• یکشنبه / ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۰:۳۲
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 1400032316364
  • منبع : نمایندگی دانشگاه تهران

تولید روزانه ۶۰ هزار ماسک سه‌بعدی بومی‌سازی شده با هوش مصنوعی

تولید روزانه ۶۰ هزار ماسک سه‌بعدی بومی‌سازی شده با هوش مصنوعی
عکس دریافتی و تزیینی است

یک شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از تولید ماسک‌های سه‌بعدی بومی‌سازی‌شده (face fish) خبر داد و گفت: با استفاده از پردازش تصویر (image processing) و هوش مصنوعی ماسکی را طراحی کردیم که با صورت ایرانی‌ها بیشترین سازگاری را داشته باشد.

به گزارش ایسنا، دکتر مهدی شیرمحمدی، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به اهمیت مد و فشن و جذابیت‌های ظاهری تولید ماسک‌ها در سراسر جهان اظهار کرد: هم‌اکنون در ایران مانند بسیاری از کشورها، ماسک جزو مد و فشن محسوب می‌شود که این باعث شده است تا علاوه بر راندمان و سلامتی، زیبایی نیز در نظر گرفته شود.

وی گفت: از این‌رو ما نسبت به تولید و بومی‌سازی ماسک‌های سه بعدی یا "فیش فیس" که روی صورت به خوبی می‌نشیند، با دهان در تماس نیستند، زیبایی جالب توجهی دارند و علاوه بر آن نیز دارای راندمان خوبی هستند، اقدام کردیم.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان ادامه داد: هم‌چنین باتوجه به این‌که ماسک‌های چینی، کره‌ای و ژاپنی دارای قالب‌های کوچک و ماسک‌های اروپایی دارای قالب‌های بزرگ هستند، ابتدا با استفاده از پردازش تصویر (image processing) و هوش مصنوعی ماسکی را طراحی کردیم که با صورت ایرانی‌ها بیشترین سازگاری را داشته باشد و سپس به سمت تولید رفتیم.

راه‌اندازی مجهزترین دستگاه تولید ماسک‌های ۳ بعدی با قالب‌های ارگونومیک مناسب صورت ایرانیان

شیرمحمدی افزود:  اخیرا، مجهزترین دستگاه تولید ماسک‌های سه بعدی با قالب‌های ارگونومیک مناسب صورت‌ ایرانیان را در کشور راه‌اندازی کردیم و هم‌اکنون روزانه ۶۰ هزار عدد از این ماسک را تولید می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ماسک‌های سه بعدی N۹۹ برای نخستین بار در ایران و منطقه تولید می‌شود. زیبایی، راندمان بالا و تنفس راحت از ویژگی‌های این نوع ماسک است.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان یادآور شد: اکنون تنها شرکتی هستیم که ماسک سه لایه جراحی و پرستاری، ماسک سه بعدی، ماسک N۹۵ و N ۹۹ و هم ماسک کربنی تولید می‌کنیم. این سبد محصول را کمتر شرکتی دارد و روزانه در حال تولید بالغ بر ۱۵۰ هزار تا ۲۰۰ هزار عدد ماسک هستیم.

شیرمحمدی در پاسخ به میزان سهم بازار تولید شرکت در بخش داخلی و خارجی، گفت: بازار قدیم ما صنعت، کادر درمان و سپس حوزه شهری بود و هم‌اکنون به همان شرایط برگشتیم و نزدیک به ۹۰ درصد ماسک صنایع را تأمین می‌کنیم.

وی افزود: هم‌چنین ماسک صنایع خودروسازی چون سایپا، ایران خودرو، پارس خودرو، زامیاد و ... را تأمین می‌کنیم. همچنین بالغ بر ۹۰ درصد نیاز ماسک در کارخانه فولاد، ذوب آهن، فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان، صنایع سیمان، مس، معادنی مثل سنگ آهن و ... نیز توسط شرکت ما تأمین می‌شود. هم‌چنین برای کادر درمان در یک سال اخیر بالغ بر ۱۰ الی ۱۵ میلیون ماسک تولید کرده و جزو تأمین‌کنندگان اصلی ماسک N۹۵ این بخش هم بودیم.

شیرمحمدی با اشاره به سهم بازار خارجی خاطرنشان کرد: در اوایل کرونا، با وجود تقاضا از دیگر کشورها، نیاز کشورمان را اولویت قرار داده و به هیچ کشوری ماسک صادر نکردیم.

وی افزود: اما پس از تأمین نیاز کشور، با دریافت مجوز صادرات از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که تنها به تعداد محدودی از شرکت‌ها که از لحاظ کیفی دارای درجه خوبی بودند، اعطا شد، فعالیت صادراتی ما آغاز شد.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: در این راستا به عمان صادرات محدودی داشتیم. همچنین ماه گذشته دفتر ما در ترکیه راه‌اندازی شد که علاوه بر تأمین ماسک این کشور، دروازه و مسیری برای صادرات به اروپا در نظر گرفته شد. ما از لحاظ کیفیت عالی، قیمت رقابتی و تیراژ بالا می‌توانیم به آن بازارها نیز وارد شویم.

راندمان ۹۹.۳ درصدی ماسک‌های ۳ بعدی ایرانی

شیرمحمدی در بیان رویکرد شرکت در سال ۱۴۰۰ افزود: در سال جدید ریکاوری سیستم را مدنظر داریم که ابتدا پرسنل از لحاظ روحی تأمین شده و قوای لازم را برای ادامه مسیر دریافت کنند.

