• سه‌شنبه / ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۸:۴۳
  • دسته‌بندی: سلامت
  • کد خبر: 1400032518789
  • منبع : دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

زالی در مراسم افتتاح مرکز تخصصی دندانپزشکی دکتر تابش مطرح کرد

بالا بودن شاخص‌های پوسیدگی دندان و بی دندانی در ایرانیان

بالا بودن شاخص‌های پوسیدگی دندان و بی دندانی در ایرانیان

مرکز تخصصی دندانپزشکی دکتر تابش وابسته به نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور دکتر زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت، امیر سرتیپ نصیر زاده فرمانده نیروی هوایی ارتش، امیر دکتر حبیب الله سیاری معاون هماهنگ کننده و رییس ستاد ارتش و جمعی از مسئولان لشکری و کشوری افتتاح شد.

به گزارش ایسنا،‌ دکتر زالی فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونادر کلانشهر تهران دکتر علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در این مراسم ضمن تبریک دهه کرامت که امسال به شعار گره گشایی به رسم اهل بیت سلام الله نام گذاری شده است ، تقارن این مراسم را با این دهه مبارک به فال نیک گرفت.

نگاه سلامت محور نیروهای مسلح ستودنی است

وی با اشاره به نگاه سلامت محور که درطی دوران انقلاب و دفاع مقدس در مجموعه نیروهای مسلح کشور از جمله ارتش به ویژه نیروی هوایی شکل گرفته است گفت: یکی از دلایلی که در کشورهای توسعه یافته نیروهای نظامی در رده های بالا و ترازهای نوین متعالی استاندارد در عرصه های بهداشتی و درمان حضور می یابند نشان دهنده سطح بالا و ارزنده بخشی است که با وجاهت تمام در حوزه های ارتش و نیروهای مسلح هستند.

دکتر زالی افزود: مایه افتخار است که امروز نیروهای مسلح ما در کنار همه برنامه های نظامی و رزمی و آماده سازی دفاعی در حوزه بهداشت و درمان نیز خوش درخشیدند و تاریخ پر افتخار نیروهای مسلح ما به خصوص ارتش و نیروی هوایی مشحون از حضور شما در عرصه های بهداشتی و درمانی است .

به گفته وی این افتخارآفرینی در عرصه های دفاع مقدس به اوج خود رسید و تعالی آن را در حضور ارزنده، همگامی و تعامل سازنده و پشتیبانی لجستیک، علمی و خدماتی نیروهای مسلح در عرصه کرونا شاهد بودیم .

دکتر زالی خاطرنشان کرد: مایه افتخار است که امروز مسئولان ارشد نیروهای مسلح کشوراز یک نگاه عمیق سلامت محور برخوردار هستند. سالیان متمادی در نظام سلامت در جستجوی این بودیم که این پارادایم نهادینه سازی شود و همه مسئولان ارشد کشور به حوزه سلامت به عنوان مهمترین و اهم فصول اجتماعی نگاهی عمیق و متفاوت داشته باشند.

وی افزود: امروزمن به عنوان یکی از کارشناسان حوزه سلامت  به این حسن التفات مجموعه نیروهای مسلح به حوزه سلامت و باور عمیقی که در رفتار و سلوک اجتماعی شما تجلی کرده است می بالم.

ضرورت توسعه خدمات دندانپزشکی در کشور /  سرانه مراجعه مردم به دندانپزشکی بسیار پایین است

دکتر زالی با اشاره به هزینه های گزاف خدمات دندانپزشکی گفت: امروز در بحث توسعه خدمات دندانپزشکی در کشور یکی از راهبردی ترین و بحرانی ترین مصادیق حضور عزیزان است. خدمات دندانپزشکی در کشور نسبتا بسیار گران است که بخشی از آن به دلیل گرانی تجهیزات و ملزومات این خدمات است .

به گفته وی شاید در حوزه سلامت هیچ خدماتی به اندازه خدمات دندانپزشکی وابستگی به مواد و ملزومات و تجهیزات نداشته باشد و متاسفانه در پایان سال ۹۹ قیمت کالاهای مصرفی مورد لزوم در خدمات دندانپزشکی متعارف چندین برابر افزایش داشته است.

