• پنجشنبه / ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۶:۱۴
  • دسته‌بندی: ایسنا+
  • کد خبر: 1400032014690
  • خبرنگار : 71503

کیک‌های چند میلیون تومانی در تهران + تصاویر

کیک‌های چند میلیون تومانی در تهران + تصاویر

خوراکی هستند و با قصه پیوند خورده‌اند. یکی هنر نگارگری را نشان داده و دیگری پرتره‌ای از رضا عطاران خلق کرده است؛ مجسمه‌هایی که با انبوهی از کیک، شکلات، گاناش و آبنبات شکل گرفته‌اند.

با قرار دادن درخت، چند پرنده و حروف فارسی تابلویی خلق کرده که ریشه آن از یک بیت شعر گرفته شده است: «عاقبت خاک شود حسن جمال من و تو / خوب و بد می‌گذرد وای به حال من و تو». خالق این اثر سلمان نوروزیان است که پنج سالی می‌شود وارد حوزه قنادی شده و سعی کرده هنرهای دیگر ایرانی مثل نگارگری را با قنادی تلفیق کند و حتی تاریخ را هم در کارهایش نشان دهد.

او درباره اثری که خلق کرده به ایسنا می‌گوید: «در این کار پرنده‌ای با بال‌های باز می‌بینید که به زمین نگاه می‌کند. تعداد پرهای پرنده به سال تولد حضرت مولانا ساخته شده است. درخت کار شده در این اثر ارس است که سالی یک سانت عمر می‌کند و یک درخت ۱۰ متری انسان‌های زیادی در طول عمرش دیده است به همین دلیل هم حدود ۶۰۰ انسان با ادیان مختلف روی درخت کار شده. حضرت مولانا ۶ دفتر دارد که این دفترها را در ریشه درخت کار کرده‌ام که در زمین فرو رفته و نشان می‌دهد که انسان‌ها به خاک برگشته‌اند. حتی در این کیک حضرت شمس را هم در نظر گرفته‌ام. کل کار از ۲۶ هزار قطعه درست شده و هدف نشان‌دادن ۲۶ هزار بیت از حضرت مولاناست. ساخت این کیک ۲۱ روز زمان برده است.»

این هنرمند روی کیک را با شکلات ۷۰ درصد بلژیکی کاور کرده که مثل یک عایق عمل می‌کند و اجازه نمی‌دهد هوا به داخل کیک نفوذ پیدا کند و موجب فاسدشدن آن شود. زمانی که کیک فاسد شود تراکم آن کم می‌شود و نشست می‌کند.

بنا به گفته نوروزیان ارزش مادی کیکی که ساخته حدود ۳۰ میلیون تومان است.

هنرمند دیگری که نبرد اسفندیار و شیر نر را خلق کرده پزشک است و هشت سالی می‌شود در حوزه طراحی کیک هم فعالیت می‌کند.

الهام بذرگر خالق این اثر است که حدود ۱۲ روز روی این کیک ۳۵ کیلویی کار کرده است. چهار میلیون تومان برای ساخت اثرش هزینه کرده است و حالا ارزش مادی کارش بالای ۱۰ میلیون تومان است.

«اسفندیار هم مثل رستم چند خان را پشت سر گذاشته است و یکی از این خان‌ها نبرد با شیر نر و ماده بوده است. داخل این اثر با کیک و شکلات و روی کار هم با رنگ و آبنبات و شکلات کار شده است. در واقع سعی کردم اثری خلق کنم که ایرانی باشد و بتوانم درباره فرهنگمان صحبت کنم و اگر عکسش در شبکه‌های اجتماعی پخش شد مردم را یاد ادبیات فارسی بیندازد.» این توضیحات او درباره اثری است که خلق کرده.

شاید باورش کمی سخت باشد که کودکان کار هم موضوع ساخت یک کیک شوند اما مونا سادات حسینی این ایده را عملی کرده است و به کودک کار بال داده تا فرشته‌ای ساخته باشد که مجبور است داخل زباله‌ها مواد بازیافتی جمع کند و آرزوهایش را با دورریختنی‌های دیگران باورپذیر کند.

