• سه‌شنبه / ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۰:۴۳
  • دسته‌بندی: حوادث، انتظامی
  • کد خبر: 1400032518241
  • منبع : شهرداری تهران

اقدامات آتش نشانی تهران در روزهای کرونایی/درخواست برای اولویت واکسیناسیون آتش نشانان

اقدامات آتش نشانی تهران در روزهای کرونایی/درخواست برای اولویت واکسیناسیون آتش نشانان

سخنگوی آتش نشانی تهران گفت: در یک سال گذشته هر ایستگاه آتش نشانی به طور شبانه روز حداقل ۸ ساعت، شهر را ضد عفونی می کرد.

به گزارش ایسنا، جلال ملکی با اشاره به اقدامات فراگیر سازمان آتش نشانی درباره ضد عفونی شهر در زمان شیوع ویروس کرونا گفت: آتش نشانی تهران جزو نخستین ارگان هایی بود که طبق مصوبه ستاد مقابله با کرونا شهردای تهران به سرعت وارد عمل شد. آتش نشانی تهران در ابتدای شیوع ویروس کرونا تعداد قابل توجهی کوله پشتی های مخصوص سم پاشی که مواد ضدعفونی کننده داخل آنها ریخته می شد، خریداری کرد. وزن کوله پشتی ها  ۲۰ کیلوگرم بود که حمل آنها را بر روی شانه به مدت طولانی امری طاقت فرسا می‌کرد و آتش نشانان با رعایت همه جوانب ایمنی، شهر را ضدعفونی می‌کردند.

او ادامه داد: چند روز بیشتر از این اقدام نگذشته بود که سازمان آتش نشانی تهران دستگاه‌هایی به نام فوگر ( دستگاه مه‌پاش حرارتی ) که در همه کشورهای دنیا رایج است تهیه کرد. طی چند روز تعداد این دستگاه ها چند برابر شد. میزان استفاده از این دستگاه ها برای پاکسازی، با کوله پشتی های سم پاشی برابر بود.

ملکی درباره تعبیه تجهیزات نوین آتش نشانی توضیح داد: روی یکی از دستگاه‌های خودروی سنگین آتش‌نشانی، تغییر کاربری انجام شد و برای ضدعفونی شهر سازمان آتش نشانی ظرف کمتر از یک ماه اولین خودروی ضد عفونی را با استفاده از ظرفیت‌های کاملا داخلی و توسط گروه کمیته فنی و معاونت فنی خودرویی سازمان و با همراهی مهندسان سازمان ساخت.

او درباره مشخصات این دستگاه گفت: این دستگاه ضد عفونی کننده آتش نشانی با ۵ متر طول و چهار تُن وزن و با استفاده از پمپ‌ها و موتورهای تقویت کننده قابلیت پاشیدن مواد ضدعفونی را به پهنای ۲۰ متر و ارتفاع ۴ متر دارد.

سخنگوی آتش نشانی تهران اضافه کرد: مخزن پشتی این دستگاه با ۲۰۰۰ لیتر ظرفیت از ۶۰ تا ۱۱۰ لیتر قابلیت تنظیم در هر دقیقه را دارد.

ملکی افزود: آتش نشانی به وسیله این خودروها شهر را در وسعت زیاد ضد عفونی می‌کرد. بر اساس محاسبات برای ضد عفونی یک بلوار به صورت رفت و برگشت، ۲۰ آتش نشان ظرف مدت ۲ ساعت مشغول بودند، در صورتی که این دستگاه ضد عفونی، کار را در مدت ۲۰ دقیقه انجام می داد. بنابراین در سرعت و کیفیت کار تحولی صورت می گرفت و آتش نشانان خستگی کمتری را متحمل می شدند.

ملکی با بیان اینکه ممنوعیت تردد شبانه به آتش نشانان در ضد عفونی شهر کمک می‌کرد، گفت: ضد عفونی تمام اماکن عمومی و معابر توسط آتش نشانی به صورت شبانه انجام می‌شد. به دلیل ممنوعیت تردد شبانه و قوانین بازدارنده، شهر به نسبت این روزها و شب ها خلوت تر بود و شهروندان نیز همکاری لازم را با آتش نشانان داشتند.

