• پنجشنبه / ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۱:۰۱
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 1400031309970
  • منبع : سخنگوی وزارت خارجه

سمینار بین المللی دیدگاه‌های سیاسی امام خمینی در نظام بین المللی و مسائل جهان اسلام

دیدگاه شخصیت‌های بین المللی درباره گفتمان اسلام سیاسی امام خمینی(ره)

دیدگاه شخصیت‌های بین المللی درباره گفتمان اسلام سیاسی امام خمینی(ره)

به مناسبت سی و دومین سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی(ره)، مرکزمطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه بر اساس سنوات گذشته نشست تخصصی بین المللی مجازی پیرامون اندیشه سیاسی حضرت امام(ره) با مشارکت مقامات ارشد سیاسی کشور و شخصیت های برجسته فکری داخلی و خارجی با عنوان "گفتمان اسلام سیاسی از دیدگاه امام خمینی(ره): نظام بین الملل و مسائل جهان اسلام" در تاریخ ۱۲/۰۳/۱۴۰۰ در دو پنل امام خمینی و تحولات جهان معاصر و امام خمینی: فرصت ها و چالش های پیش روی جهان اسلام برگزار نمود. 

به گزارش ایسنا، این سمینار بین المللی در محل مرقد مطهر امام خمینی قدس سره و بعد از ادای احترام محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و هیات همراه به مضجع شریف امام راحل با سخنرانی ایشان و حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی به صورت مجازی افتتاح شد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخشی از سخنان خود اظهار داشت: امام خمینی، به عنوان رهبر انقلاب اسلامی ایران یک شخصیت تاریخی است. انقلاب اسلامی بدون امام خمینی چندان قابل شناسایی نیست. امام خمینی نماینده یک تفکر در جهان اسلام بر اساس و اتکاء بر قدرت خدا و اتکاء به خود به منظور دستیابی به اهداف بود. امام خمینی فروپاشی شوروی سابق با توانمندی بالای نظامی را پیش بینی کردند. در جهان امروز، دو ابرقدرت دیگر حاکم بر جهان نیستند. آنها نشان دادند که با وجود داشتن قدرت نتوانستند هر چیزی را در جهان کنترل کنند و مهم ترین رویدادی که آنها نتوانستند آن را کنترل کنند، وقوع انقلاب اسلامی ایران بود. هیچ فردی پیروزی انقلاب اسلامی را نمیخواست غیر از مردم ایران که با اتکاء برخود و از همه مهم تر باور به قدرت مطلقه خداوند پیروز شدند. ما توانسته ایم در برابر چالش های مختلف ایستادگی کنیم: چالش های بعد از جنگ، تحریم های اقتصادی، توریسم اقتصادی، تروریسم محیط زیست، تروریسم اقتصادی، تروریسم محیط زیست، تروریسم پزشکی در شرایط پاندمی کرونا؛ این پیروز در واقع به دلیل پیام امام خمینی مبنی بر اتکاء به خود و باور به خود می باشند.

حجت الاسلام سید حسن خمینی، تولیت حرم امام خمینی و رئیس موسسه حفظ و نشر آثار امام خمینی نیز ضمن تشکر از برگزار کنندگان این سمینار بین المللی اظهار داشت: انقلاب اسلامی پس از پیروزی، یک پیام بسیار بزرگ برای همه آزادیخواهان و مسلمانان جهان داشت. فراموش نکنیم در دهه 70 میلادی، آنچه که در عرصه جهانی مغفول ماند، حضور دین در عرصه اجتماع بود. مردمان یا به اردوگاه کمونیسم و یا لیبرالیسم تعلق داشتند. تمام مبارزات ملت ها در قبل از انقلاب اسلامی، خاستگاهی جدا از اینها ندارد. اما انقلاب اسلامی در سطح جهانی متفاوت بود. پیام امام، بازگشت به دین و ارزش های دینی شامل عدالت، انصاف و برابری در عرصه سیاست جهانی است. امام دین را از دریچه نگاه مردم معرفی میکردند. اگر ملت ایران از اروپا و آمریکا خشم دارند، دلیل آن این است که آنها سالهای زیادی بطور منصفانه با آن ها برخورد نکردند. از زمان حضور خارجیها در این کشور، شاهد رفتار منصفانه از سوی آنها نبودیم. وی یکی از دلایل جنگ . نزاع در جامعه بین المللی را رویکرد غیرمنصفانه بازیگران جهانی در سیاست خارجی خود نسبت به ملت های دیگر ارزیابی کرد. وی در پایان سخنان خود از دکتر ظریف به عنوان یک سیاست مدار مدبر، آگاه، شجاع و امین تقدیر نمود.

