• شنبه / ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۷:۲۳
  • دسته‌بندی: ایلام
  • کد خبر: 1400032215956
  • منبع : نمایندگی ایلام

زاکانی: عدالت را در توزیع برقرار می‌کنم

زاکانی: عدالت را در توزیع برقرار می‌کنم

ایسنا/ایلام نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با برشمردن پتانسیل‌های استان گفت: ایلام شایسته توسعه همه‌جانبه است.

علیرضا زاکانی در گفت و گو با مردم ایلام از شبکه استانی مرکز ایلام، با تاکید بر ضرورت مبارزه جدی با فساد، اظهار کرد: بنده ۲ دهه سابقه مبارزه با مفاسد اقتصادی را دارم و با مسئولان ارشد کشور برخورد کرده ام چرا که معتقدم باید ریشه فساد را از خاک بیرون کشید و به لطف خدا بارها افراد از بنده شکایت کرده اند و این دانه درشت ها به دنبال این بودند که حق شما مردم خورده شود.

وی گفت: اعتباراتی که ما داریم چهار دسته است، اعتبارات ملی، ملی- استانی، اعتبارات وزارتخانه‌ها و اعتباراتی که به استان ها داده می‌شود،اعتباراتی که به استان ها داده می‌شود ۱۰ درصد است که شورای برنامه ریزی استان و شهرستان برای آن تصمیم می‌گیرد و در حال حاضر ۹۰ درصد اعتبارات خارج از استان‌ها تصمیم‌گیری می شود ما با اختیاراتی که به استان‌ها می‌دهیم نوعی عدالت را توزیع برقرار می‌کنیم.

زاکانی اضافه کرد: ۱۲ درصد ماده ۷۵ قانون محاسبات عمومی متعلق به وزارتخانه ها است که از طریق وزارتخانه ها به استان ها داده می شود این ۱۲ درصد اعتبارات بودجه در اختیار استان قرار می گیرد و بعد متوجه می شویم که دستگاه این اعتبارات را در کجا هزینه کرده و ۷۸ درصد نیز ملی و ملی استانی شده است که از قبل برای آن‌ها تعیین تکلیف می شود که باید بشکند.

وی ادامه داد: ما در استان ها به دنبال یک باز آمایش مجدد هستیم و این بازآمایش در استان ها می تواند توانمندی های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی استان ها را مشخص کند، ما ۴۵۱ شهرستان را محور حرکت و اداره کشور قرار خواهیم داد و اختیارات ویژه برای اداره شهرستان ها و هزینه کرد و انتقال اعتبارات به آن شهرستان و اختیار ویژه برای بهره مندی از نخبگان شهرستان و به میدان آوردن آنها محیا می کنیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری  با تاکید بر اینکه  اگر این تمرکززدایی صورت بگیرد عملا امکانی فراهم می شود که ۴۵۰ نقطه کشور در این روش با هم مسابقه می دهند و در هر نقطه امکانی وجود دارد و براساس آن امکان و طبق اولویت های آن منطقه مد نظر قرار بگیرد و پرداخت حق و حقوق مردم در اولویت باشد، تصریح کرد: مناطقی وجود دارند که بر معادن و منابع نفتی نشسته اند ولی از این مواهب محروم هستند و این ظلم ها باید پایان داده شوند و ماده ۱۱۰ قانون مالیات های مستقیم امکانی را ایجاد می کند که مالیات در همان محل گرفته و هزینه شود.

زاکانی ادامه داد: ما امکانی را ایجاد می کنیم که مالیات شرکت ها در همان منطقه و استان پرداخت می شود و بخشی از این مالیات در همان منطقه هزینه و به مردم سهم داده شود. این تمرکز زدایی امکانی به ما می دهد که از قاعده هرم اجتماعی تحول بزرگی را رقم بزنیم و در همین بخش اقتصاد و مدیریت گام بزرگی را در جهت مفاسد اقتصادی و اداری و بروکراسی اداری برداریم.

