• دوشنبه / ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ / ۰۲:۳۰
  • دسته‌بندی: سایر ورزش‌ها
  • کد خبر: 1400032316851
  • خبرنگار : 71469

/جامعه ورزش و دولت آینده، کاستی‌ها و نیازها/

ملایی: انتخاب وزیر مهمترین تصمیم ورزشی دولت آینده است/ سرگرم‌محوری، بزرگترین آسیب صنعت ورزش است

ملایی: انتخاب وزیر مهمترین تصمیم ورزشی دولت آینده است/ سرگرم‌محوری، بزرگترین آسیب صنعت ورزش است

رییس فدراسیون ورزش های همگانی با اشاره به مشکلات ورزش ایران در دو بخش ساختاری و مدیریتی، تصریح کرد که نگاه سرگرمی محور، بزرگترین آسیب به صنعت ورزش در کشور است.

افشین ملایی در گفت و گو با ایسنا، در رابطه با مشکلات ساختاری و مدیریتی در ورزش ایران اظهار کرد: مشکلات ورزش کشور را می‌توان به دو بخش ساختاری و مدیریتی تقسیم کرد که با ارائه راهکار امکان حرکت در مسیر مطلوب‌تر وجود دارد.

مشکلات ساختاری ورزش ایران

وی در مورد مشکلات ساختاری ورزش ایران، توضیح داد: عملکرد هر سازمانی را می‌توان متاثر از ساختار سازمانی آن دانست، وزارت ورزش و جوانان فراتر از بودن یا نبودن بخش جوانان، بحث پشتیبانی، بودجه، ماموریت مشترک و موارد این چنینی را شامل می‌شود که باعث شده تاکنون این ادغام مساله انگیز باشد.

رییس فدراسیون ورزش‌های همگانی افزود: امور جوانان در کنار ورزش، مسائل بسیار زیادی را در بر می‌گیرد و می‌توان گفت این ادغام با سایر وزارتخانه‌ها نیز امکان پذیر است، هر چند ما در کشورهای معدود دیگر که وزارت ورزش دارند شاهد ادغام چندبخشی در این وزارتخانه هستیم اما باید بدانیم ادغام بدون پایه‌ریزی مناسب و پشتیبانی کافی، کارآمد نخواهد بود.

جدا بودن بخش بنیادین ورزش از وزارت ورزش

ملایی همچنین، مهمترین شاخص ارزیابی یک ساختار را قدرت هماهنگی آن با مأموریت‌های تعیین دانست و گفت: با توجه به دیدگاه های مطرح شده در حوزه ورزش تربیتی، همگانی، قهرمانی و حرفه‌ای، بخش تربیتی در کشور ما تقریبا از وزارت ورزش جدا و زیر نظر آموزش پرورش است و باید تصریح کرد که بخش بنیادین ورزش، از این وزارتخانه جدا شده است.

حوزه قهرمانی و همگانی

وی ادامه داد: مساله دیگر، حوزه قهرمانی و همگانی است که با توجه به دو نهاد مجزا یعنی کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان در کشور، بحث تفکیک بخش قهرمانی و همگانی در این دو برای اداره بهتر امور ضروری به نظر می‌رسد.

مشکلات مدیریتی

رییس فدراسیون ورزش های همگانی با بیان اینکه ورزش ایران به بلوغ حرفه ای نرسیده است، گفت: البته این مساله انکار فعالیت های روبه جلوی ورزش نیست اما حرفه‌ای شدن نیاز به بینش درست در مورد یک حرفه و دانش مدیریت آن دارد.

به گفته ملایی مهمترین بخش، دانش مدیریت است که ورزش با توجه به اینکه کسب و کار منحصر بفردی دارد قاعدتا دانش مدیریت آن نیز متفاوت و نیاز است دانش مدیران کشور با محوریت توسعه کسب و کار ورزش باشد و توانمدسازی در این بخش صورت بگیرد.

