• پنجشنبه / ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۸:۴۱
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 1400032014741
  • خبرنگار : 50060

زاکانی:

شهرستان‌ها می‌توانند میدان‌دار تحول کشور باشند

شهرستان‌ها می‌توانند میدان‌دار تحول کشور باشند

ایسنا/قزوین کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: صنایع مختلف و امکانات متعدد، در کشور شرایط را به سمتی برده که اگر ما دقت کنیم می‌توانیم تحول بزرگی را در کشور رقم بزنیم؛ در این میان کانون تحول کشور تولید و جهش تولید است و محل این تحول، شهرستان‌ها هستند که با انتقال قدرت و تمرکززدایی، امکانی برای آن‌ها فراهم می‌شود که میدان‌دار این تغییر و تحول باشند.

علیرضا زاکانی در برنامه «ایرانی سرای من» ویژه تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری برای استان قزوین، اظهار کرد: ما امروز به خوبی‌های ایران افتخار می‌کنیم و ناظر بر مشکلات، تلاش می‌کنیم تحولی عظیم رقم بزنیم در واقع امروز ما باید دست به دست هم بدهیم و یک کشور الگو بسازیم.

وی بیان کرد: امروز پس از ۴۲ سال باید بکوشیم تجربه خودمان را برای شکوفایی کشور به کار ببریم و بزرگ‌ترین رسالت و مسئولیت یک فرد انقلابی، تحقق شعارهای انقلاب اسلامی، در آزادی، استقلال، عدالت، معنویت و پیشرفت ایران اسلامی و تلاش برای شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی است.

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه ما امروز درگیر مافیاهای مختلف هستیم، خاطرنشان کرد: دنیا پرستان قدرت‌گرا، قدرت‌گرایان بی‌مغز، قدرت پرستان بی‌فکر و عالمان بی‌عمل و سه‌ضلعی قدرت، ثروت و خودباختگی در مقابل بیگانگان، شرایطی را برای ما ایجاد کرده تا گرفتار یک مافیای هفت‌سر شویم اما دولت جدید باید بکوشد که این مافیا را با اقدام اصلاحی همه‌جانبه درهم بشکند.

فوری‌ترین کار ما تحول در عرصه اقتصاد و مدیریت است

وی در ادامه گفت: فوری‌ترین کار ما تحول در عرصه اقتصاد و مدیریت است، در این عرصه آغاز کار معطوف به جهش تولید، برداشتن موانع تولید و کمک کردن به رونق تولید است. هر آنچه به درد تولید می‌خورد به درد حوزه اقتصاد می‌خورد و هر آنچه مقابل تولید است ما در مقابل آن هستیم.

زاکانی با اشاره به اینکه تورم، بیکاری، فقر، فساد، اعتیاد، مشکلات متعدد مربوط به این بی‌برنامگی است، اظهار کرد: شهرستان‌ها نقاط مولد و حاصلخیزی هستند که اگر به ظرفیت‌های آن‌ها توجه شود امکانی را فراهم خواهند ساخت که با یک آمایش سرزمینی و استراتژی صنعتی درست، به‌عنوان پیشران‌های صنعتی به حرکت دربیایند. در این راستا با فعال‌سازی کارگاه‌های کوچک و متوسط، متن جامعه، برای تولید قیام خواهند کرد.

وی با بیان اینکه ما متعهد می‌شویم که در ابتدای راه، اصلاح را از خود دولت شروع کنیم، تأکید کرد: اولین اقدام دولت، تمرکززدایی و دادن قدرت به شهرستان‌هاست. ما شهرستان‌ها را کانون مشخص تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی، هزینه کرد، به‌کارگیری امکانات و دارای اختیارات اجرایی قرار خواهیم داد.

