• شنبه / ۸ خرداد ۱۴۰۰ / ۰۱:۲۱
  • دسته‌بندی: تجسمی و موسیقی
  • کد خبر: 1400030805314
  • خبرنگار : 71625

اجرای قطعه ای در فراق شجریان، شهیدی و ...

شهرام ناظری و یک کنسرت غیرطبیعی

شهرام ناظری و یک کنسرت غیرطبیعی

شهرام ناظری ـ خواننده باسابقه کشورمان ـ پس از یک سال و نیم دوری از ایران و صحنه اجرا، شامگاه جمعه ـ هفتم خرداد ماه ـ با خواندن اشعاری از شاعر مورد علاقه‌اش (مولانا) به روی صحنه کنسرتی آنلاین رفت؛ کنسرتی که او در سراسر اجرا از نبود تماشاگرها ابراز ناراحتی کرد و سطح اجرا را متوسط خواند.

به گزارش ایسنا، بامداد جمعه ـ هفتم خرداد ماه ـ علاقمندان به موسیقی پس از دوره ای تعطیلی کنسرت ها، شاهد اجرایی آنلاین و دو ساعته از شهرام ناظری، خواننده نام آشنای کشورمان بودند که البته برای تماشای این کنسرت، موظف به پرداخت مبلغی هم بودند.

ناظری در قالب کنسرت آنلاین «آوای دوست» در تالار وحدت روی صحنه رفت. در این کنسرت قطعاتی چون «آتش در نیستان»، «شیدا شدم» و «دلا نزد کسی بنشین»، «راست بگو» و ... از این خواننده اجرا شد.

در ابتدای کنسرت ناظری اظهار کرد: «وضعیت خیلی عجیب غریبی است که برای اولین بار رو به روی صندلی‌های خالی نشسته‌ایم. خیلی جای مردم خالی است. سال‌ها عادت داشتیم که از حضور و نفَس مردم انرژی بگیریم. همین نفس‌ها خیلی جاها ما را نگه داشت که کار کنیم. یک سال و نیم در ایران نبودم و برای اجرای پروژه‌ای در امریکا بودم. در این مدت پیشنهادهای زیادی برای اجرای آنلاین به من شد ولی علاقه‌مند نبودم و فکر می‌کردم کرونا زود تمام شود و می‌توانیم به زودی از نفس‌های گرم و عشق آمیز مردم بهره‌مند شویم. یک سال و نیم است گروه ما به روی صحنه نرفته است. وقتی به ایران بازگشتم دیدم که کرونا حالا حالاها ماندگار است و این شد که تصمیم گرفتیم اجرای آنلاین داشته باشیم. در تنظیم آثاری که قرار است اجرا کنیم تغییراتی ایجاد شده است.»

در جریان این کنسرت، قطعه ابتدایی که آغاز شد با نوای کمانچه و قانون همراه بود که آوایی سوزناک را تداعی می کرد. پس از لحظاتی شوالیه آواز ایران با صلابتی که همواره در صدایش شنیده می‌شود، در همراهی با سازها شروع به خواندن کرد.

آوازی که ناظری برای اولین قطعه اجرایی خود برگزیده بود، «چو خیال تو درآید به دلم رقص کنان» نام داشت؛ اثری از مولانا که ناظری به زیبایی آن را شنیدنی کرده است.

در بخش‌ دیگر، حال و هوای اجرا، یک پله بالاتر رفت؛ تا اینکه پس از ضربات ناگهانی بر دف، ابیات یکی از معروف‌ترین اشعار مولانا را با صدای ناظری می‌شنیدیم. این اثر با عنوان «شیدا شدم»، تأکیدهای زیبا و به جای ناظری بر ادای حروف اول کلمات شعر را همراه دارد. شیدا شدم با آهنگسازی لوریس چکناواریان، بر اساس یکی از غزلیات منسوب به مولانا ساخته شده است.

البته همانطور که شهرام ناظری هم در بخشی از صحبت هایش اظهار کرد، آثاری که در این کنسرت آنلاین می‌شنیدیم، تنظیم متفاوتی داشتند؛ به گونه‌ای که در نسخه اصلی این قطعه صدای گروه کر خواننده را همراهی می‌کند ولی در اینجا تنها صدای ناظری بود و بس؛ که البته در فضای آرامتری هم نسبت به اثر اصلی اجرا می شد.  

