• چهارشنبه / ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ / ۲۰:۴۰
  • دسته‌بندی: دولت
  • کد خبر: 1400031914214
  • خبرنگار : 71489

رونمایی از کتابی درباره «بلندی‌های جولان» در نهاد ریاست جمهوری

رونمایی از کتابی درباره «بلندی‌های جولان» در نهاد ریاست جمهوری

کتاب «اهمیة منطقة الجولان الإستراتیجیة من منظور امن إسرائیل و بقائها» طی مراسمی با حضور جمعی از مقامات کشوری و لشکری و همچنین سفرای کشورها و نهادهای خارجی در تهران رونمایی شد.

به گزارش ایسنا، آیین رونمایی از کتاب «اهمیة منطقة الجولان الإستراتیجیة من منظور امن إسرائیل و بقائها» صبح چهارشنبه به همت کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین نهاد ریاست جمهوری، دفتر سیاسی مقاومت اسلامی نُجَباء در ایران و موسسه ابناء الرسول و با حضور صلاح زواوی سفیر فلسطین در تهران، شفیق دیوب سفیر سوریه در تهران، سردارحسین دهقان مشاور فرمانده معظم کل قوا در حوزه صنایع دفاعی، آیت‌الله محمدحسن اختری مشاور رئیس جمهوری، خالد قدومی نماینده حماس، ناصر ابو شریف نماینده جهاد اسلامی، میرمسعود حسینیان مدیرکل خاورمیانه عربی و شمال آفریقای وزارت امور خارجه و همچنین جمعی از مسئولان در ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

فلسطین و سوریه؛ برادران دوقلو

سفیر فلسطین در تهران، ضمن قدردانی از حمایت‌های ارزشمند جمهوری اسلامی ایران، کشورهای سوریه و فلسطین را "برادران دوقلو" توصیف کرد و افزود: تاریخ ما یکی است. شهید «عزالدین قسام» که به فلسطین آمد و شهید شد؛ زاده بندر "بانیاس" در سوریه بود. این کشور هزینه زیادی برای دفاع از فلسطین پرداخته است.

دکتر «صلاح زواوی» ادامه داد: انقلاب فلسطین در ابتدای سال ١٩٦٥ میلادی با حمایت دمشق آغاز شد و به‌خاطر این حمایت، مناطق مختلف سوریه بارها هدف حملات اسرائیل قرار گرفته است. سوری‌ها شهدای زیادی در این راه تقدیم کرده‌اند و ایمان داریم که با پیروزی، سرزمین خود (جولان) را آزاد خواهند کرد.

وی در موضوع دیگری با بیان اینکه "فلسطینیان قبل از انقلاب اسلامی جرأت حضور در ایران را نداشتند" خاطرنشان ساخت: به برکت امام‌خمینی(ره) که جمهوری اسلامی را تاسیس کرد، وضع تغییر یافت و پس از ایشان، رهبری این امت به آیت‌الله العظمی خامنه‌ای محول شد که این افتخار برای ما است. ما اعلام می‌کنیم که با نظام وحدت‌ساز اسلامی همراه هستیم، چراکه این نظام می‌خواهد فلسطین را آزاد کند و ان‌شاء‌الله پشت سر آن در قدس نماز خواهیم خواند.

سوریه برای آزادسازی جولان هر بهایی را می‌پردازد

در ادامه مراسم، سفیر سوریه در تهران ضمن قدردانی از کمیته فلسطین و نهاد ریاست‌جمهوری ایران برای برگزاری این مراسم، اظهار داشت: از مؤلف کتاب و همچنین جنبش مقاومت اسلامی نُجَباء عراق بابت انتشار کتاب یادشده در این زمان مهم کمال سپاسگزاری را دارم، چراکه چاپ این کتاب همزمان با سالگرد اشغال جولان بود و به‌خصوص آن‌که از مشارکت شهروندان سوری جولان در انتخابات سوریه ممانعت به عمل آمد. لذا به نیابت از هم‌میهنانم نیز بابت انتشار این کتاب تشکر می‌کنم.

دکتر «شفیق دیوب» ترکیب و سطح شرکت‌کنندگان در نشست رونمایی از این کتاب را نشان‌گر اهمیت منطقه جولان برای محور مقاومت ارزیابی کرد و گفت: اختلاف بر سر ۱۰ متر از این منطقه، باعث شکست مذاکرات سوریه ــ اسرائیل شد و دشمن فهمید که ارزش هر ذره از خاک جولان، برای ما به اندازه کل کشور است.