وی افزود: مورد بعدی، عدم برنامه محوری است، معمولا در کشورهای مختلف برنامه های جامع ورزش وجود دارد که پنج، ۱۰ یا ۲۰ ساله است و با نظارت و کنترل در جهت هدف تعیین شده حرکت می‌کند، اما متاسفانه در ایران این بخش به وظیفه محوری تنزل پیدا کرده است.

بخش کلان بودجه در اختیار ورزش قهرمانی است!

رییس فدراسیون ورزش های همگانی با اشاره به اینکه منابع مالی به عنوان یکی از ابزار کار مدیریت مطرح است، خاطرنشان کرد: بودجه اختصاصی برای ورزش کشور برای تحقق اهداف ناکارامد است، بخش کلان بودجه در اختیار ورزش قهرمانی است که باید از بخش خصوصی تامین بودجه کند و از طرف دیگر، بخش همگانی، بودجه‌اش برای توسعه تندرستی و سلامت بسیار ناچیز است.

ملایی افزود: منابع انسانی به عنوان بازوان اجرایی برای یک مدیر با انواع مهارت های لازم برای رشد کسب و کار نیاز است، اما متاسفانه مهارت های کافی در حوزه منابع انسانی وجود ندارد و در سطح آکادمیک، اجرایی و مربیگری نیازمند بازاندیشی و تقویت منابع انسانی هستیم. باید بدانیم که منابع انسانی به عنوان بستر تسهیل کننده برای اجرای اهداف در سطح عملیاتی است که متاسفانه هم به لحاظ سرانه ورزشی و هم از نظر کمی و کیفی چه در سطح حرفه ای و چه در سطح همگانی یا تربیتی با مشکل عدیده روبرو هستیم.

راهکارهای رفع مشکلات

وی در مورد راهکارهای رفع مشکلات با اشاره به اینکه باید در دو بخش ساختاری و مدیریتی این مسئله مدنظر قرار گیرد، عنوان کرد: برای مشکلات ساختاری، نیاز به تغییرات در سطح ملی داریم؛ مدل توسعه فعالیت بدنی و ورزش در کشورهای پیشرفته در قالب سبک زندگی آن ها در هم آمیخته است و با نگاه به مدل‌های مختلف توسعه ورزش، مفهوم ورزش مدارس با رویکرد جامع همگانی و قهرمانی پیش می‌رود و در برخی مدل‌ها، مدل باشگاه محور برای توسعه ورزش مدنظر است، اما در کشور ما، فعالیت های جزیره ای بین سازمان های مختلف در کنار وزارت ورزش، نیاز به بازاندیشی اساسی دارد.

وی ادامه داد: اگر قرار است با همین روال پیش برویم نیاز است شورای عالی ورزش با قدرت و سازماندهی بیشتر بر امور نظار داشته باشد تا انرژی لازم در بین ساختارهای تفکیک شده با هدف ورزشی در کشور ایجاد شود.

رییس فدراسیون ورزش های همگانی همچنین در مورد راهکارهای رفع مشکلات مدیریتی در حوزه ورزش، تاکید کرد: برای مشکلات مدیریتی، توانمندسازی و الگوی شایسته سالاری باید در نظر گرفته شود و در این راستا، مهارت های شغلی و تقویت آن در راستای اهداف رشد منابع انسانی قرار بگیرد. مورد دیگر، برنامه ریزی جامع در وزارت ورزش به صورت کلان و تعیین اهداف بلندمدت، نظارت و کنترل برای دستیابی به آن است، همچنین بودجه و تامین نیازهای مالی برای برنامه ریزی و اجرای اهداف باید در بخش ورزش بازنگری شود.

نقش و تاثیر «دولت آینده» در ایجاد تحول در ورزش

ملایی در پاسخ به این پرسش که نقش و تاثیر «دولت آینده» در ایجاد تحول در ورزش با رویکرد تغییرات اساسی در زیربنای سخت افزار و مدیریت ورزشی چگونه باید تعریف شود، اظهار کرد: نحوه شناخت ورزش و اهمیت آن در نزد دولت آینده باعث تصمیمات درست یا غلط در ورزش خواهد شد.