این کاندیدا بیان کرد: کل بودجه‌ای که به استان‌ها تخصیص داده می‌شود ۱۰ درصد است، ۱۲ درصد بودجه کل کشور به وزارتخانه‌ها در رابطه با ماده ۷۵ قانون محاسبات اختصاص پیدا می‌کند که با بودجه استان‌ها در مجموع ۲۲ درصد کل بودجه می‌شود. ۷۸ درصد بودجه کل کشور توسط پروژه‌های ملی یا پروژه‌های ملی- استانی از قبل تعیین تکلیف شده است. این موضوع با استقلال و پیشرفت شهرستان‌ها منافات دارد.

وی ادامه داد: در صورت بروز فقر، بیکاری و مشکلات مختلف در زیرساخت‌ها، وظیفه دولت است که تمرکز زدایی کند و سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی‌های کلان را بر عهده بگیرد.

زاکانی بیان کرد: دولت باید در استان‌ها جنبه سیاست‌گذاری میانی و هماهنگی را پیگیری کند و در شهرستان‌ها کانون اصلی تحول قرار بگیرد به‌طوری‌که با دادن اختیارات، بودجه و اعتبارات کاری کند تا بتوانند با برنامه‌ریزی دقیق و اقدام مناسب چهره شهرستان را تغییر بدهند.

تمرکززدایی و محور قرار دادن شهرستان‌ها

وی تأکید کرد: تمرکززدایی و محور قرار دادن شهرستان‌ها بر اساس یک الگوی آمایشی دقیق در کشور بر چارچوب پیشران‌های تحول اقتصادی یکی از مهم‌ترین برنامه‌های انتخاباتی بنده است؛ ضمن اینکه کشاورزی و توسعه روستایی، چهارچوب پیشران‌های تحول اقتصادی کشور هستند.

این مسئول با اشاره به اینکه باید به نقاط درست و آینده درخشان بنگریم و همه با هم حرکت کنیم، گفت: صنایع مختلف و امکانات متعدد، در کشور شرایط را به سمتی برده است که اگر ما دقت کنیم می‌توانیم تحول بزرگی را در کشور رقم بزنیم؛ در این میان کانون تحول کشور تولید و جهش تولید است و محل این تحول، شهرستان‌ها هستند که با انتقال قدرت و تمرکززدایی، امکانی برای آن‌ها فراهم می‌شود که میدان‌دار این تغییر و تحول باشند در این میان آمایش سرزمینی و اختصاص مأموریت برای هر شهرستان، یک اقدام جدی است.

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: دست یاری به‌سوی نخبگان محلی و ملی دراز می‌کنیم، نخبگان محلی و ملی در ایده پردازی، تصمیم سازی و اجرا بر دولت نظارت خواهند کرد و تا وقتی‌که دولت اصلاح نشود، کشور اصلاح نمی‌شود و تلاش ما این است که این اقدام را به‌صورت جدی انجام دهیم.

این مسئول خاطرنشان کرد: بر اساس قانون مجلس، دولت سالانه باید یک میلیون واحد مسکن بسازد و در اختیار مردم قرار دهد. دریافت مجوز ساخت مسکن به‌صورت میانگین یک سال و ۹ ماه زمان می‌برد که با استفاده از فناوری‌های دقیق و تجمیع اطلاعات، تلاش می‌شود صدور مجوز یک مرحله‌ای شده و مدت‌زمان آن کاهش یابد.

زاکانی گفت: اگر زیرساخت‌های مهیا شود، شفافیت و عدم امکان فساد، شرایط را به سمتی پیش خواهد برد که رونق تولید در کشور شکل‌گرفته و صدور مجوز کسب و سایر کارها به‌دوراز اعمال سلیقه انجام خواهد شد.

وی تأکید کرد: حوزه اقتصاد، نیازمند تحول عظیم است، با خلق ثروت و توزیع مناسب آن در معیشت مردم، دیگر کسی در کشور شرمنده خانواده‌اش نخواهد بود و پرونده بیکاری، مشکلات معیشتی و مسکن در کشور بسته خواهد شد.