دکتر زالی خاطرنشان کرد: با توجه به این که در کشور ما معمولا از نظر آماری شاخص پرداخت از جیب مردم برای خدمات دندانپزشکی از رنک بالایی برخوردار است و سهم مهمی را به خود اختصاص می دهد. بنابراین توسعه هر گونه خدمات دندانپزشکی به خصوص در حد استاندارد مایه امتنان است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت یادآور شد: در سالهای اخیر با توجه به عدم پوشش کافی بیمه ای  خدمات دندانپزشکی متاسفانه مردم برای دریافت این خدمات دیر و کم مراجعه می کنند و سرانه مراجعه مردم به دندانپزشکی بسیار پایین است و نسبت به استاندارد جهانی بسیار  فاصله داریم.

حفظ دندان در دهان؛ مهمترین استراتژی دندانپزشکان در جهان

وی تاکید کرد: امروز استراتژی حفظ دندان در دهان مهمترین استراتژی دندانپزشکان در جهان است و همه دندانپزشکان متعهد هستند که این استراتژی را در تمامی جوامع انجام دهند اما در کشور ما به دلیل مراجعه دیرهنگام و هزینه های گزاف این خدمات ، متاسفانه آمار کشیدن دندان به جای خدمات ترمیمی بسیار بالاتر از استاندارد جهانی است.

بالا بودن شاخص های پوسیدگی دندان و بی دندانی در ایرانیان

وی با اشاره به بالا بودن شاخص های پوسیدگی دندان و بی دندانی در ایرانیان گفت: متاسفانه هر نوجوان ایرانی از سن ۱۲ سالگی به بعد دارای ۵-۲ دندان پوسیده است و در سن ۴۵-۳۵ سالگی این آمار به ۱۳-۱۲ دندان پوسیده می رسد و بیش از ۵۰ درصد سالمندان ایرانی بدون دندان هستند.

دکتر زالی افزود: شاخص پوسیدگی دندان در ایرانیان فراتر رفته است و شاخص های بیماری های مربوط به لثه که با کیفیت بهداشت دهان و دندان ارتباط دارد نیز در ایران مطلوب نیست و همه اینها نشان می دهد که ما نیازمند توسعه و گسترش خدمات دندانپزشکی عمومی هستیم.

وی با اشاره به هویت هر یک از مناطق شهرداری تهران گفت: منطقه ۱۳ تهران مزین به شعار پیشگامان انقلاب اسلامی است و بافت متفاوت و جمعیت قابل توجهی دارد .  همچنین در تهران با حضور یک میلیون جمعیت شناور مواجه هستیم که به دلیل بافت صنعتی تجاری و نظامی منطقه ۱۳ شاهد حضور حدود ۲۰ هزار جمعیت شناور در این منطقه هستیم. بنابراین استقرار این مرکز تخصصی در این منطقه کار بسیار خوبی است .

دکتر زالی در ادامه سخنان خود از تلاشها و همکاری های ارزنده ارتش، نیروی هوایی و مجموعه نیروهای مسلح در  دوران کرونا به طور ویژه قدردانی کرد و گفت: به طور متوسط در تهران حدود ۶۰ درصد از ارایه خدمات به بیماران کرونایی در بیمارستان های دانشگاهی و ۴۰ درصد مابقی توسط  سایر سازمانها و بخشهای غیر وابسته به دانشگاهها ارایه می شود که سهم به سزایی از آن برعهده نیروهای مسلح است.

وی افزود: شاید نگین ارایه خدمات به بیماران کرونایی در منطقه شرق تهران همین بیمارستان بعثت بود که از همان روزهای آغازین شجاعانه به صف مدافعان سلامت در نبرد با کرونا پیوستند و دستاوردهای غرورآفرینی را در این زمینه رقم زدند و کماکان نیز استمرار خدمت رسانی دارند.

