• چهارشنبه / ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۳:۲۹
  • دسته‌بندی: رسانه دیگر
  • کد خبر: 1400031913836
  • منبع : مطبوعات

عزیزی‌خادم بحرین را با برزیل اشتباه گرفته‌ است؟

عزیزی‌خادم بحرین را با برزیل اشتباه گرفته‌ است؟

«تیم ملی کمی با تأخیر همان کاری را انجام داده که باید. پیروزی برابر بحرینی که سطح فوتبالش اختلاف زیادی با ایران دارد، معجزه که نه، بلکه امری طبیعی است که توسط ملی‌پوشان رقم خورده است. عجیب آن که «معجزه»ای که رئیس فدراسیون فوتبال از آن دم می‌زند، هنوز جواز صعود ایران به مرحله بعدی را هم به ارمغان نیاورده است.»

به گزارش ایسنا، روزنامه شرق نوشت: «تیم ملی فوتبال ایران با شکست‌دادن بحرین، به لطف تفاضل گل بهتر به رتبه دوم جدول گروه سوم رقابت‌های انتخابی جام جهانی در منطقه آسیا صعود کرد. همین مورد یعنی عبور مقطعی از «اما و اگر» و حفظ ابتکار عمل، در واقع اگر ایران دو بازی پیش‌ رو در این مرحله از رقابت‌ها مقابل کامبوج و عراق را ببرد آن‌ وقت به‌ طور قطعی از «اما و اگر» عبور می‌کند و به مرحله دوم رقابت‌های انتخابی جام جهانی می‌رسد.

برتری برابر بحرین اما دلایل زیادی برای خوشحالی داشت و دارد که ملی‌پوشان ایران به «اندازه» به آن پرداختند. اولین دلیل برای خوشحالی این که ملی‌پوشان به روند ناکامی در خاک این کشور پایان داده و بالاخره بحرین را بردند. همان‌ طور که دراگان اسکوچیچ، سرمربی تیم ملی، به آن اشاره کرد «گربه‌سیاه» بالاخره پشت‌ سر گذاشته شد. مورد دوم خوشحالی برای ملی‌پوشان ایرانی اما شاید همان چیزی باشد که سردار آزمون به آن اشاره کرد: پاسخ به رفتارهای نامناسب بحرینی‌ها به‌ویژه بعد از هو کردن سرود ملی ایران. او می‌گوید به خودش قول داده بود بابت چنین رفتاری، اشک بحرینی‌ها را درآورد. سردار آزمون در کنار درخشش مهدی طارمی به‌ طور مناسب پاسخ این رفتار را دادند و شاید با خوشحالی در رختکن تیم ملی نسبت به این مورد واکنش نشان دادند.

با وجود این برد ارزشمند، اما این سؤال مطرح می‌شود که واقعا پیروزی برابر بحرین «تاریخی» و شبیه به «معجزه» است؟ به‌ طور مشخص آیا حرف‌های شهاب‌الدین عزیزی‌خادم، رئیس جدید فدراسیون فوتبال، که می‌گوید بردن بحرین شبیه به معجزه بود، درست است؟ پیروزی برابر بحرین به همان دو دلیلی که در بالا عنوان شد، ارزشمند است ولی سؤال مهم این است که رئیس فدراسیون فوتبال ایران بحرین را با برزیل اشتباه گرفته است؟ چطور بردن تیمی که در رنکینگ جهانی فیفا و AFC فاصله‌ای نجومی با فوتبال ایران دارد، معجزه است؟ آیا چنین تشبیهاتی کوچک‌شمردن توانایی بازیکنانی که هر کدام میلیون‌ها دلار قیمت داشته و این روزها مشتریان گردن‌کلفتی دارند، نیست؟ اصلا شبیه به معجزه خواندن پیروزی برابر بحرین، سرپوشی بر مشکلات فعلی تیم ملی نیست؟ آیا صحبت‌های مهدی طارمی که از وضعیت بد امکانات تیم ملی پیش از برگزاری این رقابت‌ها گلایه کرده بود، به دست فراموشی سپرده شده است؟

درست است که تیم ملی ایران با پشت‌سرگذاشتن بحرین، هواداران فوتبال در ایران را خوشحال کرده است ولی مشخصا این تیم ملی نقاط ضعفی دارد که برطرف‌نکردن آنها می‌تواند در ادامه مسیر نگران‌کننده باشد. واقعیت این است که دراگان اسکوچیچ تا الان کارنامه درخشانی در تیم ملی ایران داشته و رکورد نتیجه‌گیری در بازی‌های نخست را به نام خودش ثبت کرده ولی او در همین دو بازی رسمی که هدایت ایران را به عهده داشته نشان داده چندان هم بر شرایط تیم ملی مسلط نیست. نه این که عملکردش ایراد داشته باشد یا بشود از او انتقادی کرد بلکه موضوع این است که با نگاهی واقع‌بینانه به شرایط تیم ملی می‌شود به او در ادامه مسیر کمک بیشتری کرد. جدی‌ترین مورد نگران‌کننده درباره دراگان اسکوچیچ عدم شناخت از پتانسیل واقعی بازیکنان تیم ملی است. بر خلاف آن چه عنوان شده بود بازی نه‌چندان دلچسب ایران برابر هنگ‌کنگ به این دلیل بوده که دراگان نمی‌خواسته دستش رو شود ولی عملا با ترکیب بازی با بحرین مشخص شد که دراگان اسکوچیچ چنین قصدی نداشته و با همان بازیکنانی که می‌خواسته مقابل بحرین صف‌آرایی کند پا به میدان گذاشته است (بدون در نظر گرفتن دو تغییری که در ترکیب دوم به وجود آورد و ربطی به غافلگیری تیم رقیب نداشت).