وی با تاکید بر اینکه اولین نکته این است که ما یک راهی را طی کردیم اشتباه است چرا که دولت موجود فکر می کند که از طریق خارج می تواند مشکلات ما را حل کند، گفت:  تحریم یک استراتژی دقیق و انتخاب شده توسط آمریکا برای فشار بر نظام و مردم رشید ایران است، آدم نباید از دشمن خود انتظار خوبی داشته باشد چراکه دشمن دشمنی می کند و ما باید عاقلانه راه درست را انتخاب کنیم.کاری که بنده می کنم این است که این نگاه کلی را تغییر می دهم به این صورت که ما در کشور یک ظرفیت های بیشماری داریم و باید به این ظرفیت ها تکیه کنیم، ما به دنبال تغییر نگاه کلی هستیم، ما در داخل کشور ظرفیت های بسیاری داریم که باید با توجه به آنها راه راه برای پیشرفت و رفع مشکلات مردم باز کنیم.تورم کمر معیشت مردم را شکسته است و رمقی برای مردم باقی نمانده است، مردم در فشار هستند و باید رویکرد را تغییر داد و یک طرح نو در افکند و این طرح نو این باشد که توانمندی های داخلی را مد نظر قرار دهیم و از همه پتانسیل های منطقه و جهان در جهت سرآمدی ایران عزیز استفاده کنیم. دولت بنده دولت اقدام و اصلاح است نه دولت شعار و حرف و با اقدام فکورانه و دقیق و اصلاح امور مسیری را انتخاب می کنیم که ظرفیت های داخلی به ظهور و بروز برسد.

وی ادامه داد: در داخل کشور به دنبال این هستیم با عقلانیت ، معنویت ، عدالت و خلاقیت زمینه تحقق افتخارات و کسب حداکثر میزان بالای استقلال برای کشور و آزادی را برای ملت به ارمغان بیاوریم. جمهوری اسلامی باید متضمن آزادی، استقلال، عدالت و معنویت باشد تا ایران پیشرفته را در منطقه و جهان سرآمد کنیم چراکه به طور قطع کشور ما این شرایط را دارد.  ما در این مسیر نیازمند این هستیم که همه ابعاد را در نظر بگیریم، کشور نباید یک بعدی اداره شود، باید متناسب‌سازی شود و برای متناسب سازی کشور ما چهار رویکرد تحولی را انتخاب کردیم، رویکرد اول رویکرد اقتصاد و مدیریت صحیح است چرا که جان همه به لبشان رسیده است مردم فشار بسیاری را تحمل می کنند و کمرشان دارد می شکند ولی گوش شنوا و چشم بینایی وجود ندارد.

نامزاد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: دولت بارها اعلام کرده است که همه چیز خوب است ولی یا نمی بینید و یا نمی خواهید ببینید یا کسی در خواب است یا خود را به خواب زده است که نمی توان  بیدارش کرد.فوریت ما اقتصاد و مدیریت است و اساس بر جهش تولید است که برای ما اولویت است، در کنار جهش تولید ما دنبال این هستیم که کشور را بر مدار شایستگی اداره کنیم و توجه به حکمرانی فضای مجازی و دولت الکترونیک داریم و به تمرکز زدایی هم توجه می کنیم. عده ای در مرکز نشسته اند و فکر می کنند که همه کشور را می توانند اداره کنند و به جای همه فکر می کنند که این رویه غلط است.

وی تاکید کرد: مبارزه با مفاسد اقتصادی موضوع جدی است و مبارزه با لختی ها و سستی ها در بنده دولت یک امر جدی است و اگر ما خود دولت را اصلاح کنیم و چالاک کنیم و پاسخ گو کنیم و عناصر خدوم در دولت دست به دست هم دهیم و انقلابی را در دولت ایجاد کنیم و از مقابل تولید کنار رویم و در کنار تولید کنندگان قرار گیریم و با شفافیت حرکت کنیم.تکیه دولت بر مردم است و با مشارکت مردم امکانی را ایجاد می کنیم که اولین کسی که نیازمند مردم باشد دولت است.نهادسازی می‌کنیم که مسوولان مقابل مردم پاسخ گو باشند و اعتراضات در مسائل اجتماعی یک امر پذیرفته شده است و آن را نهادینه می‌کنیم و موضوع مسکن و اشتغال در برنامه جهش تولید حل خواهد شد و شما در سال اول یک تغییر را احساس خواهید کرد و در سال های بعد جهش های خوبی را ایجاد خواهیم کرد.