وی در مورد بخش زیرساختی ورزش، گفت: درک اهمیت ورزش در حوزه تندرستی عمومی و همچنین درآمدزایی بخش حرفه ای باعث می شود بودجه های بخش توسعه سرانه ورزش مشخص شود، بنابراین بودجه برای توسعه پارک ها، سرای محلات، فضای سبز، فعالیت بدنی مدارس، باشگاه ها، ورزشگاه ها، خیابان ها و همچنین بخش زیرساخت کمپ های تخصصی، بازتابی از میزان توجه به این مسئله است.

آسیبی که تا به امروز ورزش ایران از آن در امان نبوده است!

رییس فدراسیون ورزش های همگانی با تاکید بر اینکه مهمترین تصمیم دولت در بخش مدیریت قاعدتا انتخاب وزیر ورزش است، بیان کرد: این مسئله آسیبی است که ورزش تا به امروز از آن در امان نبوده و انتخاب رجل سیاسی برای بخش ورزش بدون شناخت ورزش می‌تواند بزرگترین ضربه را به این حوزه بزند.

 ملایی افزود: ورزش نیاز دارد وزیر ورزشی داشته باشد که شایسته و توانمند است و از فضای ورزش بیگانه نباشد، مهمترین و اصولی ترین مورد در بخش مدیریت هم تزریق نگاه برنامه محور به وزارت ورزش است تا بلکه بتوانیم برنامه مدونی در این زمینه داشته باشیم.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش در رابطه با توقع از «رییس جمهور آینده» در حوزه کارکردها و روندهای تحول ساز در ورزش کشور، گفت: درک اهمیت صنعت ورزش و کارکردهای آن نزد رییس جمهور می تواند به ورزش کمک شایانی کند و نگاه سرگرمی محور به ورزش، بزرگترین آسیب ممکن به صنعت ورزش است و در حال حاضر کارکردهای این صنعت بسیار تاثیرگذار است.

کارکردهای صنعت ورزش

رییس فدراسیون ورزش های همگانی در رابطه با کارکردهای صنعت ورزش، توضیح داد: کارکرد تندرستی یکی از کارکردهای موجود است و توسعه ورزش و فعالیت بدنی باعث بهبود سلامت، بالا رفتن بهره وری و کاهش هزینه درمان می شود و افزایش بودجه بخش همگانی، توسعه ورزش مدارس، تحقق برنامه ورزش در طول عمر را به همراه دارد.

ملایی با اشاره به اینکه کارکرد حرفه ای دیگر کارکرد صنعت ورزش است، گفت: توسعه ورزش در بخش قهرمانی باعث افزایش سهم صنعت ورزش در بخش GDP کشور می شود و موجب توجه به خصوصی سازی و حمایت از تولید داخلی در ورزش می شود.

وی کارکرد گردشگری را دیگر کارکرد صنعت ورزش عنوان کرد و گفت: بستر گردشگری ورزشی باعث افزایش هویت ملی، نشاط و سرزندگی داخلی و ارزآوری می‌شود و سازماندهی صنعت توریسم ورزشی کشور و میزبانی‌های بین المللی را به همراه خواهد داشت.

رییس فدراسیون ورزش های همگانی با اشاره کارکرد دیپلماسی صنعت ورزش، اظهار کرد: بسیاری از ارتباطات‌های سیاسی و رفع مشکلات در این حوزه از مسیر ورزش و به صورت پشت پرده صورت می‌گیرد.

ملایی در پایان با اشاره به کارکرد فرهنگی اجتماعی صنعت ورزش، اظهار کرد: ورزش باعث کاهش فقر، افزایش انسجام، اتحاد، آموزش مهارت های اجتماعی می شود و اختصاص بودجه ویژه ورزش و فرهنگ در این رابطه ضروری است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.