حجت الاسلام شیخ نعیم قاسم، معاون دبیر کل حزب الله لبنان نیز در سخنان خود انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی (رض) را معجزه قرن خواند که امام با سرنگونی رژیم دیکتاتوری در ایران به سلطه پذیری و سلطه گری خاتمه داده و استقلال و حاکمیت اسلامی مردم سالار را برای ایران به ارمغان آورد. با پیروزی نهضت امام جهان اسلام سربلندتر از هر زمانی استکبار جهانی را به مبارزه طلبید و در این میان مقاومت اسلامی با تشکیل حزب الله در لبنان و جنبشهای آزادیبخش از فلسطین گرفته تا عراق و یمن و سوریه و افغانستان با تاسی از آرمان امام در مقابل استکبار و محور آمریکایی - صهیونیستی ایستادند و پیروزی مقاومت را در این مبارزه نابرابر رقم زدند. نهضت امام با رهبری داهیانه امام خامنهای امروز پیشگام وحدت اسلامی و دفاع از مستضعفان جهان بویژه در دفاع از اصول و آرمان بحق ملل مسلمان و مقدسات جهان اسلامی است.

شیخ احمد بدرالدین حسون، مفتی اعظم سوریه سخنران دیگر این سمینار بین المللی امام خمینی را شخصیتی بی نظیر و رهبری منحصر به فرد در زمانه خویش خواند که با وحدت کلمه در جهان اسلام بویژه با ایجاد ظرفیت سیاسی در عبادتگاه حج، جهان اسلام و مسلمین دنیا را رهبری و در عرصه بین المللی متحول ساخت. امروزه سوریه از نعمت وجودی و افکار بلند آن امام همام تغذیه می کند. سربلندی جهان اسلام و بلاد آن درتندباد تحولات امروز جهان علی الخصوص در منطقه شامات و بویژه موضوع اساسی دنیای اسلام یعنی فلسطین از انوار قدسی امام راحل سرچشمه می گیرد. شخصیت برجستهای که با ملت آگاه خود قلل رفیع دانش، انسانیت، عدالت وحق دفاع از سرزمین بر پایه جهاد حق طلبانه را برای ما با مغان آورد. به امید روزی که در قدس بامامت امام خامنه ای نماز بگذاریم.

دکتر عدنان منصور، وزیر خارجه سابق لبنان نیز در این نشست گفت انقلاب امام خمینی (رض) انقلاب ملل آزاده و مستضعفان بود. به مسلمانان آموخت که نه سلطه استکبار را بپذیرند و نه با اشغالگران هم‌آوایی کنند. بلکه آزادگی واستقلال را پیشه حاکمیت های مردم‌سالار خود نمایند. مقاومت برگرفته از نهضت امام امروزه رمز آزادی سرزمین های اشغالی از یوغ صهیونیسم است. همانگونه که در لبنان شاهد پیروزیهای شگرف مقاومت و آزادی لبنان از اشغالگران بودیم.

دکتر سید محمد ابراهیم بحرالعلوم، وزیر نفت سابق و نماینده پارلمان عراق در سخنان خود امام خمینی را به عنوان ناجی ملل مستضعف معرفی کرد که امروزه بیشترین نفع و بهره از نهضت انقلاب اسلامی امام را ملت مظلوم فلسطین می‌برد. بخوبی مشاهده کردیم که رهبران مقاومت اسلامی در نبردهای پیروزمندانه خود بویژه در مقاومت ‌12 روزه این موهبت الهی را مرهون آموزه های نهضت امام و انقلاب اسلامی ایران عنوان کرده و در همین راستا نیز از آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب تشکر کرده اند. افتخار جهان اسلام و سربلندی آن در همه عرصهها اعم از مقاومت مسلحانه، علم و دانش و توسعه و حاکمیت و مردم سالاری بدون تردید مرهون اندیشه ها و تفکرات بلند امام خمینی (رض) است.