نامزده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: بنده در دو دهه اخیر و قبل از آن در جنبش دانشجویی چندین بار کشور را سفر کرده ام و در این مدت بیش از ۴ بار همه مناطق کشور را سفر کرده ام و بر همه مشکلات مردم آشنا هستند.ما سایت و درگاه اینترنتی را ایجاد کردیم و همه مشکلات مردم را در آن احصا کردیم و مردم عزیز می توانند این سایت را ببینند و اگر نپسندیدند می توانند آن را اصلاح کنند، ما برداشت نخبگانی هم از شهرستان ها انجام داده ایم و تغییر و تحول زمینه ی آماده ای دارد و این ما هستیم که می توانیم تغییر را رقم زنیم.

زاکانی درباره مردم ایلام هم گفت:امروز در خصوص استان ایلام هم مطالبی را مطرح می کنم ،سلام بر مردم همیشه پر افتخار ایلام وقتی ما صحبت از ایلام می کنیم صحبت از خاطرات دوران دفاع مقدس و حضور در خطه ای می کنیم که افتخار حضور در میان پنج استان در مقابل تجاوزات صدامی را در تاریخ خود دارد.مردم بزرگ و خون گرمی که باوجود همه ظرفیت ها در سختی به سر می برند و به همه ی بزرگان این استان درود می فرستیم به بزرگان طوایف و تیره هایی که در نهایت صفا و صمیمیت در حال زندگی هستند.آشنایی ما با ایلام در دوران دفاع مقدس آغاز شد و در دهلران، مهران و جای جای این استان و شناسایی که در جای جای این استان انجام می دادیم ارتباط عمیقی را با تیپ امیر المومنین(ع) داشتیم و همکاری جدی را با رزمندگان ایلام داشتیم.

وی ادامه داد: ایلام ظرفیت های بزرگی دارد و آشنایی با این ظرفیت ها ادامه پیدا کرد تا این که در سال های اخیر مهران دروازه ورودی برای حرکت اربعین قرار گرفت و مهمان نوازی و بزرگی و عظمت ایلامی ها و آنچه که از بزرگی و عظمت می تواند در مسیر رسیدن به سیدالشهدا در نظر بگیرید دیدیم. استان ایلام در طول سال ۶ میلیون زائر را میزبانی می کند و استانی که از ظرفیت ها و منابع خاصی بهره می برد نباید در این وضعیت باشد، ولی آنچه در خصوص مشکلات و مسائل می بینیم شایسته مردم ایلام نیست هم مشکلات کم آبی و مواصلاتی و هم نیمه تمام بودن طرح های عمرانی و بیکاری گسترده و مشکلاتی که در شکاف بین خانواده شکل می گیرد و یک آسیب بزرگ اجتماعی را در جامعه ما ایجاد کرده است که این زیبنده ی این مردم عزیز نیست.

زاکانی ادامه داد: ما به استان های مرزی یک نگاه ویژه و اساسی داریم و ایلام هم جزو سرآمدان آن است که هم توجه به توسعه زیرساخت ها و ارائه خدمت و فراتر از انجام خدمت در کانون کشور و توجه به مناطق محروم و استانهایی همچون ایلام که مورد بی دقتی قرار گرفته اند در دستور کار دولت ما خواهد بود. در کنار ایلام کشور عراق قرار گرفته است و با اندک توجهی به ایلام می تواونیم مراوده ی جدی را با استان های هم جوار در عراق برقرار کنیم و این قول را به عنوان یک رزمنده و به عنوان فردی که سال های سال در میان شما بوده‌ام می دهم که انجام دهم. قول می دهم که با همه وجود خود را وقف رفع محرومیت و مشکلاتی که در استان های محروم وجود دارد نمایم و در سال اول و دوم دولت بنده تلاش خواهم کرد که چهره بسیار خوبی را در استان های محرومی همچون ایلام نظاره گرد باشیم و دعا می کنم که باز هم توفیق یابم که دراستان ایلام حضور یابیم و در کسوت ریاست جمهوری بتوانیم خادمی شما را ادامه دهم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.