• دوشنبه / ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۱:۱۷
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 1400031007427
  • خبرنگار : 50057

جهان عاری از دخانیات رویایی دست نیافتنی یا...

جهان عاری از دخانیات رویایی دست نیافتنی یا...

ایسنا/قزوین یکی از مناطق شمالی شهر کنج کافه‌ای تاریک به جهان بدون دخانیات فکر می‌کنم؛ تصورش هم برایم غیرممکن است رفتن به سمت و سویی که دخانیات برای همیشه از زندگی انسان‌ها حذف شود، به نظر امری رویایی می‌آید؛ در همین لحظه که ما از جهان بدون دخانیات صحبت می‌کنیم افراد زیادی برای اولین بار سیگار به دستشان گرفته‌اند و برخی هم برای آخرین بار سیگار را بوسیده‌اند و می‌خواهند برای همیشه ترک کنند.

امروز روز جهانی بدون دخانیات است، روزی که از مصرف کنندگان دخانیات میخواهند حداقل ۲۴ ساعت مصرف دخانیات را کنار بگذارند و یک روز به عواقب استفاده از آن فکر کنند؛ روزی که خوشایند بسیاری از افراد سیگاری و تولیدکنندگان محصولات دخانی و صنعت دخانیات نیست. 

نمیدانم شما جزو دسته مصرف کنندگانی هستید که از مصرف دخانیات لذت میبرید یا جزو افرادی هستید که از دخانیات متنفرند، شاید هم جزو دسته ای قرار بگیرید که در میانه راه قرار دارید و می‌خواهید برای همیشه دخانیات را ترک کنید اما احساس ناتوانی می‌کنید و این روز برای شما یک تلنگر ویژه است. 

در یکی از مناطق شمالی شهر کنج کافه‌ای تاریک به جهان بدون دخانیات فکر می‌کنم؛ تصورش هم برایم غیرممکن است رفتن به سمت و سویی که دخانیات برای همیشه از زندگی انسان‌ها حذف شود، به نظر امری رویایی می‌آید؛ در همین لحظه که ما از جهان بدون دخانیات صحبت می‌کنیم افراد زیادی برای اولین بار سیگار به دستشان گرفته‌اند و برخی هم برای آخرین بار سیگار را بوسیده‌اند و می‌خواهند برای همیشه ترکش کنند. 

همچنان سیگار کشیدن نمادی از روشنفکری است! 

به گزارش ایسنا، نگاهم متوجه دختری می‌شود که پک‌های عمیقی به سیگار می‌زند و دود سیگارهایی که یکی پس از دیگر خاموش می‌کند کل فضای کافه را پر کرده است، هر پکی که می‌زند نگاهی عاشقانه به سیگارش می‌اندازد و بعد از دقایقی سیگار را با خشونت خاموش می‌کند، دوست دارم نظرش را در مورد جهان بدون دخانیات بدانم. 

می‌گوید نامش ستاره است و  ۲۸ سال دارد، ستاره معتقد است در این دوران مانند گذشته‌های دور سیگار کشیدن نمادی از روشنفکری است و می‌گوید: این روزها هر کسی که بخواهد سیس روشنفکری بگیرد باید سیگاری بر لب داشته باشد، اگر در جمع دوستانت باشی و آن‌ها به تو سیگار تعارف کنند و تو پس بزنی دیگر در آن جمع جایی نداری و انگار آدم بی کلاسی هستی که عقاید پوسیده داری. 

وی تاکید می‌کند: اولین بار که سیگار را امتحان کردم، می‌خواستم هنجارشکن باشم، اولین بار که سیگار کشیدن را شروع می‌کنی هرگز فکر نمی‌کنی ممکن است این سیگار کشیدن برای تو عادت شود. 

این دختر جوان یادآور می‌شود: بعید می‌دانم بتوانید کسی را پیدا کنید که سیگار را برای همیشه ترک کرده باشد هر فرد سیگاری یک روز برمی‌گردد مانند قاتل به صحنه جرم. 

