• سه‌شنبه / ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۳:۰۸
  • دسته‌بندی: سلامت
  • کد خبر: 1400032518443
  • خبرنگار : 71531

وزیر بهداشت:

۴۰ سال دستاوردهای عظیم را فدای جوسازی‌های سیاسی نکنید

۴۰ سال دستاوردهای عظیم را فدای جوسازی‌های سیاسی نکنید

وزیر بهداشت، سرمایه گذاری در نظام سلامت را جزو ضروریات دانست و با اشاره سختیهای مدیریت کرونا در کشور در اوج تحریم ها، گفت: مدافعان سلامت و به ویژه آنها که تن بر این آتش زدند و شهید شدند، حماسه‌ای آفریدند که با هیچ قلمی نمی‌توان نوشت و با هیچ دوربینی نمی توان به تصویر کشید و با هیچ زبانی نمی‌توان گفت.

به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی در سی‌امین آیین پویش ره سلامت در کاشان، گفت: مدیریت کرونا در این منطقه یکی از رکوردهای بسیار خوب در میان دانشگاه‌های ما بود. به هر حال اولین روز تیر ماه ۱۳۳۷، یعنی گرمترین و طولانی‌ترین روز کویر کاشان در یکی از کوچه پس کوچه‌های کاشان خداوند فرزندی را به دنیا آورد، از خانواده‌ای نه چندان برخوردار، اما از مادری به شدت عاشق ابا عبدالله. این کودک در این شهر با شرایط خاص و ویژه آن زمان بزرگ شد. آن زمان همه خانه‌ها تقریبا یخچال و کولر نداشتند و تنها تهویه دلپذیر زیرزمین‌هایی بود در کنار بادگیرها. خداوند خواست که این فرزند کوچک کویر یک روز بشود زمامدار امور درمان و بهداشت این کشور.

وی افزود: در آن زمان در این شهر زیرساختی نبود. بیمارستانی به نام بیمارستان اخوان داشت و در کل شهر یک جراح عمومی داشت، یک چشم پزشک داشت، سه متخصص اطفال دانشگاهی داشت و یک متخصص بیهوشی داشت و دیگر هیچ. خداوند به این فرزند دلبسته شهر کمک کرد که بتواند در مدتی کوتاه بیمارستان شهید بهشتی را با لطف خدا و با همت همه بسازد. متخصصین زیادی بیاورد، کلینیک‌های ویژه‌ای بسازند. باز هم خداوند خواست که بعد از مدتی این دلبسته کویر را به سمت تهران ببرد. هرچند که بسیار دل بریدن از این فضا برایش سخت بود.

نمکی ادامه داد: به هر حال گذشت و گذشت تا اینکه در شرایطی و به دلیلی، دوستی از وزارت بهداشت گذاشت و رفت و علی‌رغم خواست‌ و تمنای من نماند، این مسئولیت به گردن بنده افتاد. البته آن روز ما نمی‌دانستیم که قرار است سیل بیاید، زلزله بیاید، نمی‌دانستیم که قرار است آنفلوآنزا H۱N۱ بیاید و باز هم نمی‌دانستیم که قرار است کرونا بیاید. او هم که رفت، از کمتر از این خسته شده بود و می‌خواست برود. خیلی التماس کردم و بارها به او هم گفتم که من فقط دست پدرم را در زندگی بوسیدم، اما حاضرم دست این عزیزان را ببوسم که بمانند، اما نشد و به هر حال نمی‌دانم به چه دلیل، با چه حکمتی خداوند عنایت فرمود و مدیریت این روزهای سخت که در تاریخ هر کشور شاید هر ۲۰۰ سال یکبار در نظام سلامت اتفاق بیفتد را به دوش این سرباز کوچک دلبسته این وطن سپرد.

وزیر بهداشت گفت: کرونا نشانی از قابلیت‌های مدیریتی کشورهاست. در آینده‌ای بسیار نزدیک مدیریت جهان را با مدیریت ایام کرونا و پساکرونا ارزیابی خواهند کرد. همانطور که طاعون نظام سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اروپا و جهان را تغییر داد، کرونا هم تمام معیارها را تغییر خواهد داد. خیرین بدانند که ما نمی‌گوییم مدرسه‌سازی نکنید و سرمایه‌گذاری در حیطه‌های دیگر را انجام ندهید، اما دیدید که در این ایام، ماه‌ها مدرسه‌ها تعطیل بود، ماه‌ها سالن‌های ورزشی تعطیل بود، اما ثانیه‌ای نشد که در بیمارستان، اورژانس و محل خدمتی را ببندیم. باید این مراکز را هم گسترش می‌دادیم. سرمایه‌گذاری در نظام سلامت جزو ضروریات است.