او درباره ایده‌اش به ایسنا می‌گوید: «مدتی است که ذهنم درگیر کودکان کار است و دوست داشتم آنان را به شکلی به تصویر بکشم. کودکان کار از پاک‌کردن شیشه گرفته تا جمع‌کردن زباله و دستفروشی کار می‌کنند. سعی کردم فرشته‌ای را نشان دهم که به کودک کار تشبیه شده باشد و ابزاری که روزی آرزوهای مردم بوده و حالا دور ریخته‌اند همچنان برای کودکان کار آرزو محسوب می‌شوند؛ از خوراکی‌های نیمه‌خورده گرفته تا عروسک‌های رهاشده در زباله‌ها یا کیف و کتاب‌های کهنه.»

حسینی حدود چهار سالی می‌شود که دکوراتور کیک است و دو هفته برای ساخت این کیک وقت گذاشته است. به گفته این هنرمند ارزش مادی این کار حدود ۱۵ میلیون تومان است و برای ساختش دو میلیون و نیم هزینه شده است. اثرش نهایت تا ۶ ماه دوام می‌آورد و ممکن است بعد از این زمان فاسد شود به همین دلیل تصمیم دارد آن را به اثر دیگری تبدیل کند.

تمایل سازندگان کیک‌های تجسمی به فرهنگ ایران‌زمین قابل توجه است. سمیه غفاری هم که پنج سالی می‌شود دکوراتور کیک است، تهمینه مادر سهراب را با جزئیات و از جنس کیک تراشیده است. کمربندی که برای لباس آن طراحی کرده برگرفته از بازوبندی است که به رستم می‌دهد تا با آن بتواند پسرش را پیدا کند. او ساز چنگ را در دستان تهمینه طراحی کرده که نشان‌دهنده اصالت موسیقی ایران باشد. حتی نگین انگشتر کارشده روی دست شخصیت کیک از سنگ فیروزه ساخته شده تا نشان‌دهنده خاستگاه خراسان، دیاری باشد که فردوسی در آن می‌زیسته است. او این جزئیات را طی سه هفته ساخته است.

حتی پرتره‌ای از رضا عطاران هم توانسته موضوع ساخت کیکی باشد که به ذهن آرزو مظفری رسیده است. او درباره انتخاب این چهره توضیح می‌دهد: «آقای عطاران برای نسل دهه ۶۰ نوستالژی است و ساعت‌های خوش زیادی با فیلم‌های او پشت سر گذاشته‌ایم. حتی بعد از افطار منتظر سریال‌های کمدی با حضور او بودیم. هر کسی که از دور این کیک را می‌بیند متوجه می‌شود چهره متعلق به رضا عطاران است و با لبخند نزدیک آن می‌شود. به نظر من آقای عطاران یک هنرمند مردمی است.»

او برای ساخت این کیک ۴۰ کیلویی سه روز وقت گذاشته است و روی آن را با گاناش و خمیر فوندانت کار کرده است.  برای ساخت این اثر دو میلیون تومان هزینه کرده است و حالا ارزش مادی کارش ۹ میلیون تومان است. این هنرمند تصمیم گرفته بعد از مدتی اثرش را تبدیل به پرتره دیگری کند تا باز هم عکس هایی از کارش در شبکه های اجتماعی پخش و دست به دست شوند.

علیرضا جهانشاهلو هنرمند دیگری است که فوق لیسانس حسابداری دارد و ۲۶ سالی می‌شود در حوزه قنادی فعالیت می‌کند. با اینکه اهل اراک است اما دست روی فرهنگ گیلان گذاشته است و سازه‌ای از چادرشب‌بافی و لباس‌های رنگارنگ قاسم‌آباد ساخته است.

او به ایسنا می‌گوید: «لباس قاسم‌آبادی ۴۸۰۰ سال قدمت دارد اما متاسفانه دیگر هیچ زنی در خطه گیلان این لباس را نمی‌پوشد مگر در فستیوال‌ها. در واقع سعی کردم با ساخت این کیک نظرها را به یک اثر ملی جلب کنم تا از هنر چادرشب‌بافی و لباس رنگارنگ محلی این خطه حمایت شود. من برای کشورم کار می‌کنم نه شهرم به همین دلیل سازه اولیه را ساختم و بعد از کیک، شکلات، گاناش، خمیر شکلات و فوندانت استفاده کردم. وزن این کیک حدود ۵۳ کیلوگرم است و تا سالیان سال ماندگاری دارد و به زباله تبدیل نمی‌شود و قرار است آن را در یکی از شعب فروشگاه‌هایم به نمایش بگذارم.»

ارزش مادی کار برای او مهم نیست و آنچه برایش اهمیت دارد ارزش معنوی و فرهنگسازی است زیرا اعتقاد دارد این تمدن است که یک کشور را نجات می دهد و درهای توسعه همیشه روی کشوری که تمدن دارد باز است.