عبدالله توها، عضو سابق پارلمان اندونزی نیز طی سخنان خود در جلسه دوم این سمینار گفت: امروز بزرگداشت مردی بزرگ است که الهام بخش نه تنها مردم ایران، بلکه کل جهان تا به امروز می باشد. کشور من اندونزی، امام خمینی را نه تنها به عنوان رهبری بزرگ، بلکه انسانی با روحی سترگ که علیه ظلم و ستم جنگید و سرانجام عدالت را در برابر ظلم با خود به همراه آورد، بخاطر می آورد. من در کشوری با اکثریت مسلمان زندگی میکنم که گرچه همانند مردم ایران همگون و یکپارچه نیستند ولی در برابر چالش تضمین وحدت و تنوع و نیز حفظ سیاست خارجی مستقل خود عرصه جهانی است در برابر قدرت های بزرگ سلطه گر  به امام خمینی همانند احمد سوکارنو رهبر استقلال اندونزی به عنوان شخصیتی الهام بخش می نگرد. من به کشوری مانند ایران بسیار احترام می گذارم که به اصول اخلاقی و اسلامی که امام خمینی ترویج دهنده نیز آنها بود، وجود دشواری ها و موانع ایجاد شده توسط قدرت های خارجی به ویژه آمریکا و متحدانش الهام بخش مقاومت موفق مردم سوریه و غزه، هستند.
آقای تمل کرم الله اغلو، رئیس حزب سعادت ترکیه گفت امام خمینی با پیروزی انقلاب 1379 قرائتی را معرفی کرد که نمونه ای برجسته برای کل جهان به ویژه جهان اسلام بود. انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی همچنین یک نمونه استثنایی در فهم مدیریت و حکمرانی . وی در این درک جدید دو مفهوم اساسی آزادی عقیده و عدالت را برای حکمرانی ارائه کرد. امام بار دیگر مفهوم حق را برای ما بازتعریف نمود. از دیدگاه امام صلح کامل منوط به رعایت عدالت و نه استانداردهای دوگانه است.

شیخ عباس دی پالما، رئیس انجمن اسلامی امام مهدی در بزرگداشت امام خمینی اظهار داشت در تاریخ بشریت به دفعات شاهد ظهور چهره‌های برجسته و منحصر به فردی هستیم که در مواقع بحرانی راه را برای ارائه یک متدولوژی جدید و در ترکیبی میان گذشته و حال، میان سنت و مدرنیته هموار کرده اند و شخصیت امام خمینی نیز اینچنین است. دستاورد امام نه برای ملت ایران بلکه برای کل امت و جهان بود زیرا انقلاب اسلامی در ایران در سال 1979 کل جهان را لرزاند؛ در زمانی که از یک سو، کمونیسم و از سویی دیگر سرمایهداری وجود داشت و تفکر اسلامی گزینه دیگری برای این دو ایدئولوژی بود که به طرز بسیار زیبایی توسط امام خمینی شرح داده شد و انقلاب اسلامی ایران توسط ایشان رهبری شد. امام خمینی و انقلاب مردمی به رهبری ایشان، عینیت و تحقق کامل جهان بینی اسلامی بود.

سید سجاد بخاری، رئیس موسسه سیاسی اسلام آباد: نام امام خمینی یادآور پیروزی، هدایت و الهام بخش به نسل ها است. ایشان یک زندگی جدید و راه جدیدی را به اسلام سیاسی و به مستضعفان و سرکوب دیدگان جهان ارائه کرد. امام خمینی، مفاهیم استقلال و خوداتکایی را مطرح نمود. فلسفه امام خمینی و اسلام سیاسی، واکنشی علیه ظلم بشری است. امام خمینی مظهر مقاومت در برابر ظلم است.

شیخ ابراهیم تاتسوئیجی ساوادا، رئیس مرکز اسلامی اهل بیت توکیو نیز در سخنان خود انقلاب اسلامی را پدیده ای دانست که موجب جلب توجه جامعه ژاپن به اسلام به عنوان یک دین جامعشد. دینی که در ابعائ فردی و اجتماعی شامل سیاست ورزی است. وی پیام امام خمینی را معرفی اسلام راستین دانست که در سال های اخیر با رفتارهای گروه هایی مثل داعش نیازمند معرفی بیشتر است.
این همایش مجازی بین المللی عصر روز چهارشنبه 12 خرداد ماه پایان یافت.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.