وی گفت: دیدید که در موج ویروس انگلیسی چقدر مردم پشت در بیمارستان‌های کشور انگلیس که زیرساخت‌های قوی در حوزه بهداشت و درمان دارد، صف بستند تا اینکه نظام بهداشت و درمان انگلیس زانو زد و از مردم عذرخواهی کرد. روزهای مدیریت کرونا بسیار تاریخ‌ساز و قابل مقایسه‌ای برای مقایسه توانمندی مدیران جهان است. یکی از دلایل حذف آقای ترامپ، کرونا بود. البته که من معتقدم یکی از دلایل بدبختی او آلودگی دست‌های پلیدش به خون عزیزترین فرزند ما شهید قاسم سلیمانی بود که فکر می‌کنم که تا دنیا دنیا است عذابش را حتما چند برابر خواهد چشید.

نمکی ادامه داد: به هر ترتیب کرونا ایام سختی برای جهان بود و البته برای ما آن هم در اوج تحریم. تحریمی که باید با دست‌های بسته، اما با چشم‌های باز در اقیانوس بلا شنا می‌کردیم. برای افتضاحی که در دنیا مبنی بر مرگ‌های بالای سه تا چهار هزار، رسانه‌های بیرونی هیچوقت پنل و میزگرد نگذاشتند، اما به محض اینکه مرگ‌های ما مقداری بالاتر می‌رفت، همه شب به تفسیر می‌کشیدند. ذره بینی که روی جمهوری اسلامی ایران بود، روی هیچ کشوری نبود و فشاری که در ایران بر مدیران نظام سلامت برای تامین مایحتاج مانند دارو، ماسک، گان و... بود، در هیچ کشوری نبود.

وی افزود: ما در روزهای اول بسیار سختی داشتیم. واقعا همکاران ما و مدافعان سلامت و به ویژه آنها که تن بر این آتش زدند و شهید شدند، حماسه‌ای آفریدند که با هیچ قلمی نمی‌توان نوشت و با هیچ دوربینی نمی توان به تصویر کشید و با هیچ زبانی نمی‌توان گفت. حماسه‌ای خلق کردند که در تاریخ این کشور ماندگار خواهد ماند.

وزیر بهداشت گفت: یادم است در روزهای اول به متخصصین برجسته ما که عده‌ای از آنها شهید شدند، می‌گفتم چرا  اینطور بالای سر بیمار رفتید، می‌گفتند وقتی رفتم و دیدم که رزیدنت، انترن و پرستار من ماسک ندارد، خجالت کشیدم که با ماسک بیمار معاینه کنم و در عین حال می‌خواستم اینها شجاعت پیدا کنند و تن بر این آتش بزنند. ما چنین ژنرال‌ها و سردارهایی را از دست دادیم که داغ هر کدام‌شان سلول‌هایم را تا زنده‌ام خواهد سوزاند.

وی ادامه داد: اینکه عده‌ای در زمانی که اینها بر سینه بیمار خمیده بودند، آنها در هوای خوش لمیده بودند، حالا می‌فرمایند کرونا را می‌شد مدیریت کرد، ما اگر بودیم چهارتا را ۱۰ تا می‌کردیم و فلان می‌کردیم؛ خدا شاهد است اگر شما نیم ساعت بتوانید افسار این اسب سرکش را نگه دارید، چه برسد به اینکه اداره کنید. ما که مدت‌ها است می‌گوییم خدایا به آبروی پیغمبرت، آبروی ما را حفظ کن که زودتر این بیماری را جمع کنیم و این واکسن که آرزوی من بود، به عرصه مصرف آمده و ما این ردای خفقان آور را به دیگری سپرده و دنبال زندگی‌مان رویم.

نمکی گفت: اما این چه بی انصافی است که ما عزیزانی که از جان و استراحتشان و از هستی‌شان گذشتند، آن هم برای ویترین‌آرایی کاذب این بی انصافی را انجام دهیم. کدام بی انصاف و نامرد در تاریخ خیر دید؟. اولین لازمه حاکمیت در نظام جمهوری اسلامی اخلاق بود، قدرشناسی از افراد خدوم بود. بدون اخلاق مگر می‌شود در این مملکت ادعا کرد که من می‌خواهم برای این مردم کاری کنم. بدون انصاف، بدون عقل که برای شیعه جزئی از اصول قابل واجب است، مگر می‌شود ادعا کرد که من آمده‌ام که کاری کنم.