فهمیه رضوی هنرمند دیگری است که مهندس معمار است و معماری و کیک را با هم تلفیق کرده است. او از مجتمع تجاری‌ای که در آن کار می‌کند ایده گرفته و زنبورعسلی طراحی کرده که بدنه آن هر طبقه یک ساختمان را نشان می‌دهد طوری که اگر انسان داخل مجموعه قدم بزند به نظر می‌رسد که در یک کندو راه می‌رود. لند اسکیپ یا منظر معماری که این سازه دارد برگرفته از موم زنبور عسل است. تمام سازه، خوراکی و از گاناش و کیک ساخته شده و می‌توان آن را در دمای محیط، خشک کرد. او حدود یک روز و نیم روی اثرش کار کرده است.

معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران، نجات زمین و توجه به محیط زیست، کرونا و کادر درمان و مادران مجرد از جمله موضوعات دیگری هستند که در قالب کیک ساخته شده و در چهارمین دوره مسابقات بین‌المللی طراحان و سازندگان کیک‌های تجسمی به نمایش گذاشته شدند.

البته نقدهایی هم به این نمایشگاه وارد شد. برخی قنادها، شیرینی و کیک‌پزها معتقدند بزرگ‌ترین ویژگی کیک، شیرینی و بیسکوییت، خوش‌طعمی، تازگی و زیبایی آن است که کیک‌های عرضه‌شده در این نمایشگاه فقط زیبایی و جذابیت بصری داشتند در حالی که کیک باید حس سلامت را به خورنده القا کند و حتی‌الامکان اثر انگشت خالق آن روی اثر پیدا نباشد. کیک‌های عرضه‌شده در این مسابقات از نظر طعم حرفی برای گفتن ندارند زیرا اصل کار استقامت کیک است نه لطافت. استفاده از فوندانت و اجرای جزئیات با رنگ و قلم حتما از لحاظ بصری زیبایی‌هایی دارد اما طعم آن هم مهم است. اگر قرار به ساخت یک ماکت با جزئیات فراوان باشد داستان متفاوت است و مواد اولیه فرق می‌کند. اما اگر موضوع کیک و شیرینی باشد کارهای عرضه‌شده در این نمایشگاه کیک و شیرینی محسوب نمی‌شوند. این کیک‌ها داستان‌های زیبایی دارند و اجرای بسیاری از آنها هم حرفه‌ای است اما به نظر نمی‌رسد میلی به خوردن آنها باشد چون خیلی زیاد هم دستمالی شده‌اند. 

جاذبه‌های گردشگری ایران

اما سازندگان کیک‌های تجسمی نظرات دیگری دارند: «گرسنگی را می‌توان با کیکی که از سوپرمارکت تهیه می‌کنیم برطرف کرد. برای مهمان هم می‌توان کیکی ساده در عین حال زیبا سرو کرد. اما کیک‌هایی که در این مسابقه عرضه شده نمایشگاهی است و جذابیت بصری در آن نقش مهمی دارد به همین دلیل برای آنکه نظر افراد مختلف را جلب کنیم سعی می‌کنیم جذابیت بصری بیشتری به آن بدهیم. ما می‌توانیم از هنر استفاده‌های بسیاری در زندگی‌هایمان داشته باشیم و افراد را مهمان یک تکه هنر کنیم  که طعمش را هم دوست داشته باشد. اما شک نکنید که این هنر سال‌های پیش رو در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود.»

«هر هنرمندی دوست دارد دیده شود بویژه هنرمندانی که در خانه کار می‌کنند و اصلا دیده نمی‌شوند. این مسابقات و نمایشگاه‌ها به رونق کسب و کار هنرمند و تشویق‌شدنشان کمک می‌کند.»

بزرگداشت مقام مدافعان سلامت

«زمانی که مفهوم هنر مطرح می‌شود دیگر کاری به اینکه کجا استفاده می‌شود ندارد. ما می‌بینیم که حتی با شن‌های ساحل مجسمه‌سازی می‌کنند. در کیک‌سازی هم هنر به شکل یک کیک به نمایش گذاشته می‌شود. ما کاری می‌کنیم تا زیبایی کیک در مجالس نظر همه را جلب کند.»