دو نیمه مقابل هنگ‌کنگ را باید کنار نیمه نخست بازی ایران برابر بحرین گذاشت تا مشخص شود دراگان چقدر در تشخیص توانایی بازیکنان ایران به‌ویژه در خط میانی اشتباه کرده است و چه‌بسا اگر در اصلاح آن نمی‌کوشید، الان وضعیت تیم ملی چیزی نبود که قابل تعریف و تمجید باشد. او برای بازی دوم احسان حاج‌صفی را ابتدا به عنوان هافبک به کار گرفت که نمایشش بدون تعارف یکی از ضعیف‌ترین نمایش‌های موجود بین بازیکنان تیم ملی بود. در نهایت در اقدامی که نمی‌شود زیاد برایش توجیهی پیدا کرد، دراگان او را در نیمه دوم به جای میلاد محمدی در سمت چپ خط دفاعی به کار گرفت که باز هم چندان تفاوتی در نوع بازی حاج‌صفی به وجود نیاورد. با این حال درست از زمان ورود سامان قدوس، به جریان بازی بود که روند کاری تیم ملی دگرگون شد و ایران تبدیل شد به همان تیمی که رقبایی همچون بحرین برایش کوچک هستند.

دراگان اشتباهش را پذیرفت

با وجود سه نیمه متزلزل از تیم ملی ایران، اما دراگان اسکوچیچ بالاخره به اشتباهش پی برد و با یک تغییر کوچک در ترکیب تیم ملی، قدرت ایران را چندین برابر کرد. او سامان قدوس را به‌ جای میلاد محمدی به زمین فرستاد تا احسان حاج‌صفی، کاپیتان تیم ملی که در نیمه اول در میانه میدان بازی می‌کرد، به سمت چپ خط دفاعی برود و قدوس یکی از هافبک‌های میانی تیم ملی شود. پای این تغییر امضای اسکوچیچ نشسته و شهامتش در پذیرش اشتباهی که مرتکب شده بود، قابل تحسین است. با همین تغییر، پیروزی راحت ایران برابر بحرین در نیمه دوم را هم باید پای درایت اسکوچیچ گذاشت که توانست روند بازی را عوض کند.

اسکوچیچ با توجه به دستمزد اندکی که از فدراسیون فوتبال ایران می‌گیرد و نتایجی که تا به‌ حال برای ایران به ارمغان آورده نشان داده مربی خوبی است ولی سؤالی که در این بین دوباره باید مطرح شود این است که آیا پیروزی برابر بحرین، چیزی را برای ایران عوض کرده که بشود از آن به عنوان معجزه یاد کرد؟ پاسخ به این سؤال منفی است.

تیم ملی کمی با تأخیر ولی همان کاری را انجام داده که باید. پیروزی برابر بحرینی که سطح فوتبالش اختلاف زیادی با ایران دارد، معجزه که نه، بلکه امری طبیعی است که توسط ملی‌پوشان رقم خورده است. عجیب آن که «معجزه»ای که رئیس فدراسیون فوتبال از آن دم می‌زند، هنوز جواز صعود ایران به مرحله بعدی را هم به ارمغان نیاورده است. ایران اگر بازی آخر گروهی برابر عراق را نبرد، ممکن است دوباره در یکی از زودهنگام‌ترین حذف‌های تاریخ، رؤیای رسیدن به جام جهانی را از دست بدهد و حتی به مرحله دوم انتخابی رقابت‌های جام جهانی هم نرسد. به نظر شایسته است در این مقطع زمانی از واکنش‌های هیجانی پرهیز شود تا تیم ملی ضمن پذیرش واقعیت موجود، به دنبال یافتن راه‌ حلی ایمن برای عبور از مرحله اول انتخابی جام جهانی باشد. کسی از آینده خبر ندارد ولی شاید روزی برای فوتبال ایران از راه برسد که بردن بحرین در آن به «معجزه» تعبیر نشود.»

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۲ ۱۹:۱۲

ازهمان عکس مغرضانه ای که ازجناب دکترعزیری چاپ کردی معلوم است که کجای کارهستی واین تحلیل های خودت نیست .