او افزود: هر ایستگاه آتش نشانی به طور شبانه روز حداقل ۸ ساعت، شهر را ضد عفونی می کرد.

ملکی با اشاره به مکان هایی که طی چند ماه گذشته پاکسازی می شدند، گفت: ایستگاه های مترو، BRT ، تاکسی و میادین میوه و تره بار و همه مکان های تجمعی به دفعات ضدعفونی می شد. هنوز هم کم و بیش بعد از گذشت ۱۶ ماه از همه گیری ویروس کرونا، مکان های عمومی ضدعفونی می شود ولی نه به گستردگی و سرعت گذشته.

او در ادامه درباره ضد عفونی معابر شهری و مکان های عمومی در این روزها گفت: به دلیل اعلام ستاد مقابله با کرونا مبنی بر عدم انتقال ویروس کرونا از سطوح، سازمان آتش نشانی نیز مطابق با دستورات ستاد مقابله با کرونا، ضدعفونی معابر را در دستور کار ندارد. در حال حاضر فقط اماکن عمومی مرتبط با شهرداری مثل ایستگاه های تاکسی و اتوبوس ضد عفونی می شود. در میادین میوه و تره بار نیز به صورت مقطعی ضدعفونی انجام می شود.

سخنگوی آتش نشانی تهران ساخت دستگاه ضد عفونی توسط آتش نشانی را حرکتی ممتاز خواند و عنوان کرد: به مرور و با درخشش دستگاه هایی که توسط آتش نشانی ساخته شد، در سازمان های آتش نشانی بسیاری از شهرستان های کشور و حتی در سازمان های غیر مرتبط از این اقدام آتش نشانی استقبال شد و آن ها با الگو برداری و ساخت این دستگاه ها معابر شهرشان را ضد عفونی کردند.

او با بیان اینکه آتش نشانی یعنی مداومت شبانه روزی در کار، گفت: در چندین ماه گذشته، آتش نشانان به صورت شبانه روز خیابان ها و مکان های عمومی را ضدعفونی می کردند و باید به صورت روزانه نیز در عملیات های شهری شرکت می کردند، به همین دلیل حجم کار در آتش نشانی به ۳ برابر افزایش یافت. آتش نشانی تهران به خاطر کرونا حتی یک روز هم تعطیل نبوده است و تمام نیروها تمام وقت در خدمت مردم بودند.

ملکی در ادامه تاکید کرد: مسئله دیگری که حجم کاری نیروهای آتش نشان را افزایش می داد ابتلاء تعدادی از آتش نشانان به ویروس کرونا بود، این افراد باید به مدت ۲ الی ۳ هفته در قرنطینه به سر می‌بردند. پس سایر آتش نشانان فشار کاری بالایی را متحمل می شدند.

او درخصوص تهیه اقلام بهداشتی برای آتش نشانی گفت: در ماه نخست شیوع ویروس کرونا که اقلام بهداشتی من جمله الکل در دسترس عموم نبود، سازمان آتش نشانی تلاش کرد این کمبودها را جبران کند پس با همان وضعیت، الکل را تهیه و در اختیار آتش نشانان قرار داد تا بتوانند لوازمی که در هر ایستگاه آتش نشانی به طور مشترک استفاده می شود ضدعفونی کنند.

سخنگوی آتش نشانی تهران ادامه داد: در حال حاضر به صورت روزانه ۴ عدد ماسک در اختیار آتش نشانان قرار می گیرد که می توانند به طور متوسط هر ۳ الی ۴  ساعت، ماسک خود را تعویض کنند.