«ما قناد نیستم که هر روز یک‌سری کیک شبیه به هم بسازیم بلکه دکوراتور کیک‌های خاصیم و هنرمان را هر روز بروزرسانی می‌کنیم. مهم خلاقیتی است که با استفاده از ابزار قنادی خلق می‌شود. هنر، حیطه‌های متفاوتی دارد و نمی‌توان آن را محدود کرد بویژه در حوزه کیک‌سازی.»

نقدهای دیگری که به این دوره از مسابقات وارد شده غیبت استادان فعال در این حوزه است و شرکت‌کنندگان این دوره دلیل آن را در نمایشگاه سال گذشته می‌دانند. همچنین به گفته بسیاری از شرکت‌کنندگان سطح این دوره از مسابقات نسبت به سال‌های گذشته پایین‌تر آمده است. از طرفی مناسب‌نبودن دمای محیط موجب آسیب به برخی کارها شد و بعضی از کیک‌ها به دلیل گرما نشست کردند. به همین دلیل عده‌ای معتقدند این مسابقات باید در فصل پاییز و زمستان برگزار شود.

اما چه بلایی سر کیک‌های تجسمی می آید؟ هر قنادی معروفی که قدرت شرکت در مسابقات طراحان و سازندگان کیک‌های تجسمی را دارد، گالری‌هایی دارد که این کیک‌ها را خریداری و به گالری منتقل می‌کند تا مشتری‌هایی که برای خرید مراجعه می‌کنند بتوانند کیک‌های طراحی‌شده را از نزدیک ببینند. برخی از کیک‌ها هم تبدیل به زباله می‌شوند. کیک‌های خامه‌ای هم بین مردم توزیع می‌شوند. بسیاری از کیک‌ها هم این قابلیت را دارند که تخریب شوند و با آنها اثر دیگری خلق شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۰ ۱۸:۵۵

چه باحال

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۱ ۱۸:۰۰

اصلا قشنگ نیست باید توی این اقتصاد به مردم کمک کنید

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۱۴ ۱۲:۰۹

خیلی عالی و زیبا هنر دست ایرانیا است بست 😇

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۰ ۲۱:۱۳

اینهمه تجملات برای چه؟؟؟!!

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۱ ۰۰:۳۸

بسیارعالی👌

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۲ ۰۸:۱۹

سلام شما از زاویه هنری به قضیه نگاه کنید زحمت زیادی کشیده شده

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۱ ۰۹:۴۳

به نظر من که کار عبث و بیموردیه تو این شرایط اقتصادی کاش به جای این همه حیف و میل به چندتا خونواده نیازمند کمک می کردن.

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۲ ۱۷:۰۶

موافقم واقعا اینا آخه رو دل کردن

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۲ ۱۰:۴۲

هر کی هر جور دوست داره پولش رو خرج میکنه اجبار که نیست نوش جون اونایی که میخورن این کیک رو

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۱۴ ۱۲:۱۹

عالی و پر تکبر هنر نزد ایرانیان است بس 😇💋

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۱ ۱۰:۰۶

خیلی قشنگ بودن.

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۱ ۱۰:۳۰

مردم نون ندارن بخورن اینا چه کارایی میکنن واقعا کسی که پول داره اصلا فقیر ها رو درک نمیکنه

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۱ ۱۹:۱۴

خیلی ها از طریق هنرشون و فکرشون نون در میارن .

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۱ ۲۳:۱۳

سلام اره واقعا به جای این همه خرج کردن به چندتا از خانوادهایی کرونایی کمک میکردین ثواب داره خداز پولداری ببین چکارا میکنن

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۲ ۰۱:۰۱

به نظرم خیلی حیف میل می کنند به جای اینکه این همه حيف و میل کنند به چند خانواده کمک کنند

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۲ ۰۳:۲۶

خیلی زیبا

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۶ ۱۰:۵۲

دقیقا همین طوره. بعضی خانواده ها پول ندارن گوشت بخورن .اینا الکی اینهمه هزینه کردن. مرفه بیدرد

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۱ ۱۲:۴۷

در مقابل هر کاخی صدها کوخ به وجود می‌آید کیکهای میلیونی در کنار فوج کسانیکه به نان شب محتاجند و سر در سطل‌های زباله دارند

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۱ ۱۳:۰۹

من خیلی از کیک های زیبا در مسابقات در ماهواره می بینم و خیلی قشنگ هستند و این ها هم قشنگ هستند می خواستم بگم که این مسابقات را در ماهواره ببینید و کیک های زیبا تر و خوش مزه تر را هم ببینید

