استان خراسان رضوی زلزله ۲.۸، فارغان استان هرمزگان زلزله ۲.۵ رخ داد.

بالاده استان فارس با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۹ در عمق ۱۹ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۱۰ کیلومتری بالاده، ۳۷ کیلومتری خانه زنیان و ۴۳ کیلومتری کازرون این استان بوده است.

چهارشنبه ۵ خرداد

در فارغان استان هرمزگان زلزله ۲.۵، کیانشهر استان کرمان زلزله ۲.۷ نجف  شهر استان کرمان زلزله ۲.۷، پرندک استان مرکزی زلزله ۲.۵، لنده استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله ۲.۷ به ثبت رسید.

بندر گناوه استان بوشهر با زمینلرزه ای به بزرگای ۳ لرزید و عمق این زلزله در ۱۲ کیلومتری بوده است.

پنج‌شنبه ۶ خرداد

در شوئیسه استان کردستان بعد از زلزله  ۲.۹ زمینلرزه دیگری به بزرگای ۳ را تجربه کرد و عمق آن در ۱۰ کیلومتری بوده است.

در بندرگناوه استان بوشهر زلزله ۲.۹ رخ داد.

جمعه ۷ خرداد

پلدشت استان کردستان زمینلرزه ای به بزرگای ۳ در عمق ۱۰ کیلومتری بوده است.

در بهاباد زلزله ۲.۵  و موسیان استان ایلام زلزله ۲.۹ رخ داد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.