وی ادامه داد: البته من همیشه به همکاران دل شکسته‌ام می‌گویم به این حرف‌ها توجه نکنید. ما که نیامده‌ایم تا کسی برایمان دست بزند، ما آمده‌ایم تا روی مین رویم. به عزیزی می‌گفتم که هر چه کار می‌کنم باز نسبت به خون شهدا احساس شرمندگی می‌کنم. دیروز در اراک ناگهان چشمانم پر از قرمزی شد، علتش هم بی خوابی است. باور کنید که در ۱۶ ماه اخیر شبی درست نخوابیدم. استاندار در آنجا نگران شد و گفتم نگران نباشید خوب می شود. باور کنید که فکر می‌کنم هر چه می‌دوم، باز هم به خانواده شهدا و شهدا مدیون و بدهکارم. به هر حال مدافعان سلامت افتخار آفریدند.

وی افزود: اولین افتخار بزرگ جمهوری اسلامی ایران این بود که هیچ ایرانی در پشت در هیچ بیمارستانی سرگردان نبود. نه برای کرونا بلکه برای بیماران غیر کرونا هم نشنیدید که فردی با ضربه مغزی بیاید و بگویند که آی سی یو بیمارستان جا ندارد که اگر این اتفاق می‌افتد در فضای مجازی ما را بیچاره می‌کردند. فضای مجازی که در یک جایی دیگر که ترمزش دست دیگران است. دومین افتخار جمهوری اسلامی ایران این بود که هیچ ایرانی و غیر ایرانی به دلیل بی بضاعتی دچار مشکل نشد. ما چند صد هزار نفر از عزیزان افاغنه را در کشور رایگان در زمینه کرونا درمان کردیم. سومین افتخار جمهوری اسلامی ایران این بود که هیچکس را به دلیل قومیت به دیگری ترجیح ندادیم. خدمتی که در سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه و سایر استان‌های سنی نشین به عزیزان اهل تسنن دادیم، با خدمتی که در بیمارستان امام خمینی تهران (ره) دادیم، فرقی نکرد. ما هیچ مزیت سِنی قائل نشدیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: مدتی پیش یکی از نویسندگان اروپا که با کرونا فوت کرد، نوشته بود که من عمرم را کرده‌ام، حالا که مضیقه دارید، این اکسیژن را بردارید و به جوانتر دهید. اما در کشور ما پیرزن ۱۰۳ ساله در کردستان با کرونا درمان شد و به خانه‌اش رفت. این افتخاری بود که جمهوری اسلامی ایران در تاریخ این اپیدمی کسب کرد.

نمکی ادامه داد: افتخار دیگری که ما کسب کردیم، در اوج تحریم و بی پولی و فشارهای بین‌المللی این بود که دست به سمت جایی دراز نکردیم، ما ماسک، گان و شوینده را ۵۰ روزه در کشور ساختیم، رمدسیویر و فاویپیراویر را دو ماهه در این سرزمین ساختیم و این را به سازمان جهانی بهداشت اعلام کردیم که باور نمی‌کردند. اجازه ندادیم که ایرانی احساس حقارت کند و فکر کند که این دارو در آمریکا هست، اما پدر، برادر و خواهر و خانواده من از این دارو محروم شد و از بین رفت. اجازه ندادیم که ایرانیان حس حقارت را با وجود فشار اقتصادی جهانی احساس کنند و این حقشان هم نبود.

وی افزود: افتخار دیگری که در جمهوری اسلامی ایران در این ایام کسب شد، این بود که ما به مرور سوار بر موج کرونا شدیم و کرونا بر ما سوار نشد. موج چهارم با ویروس انگلیسی بود. وقتی ویروس انگلیسی می‌خواست بیاید، من می‌دانستم که این ویروس بسیار چموش است، زیرا انگلیس را به زانو در آورده بود. می‌دانستم که ویروس انگلیسی هم قدرت سرایتش بیشتر است و هم قدرت ابتلا و کشندگی‌اش. ما که تعطیلات نداشتیم. در دفترمان نشسته بودیم و در تعطیلات عید بعد از اینکه حریف نشدیم که سفرها را مانع شویم، به همه دانشگاهیان نوشتم که بیمار الکتیو بستری نکنید. برآورد کردم که حداقل ۸۰ هزار تخت نیاز داریم. بعد هم مدلی را به عنوان مدل موفق جمهوری اسلامی ایران ثبت کردیم که ما کلینیک‌های سرپایی را فعال کنیم، بستری موقت راه بیندازیم و اجازه ندهیم که سرریز بیمار به سمت بیمارستان رود.