مهدی پسری ۳۰ ساله که بحث سیگار توجه‌اش را جلب کرده نظرش برعکس ستاره است و می‌گوید: امروز دقیقا ۳ سال و یک ماه  و ۴ روز است که برای همیشه «سیگار» را ترک کرده‌ام و دیگر به سمتش برنمی‌گردم، اگر چه هنوز هم دوستش دارم اما دیگر سیگار نمی‌کشم. 

مهدی می‌گوید: پدر من سیگاری بود و از کودکی به سیگار دسترسی داشتم اما هیچ وقت علاقه‌ای به امتحان کردنش نداشتم و بوی سیگار اذیتم می‌کرد، البته چندباری از روی شیطنت و کنجکاوی سراغ پاکت سیگار پدرم می‌رفتم اما هیچوقت ترغیب نمی‌شدم که سیگار بکشم. 

وی ادامه می‌دهد: ۲۱ سالگی برای من سن حساسی بود، به خاطر فشارهای ذهنی و بلاتکلیفی دانشگاه و سربازی دنبال چیزی بودم که ذهنم را آرام کند بنابراین سیگار را انتخاب کردم، از طرفی به واسطه عکاسی در جمع‌های هنری شرکت می‌کردم که اغلبشان سیگاری بودند، روزهای اول سرگیجه و آرامش داشتم و روزهای بعد دیگر به کشیدنش عادت کردم، به قدری حس خوب از سیگار دریافت می‌کردم که از روزی یک نخ به روزی یک بسته رسیدم. 

مهدی بیان می‌کند: سرباز که بودم سیگار کشیدن ممنوع بود اما به هر روشی که شده سیگار را به داخل پادگان می‌آوردیم و موقع پست و آموزشی پنهانی سیگار می‌کشیدیم، کوچکترین سیگار موجود در بازار را پیدا و لای جورابمان پنهان می‌کردیم، قبل از خواب چندنفری به پشت آسایشگاه می‌رفتیم و رو به سمت کوه‌ها سیگار می‌کشیدیم، خیلی لذت بخش بود آنقدر مصرف سیگار برایم لذت داشت که حرف کسی تاثیری نداشت و دوست نداشتم ترکش کنم. 

وی یادآور می‌شود: مصرفم به حدی زیاد شده بود که خانواده متوجه شدند، یکبار پدرم گفت که من ۳۰ سال است که سیگار می‌کشم اما هیچ اتفاق مثبتی برایم نیفتاده و بهتر است که تو سیگار را ترک کنی اما هیچ حرفی مرا تطمیع نمی‌کرد که سیگار را کنار بگذارم. 

پیپ را جایگزین سیگار کردم اما... 

این جوان خاطرنشان می‌کند: روزهایی که تصمیم گرفتم سیگار را ترک کنم به پیپ روی آوردم تصور می‌کردم با این روش می‌توانم سیگار را ترک کنم، پیپ از سیگار سنگین‌تر بود و منطقی است که در روز یک بار بکشم اما شرایط طوری بود که روزی ۵ تا ۶ پیپ می‌کشیدم، مصرفم به قدری بالا رفت که ریه‌هایم برونشیت شد و ضربان قلبم به شدت بالا رفت دیگر هنگامی که سیگار می‌کشیدم میزان هوشیاری‌ام کاهش پیدا می‌کرد. 

وی می‌گوید: قبل از آن تصمیم گرفته بودم ترک کنم اما هر بار یک ماه تا چهل روز دوام می‌آوردم و هر چیزی مثل مسافرت، رفتن در جمع دوستان، خوردن چایی و حتی خوردن غذاهای چرب مرا ترغیب می‌کرد که از سیگار استفاده کنم، اما این بار دیگر بدنم جواب نمی‌داد و مجبور بودم برای برگرداندن سلامتی‌ام سیگار را ترک کنم. 