شهرام ناظری پس از اجرای شیدا شدم خطاب به مردمی که در منزل کنسرتش را دنبال می کردند، گفت: «امیدوارم اجرای آهنگ «شیدا شدم» را بعد از مدت طولانی‌ای که در خارج از سن به سر برده‌ایم، دوست داشته باشید. همانطور که گفتم نبود مردم در سالن کار را خیلی سخت کرده است.»

او در ادامه بیتی شعر خواند، «بی شما این نای نالان بی نواست/ این نواها از نفس‌های شماست» و ادامه داد: «به هر حال همیشه نفس مردم بوده که به ما انرژی و انگیزه داده و اکنون کارمان سخت‌تر است. امیدوارم بتوانیم کار را در حد متوسطی به پایان برسانیم.»

قطعه بعدی «راز را نهان نکن» بود که این اثر نیز از غزلیات مولانا است. اشعار این اثر جنبه پندآموز دارد و بر راست‌گویی تأکید می‌کند.

در بخش بعدی این هنرمند گفت: «می‌خواهم قطعه‌ای از مثنوی معنوی بخوانم. در مدتی که ایران نبودم اتفاقات زیادی افتاد؛ عزیزان و بزرگان زیادی همانند دو استاد بزرگ آواز ـ محمدرضا شجریان و عبدالوهاب شهیدی ـ را از دست دادیم که واقعه‌ای تلخ و ناگوار است. به هر حال به قول دوستی، زندگی قطاری است که همه سوار آن می‌شویم و در نهایت ما را به ایستگاه آخر می‌برد ولی نمی‌دانم چرا قرعه بیشتر به نام اهالی هنر و فرهنگ می‌افتد و مدام شاهد از دست رفتن این عزیزان بوده‌ایم. این قطعه را به روح عزیزانی که در عرصه فرهنگ و هنر از بین ما رفته‌اند و نبودشان تلخ و غیرقابل جبران بوده تقدیم می‌کنم.»

او پس از بیان این صحبت‌ها در حالی که به تنهایی سه تار می‌نواخت، خواند: «شاد باش ای عشق خوش سودای ما ... ای طبیب جمله علت‌های ما».

سراسر این قطعه تقریبا در ریتمی یکسان اجرا شد؛ بجز زمان‌هایی که ناظری با همنوازی سه تارش در اوج می‌خواند.

پس از آن ناظری مطرح کرد: ««آهنگ قفل زندان» برای سال‌های خیلی دور است و اکثرا در کنسرت‌ها با شعر انقلابی استاد مولانا اجرا شده است؛ این اثر را همیشه ظرف این چهل سال اجرا کرده‌ام و همیشه جایگاه خود را دارد. برخی از قطعات هیچگاه جایگاه خود را از دست نمی‌دهند؛ به خصوص اگر با اشعار بزرگان ادبیات چون سعدی، عطار، مولانا و فردوسی همراه باشد. اصل این اثر برای رضا قاسمی است که سال‌ها است از ایران رفته، موسیقی را کنار گذاشته و به رمان نویسی روی آورده و در آن موفق بوده است.»

او یادآور شد: «آن زمان‌ها شور و حال عجیبی داشتیم و هر روز همراه با آقای قاسمی آثاری می‌ساختیم. آن دوره، زمان شکوفایی موسیقی بود. ما هم نسل‌هایمان به معنای واقعی عاشق بودیم، آرمان خواه و روشنفکر. امروزه ورود فضای مجازی به زندگی بشر و این همه خشونت که گریبانگیر همه جهان شده و البته در ایران ما روغن بیشتری دارد، برای نسل ما خیلی عجیب است. «آهنگ باز آمدم چون عید نو تا قفل زندان بشکنم» یادگار سال های دور است که تقدیم به عزیزان می‌کنیم.»

ناظری سپس خواند، دربان اگر دستم شکست من دست دربان بشکنم و ...