تاکید بر آموزش همگانی مردم در حوزه بهداشت دهان و دندان

دکتر زالی  در ادامه سخنان خود خواستار تخصیص بخشی از این کلینیک تخصصی دندانپزشکی به حوزه آموزش همگانی مردم در حوزه بهداشت دهان و دندان شد که می تواند به یک الگوی ممتاز و نوآورانه در این زمینه باشد.

وی همچنین با اشاره به اجرای کوهورت اجتماعی قند و لیپید که در منطقه ۱۳  به عنوان یک طرح کوهورت بزرگ کشوری انجام می شود اعلام کرد می توان زمینه اتصال این طرح و مرکز دندانپزشکی را فراهم کرد  تا خدمت رسانی بهتر و مطلوبتری در حوزه بهداشت دهان و دندان نیز در قالب این طرح صورت گیرد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت در خاتمه سخنان خود از تمامی دست اندرکاران افتتاح این مرکز تخصصی تقدیر کرد که باعث ارایه خدمات ارزنده و با کیفیت دندانپزشکی به ساکنان این منطقه می شود.

دکتر تابش یکی از پزشکان متعهد سختکوش و شجاع  و نام اور نیروی هوایی است

در ابتدای این مراسم امیر سرتیپ خلبان دکتر عزیز نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران  ضمن تبریک دهه کرامت به تبیین روند شکل گیری، احداث و راه اندازی این مرکز پرداخت.

به گفته وی این مرکز تخصصی دندانپزشکی به مساحت مرکز ۷۶۰۰ متر مربع و زیربنای ۴۷۰۰ مترمربع در ۴ طبقه  است که در مدت ۱۶ ماه با اعتباری معادل ۱۶۰ میلیارد ریال احداث و تجهیز شده است .

امیر سرتیپ نصیر زاده با اشاره به این که بیمارستان بعثت سانتر کرونا در منطقه شرق تهران بود به ارایه گزارشی آماری درخصوص میزان مراجعان، بیماران و بستری شدگان و واکسیناسیون در این بیمارستان پرداخت.

وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مدافع سلامت اداره بهداشت کل نیروهای مسلح و ارتش به ذکر فضایل و ویژگی های بارز شخصیتی و حرفه ای دکتر ناصر تابش پرداخت که این مرکز تخصصی به نام وی مزین شده است و دکتر تابش را یکی از نام آوران عرصه بهداشت و درمان در جهان برشمرد که در تمام طول تاریخ مایه افتخار است.

امیر نصیری زاده در ادامه ضمن بیان بیوگرافی مختصری از دکتر تابش به برخی از دستاوردها و افتخارات وی در دوران دفاع مقدس اشاره کرد که انجام همزمان دو عمل جراحی همزمان بر روی دو تخت، انجام عمل جراحی در حین بمباران، انجام بیش از ۱۸۰۰۰ عمل جراحی در بیمارستان اهواز در دفاع مقدس، انجام طولانی ترین عمل جراحی به مدت ۱۱ ساعت در آن بیمارستان  از آن جمله بودند.

وی اوج هنر این جراح را خارج کردن یک بمب خوشه ای برشمرد که در ران یک بسیجی نفوذ کرده بود و هر لحظه احتمال انفجار داشت و دکتر تابش شجاعانه با وجود خطر انفجار بمب به همراه یک پرستار و متخصص اتاق عمل این جراحی را انجام داد. به گفته امیر نصیری این عمل جراحی در جهان منحصر به فرد است و تاکنون فقط یک مورد در جهان چنین عملی انجام شده است که ناموفق بوده و بمب در اتاق عمل منفجر شده است.

وی دکتر تابش را یکی از پزشکان متعهد سختکوش و شجاع  و نام اور نیروی هوایی برشمرد که از فرزندان دلاور این سرزمین برشمرد و الگویی بی بدیل برای نسل آینده و پزشکان فردای این مرز و بوم محسوب می شود.

