• یکشنبه / ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۵:۱۵
  • دسته‌بندی: سمنان
  • کد خبر: 1400031611416
  • منبع : نمایندگی سمنان

پیش بینی یک صندوق سیار اختصاصی برای اخذ رای کرونایی ها در هر شهر

پیش بینی یک صندوق سیار اختصاصی برای اخذ رای کرونایی ها در هر شهر

ایسنا/سمنان رئیس ستاد انتخابات استان سمنان از پیش بینی یک صندوق سیار اختصاصی برای اخذ رای بیماران کرونایی در هر شهر استان خبر داد.

حبیب الله خجسته پور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان روز در جلسه ستاد انتخابات استان سمنان، گفت: در استان سمنان، برای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۴۰۰، تعداد ۵۱۹ هزار و ۵۴۰ نفر واجد شرایط رای دادن وجود دارد که از این تعداد ۲۶۲ هزار و ۸۱۷ نفر مرد و ۲۵۶ هزار ۷۲۳ نفر زن هستند.

رئیس ستاد انتخابات استان سمنان گفت: تعداد ۱۰ هزار و ۵۹۰ رای اولی در استان سمنان وجود دارد که واجد شرایط شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۴۰۰ هستند.
وی با بیان اینکه همچنین ۱۰ هزار و ۹۰۶ رای اولی در استان وجود دارد، تاکید کرد: باید تلاش کنیم تا این ‌عزیزان اولین تجربه خود را در زمان رسیدن به سن تکلیف سیاسی، به بهترین نحو ممکن به انجام برسانند و لازم است تا فرمانداران نیز در این خصوص اهتمام ویژه داشته باشند.
خجسته پور ضمن ‌تسلیت فرارسیدن ایام رحلت جانسوز امام‌خمینی(ره)، تصریح کرد: اولین اقدام ایشان دستور برگزاری رفراندوم بود که پس از ۵۰ روز از پیروزی انقلاب اسلامی، این اتفاق رخ داد و همه پرسی عمومی انجام شد؛ می توان گفت این ‌مهم یک اقدام بی نظیر در انقلاب های دنیا بود.
وی ادامه داد: پس از برگزاری رفراندوم، مطابق قانون اساسی، همه ارکان نظام به صورت‌مستقیم و غیرمستقیم توسط خود مردم انتخاب می شوند که این مهم به همراه فرموده ایشان که تاکید داشتند میزان رای ملت است، نشان از اندیشه والای حضرت امام(ره) در حوزه انتخابات و مردم سالاری دارد.
معاون استاندار سمنان همچنین بیان کرد: مقام‌معظم‌رهبری نیز بر امانتداری از رای مردم به عنوان حق الناس تاکید ویژه داشتند که ما مجریان انتخابات باید در این خصوص در تمامی فرایند های انتخابات تا روز انتخابات و برگه رای مردم، رعایت حق الناس و حفظ بی طرفی را رعایت کنیم.
وی در ادامه ضمن تاکید بر تلاش ویژه در بحث مشارکت حداکثری مردم در انتخابات پیش رو، گفت: در این راستا یک شعبه سیار اخذ رای باید در هر شهرستان برای فراهم نمودن زمینه اخذ رای از بیماران کرونایی در بیمارستان ها و کسانی که در منازل قرنطینه هستند در نظر گرفته شود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان اظهار کرد: از تمامی فرآیند های ۸ شعبه سیاری که برای گرفتن رای تک تک‌ مردم از جمله بیماران کرونایی اقدام می کنند، مستند سازی و اطلاع رسانی شود تا همه دنیا بدانند زمینه رای دادن برای تک تک‌افراد جامعه فراهم شده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان گفت: اقدامات لازم در تمامی‌ حوزه ها و فرآیند های انتخابات برای برگزاری انتخاباتی در تراز انقلاب اسلامی در استان سمنان، در حال انجام است.