درحالی که گروه همخوانی می‌کردند «من چرخ گردان بشکنم» نوازنده دف برای چند ثانیه نواخت و دوباره ناظری شروع به خواندن کرد. هر بار آواز و گروه اوج می‌گرفت، گاه شاید فرود می‌آمد و دوباه وارد اوج خوانی می‌شد.

در نهایت این قطعه با همخوانی گروه و اوج خوانی خواننده که می‌گفت «من چرخ گردان بشکنم» پایان یافت.

تصویری از اجرای آنلاین شهرام ناظری در دوران کرونا

شهرام ناظری باری دیگر به سختی اجرای آنلاین اشاره و تصریح کرد: «انگار که در خلاء اجرا می‌کنیم. در تالار رودکی که سال‌ها عادت به دیدن مردم داشتیم، اجرای آنلاین باعث شده است که در کارمان اشکالاتی داشته باشیم. اینکه اینگونه می‌خوانم برایم غیرطبیعی است. آهنگ‌هایی را اجرا می‌کنیم که سال‌ها خوانده‌ام ولی گاهی فکرم جای دیگر می‌رود و تپقی می زنم و به گمانم باقی گروه نیز همین گونه است. اگر این شرایط ادامه یابد، باید برای آینده فکری شود که بتوانیم به صورت آنلاین اجرا داشته باشیم.»

در ادامه کنسرت، این خواننده باسابقه کشورمان به همراهی سازهای کمانچه، تار، عود و سنتور، اثر «بردن پادشاه آن طبیب را بر بیمار تا حال او را ببیند» را با شعری از مولوی، تقریبا در ریتمی که نه در اوج بود و نه خیلی آرام، خواند که گاهی در پایان این قطعه، نوازندگان ریتم سریع‌تری به کار بخشیدند. پس از لحظاتی هم دوباره قطعه «راست بگو نهان مکن» بار دیگر اجرا شد.

ناظری درباره اثر «راست بگو نهان مکن» گفت: «این همه مولانا تأکید می‌کند راست بگو و به دنیا تکیه نکن که واقعا این جهان ارزش ندارد. برای جوامعی که سرشار از دروغ شده است، تأکید همه اندیشمندان این بوده که جامعه سالم باشد و چیزی بر پرده دروغ وجود نداشته باشد. امیدوارم روزی برسد که دروغی نباشد. علت این که در اجراهایم این قطعه را انتخاب می‌کنم، این است که شنونده با شنیدین آن با خودش فکر کند که در کجا دروغ گفته یا حتی من که آن را می‌خوانم با خودم فکر کنم فلان جا دروغ گفته‌ام.»

پس از صحبت‌های این هنرمند، صدای سه تار ناظری و دیگر سازها آوای آشنا و دلنشین قطعه «دلا نزد کسی بنشین که او از دل خبر دارد» را به گوش رساندند. اثر مشهور و دلنشینی از مولانا؛ شاعر همیشگی ناظری. اثری که بسیاری از ایرانی‌ها به نوعی آن را شنیده‌اند و شاید جزو اشعاری از مولانا باشد که بتوانند بخش‌هایی از آن را به خاطر بیاورند.

البته اجرای این قطعه، همانگونه که شهرام ناظری مدام در اجرایش تأکید می‌کرد، حال و هوایی که باید را نداشت؛ ولی با این حال گوش دادن به آن خالی از لطف هم نبود.

ناظری اظهار کرد: «در کنسرت آنلاین با همه عیب‌هایی که دارد دستمان بازتر است و می‌توانیم بیشتر صحبت کنیم. ای کاش همیشه این فضا در رادیو و تلویزیون برای ما فراهم بود که می توانستیم با مردم صحبت کنیم و این امر می‌توانست اثرات فرهنگی زیادی بر روی مردم داشته باشد.»

پس از این صحبتها، قطعه زیبا و ماندگار «آتشی در نیستان» اجرا شد. این اثر با آهنگسازی خارق‌العاده‌ جلال ذوالفنون، در زمره برترین آثار شهرام ناظری قرار می گیرد که البته این اثر بر پایه شعری از مجذوب تبریزی است؛ شاعری که از حافظ، سعدی و فردوسی بسیار تاثیر گرفته است و عناصر بسیاری از تعالیم مولوی نیز در اشعار وی دیده می‌شود. این اثر از ابتدا گفت و گویی از نی و آتش را روایت و به غیر از گیرا بودن موسیقی و آواز، داستانی زیبا و آموزنده را نقل می‌کند.

