• پنجشنبه / ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۱:۳۷
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 1400031310012
  • منبع : نمایندگی قزوین

تشکیل ۲ پرونده تخلفات انتخاباتی با ۷ متهم در قزوین

تشکیل ۲ پرونده تخلفات انتخاباتی با ۷ متهم در قزوین

ایسنا/قزوین دادستان قزوین با اشاره به اینکه بیشترین پرونده تخلفات انتخاباتی تشکیل شده مربوط به تبلیغات زودهنگام انتخاباتی است، افزود: تاکنون ۲ پرونده تخلفات انتخاباتی در کارگروه قضایی و حقوقی ستاد پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی تشکیل شده و این پرونده‌ها ۷ متهم دارد و اتهامات مطروحه نیز تهدید علیه بهداشت عمومی با تجمع انتخاباتی و تبلیغات زودهنگام تشکیل شده است.

محمد قاسمی بیان کرد: بعد از گذشت بیش از ۴۰ سال از عمر انقلاب اسلامی، به طور میانگین هر دو سال یک انتخابات در کشور برگزار شده است و این نشان دهنده نقش مردم در تعیین مدیریت ارکان مختلف نظام و مردم‌سالاری است.

وی افزود: عوامل اجرایی و نظارت بر انتخابات از بین عموم مردم و معتمدین انتخاب می‌شوند که در قالب هیئت‌های اجرایی و نظارت بر امر انتخابات سازماندهی می‌شوند و بر اساس قوانین و مقررات برای برگزاری انتخاباتی امن و در سلامت کامل ایفای نقش می‌کنند.

دادستان قزوین گفت: همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) بیان فرموده‌اند؛ آراء مردم حق‌الناس است و مسئولان متولی نیز امانت‌دار آرای مردم هستند لذا اعمال، رفتار و گفتار مسئولان باید به نحوی باشد که انتخابات و روند برگزاری انتخابات را زیر سؤال نبرند و از برگزاری انتخابات حفاظت و صیانت کنند.

بنا بر اعلام به گزارش روابط عمومی دادگستری کل استان قزوین، وی تصریح کرد: دستگاه قضایی به‌طور مستقیم در فرآیند برگزاری انتخابات مسئولیتی ندارد، اما در بحث امنیت و سلامت نقش نظارتی دارد و در این راستا از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد و چنانچه تخلفات و جرایمی در برگزاری انتخابات حادث شود، دستگاه قضایی از طریق ستاد پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی، ورود کرده و حسب مورد پرونده قضایی تشکیل خواهد داد.

قاسمی در ادامه اظهار کرد: مجریان و ناظران انتخابات، بدون تسلط بر قانون عملکرد خوبی نخواهند داشت و بر همین اساس، دوره‌های آموزش قوانین و مقررات به مجریان و ناظران انتخابات و صندوق‌های رأی ارائه شده است تا در این حوزه به دلیل عدم آگاهی از قوانین و مقررات دچار مشکل نشوند.

وی یادآور شد: ستاد پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی در دستگاه قضایی تشکیل شده است و نشست‌های این ستاد با حضور مسئولان قضایی، اجرایی و نظارتی در استان قزوین برگزار می‌شود و تلاش اعضای این ستاد بر این است، که با اشراف کامل بر روند اجرا، سلامت برگزاری انتخابات تضمین شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه شعب ویژه رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی در سطح استان تشکیل شده است، تصریح کرد: در رابطه با تخلفات انتخاباتی بI خصوص تبلیغات زودهنگام در انتخابات شوراها در استان، تذکرات لازم به کاندیدا و طرفدارانشان داده شده است و قطعاً در صورت عدم رعایت قوانین و مقررات با تشکیل پرونده برخورد قضایی خواهد شد و قطعاً این برخوردها می‌تواند در پیشگیری از تخلفات انتخاباتی نقش مهمی ایفا کند.

وی تأکید کرد: کارگروه حقوقی و قضایی در ستاد پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی ایجاد شده است، که وظیفه آن رصد پرونده‌های مربوط به تخلفات انتخاباتی است و قضات ویژه تعیین شده در این کارگروه به صورت فوق‌العاده به امور رسیدگی می‌کنند.

دادستان مرکز استان با اشاره به اینکه بیشترین پرونده تخلفات انتخاباتی تشکیل شده مربوط به تبلیغات زودهنگام انتخاباتی است، افزود: تاکنون ۲ پرونده تخلفات انتخاباتی در کارگروه قضایی و حقوقی ستاد پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی تشکیل شده و این پرونده‌ها ۷ متهم دارد و اتهامات مطروحه نیز تهدید علیه بهداشت عمومی با تجمع انتخاباتی و تبلیغات زودهنگام تشکیل شده است.