 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان گفت: طبیعتا چالش هایی در امر ‌انتخابات بوجود خواهد آمد، ولیکن فرمانداران توجه داشته باشند که بر اساس قانون، ضمن حفظ اقتدار ستاد انتخابات استان، همواره بحث تعامل در راستای جلوگیری از هدر رفت زمان و انرژی، در دستور کار قرار گیرد تا انتخاباتی پرشور، با مشارکت بالا و در تراز انقلاب اسلامی را بتوانیم برگزار کنیم.
وی با بیان اینکه سامانه نرم افزاری انتخاب ایران به زودی فعالیت خود را آغاز می کند که برای شهروندان و کاندیداها کاربرد دارد، افزود: در این نرم‌ افزار فضاهای مجازی مختص کاندیداها قابل معرفی است و در خدمت کاندیداها قرار می گیرید ولی برخی دیگر از خدمات از جمله شعبه یاب و دسترسی به تبلیغات داوطلبان مختص مردم است.
خجسته پور اضافه کرد: خوشبخانه ظرفیت های خوبی در صدا و سیما و فضای مجازی و برخی دیگر از بستر ها از جمله فیلیمو، برای ارائه تبلیغات کاندیداها به مردم فراهم شده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: طبق قانون نمایندگان ‌نامزدها می توانند در شعب اخذ رای حضور پیدا کنند، ولیکن تقاضا داریم تا فرمانداران با داوطلبان رایزنی داشته باشند تا به منظور کاهش مخاطرات شیوع کرونا و جلوگیری ازدحام، میزان نمایندگان را کاهش دهند و همچنین از افراد مراکز بهداشت و یا هلال احمر، به منظور نظارت بر بحث مخاطرات بیماری کرونا در شعب اخد رای استفاده شود.
رئیس ستاد انتخابات استان سمنان یادآور شد: از ساعت ۷ صبح انتخابات آغاز و پس از ۱۰ ساعت زمان قانونی، ساعت ۱۷ پایان زمان رای گیری است، اما در مکان هایی که نیاز به تمدید دارد، افزایش زمان رای گیری تا ساعت ۲ بامداد روز بعد امکان پذیر است.
وی با اشاره به انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، تصریح کرد: طبق قانون، در انتخابات پیش رو موردی بنام عدول از انصراف وجود ندارد و همچنین تغییر حوزه انتخابیه نیز امکان پذیر نیست، اینگونه درخواست ها به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی توسط فرمانداران در شهرستان ها اخد نشود.
معاون سیاسی استاندار سمنان خاطرنشان کرد: بر اساس ظرفیت های قانونی، امکان اعتراض برای کاندیداها در شهرهای زیر ۲۰۰هزار نفر نیز فراهم شده و در تاریخ ۱۵ خرداد سال جاری، لیست نهایی کاندیداها اعلام و در روز ۱۷ خرداد نیز فرمانداری ها لیست نهایی و قطعی را به اطلاع مردم خواهند رساند.
وی ادامه داد: تمامی ملزومات انتخابات معمولی و نیمه مکانیزه در بحث انتخابات شورای اسلامی شهر سمنان که به صورت مکانیزه برگزار می شود، در نظرگرفته و پیش بینی شود تا در موضوعات اضطراری، مورد استفاده قرار گیرد.
خجسته پور تاکید کرد: بحث آموزش های لازم‌برای اخذ رای به صورت تمام ‌مکانیزه و انتخابات شورای اسلامی شهر سمنان، هم ‌به صورت میدانی با استقرار صندوق ها در مناطق پر تراکم شهر سمنان و هم‌به صورت جمعی از طریق صدا و سیما صورت گیرد.
وی در خصوص دستورالعمل تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری نیز اظهار کرد: هر دواطلبی می تواند برای هر استان یک مستند نیم ساعته تهیه و در صدا و سیمای مراکز استان ها پخش کنند که نیاز است اطلاع رسانی در این زمینه در صورت تهیه مستند ویژه استان سمنان، در دستور کار قرارگیرد.
معاون استاندار سمنان در خصوص استقرار ستادهای انتخاباتی نیز گفت: نیاز است در بحث تبلیغات، رییس ستاد مرکزی هر نامزد، طی نامه ای رییس ستاد اصلی خود در استان را معرفی نمایند و ما نیز طی نامه ای به صورت رسمی برای شهرستان های ابلاغ خواهیم کرد، در صورت عدم معرفی رسمی، فرمانداران هیچگونه مسئولیتی در این خصوص ندارند.
وی در ادامه به بحث حضور خبرنگاران در روز اخذ رای اشاره و تصریح‌کرد: قالب یکسان برای صدور کارت خبرنگاری از سوی کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات استان تهیه و در اختیار فرمانداران قرار داده خواهد شد، حضور خبرنگاران رسمی که کارت دریافت میکنند، در ستاد انتخابات استان و شعب اخذ رای آزاد است، اما در ستاد شهرستان ها تصمیم‌گیری با فرمانداران است.
خجسته پور همچنین تاکید کرد: فضای تبلیغاتی استان، فضای انتخاباتی نیست و باید در این خصوص تلاش ویژه داشته باشیم و انرژی خود را برای برگزار انتخاباتی سالم، امن و قانونی به کار بگیریم و البته لازم است پس از انتخابات نیز خدمت رسانی به مردم در هیج حوزه ای مختل نشده و همچون گذشته ادامه داشته باشد.
رییس ستاد انتخابات استان سمنان در پایان خاطر

نشان کرد: تمامی فرمانداران باید نسبت به سامانه جامع انتخابات آمادگی کامل داشته و تا روز انتخابات در محل خدمتی خود حضور داشته باشند و تمامی ماموریت ها و مرخصی ها لغو است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.