ناظری پس از پایان این قطعه گفت، «وقتی آتشی در نیستان را اجرا می‌کردم به خاطر آوردم که بخشی از قطعه قبلی را نخواندم» که به همین جهت بار دیگر قطعه قبلی را از وسط کار شروع به اجرا کرد.

او در پایان قطعه کُردی «له‌یلی باوانم» که یکی از معروف ترین آثار موسیقی کُردی است را برای دقایقی اجرا کرد.

اجرای آنلاین شهرام ناظری در ادامه مجموعه کنسرت‌های آنلاینی بود که از ابتدای همه‌گیری کرونا به میزبانی بنیاد فرهنگی هنری رودکی اجرا شده اند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۳-۰۸ ۰۶:۵۶

اگر فرانسه لقب شوالیه نمی داد بهش رسانه‌ها چه کار می کردن برای نام. بردن از شهرام ناظری.... واقعاً این لقب ‌مسخرست کاربردش خیلی

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۰۸ ۰۸:۴۵

این خبره یا مدح نامه ناظری؟

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۰۸ ۱۹:۱۶

حتما باید یکی فوت کنه تا شما راضی شید بهش بگن استاد بهش بگن معروف با این خبرها از ارزش استاد عزیز ناظری کم یا زیاد نمیشه این چیزا رو برای افرادی می گن که جویای نامن عزیز

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۰۹ ۱۴:۴۵

الان دقیقا مشکلت شما چی هستش؟؟

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۰۸ ۰۹:۵۶

خشونت در کشور ما «روغن» دارد؟ به جا غلط است و بجا درست است.

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۰۸ ۱۰:۱۵

استاد شهرام عزیز آوای ماندگار تو نوید عشق است و دوستی نوید بهروزی است و سرور بمان برامون شوالیه موسیقی ایران استاد شجریان که رفتن امیدوار سالها با طنین نوای نازنینت محفل ایران را گرم کنی دوست دار شما فرزند کوچکی از ایران💙🙏

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۰۸ ۱۱:۱۸

دلانزد کسی بنشین که او از دل خبر دارد از غزل الا یا ایهاالساقی حضرت حافظ هست نه مولانا

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۰۸ ۲۳:۵۴

میدونم حتما اثر گل صد برگ رو ندیدی چون روی روکش نوار مشخصات شاعر رو کامل گفته بود ، ولی متعجبم که شما کاور نوار کاست رو ندیدی ولی آیا اینترنت هم ندارید که بفهمید شاعر.دلا نزد کسی بنشین از کیه؟ در توضیح این اثر گفته شده اشعار مولانا و حافظ ترکیب شده. و شعر دو شاعر تلفیق شده. یعنی الا یا ایها الساقی که ترجیع بند هست مربوط به حافظ و اصل شعر دلا نزد کسی بنشین مربوط به مولانا بوده. پایدار باشید.

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۰۹ ۰۰:۰۵

تصنیف دلا نزد کسی بنشین ترکیبی از شعر حافظ و مولوی است.گاهی کتاب شعر بزرگان را تورقی بزنیم.

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۰۸ ۱۲:۲۶

شهرام ناظری و همایون شجریان در ایام کرونا پول خوبی بایت کنسرت انلاین به جیب زدن استاد همای و استاد کلهر هم کنسرت آنلاین داشتن اما مجانی بود به این دو نفر میگن هنرمند

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۰۸ ۲۰:۱۱

سلام و عرض ادب . کنسرت انلاین همایون که مجانی بود .من بابت تماشای آن اجرا پولی پرداخت نکردم .