وی افزود: عزت جولان، مثل عزت قدس، عزت غزه و عزت مزارع شبعا است. سوریه همواره در کنار قضیه فلسطین بوده است و باز هم خواهد ماند و اعلام می‌کنیم که برای این مهم، حاضریم هر بهایی را بپردازیم.

سفیر سوریه در پایان با بیان اینکه "وضعیت سوریه با حمایت هم‌پیمانانش به‌ویژه ایران تحت رهبری امام خامنه‌ای (مدظله) روزبه‌روز بهتر خواهد شد" خاطرنشان ساخت: ما با کمک محور مقاومت پیروز خواهیم شد و جبهه مقاومت برای تحقق تمام اهدافش از جمله آزادی جولان و آزادی فلسطین، به راه خود ادامه می‌دهد.

مشاور فرمانده کل قوا: اشغال جولان، بقای اسرائیل را تداوم بخشیده است

مشاور فرمانده معظم کل قوا در حوزه صنایع دفاعی، سخنران دیگر این مراسم بود که ضمن تجلیل از مقام شامخ شهدا، بنیان‌گذاران و فرماندهان محور مقاومت اظهار داشت: جغرافیای جولان مربوط به سوریه، اما ذات آن مربوط به فلسطین است. اسرائیل در واقع با اشغال سرزمین‌های عربی نظیر جولان، به‌دنبال بسط ید و ایجاد کمربند امنیتی بود تا هم نفوذ و سیطره خود را بر جهان اسلام تحمیل نماید و هم دست دیگران را از رسیدن به نقاط حیاتی‌اش کوتاه کند.

سرتیپ دکتر «حسین دهقان» با تأکید بر اینکه "اسرائیل رژیمی نامشروع و فاقد ملت و سرزمین مادری بوده که با زور سلاح، سیطره خود را بر اراضی اشغالی تحمیل کرده است" تاکید کرد: مؤلف عزیز، همت خوبی برای تدوین این کتاب صرف کرده و به جنبه‌های اصلی اهمیت جولان و نگاه رژیم صهیونیستی نسبت به این منطقه پرداخته است. جولان برای رژیم اشغالگر از لحاظ ژئوپولتیک، سیاسی، اقتصادی، گردشگری، نظامی و منابع حیاتی، اهمیت بسیاری دارد. به عبارت دیگر، اشغال جولان توسط اسرائیل، بقای این رژیم را تداوم می‌دهد.

وی با اشاره به ایستادگی تاریخی سوریه در خط مقدم نبرد علیه اسرائیل، گفت: امروز مجاهدان مفتخرند مقاومت به قدرتی دست یافته که رژیم صهیونیستی را به حضیض ذلت رسانده است و ارتش اسرائیل با اینکه خود را چهارمین ارتش قدرتمند جهان می‌نامد، در برابر غزه دست تسلیم بالا می‌برد.

مشاور رئیس‌جمهور: حیات اسرائیل وابسته به جولان است

در بخش دیگری از این مراسم، رئیس کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین گفت: منطقه جولان از لحاظ راهبردی و امنیتی، هم برای رژیم صهیونیستی و هم برای امت عربی ـ به‌خصوص سوریه ـ اهمیت دارد. در باب اهمیت این منطقه همین بس که مذاکرات سوریه و اسرائیل به‌دلیل اختلاف بر سر جولان شکست خورد.

آیت الله «محمدحسن اختری» ازجمله قابلیت‌های مهم جولان برای رژیم صهیونیستی را دیدبانی و فعالیت‌های جاسوسی برشمرد و تصریح کرد: اگر جولان از چنگ دشمن خارج شود، صهیونیست‌ها تا ده‌ها کیلومتر آنسوتر نیز ناچار به عقب‌نشینی خواهند بود، چراکه در آن محدوده امنیتی نخواهند داشت.

مشاور رئیس‌جمهوری، با بیان اینکه "حیات اسرائیل وابسته به جولان است"، افزود: دلیل سر باز زدن رژیم صهیونیستی از قطعنامه‌های سازمان ملل و شورای امنیت در زمینه حاکمیت جولان، این است که موجودیتشان در گرو حفظ سلطه بر آنجا می‌باشد و به همین خاطر «ترامپ» جنایتکار اعلام کرد که حاکمیت اسرائیل بر جولان را به‌رسمیت می‌شناسد.