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۱ ۱۵:۳۶

به عنوان هنر اگه بهش نگاه بشه بسیارعالی اما اگه بعنوان تجمل گرایی نگاه بشه کلی هزینه مملکت برباد میره

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۱ ۱۷:۰۲

خیلی زیبا بودن

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۱ ۱۷:۳۳

چه دنیایی داریم پولدارها ازغرق شدن تو پولهای زیاد نمی دونن چجوری پولاشونو تو تفریحات لاکچری خرج کنن اونوقت اونایی ک بابدبختی یه قرون درمیارن نمیدونن چجوری وکجا پولشونو توزخم وچاله چوله های زندگی خرج کنن بلکه یه کیک یزدی اصافه تر بخونه ببرن مرام امسال تختی ها چقدر کمه تواین روزها😪

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۲ ۱۴:۴۴

خداوکیلی شما که ندار هستید چطوری گوشی اندروید دارید و بسته اینترنت میخرید که بیاید اینا را بخونید و ببینید؟ مسخره کردی مارو

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۱ ۱۷:۵۴

خجالت هم نمیکشین والا ما فقرا داریم تو زجر و بدبختی میمیریم، من آرزوی یه شلوار و مانتو دارم، اونوقت شما کیک 50 میلیونی میزنید؟!!!!

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۱ ۱۷:۵۸

به خدا اگه خواستین از این 50 میلیون هم به ما بدین تا شماره کارت بفرستم، به قرآن نیاز دارم😐😔

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۱ ۱۹:۰۸

به نظرم مگه کسی خیلی میلیونرباشه ازاین کیک هابخره

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۱ ۱۹:۵۱

خیلی بی ریخت بود با برکت خدا چه می کنن مردم هیچی ندارن بخورن اینا چه ول خرجی می کنن

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۱ ۲۱:۰۰

کیک زیباست🍰🍰 اما کمک کردن به مردم محروم و فقیر و نیاز مند زیباتر است⚘⚘

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۱ ۲۱:۰۷

درود بر خبرگزارتان که در این واتفسا تغییر ذائقه‌ای به فضا داده‌اند. دست مریزاد

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۱ ۲۱:۱۷

مثلا که چی چ کار بیهوده ای

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۱ ۲۱:۳۶

فاصله طبقاتی روز به روز بیشتر میشه

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۱ ۲۲:۴۲

به نظرم کار بسیار بیهوده ایه همه دنبال کیک تازه هستن اونوقت ایشون چند روز کیکو دستمالی میکنه مثه خمیر بازی تا شکل بده

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۲ ۱۶:۵۰

واقعا بیهوده اینه همه هزینه این همه خرج بعد با چاقو ببری بخوری

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۱ ۲۳:۳۹

سلام صبح بخیر واقعا خیلی جالب بود که گفته بودندد برای کیک هاشوتن ده میلیون خرج من با یک میلیون دو برابر همین بهتر درست می کنم

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۲ ۰۰:۱۴

اصلا جالب نیست

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۲ ۰۰:۴۴

حیف این همه پول که برای این کیک ها خرج می شه

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۲ ۰۸:۴۰

چه خوشگل

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۲ ۰۹:۵۳

۷ تویه خیلی باحاله اون پرستاره . خدا کنه که این کرونا بره و کادر درمان یه نفسی بکشند و ما مردم 😔😔😔😔😷😷😷😷

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۲ ۱۰:۱۸

در این شرایط واقعا باعث تعجبه برگزاری چنین مراسمی!

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۲ ۱۵:۵۸

روز تولد منم از اینا بخرین سورپرایز کنین

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۴ ۱۱:۳۳

چشم حتما 😒😒

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۲ ۱۸:۳۰

شما ها چرا با همه چی مشکل دارین 😓😓😓

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۲ ۱۸:۴۷

چقدر جالبه اول فکر کردم دوروغ است اما....بعدش باور کردم دمت گرم

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۲ ۲۰:۱۶

خیلی زیباست من هم میخام😭😍

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۲ ۲۲:۴۳

خیلی عالیه

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۳ ۱۷:۲۱

اتفاقا خیلی هم خوبه بخصوص تو این شرایط اقتصادی به چهار تا جوون خوش ذوق بذار پول برسه شما هم بلدی یا درست کن یا دوست نداری نخر

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۴ ۰۱:۵۶

عالیه 😌

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۴ ۰۳:۱۰

اصلاقشنگ نیست

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۴ ۰۶:۰۹

خانواده می شناسم در ماه نمیتونن یک بار گوشت مرغ بخورن نکنید این کارا رو خودرو خوش نمیاد