تا خودت اراده نکنی ترک سیگار امکان ندارد 

مهدی یادآور می‌شود: برای ترک سیگار ورزش‌های هوازی را شروع کردم حتی دیگر چایی نمی‌خوردم که بعد از آن هوایی نشوم، ورزش‌هایی که باعث شد هوای سیگار از سرم بیفتد و حالا ریه‌هایم خوب شده است و به راحتی ورزش می‌کنم، دیگر بوی بد سیگار اطرافیانم را اذیت می‌کند و نیازی نیست که عطرهایی بخرم که بوی سیگار را از بین ببرد. 

وی بیان می‌کند: از خودم حس رضایت دارم، دوستانم مرا تشویق می‌کنند و حالا به الگوی خوب تبدیل شده‌ام، اصلا اگر بخواهم هم خجالت می‌کشم دوباره سیگار بکشم، برای ترک سیگار هیچ نصیحتی کار ساز نیست بارها مرا نصیحت کردند اما تا زمانی که خودم اراده نکردم موفق نشدم. 

این جوان یادآور می‌شود: آن زمان فکر می‌کردم سیگار کشیدن لذت بسیار دارد اما حالا می‌گویم بهترین لذت این است که دیگر سیگار نمی‌کشم و ورزش قدرت بدنی‌ام را افزایش داده است، سلامتی لذتش بالا است و بهترین جایگزین ورزش‌های هوازی مثل دوچرخه‌سواری است. 

هشدار در مورد خطرات مصرف مواد دخانی 

شیرین نادری، مدیر گروه سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز در این خصوص اظهار می‌کند: سازمان بهداشت جهانی ۶ راهکار برای کاهش و منع مصرف دخانیات در جهان اعلام کرده است، اولین راهکار پایش وضعیت شیوع مصرف دخانیات است، میزان مصرف در هر جامعه‌ای باید بررسی و آماری ارائه شود که در حال حاضر مصرف چه میزان است با این آمار می‌توان برنامه‌ریزی و مداخله کرد. 

وی ادامه می‌دهد: در پایشی که در سال ۱۳۹۵ بین جمعیت بالای ۱۸ سال کشور انجام شده است به طور میانگین ۱۴/۱۵ درصد به صورت مستمر و روزانه سیگار، قلیان یا پیپ می‌کشند، این میزان در استان قزوین ۴۹/۲۰ درصد است و قزوین رتبه دوم کشوری را به خود اختصاص داده است. 

وی تاکید می‌کند: ۱۰ درصد جمعیت بررسی شده مصرف کننده سیگار هستند این میزان در استان قزوین ۱۳ درصد است و در این حوزه نیز رتبه سوم کشوری داریم که نشان می‌دهد وضعیت استان خوب نیست، هنوز هم میانگین مصرف زنان نسبت به آقایان کشور کمتر است اما شاهد رشد افزایش مصرف زنان نسبت به مردان بودیم؛ از سال ۹۵ تاکنون نیز پیمایشی صورت نگرفته است اما پیمایشی در حال انجام است که بررسی شود در ۴ سال گذشته چه تغییراتی صورت گرفته است. 

نادری بیان کرد: دومین رویکرد، حفاظت از افراد در برابر تماس با دود مواد دخانی است در این حوزه نیز به مردم آموزش می‌دهیم که سیگار نکشند، فردی که سیگار می‌کشد یا در مجاورت فرد سیگاری قرار دارد باید خود را از دود سیگار در امان نگهدارد. 

مدیر گروه سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین بیان می‌کند: رویکرد سوم کمک به افراد برای ترک دخانیات است، افراد دارای اعتیاد می‌توانند به مراکز خدمات جامعه سلامت مراجعه کند، رویکرد چهارم هشدار در مورد خطرات مصرف مواد دخانی است که از طریق آموزش و بخش تراکت مورد توجه قرار می‌گیرد. 

وی یادآور می‌شود: رویکرد پنجم عدم تبلیغ دخانیات است، این موضوع نیز در قانون ما تأکید شده است، تمام رفتارهایی که افراد را به مصرف دخانیات تحریک می‌کند ممنوع است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.