گام فرهنگی نُجَباء در مقابله با پروژه سازش

مدیرعامل مؤسسه ابناء الرسول(ص) نیز بر لزوم مقابله با پروژه عادی‌سازی روابط با اسرائیل تأکید کرد و گفت: در این رابطه باید دو اقدام صورت بگیرد؛ یکی در حوزه دیپلماتیک که دولت‌ها زیر بار فشار تحمیلی نروند، از سوی دیگر نیز لازم است که ملت‌ها در برابر این ماجرا بایستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین «سیدعلی‌رضا حسینی‌عارف» ضمن تمجید از پیشگامی جنبش نُجَباء در انتشار کتابی راجع‌به اهمیت منطقه استراتژیک جولان، اضافه کرد: این یک قدم فرهنگی در راستای توجیه مردم عراق جهت مقابله با سازشکاری است و انتظار داریم که با کمک نهادها، به سایر زبان‌ها علی‌الخصوص "اردو" ترجمه شود؛ زیرا کشور پاکستان هم تحت فشار است تا روابط دیپلماتیک خود با رژیم اسرائیل را عادی‌سازی کند.

در این مراسم علی شاکر مؤلف کتاب «اهمیة منطقة الجولان الإستراتیجیة من منظور امن إسرائیل و بقائها» نیز با بیان اینکه «از دست دادن جولان، رژیم صهیونیستی را از حیث امنیت و بقا دچار مشکل می‌کند»، خاطرنشان کرد: به همین دلیل جنبش صهیونیسم در مانیفست خود که آگوست ۱۹۶۷ منتشر شد، اعلام کرد هیچ دولتی یهودی حق پس دادن این منطقه را ندارد.

وی با تشریح فرآیند تاریخی که به ارتقای جایگاه جولان در استراتژی امنیت ملی اسرائیل انجامیده است، اظهار کرد: این منطقه سرزمین مرتفعی است که فاصله کوتاهی با مراکز سیاسی و امنیتی حساس در سوریه، لبنان، فلسطین و حتی اردن دارد. فاصله جولان تا کاخ ریاست جمهوری سوریه در دمشق، کاخ ریاست جمهوری لبنان در بیروت، کاخ سلطنتی اردن در امان و بیت عاقیون نخست وزیری رژیم صهیونیستی در شهر قدس به ترتیب فاصله‌هایی نزدیک به ۵۰، ۶۰، ۸۵ و ۱۱۰ کیلومتر دارد.

این نویسنده افزود: در ادبیات نظامی، برای موشک‌های رده بالستیک، فاصله‌ زیر ۱۸۰ تا ۲۰۰ کیلومتر، کوتاه برد قلمداد شده و لذا بلندی‌های جولان برای دولت یا رژیم مسیطر بر آن، برتری امنیتی کامل را به همراه دارد.

شاکر همچنین با بیان اینکه «اسرائیل تنها ٣٤ روز بعد از اشغال منطقه جولان، شهرک‌هایی در این منطقه تاسیس کرد که بعدها «ناحال» نام گرفت»، تاکید کرد: شاید در ابتدا این بحث، یک مساله عادی اجتماعی را به ذهن متبادر سازد، درحالی‌که دقیقاً بحث در مورد استراتژی است. صهیونیست‌ها پس از خدمت سربازی، موظفند تا ١٢ ماه در این شهرک‌ها به کشاورزی بپردازند؛ شهرک‌هایی که عمدتاً در خطوط مرزی جولان احداث شده‌اند.

وی ادامه داد: این بدین معناست که رژیم صهیونیستی به دنبال ایجاد یک منطقه حائل برای رفع کم عمقی استراتژیک سرزمین‌های اشغالی در فلسطین است. باید بدانیم که تقریباً ۷۰ درصد زیرساخت‌های مهم اسرائیل همچون فرودگاه بن گوریون، بزرگراه سراسری (معروف به بزرگراه ششم)، مسیر انتقال آب ملی و نیز خطوط فشار قوی در نوار باریکی از دریای مدیترانه و کرانه باختری به صورت فشرده قرار گرفته است. این رژیم همچنین با این اقدام، برای مجامع بین المللی و حقوق بشری، غیر امنیتی سازی کرد و برای طرف سوری استراتژی غیرنظامی نمایی را سرلوحه قرار داد.

این نویسنده در پایان طراحی استحکامات اسرائیل در بلندی‌های جولان را مبتنی بر اصل غافل‌گیری توصیف و تصریح کرد: با این که نشان داده می‌شود شهرک‌های صهیونیست‌نشین در این منطقه، غیرنظامی هستند، اما در واقع این شهرک‌ها پس از جنگ ١٩٧٣ به شبکه نظامی رژیم صهیونیستی وصل شدند تا در صورت بروز هرگونه تهدید یا حمله احتمالی همچون یک پایگاه نظامی خفته عمل کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.