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۴ ۰۸:۲۸

چه کار بیهوده ای.به نظر من که حتی زیبا هم نیستند.برای کیک که آدم می خوره این همه هزینه کردن لازمه؟ مگه مجسمه س و قراره بمونه که اینقدر هزینه کنند؟! تازه حتی اگر پولدار هم باشی آدم دلش نمیاد با این وضعیت اقتصادی مردم برای چیز بی ارزشی مثل کیک این همه هزینه کنه.از طرفی هم کیکی که این همه روز درست کردنش طول کشیده تا چه اندازه می تونه بهداشتی باشه؟!!!

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۴ ۰۸:۵۹

متاسفانه نه تنها قشنگ نیست بلکه مزه خوبی نداره پر از رنگ که برای کلیه مضر هست و خامش پالمه یک فرهنک غربی احمقانه ...کیکهای ایرانی با خامه طبیعی هم مزه و هم سلامت تره

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۴ ۰۹:۵۹

ولی چه کیکای بزرگی و تمام شکل چهره بو اون پنجمی ،وااای چقدر بزرگ ،پول مردو میخورید هر دفعه گرون تر میکنید وسایلو بایدم کیکی بسازید

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۴ ۱۰:۳۸

خیلی زشتن کیکای خارجی ها قشنگتره

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۴ ۱۰:۴۰

مردم به نون شبشون محتاجن اون وقت اینا...😔😔😔😭☹

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۴ ۱۴:۳۷

خیلی مزخرف

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۴ ۱۴:۳۹

واقعأ خوشگل هستند مخصوصا اون مرد داره برای پزشک ماسک می بند

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۴ ۱۵:۰۴

نظری ندارم وقتی این چیزا جذاب و زیباست که دل همه شاد باشه که همه توی یک شرایط اقتصادی باشیم بخدا این تجملاتی که درست کردند جز آه و ناله و نفرین چیزی توش نیست

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۴ ۱۶:۲۸

دوستان قبول نداریم این کیک ها خیلی روشون کار شده و خیلی وقت گیر بود و صد البته خیلی زیباست؟ گفتن قابلیت تخریب شدن و تبدیل به کیک های دیگه رو دارنن پس دو ریز نمیشند از کجا معلوم شاید یکی از این کیک سازان هنرمند بخشی پول به دست امده را صرف بهترین کار ها و کمک به مردم کند🤷‍♀️😄

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۴ ۲۰:۱۶

پولدارها چه دل‌خوشی‌هایی دارن و از ندار خبر ندارن که شاید یه شب‌جمعه شیرینی و شکلات فاتحه‌ای نصیبشون بشه... چقدر شاد میشن و یه شیرینی‌رو با اعضای خانواده تقسیم می‌کنند.

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۵ ۰۰:۰۶

عالی خیلی عالی

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۵ ۱۱:۳۶

عالی بود

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۶ ۰۹:۱۹

کارهاشون خیلی ضعیفه بعضی هاشون اصلا مشخص نیست چی هستن خیلی ضعیف کار شده

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۶ ۱۱:۲۸

اصلا قشنگ نبودن

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۶ ۱۳:۴۲

کاش انقدرتوکیک هنرداشتن ایرانی هاتوداروساختن کروناهم داشتن

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۶ ۱۴:۵۷

عالی عالی

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۷ ۰۱:۴۴

کلاه قرمزی

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۳۱ ۱۹:۵۱

چقد زشتن!

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۰۲ ۰۸:۱۸

آهای عزیزان دقت کنید به کامنت هایی که میزارید این فرهنگ ماست اینقدر ذلیلش نکنین هر کی هر کاری انجام می ده به جای تقدیر و تحسین تحقیر می کنید. چون تو کشور فقیر داریم هنرمندا بشینن عزا داری کنن؟؟ ثروتمندا ماشین خوب خونه خوب نخرن؟؟ خیاطا لباس خوب و گران ندوزن؟؟ زرگرا طلای خوب تولید نکنن؟ این چه توقعی هست که یک عده دارن ایران و ایرانی لایق بهترین هاست این بشه شعار - حالا اگر کسی نداره یا دولت حمایت نمی کنه یا خیرین بیشتر از این باید خیرات کنن دلیل نمیشه خلاقیت و ثروت لایق ایرانی نباشه - کمی اندیشه لطفا