وی گفت: عملکرد کاندیداها از زمان ثبت نام تا بعد از اعلام نتایج به صورت کامل رصد می‌شود و حتی بعد از انتخابات نیز برخی کاندیدا اقداماتی که وصف مجرمانه دارد، انجام دهد؛ باید منتظر برخوردهای قانونی باشند.

این مقام قضایی استان افزود: ستادهای تبلیغاتی کاندیدا در صورت فعالیت باید شناسنامه‌دار باشند و عملکرد هواداران و ستادهای تبلیغاتی آن‌ها، رافع مسئولیت کاندیدا نیست و باید نسبت به اقدامات پاسخگو باشند.

مجازات‌های تخلفات انتخاباتی، بازدارنده نیست

وی ادامه داد: در حوزه تخلفات انتخاباتی، مجازات‌ها بازدارنده نیستند و باید در قوانین بازنگری شود، اما به‌هرحال باید قوانین اجرا شوند و اگر کاندیدایی به خاطر تخلفات انتخاباتی به حبس محکوم شود، برایش سوءپیشینه کیفری ثبت شده و حق کاندیداتوری در انتخابات‌های آتی را نخواهد داشت.

قاسمی تصریح کرد: نخبگان و چهره‌های مطرح به‌عنوان الگوهای رفتاری در هر جامعه شناخته می‌شوند و قطعاً نحوه رفتار و عملکرد آن‌ها در رفتار فرد فرد جامعه به خصوص طرفدارانشان تأثیرگذار است و به همین خاطر اگر آن‌ها بر اساس قانون عمل کنند قطعاً سایر افراد را نیز به سمت قانون‌مداری سوق خواهند و نقش آن‌ها در برهه‌های حساس بخصوص انتخابات بسیار پررنگ است و انتظار این است این افراد جامعه را به سمت قانون‌مداری دعوت و هدایت کنند و همچنین می‌توانند در شفافیت عملکردها و همچنین انتخاب آگاهانه افراد و سرنوشت جامعه اثرگذاری مثبت داشته باشند.

وی اظهار کرد: در این دوره از انتخابات با توجه به شیوع کرونا تبلیغات حضوری محدود شده است و شاهد گسترش تبلیغات در رسانه ملی و رسانه‌های جمعی هستیم و با توجه به اقبال عمومی مردم به رسانه ملی، شاهد کارنامه قابل‌قبول در روند انتخاب صحیح کاندیداهای ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهرها و روستاها از سوی مردم هستیم.

دادستان قزوین در خصوص جرائم فضایی مجازی گفت: استفاده از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی گسترش چشمگیری داشته و این فضا می‌تواند کارکردهای منفی و مثبت مختلفی داشته باشد و بهره‌گیری از این فضا در ایام انتخابات نیز افزایش یافته و با توجه به شیوع ویروس کرونا، استفاده تبلیغاتی از فضای مجازی توسط کاندیدا، طرفداران آن‌ها، فعالان رسانه‌ای و... در انتخابات آتی پررنگ‌تر خواهد شد و انتظار این است، کاندیدا و تمامی افرادی که در فضای مجازی فعالیت دارند، از چارچوب قانون خارج نشوند و کاندیدا در این فضا صرفاً به بیان توانمندی‌ها، برنامه‌ها و اهداف خود بپردازند و از تخریب و هتک حیثیت سایر رقبا و احزاب جداً خودداری کنند.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبه ستاد پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی، کارگروه رصد فضای مجازی ویژه انتخابات پیش‌رو در دادستانی تشکیل و نشست‌های این کارگروه در حال است و کاندیدا می‌بایست نمایندگان خود در فضای مجازی را به این ستاد معرفی نمایند و در قوانین مربوط به انتخابات، جرائم این حوزه نیز احصاء و پیش‌بینی شده و در صورت وقوع جرائم در فضای مجازی، با مرتکبان و مسببان همانند جرائم فضای حقیقی برخورد خواهد شد.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین در پایان خاطرنشان کرد: رفتار، کردار و گفتار مسئولان در ایام انتخابات بسیار دارای اهمیت و زیر ذره‌بین مردم قرار دارد و یکی از عوامل افزایش مشارکت مردمی، ایجاد فضای شفاف و به دور از ابهام، صادقانه و اطمینان بخش است و به همین خاطر مسئولان باید در رفتار انتخاباتی خود دقت کنند و همواره رعایت قانون را با سرلوحه اقدامات خود قرار دهند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.