او در ادامه سخنانش به یکی از حوادثی که به طور روزانه باعث ابتلاء آتش نشانان به ویروس کرونا می شود، اشاره کرد و افزود: زمانی که در محل حادثه حاضر می شوی مشاهده می کنی که جمعیت زیادی حضور دارند و غالبا هم بدون ماسک هستند. آتش نشان برای رسیدن به محل حادثه باید تماس بدنی با آن ها داشته باشد تا به محل مورد نطر برسد، همچنین در برخورد با فرد حادثه دیده نیز این موارد وجود دارد که فرد به اندازه ای اضطراب دارد و برای از دست دادن اموالش ناراحت است که در نزدیکی صورت آتش نشان صحبت می کند. گاهی آتش نشانان در محل حادثه، افراد را بغل می کنند و حتی ماسک تنفسی شان را به افراد آسیب دیده می‌دهند. همه این موارد می تواند عامل انتقال ویروس باشد.

ملکی با بیان اینکه آمار های ابتلا به کووید ۱۹ در سازمان آتش نشانی بالا بود، گفت: طبق آمارها بالای ۱۴۰۰ نفر در آتش نشانی به کووید ۱۹ مبتلا شدند. البته چون اکثر نیرو ها جوان هستند و از توان جسمانی بالایی برخوردار هستند، بهبود پیدا کردند. فقط ۲ مورد منجر به فوت داشتیم که این افراد از نیروهای اداری سازمان آتش نشانی بودند.

او در پاسخ به سوال افزایش یا کاهش عملیات های آتش نشانی در دوران کرونا، گفت: در مقاطعی حضور شهروندان در خانه بیشتر بود و این امر باعث افزایش تقریبی آمار حوادث داخل منزل شد. ولی بعد از آن مردم به روال عادی زندگی بازگشتند. به طور کلی تفاوت فاحشی نسبت به پیش از دوران کرونا اتفاق نیفتاده است.

سخنگوی آتش نشانی تهران بیان کرد: آتش نشانی از ابتدای شیوع ویروس کرونا در صحنه حضور داشته و هیچ وقت این درخواست را نداشته است که آتش نشانان برای واکسیناسیون اولویت نخست باشند. آتش نشانی همیشه از زحمات کادر درمان قدردانی کرده است. کادر درمان به دلیل حضور در صف مقدم مبازه با ویروس کرونا، قطعا برای واکسیناسیون اولویت دارند. اما زمانی که بعد از کادر درمان همچنان آتش نشانی حتی در نوبت این واکسیناسیون نیست، این مسئله ای است که آتش نشانی کمی از آن ناراحت است.

او تاکید کرد: با توجه به اتفاقاتی که آتش نشانان در حادثه پالایشگاه ری پشت سر گذاشتند و خطرهایی که روزانه با آن مواجه هستند، واقعا واکسن زدن آن ها از اولویت هاست.

ملکی اضافه کرد: آتش نشانی با اشخاص مختلف گفت وگو داشته و مکاتباتی را با نهادهای متولی انجام داده است. اما علی رغم وعده های داده شده تا به این لحظه هیچ اتفاقی رخ نداده است. امیدواریم به زودی شاهد واکسیناسیون آتش نشانان در تهران نیز باشیم.

او ادامه داد: آتش نشانان در برخی از شهرهای کشور دُز اول و دوم واکسن را تزریق کرده اند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی با اشاره به هزینه‌های سازمان آتش نشانی در دوران کرونا گفت: قطعا به هزینه‌های آتش نشانی افزوده شده است. به عنوان مثال دستگاه‌هایی که برای ضد عفونی شهر خریداری و ساخته شده است، فقط در دوران کرونا کاربری دارد و پس از کرونا، این وسایل باید مجددا تغییر کاربری دهند.

بر اساس گزارش سایت شهر، او اضافه کرد: تهیه مداوم و گسترده اقلام بهداشتی مانند ماسک، الکل و مواد شوینده و حتی خرید لباس کار ایزوله پزشکی برای آتش نشانان جهت ضد عفونی شهر، همه و همه از هزینه هایی است که به آتش نشانی تحمیل شده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.