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۰۹ ۱۱:۵۷

استاد همای؟ حالت خوبه

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۱۱ ۱۱:۵۶

باسلام آخه به همای هم میشه گفت استاد این چ صدایی هست دوست ندارم توهین کنم چون برای بعضی دوستاران صداش شاید خوب باشه ، ولی از صدای این جز اه وناله نه سرصدا چیزی قابل فهم نیست

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۰۸ ۱۲:۴۴

اشعار ِ«یک شب آتش در نیستانی فتاد» آیا از مجذوب تبریزی است؟ یا مجذوب کرمانشاهی است؟

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۰۸ ۱۵:۳۵

امپراطوردیگربس است اینجاکسی قدرتورانمیداند. امپراطورچراکوردی خیلی کم میخوانی؟

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۰۸ ۱۶:۵۶

گند زدن با این حمایتشون از همه چیز حمایت میکنن غیر از موسیقی.خانواده من خوانواده هنر یتیمه ،،،خبر واقعی و واضع هم میتونید از پیج خانه موسیقی ببینید.

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۰۹ ۰۰:۳۲

کنسرت در حد متوسط و پایینی برگزار شد و فیلم برداری در حد ضعیفی بود انگار که از صدا و سیما آمده بودند و فقط خواننده را از نزدیک نشان می داد و نوازندگان و سازهایشان را از دور و یا لوستر تالار را به تصویر می‌کشیدند.در کل با احترام به استاد ناظری که همچنان صدای دلنشین و گیرایی دارند و تنها نقطه قوت کنسرت بودند چندان رضایت بخش نبود و ضعف برگزار کنندگان مشهود بود چرا که برنامه ریزی دقیقی نکرده بودند.

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۰۹ ۰۵:۵۸

سلام.یادش بخیر سال ۱۳۶۶ ازجزیره مجنون تا پادگان دوکوهه هر روز تردد داشتم وسایل موردنیاز رزمنده هارو میبردم..نوار کاست استاد ناظری مدام روشن بود.. مخصوصا این تصنیف...بی همگان بسرشود بی توبسر نمی شود.گوش میکردم..الان هم همان کاستو دارم گاهی گوش میدم.....من علم موسیقی ندارم..اما نمیدانم چرا اجراهای استاد اون لذت .نوار قدیمو نداره

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۰۹ ۱۱:۴۸

جه اشکالی داره اگه علاقه مند به هنر و موسیقی " 15 تومن "یعنی اندازه پول یه چیبس برای دیدن کنسرت هزینه کنه . هنرمندا هم زندگیشون هزینه داره ما هم بهتره ارزش هنر برامون از خوردن یه چیبس بیشتر باشه

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۱۰ ۰۸:۲۲

با سلام کنسرت شما عالی بود

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۱۰ ۰۸:۲۴

استاد شهرام ناظری بی تردید یکی از بزرگان موسیقی کشورمان و یکی از پاسبانان تاریخ و فرهنگ کشورمان است آثار ارزشمندی هم چون امیر کبیر ، فردوسی ، شاهنامه و....آثار عرفانی هم چون شعر و عرفان ، حیرانی و مطرب مهاتی رو و....گویا و کامل هستند برایشان سریلندی ارزمندیم

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۱۱ ۰۲:۳۸

احسنت بسیار عالی دقیقا درست فرمودید

avatar

درود بر استاد شهرام ناظری عزیز... هرگز از گوش دادن به آلبوم های ایشان سیر نشدم: گل صد برگ بی قرار شدای سخن عشق آتش در نیستان کاروان شهیدان خدایی دل شیدا و....

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۱۱ ۰۲:۳۵

سلام بر استاد آواز ایران استاد شهرام ناظری عزیزززز که در همه سالها خوش درخشیدی وبی حاشیه و متین و موقر در قامت یک کرد اصیل ظاهر شدی و علی رغم بی انصافی ها مرد ومردانه هنر اصیل و خالص رو به نمایش گذاشتی و هیچ گاه حاضر به وطن فروشی نبودی ... دمت گرم و با صدای جاودانت سالیان سال بخوانی و بمانی و ببالی....

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۱۱ ۱۱:۵۷

صدای شهرام ناظری هزاران بار گوش کنم بازم دوستش دارم

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۱۱ ۲۱:۵۰

سلام استاد ناظری سپاس بیدریغ بخاطر تمام تلاشی که جنابعالی در راه اعتلای موسیقی سنتی و عرفانی این مرز و بوم متحمل شده اید

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۱۵ ۱۱:۳۰

سادگی و پاکی قلبت را آرزویم است شهرام عزیز.