وی تصریح کرد: سپس دوباره تیراژ را بالا می‌بریم. باتوجه به مجهز شدن به دستگاه‌ها و ماشین‌آلات جدید، تیراژ نزدیک به ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت. صادرات به بازارهای هدف هم خواهیم داشت. از طرفی روی کیفیت هم کار خواهیم کرد. ماسک ما ۹۹.۳ درصد راندمان دارد و قصد داریم این راندمان را افزایش دهیم و تاحدی که امکان دارد به عدد ۱۰۰ نزدیک کنیم که در همین راستا گروه R&D نتایج خوبی را به دست آورده‌اند. در نیمه دوم سال از محصولات جدید خود رونمایی خواهیم کرد.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به سابقه ۱۱ ساله شرکت در تولید ماسک گفت: با شیوع کرونا در جهان، تغییرات سریع، بزرگ و محسوسی ایجاد شد و زمینه فعالیت ما نیز با شدت و شیب بیشتری دچار تغییر شد.

افزایش ۸ برابری ظرفیت تولید ماسک ۳ بعدی ایرانی در کمتر از ۱۰ روز

شیرمحمدی افزود: بیشترین تغییر رخ داده در بحث تیراژ تولید بود، پیش از شیوع کرونا روزانه ۵ الی ۶ هزار عدد ماسک تولید می‌کردیم، اما با شیوع کرونا، در کمتر از ۱۰ روز توانستیم ظرفیت تولید خود را ۸ برابر کنیم و در فاز اول، روزانه ۴۰ هزار ماسک تولید کردیم.

وی با بیان این‌که رصد بازار جهانی و پیش‌بینی شیوع کرونا در کشور به برنامه‌ریزی جهت تهیه و تأمین تجهیزات و مواد اولیه مورد نیاز و کافی برای ۶ ماه، جذب نیروی مورد نیاز و گسترش فضای کاری منجر شد، گفت: در نتیجه با اعلام شیوع کرونا در ایران، ما شرایط لازم برای تأمین نیاز داخل را در اختیار داشتیم. این تمهیدات باعث شد تا در فاز نخست، روزانه ۴۰ هزار ماسک و در فاز دوم روزانه ۶۵ هزار ماسک تولید کنیم.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان یکی از معضلات اصلی در ابتدای شیوع کرونا در کشور را کمبود شدید ماسک در بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و وزارت بهداشت دانست که مشکلات بسیاری را ایجاد کرده بود و در ادامه افزود: در چنین شرایطی ما طی هر ۵ الی ۶ روز کاری حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ هزار ماسک به وزارت بهداشت تحویل می‌دادیم. این حجم وسیعی بود و در آن زمان نیز اولویت با کادر درمان بود و بسیاری از بیمارستان‌ها به ماسک تجهیز شدند و توانستند از آن بحران تا حد زیادی عبور کنند.

شیرمحمدی خاطرنشان کرد: از طرفی واردات ماسک هم با قیمتی حدود ۱.۵ دلار و با ارزبری بسیار زیاد صورت می‌گرفت، اما ما آن ماسک را با قیمتی حدود ۱۰ درصد قیمت خارجی تحویل می‌دادیم و ارزبری نیز رخ نمی‌داد و ماسک با کیفیت را در کوتاه‌ترین زمان ممکن تحویل می‌گرفتند.

وی در پاسخ به چگونگی و انواع ماسک‌ تولیدی در شرکت گفت: یک اصطلاحی در تولید هست به نام tailor made و یا خیاطی شده که تولید بر اساس تعیین جامعه هدف صورت می‌گیرد.

تولید داخلی ماسک با ویژگی‌های متفاوت در بخش‌های مختلف

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان افزود: این موضوع باعث شد که برخلاف خیلی از شرکت‌های داخلی و خارجی که دو یا سه مدل ماسک تولید می‌کنند، ما ماسک‌هایی با ویژگی‌هایی متفاوت در بخش‌های مختلف مانند صنعت چون صنایع فولاد، مس، صنایعی که در مناطق جنوبی کشور و با دمای بالا مشغول به فعالیت هستند، ماسک بانوان، ماسک کودک و… تولید کنیم که باعث شد طیف وسیعی و زیر شاخه‌های زیادی از ماسک از لحاظ سایز، رنگ‌بندی، راندمان، راحتی تنفس، شکل، قالب و… داشته باشیم.

شیرمحمدی تصریح کرد: این رویکرد ادامه داشت تا به دوران کرونا رسیدیم و ماسک‌های N۹۵ و N ۹۹ تولید شده بیشتر برای کادر درمان تولید شد. پیش از آن بیشتر برای صنایع بود. ما حتی برای کادر درمان، رنگ ماسک را نیز تغییر دادیم و در طیف‌‍‌های مختلف ماسک تولید کردیم و این از لحاظ روحی برای آن‌ها بسیار مطلوب بود.

وی در زمینه حمایت‌های صورت گرفته در مسیر توسعه شرکت، یادآور شد: در ابتدا، در کارگاهی ۱۴ متری و در ادامه ۲۰ متری کار می‌کردیم. با شیوع ویروس کرونا، پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با حمایت تمام قد از لحاظ فضا و امکانات، شرایط تجهیز سوله ۶۰۰ متری را به عنوان کارگاه برای ما فراهم کرد. خدا را شاکریم که با وجود این حمایت‌ها، توانسته‌ایم بخشی از نیاز کشور را تأمین کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.