امیر سرتیپ نصیرزاده خاطرنشان کرد: این مرکزتخصصی دندانپزشکی مزین به نام این پزشک نام آور و قهرمان شده است تا نام ایشان همچون سایر قهرمانان ماندگار باشد و انشالله که پزشکان جوان و متخصصان ما راه این قهرمانان را ادامه دهند . البته  در بجران کرونا شاهد رشادت و جانفشانی های بسیار کادر درمان و مدافعان سلامت بودیم که امیدواریم این عزیزان در تمام عرصه ها موفق باشند.

ارتش تمام و کامل در خدمت حوزه بهداشت و درمان کشور است

امیر سرتیپ دکتر حبیب الله سیاری معاون هماهنگ کننده و رییس ستاد ارتش و فرمانده قرارگاه پدافند زیستی حضرت امام رضا(ع) ارتش نیز در این مراسم ضمن تقدیر از دکتر زالی و تمامی مدافعان سلامت گفت: ارتش تمام و کامل در خدمت حوزه بهداشت و درمان کشور است و در هر گوشه ای که نیاز باشد هرآنچه در توان داریم در طبق اخلاص گذاشته و در خدمت مردم هستیم.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات و فعالیت های نیروی هوایی در دوران انقلاب و دوران دفاع مقدس و افتخارآفرینی ها و دستاوردهای آنان اشاره کرد که به همت بزرگمردان نیروی هوایی در دوران تحریم دچار مشکل نشده و عملیات های موفق و پیچیده ای انجام شد د و به ذکر خاطراتی از آن دوران پرداخت.

امیر سیاری با بیان این که نیروی هوایی سرافرازانه از دوران دفاع مقدس بیرون آمد و ثابت کرد چه توانمندیهایی دارد افزود: پس از دفاع مقدس نیز نیروی هوایی با تکیه بر توانمندی های داخلی ، علم و دانش و تعامل با مراکز علمی کشور در جهت پیشرفت و تکمیل تجهیزات اقدام کرد و امروز در جایگاه بالایی قرار گرفته است.

وی با افتخار اعلام کرد: امروز توان رزمی نیروی هوایی کشور یکی از موثرترین مولفه های بازدارنده در مقابل تمام تهدیدهای دشمنان است. نیروی هوایی در تمام طول تاریخ کشور از انقلاب و دفاع مقدس تاکنون همواره در جهت خدمت رسانی به مردم کوشیده است و در همه بحرانها و حتی بلایای طبیعی با تمام توان و نیروی انسانی و تجهیزات به یاری مردم شتافته است.

وی با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر این که نیروی هوایی،  یک نیروی الهی است  گفت: این به دلیل خدمت در راه خدا ، خدمت  به نظام، و دفاع از کیان اسلامی و دفاع از تمامیت ارضی و خدمت به مردم حاصل شده است.

به گفته امیر سیاری در بحث مبارزه با کرونا نیز اقدامات نیروهای مسلح، ارتش، نیروی زمینی، نیروی پدافند، نیروی هوایی، نیروی دریایی در تهران و سایر شهرستانها شروع شد، قرارگاهها تشکیل شد و همه امکانات پای کار آمد تا سازماندهی شده و هدفمند خدمت رسانی مطلوب انجام پذیرد.

امیر سیاری ضمن اعلام آمادگی برای خدمت رسانی به مردم در تمام نقاط کشور به ویژه در حوزه واکسیناسیون ،  راه اندازی این کلینیک تخصصی را اقدام بسیار ارزنده و مایه سربلندی ارتش در راستای خدمت رسانی به مردم و نظام سلامت برشمرد.

امیر سرتیپ سیاری در خاتمه سخنان خود با اشاره به رشادت ها و افتخارات و دستاوردهای دکتر تابش در دوران دفاع مقدس و حوزه درمان یاد وخاطره تمامی شهدای مدافعان سلامت و کادر درمان را گرامی داشت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، در خاتمه مراسم با حضور دکتر زالی و سایر مسئولان از دست اندرکاران راه اندازی این مرکز تقدیر به عمل آمد و رسما این کلینیک تخصصی دندانپزشکی به بهره برداری رسید. سپس دکتر زالی و سایر مسئولان از نزدیک بخش های مختلف این مرکز تخصصی را مورد بازدید قرار دادند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.