این کاندیدا با تأکید بر اینکه باید شرایط ازدواج جوانان و تأمین مسکن آن‌ها را فراهم کنیم، خاطرنشان کرد: در حوزه اقتصاد و مدیریت نیازمند یک تحول و دگرگونی هستیم و محور آن در شهرستان‌ها، اساس بر جهش تولید، توجه به خلق ثروت و توزیع مناسب آن، دقت در آمایش سرزمینی و دادن مأموریت جدی به هر شهرستان مبتنی بر الگوی دقیق کشوری و تأمین معیشت مردم خواهد بود.

وی با بیان اینکه بسته‌هایی برای سه دهک ضعیف جامعه، ۴ دهک متوسط و ۳ دهک صاحب درآمد جامعه تنظیم شده است، خاطرنشان کرد: دریافت خدمات بهداشتی برای همه رایگان است و با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در تلاش هستیم تا بیماران به‌جز درد بیماری، دغدغه و نگرانی نداشته باشند.

تحول حوزه‌های فرهنگی

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در خصوص برنامه‌های فرهنگی خود گفت: تعلیم و تربیت از خانه، مسجد، آموزش‌وپرورش، آموزش عالی و حوزه، رسانه و فضای مجازی شکل می‌گیرد و همه این حوزه‌ها باید متحول شوند و مسئولیت‌های خطیر سازندگی و پیشرفت را در کشور بپذیرند.

وی تصریح کرد: در حوزه سیاست و امنیت، تلاش ما بر این است که در مسیر حاکمیت مردم‌سالاری دینی گام برداریم، مردم باید بدانند که دولت در خدمت آن‌هاست و تکیه‌گاه مردم در رفع آلام و پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی است.

زاکانی با اشاره به لزوم نظارت بر عملکرد دولت، بیان کرد: بر اساس اصول ۸ و ۲۷ قانون اساسی، نهادسازی نوینی را دنبال خواهیم کرد تا نخبگان و عموم مردم بر دولت و کارکردهای مسئولان نظارت داشته باشند و آن‌ها را بازخواست کنند.

وی افزود: اگر امربه‌معروف و نهی از منکر مردم به مسئولان محقق شود، دیگر کسی نمی‌تواند غارتگری و مفسده انگیزی کند لذا باید دست‌به‌دست هم بدهیم و علیه زشتی‌ها، کاهلی‌ها و بی‌ارادگی‌ها قیام کنیم.

پایان دوران مفسدان اقتصادی

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه دوران بزن در رو، برای اسرائیل و آمریکا تمام شده است، تأکید کرد: امروز دوران بخور در رو هم برای مفسدان تمام شده است، اما کافی نیست و باید همه همت کنیم و به میدان بیاییم و با تحقق کامل مردم سالاری دینی برای خودمان انسجام ملی، ارتقا، توانمندی و اقتدار ملی رقم بزنیم.

وی افزود: در عرصه بین‌المللی هم همه ظرفیت‌ها را در خدمت محیط داخلی قرار بدهیم تا بتوانیم بدون اینکه پایمان بلرزد حرف انقلاب را در سراسر جهان دنبال کنیم. باید تلاش کنیم ظرفیت‌های بی‌نظیر موجود در منطقه و جهان را در خدمت سرآمدی انقلاب اسلامی قرار بدهیم، این امر شدنی است و نیاز به همت و کوشش دارد.

زاکانی گفت: ما به دنبال عزت، اقتدار، کرامت و رشد دانش در کشور هستیم و این امر اماکن دارد ولی مشروط به آنکه همه با هم حرکت کرده و بدانیم کدام قله افتخار را می‌خواهیم فتح کنیم. چراکه مکتب ما سرآمد است و ایران ما از ظرفیت‌های بی‌نظیری برخوردار است.

وی با تأکید بر اینکه همه با هم با مشارکت بالا در انتخابات و انتخاب فرد شایسته، زمینه ایجاد تحول فراگیر را در ایران اسلامی فراهم کنیم، خاطرنشان کرد: آینده از آن ملت ایران است و ان‌شاءالله به‌زودی این سیاهی‌ها، تبعیض‌ها، فسادها از جامعه رخت می‌بندد و با برنامه‌ریزی صحیح، شاهد تحول فراگیر در کشور خواهیم بود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.