وی ادامه داد: ۱۵۰ هزار بیمار که ۱۰ روز باید در بیمارستان بستری می‌شدند، با این شیوه، کم شد. در حالی که کل تخت‌های ما ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تخت است. بنابراین ما ۴۶ هزار بیمار کووید بستری کردیم، روزی ۲۵۰ هزار بیمار به کلینیک‌های ما مراجعه کردند و ۱۵۰ هزار بیمار هم اجازه ندادیم به بیمارستان بروند، بلکه به صورت بستری موقت درمان کردیم. در کنارش گروه ترخیص راه انداختیم که اگر بیماری در وضعیت مناسب‌تری بود، به خانه برود و با مراقبت در منزل اداره شود. این طرح توانست در موج چهارم آبروی ما را بخرد و بر این اساس همیشه ۳۰ درصد تخت خالی داشتیم و بسیاری از هزینه‌های کشور کاهش یافت.

نمکی گفت: افتخار بزرگی برای کشور شد و خدا را شکر کردیم که از موج چهارم هم با عزت داریم عبور می‌کنیم. در این ایام ۴۶۰ اکسیژن‌ساز برای کشور تامین کردیم. بیمار کووید در بیرون از آی سی یو ۲۵ لیتر در دقیقه و داخل آی سی یو حداقل ۳۵ لیتر در دقیقه به اکسیژن نیاز دارد، در حالی که بیمارستان‌های ما بر مبنای شرایط عادی طراحی شده بود؛ یعنی یک تا ۵ لیتر اکسیژن در دقیقه و همه کمبود داشتند.

وی افزود: یادم است که یک شب به من زنگ زدند که در بیمارستان توحید سنندج دارد اکسیژن کم می آید. من به عنوان وزیر تا صبح با راننده تانکر اکسیژن در تماس بودم که کی می‌رسی و چهار صبح که رسید خدا را شکر کردیم. شبی هم در نیشابور این گرفتاری را داشتیم. اما امروز نداریم بیمارستانی که کمبود اکسیژن داشته باشد. ما در طول دوره کرونا میزان تخت‌های آی سی یومان دو برابر شد. میزان دستگاه‌های سی تی اسکن‌مان که بیش از ۱۴۶ دستگاه تامین کردیم و ۳۰ تا ۴۰ دستگاه هم در راه است و دارد اضافه می‌شود. اینها در اوج تحریم و فشار بود و از همه مهمتر پویش ره سلامت بود که طبق آن ۱۴۰۰ پروژه بهداشتی و حدود ۱۴ هزار تخت اضافه می‌شود. در تاریخ این سرزمین هیچ سالی بیش از ۴۵۰۰ تخت اضافه نکردیم و بسیاری امکانات دیگر. آزمایشگاه‌های تشخیصی ما روزهای اول، دو تا بود، اما اکنون بیش از ۴۰۰ آزمایشگاه تشخیصی در سراسر کشور قرار دارد که به عنوان زیرساخت‌های مهم فراهم شد.

نمکی گفت: خدارا شکر می‌کنیم که از این ایام سخت داریم با آبرو گذر می‌کنیم که این آبرو را از ایثار، رشادت و صبوری و همدلی مردم داریم که باید از صبوری مردم و کسبه تشکر کرد. از همدلی که در بدنه اجرایی کشور شکل گرفت باید تشکر کرد. از همه اعم از دادستان‌ها، روحانیت که نماز جمعه را تعطیل کردند، عزیزانی که در حرم‌های مطهر را بستند که اصلا کار ساده‌ای نبود و... و. ، نیروهای انتظامی، بسیج که طرح شهید سلیمانی را پیش بردند، کسبه‌ای که صبوری کردند و... تشکر می‌کنیم. این‌ها عظمت‌هایی بود که در این دوره خلق شد و تاریخ قضاوت خواهد کرد.

وزیر بهداشت تاکید کرد:  امیدوارم در روزهای آینده آنچه خیر و صلاح نظام جمهوری اسلامی و مردم است، رقم بخورد. همیشه توصیه می‌کنم که قدر این مردم را بدانید. جای هیچ قدرتی را با قدرت مردم عوض نکنید. پایه اصلی نگهداشت این نظام، بعد از لطف خدا، پیوند با مردم است. از مردم فاصله نگیرید، مردم را نادیده نپندارید، بر اسب مراد که سوار شدید، فکر نکنید که همواره سوارید اگر مردم نخواهند. از مردم دور نشوید، مغرور کاذب نشوید. عزت ما از مردم است. یادتان نرود که نوکری این مردم افتخار و عزت ما است. از این گسست‌های اجتماعی و تفرقه افکنی‌های سیاسی بپرهیزید. از اینکه ۴۰ سال دستاوردهای عظیم را فدای جوسازی به دلیل مسائل سیاسی کنید، بپرهیزید، از بی آبرو کردن این نظام بپرهیزیم. آنقدر خودزنی نکنید، همدلی و حمایت بی دریغ و ارزشمند مردم را قدر بدانید.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.