• چهارشنبه / ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۸:۱۱
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 1400032619686
  • خبرنگار : 50405

معاون سیاسی استانداری خراسان رضوی: 

مشهد بزرگترین حوزه در کشور که انتخابات شورای شهر را به صورت تمام الکترونیکی برگزار می‌کند

مشهد بزرگترین حوزه در کشور که انتخابات شورای شهر را به صورت تمام الکترونیکی برگزار می‌کند

ایسنا/خراسان رضوی معاون سیاسی استانداری خراسان رضوی گفت: با توجه اینکه انتخابات شوراها در تهران به شکل تمام الکترونیک برگزار نمی‌شود، لذا امسال شهر مشهد بزرگترین حوزه در کشور است که انتخابات شورای شهر در آن به این صورت برگزار می‌شود.


محمدعلی نبی‌پور ظهر امروز در نشست خبری با موضوع انتخابات در استانداری خراسان رضوی، با بیان اینکه اقلام انتخاباتی در سطح استان توزیع شده است، اظهار کرد: همچنین در سطح شهرستان‌ها نیز فرمانداری‌ها تمهیدات لازم برای توزیع اقلام را اندیشیده‌اند . در خصوص تجهیز لجستیکی شعب نیز اقدامات خوبی انجام شده و ما برای برگزاری انتخابات آمادگی کامل داریم.

وی با بیان اینکه در این ۱۵ ماهی که از شیوع کرونا در کشور می‌گذرد، همه ما یاد گرفته‌ایم چطور در این شرایط، ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی به انجام امورات خود بپردازیم، خاطرنشان کرد: در خصوص انتخابات نیز کرونا یکی از دغدغه‌های اصلی بود، چراکه انتخابات با تجمع و ازدحام جمعیت همراه است.

رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی با بیان اینکه تا کنون در سطح استان هیچ تجمع انتخاباتی بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار نشده است، افزود: در روز برگزاری انتخابات مشارکت حداکثری از اهمیت بالایی برخوردار است، اما رعایت پروتکل‌ها و حفظ سلامت شهروندان نیز ضروری است، لذا ما در این خصوص تمهیدات لازم را اندیشیده‌ایم.

نبی‌پور ادامه داد: بدین منظور، نسبت به انتخابات پیشین در این دوره ما به میزان هزار عدد به تعداد صندوق‌ها در سطح استان اضافه کرده‌ایم. همچنین شعبی که در دوره پیش حدود ۷۰۰ رای داشتند را در این دوره به دو شعبه تقسیم کردیم تا تراکم جمعیت در آن شعب کاهش یابد.

وی با بیان اینکه در هر شعبه بازرسین بهداشتی ناظر بر کیفیت اجرای پروتکل‌های بهداشتی حضور خواهند داشت، عنوان کرد: همچنین به هر شعبه یک پک بهداشتی شامل مواد ضدعفونی، ماسک و دستکش اختصاص داده شده است.

معاون سیاسی استانداری خراسان رضوی بیان کرد: در تمام سطح کشور مردم می‌توانند اپلیکیشن شعبه‌یاب را از سایت entekhabiran.moi.ir دریافت کنند و در روز انتخابات با استفاده از این اپلیکیشن نزدیک‌ترین شعبه اخذ رای به خود را که دارای کمترین میزان ازدحام جمعیت می‌باشد پیدا کنند. همچنین در این سایت اسامی نامزدها به همراه کد انتخاباتی آنان نیز موجود است.

نبی‌پور اضافه کرد: همچنین امسال حدود ۶۰ درصد شعب اخذ رای را مدارس تشکیل می‌دهند و ما تمامی شعب را قبل از شروع زمان انتخابات ضدعفونی خواهیم کرد و در حین برگزاری انتخابات نیز فرمانداری‌ها می‌توانند اقدام به ضدعفونی شعب نمایند. اعضای شعب نیز از لحاظ عدم ابتلا به کرونا کنترل می‌شوند.

وی افزود: همچنین ما به دنبال این هستیم که اگر وزارت بهداشت لیست اسامی کسانی که در حال حاضر مبتلا به کرونا هستند را به ما بدهند، تمهیداتی بیاندیشیم که اگر این افراد به شعب اخذ رای مراجعه کردند، از آنان خواسته شود که به شعب مخصوص مبتلایان به کرونا، مراجعه کنند.

رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی همچنین با اشاره به اینکه امسال قرار است انتخابات شوراها در ۳۳ شهر کشور به صورت تمام الکترونیکی برگزار شود، بیان کرد: امسال برای اولین بار انتخابات شورای شهر مشهد نیز قرار است به صورت تمام الکترونیک برگزار شود. همچنین در سایر نقاط استان نیز ۲۴ فرایند ابتدایی این انتخابات الکترونیکی و فرایند آخر که مرحله اخذ رای می‌باشد، به صورت دستی برگزار خواهد شد.

نبی‌پور خاطرنشان کرد: برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی، علاوه بر اینکه موجب افزایش سطح سلامت انتخابات‌ می‌شود، سرعت برگزاری انتخابات را نیز افزایش می‌دهد و این امکان را هم فراهم می‌کند که ما تا صبح روز بعد از انتخابات، نتایج کامل انتخابات شورای شهر مشهد را به شهروندان اعلام کنیم. همچنین انتخابات الکترونیکی، امکان بروز خطا در هنگام شمارش آرا را نیز از بین می‌برد.

وی با بیان اینکه برگزاری انتخابات به صورت تمام الکترونیک می‌تواند باعث افزایش میزان مشارکت نیز شود، اضافه کرد: همچنین به دلیل اینکه برگزاری انتخابات به این صورت نیاز به چاپ تعرفه را هم از بین می‌برد، لذا انتخابات تمام الکترونیک در درازمدت باعث صرفه‌جویی اقتصادی نیز می‌شود. 

معاون سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی عنوان کرد: با توجه اینکه انتخابات شوراها در تهران به شکل تمام الکترونیک برگزار نمی‌شود، لذا امسال شهر مشهد بزرگترین حوزه در کشور است که انتخابات شورای شهر در آن به این صورت برگزار می‌شود و تجربه گران‌سنگی برای تمام کشور خواهد بود. در مشهد حدود هزار و ۵۰۰ شعبه اخذ رای داریم که برای این تعداد شعبه، تعداد پنج هزار و ۴۵۰ صندوق الکترونیکی تهیه شده است.

رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی با تاکید بر اینکه انتخابات به صورت الکترونیکی به معنای انتخابات اینترنتی نیست، گفت: لذا جای نگرانی در خصوص هک شدن صندوق‌ها وجود ندارد. 

همچنین در ادامه مهندس حمیدرضا روحبخش، مدیر فناوری اطلاعات و شبکه دولت در استانداری خراسان رضوی نیز به تشریح چگونگی استفاده از صندوق‌های الکترونیکی اخذ رای پرداخت و بیان کرد: ما برای هر شعبه در مشهد حداقل دو دستگاه الکترونیکی در نظر گرفته‌ایم، یکی دستگاه احراز هویت و دیگری صندوق الکترونیکی اخذ رای. 

وی ضمن درخواست از شهروندان برای به همراه داشتن کارت ملی در روز انتخابات، افزود: البته بدون کارت ملی هم رای‌گیری انجام خواهد شد، اما فرایندی زمانبر خواهد بود. کارت ملی هر فردی توسط مجریان انتخابات که در شعب حضور دارند، بر روی دستگاه احراز هویت قرار می‌گیرد و هویت فرد به طور آنلاین از وزارت کشور استعلام می‌شود.

مدیر فناوری اطلاعات استانداری خراسان رضوی ادامه داد: سپس برای آن فرد یک کد استعلامی از سامانه وزارت کشور ارسال می‌شود و ما مجاز می‌شویم که تعرفه رای الکترونیکی را در اختیار آن فرد قرار دهیم. این تعرفه به شکل یک کارت می‌باشد که پس از احراز هویت برای هر فردی شارژ می‌شود و سپس فرد با مراجعه به صندوق الکترونیکی، این کارت بر روی قسمت کارت‌خوان صندوق قرار می‌دهد و این امکان برای وی فراهم می‌شود که رای خود برای انتخابات شورا را در صندوق الکترونیکی بیاندازد.

روحبخش اضافه کرد: سپس فرد کد نامزد یا نامزدهای مورد نظر خود را از طریق صفحه کلید صندوق الکترونیکی وارد می‌کند و نام و عکس نامزد مورد نظرش بر روی صفحه نمایشگر صندوق به نمایش در می‌آید و سپس برای اتمام فرایند اخذ رای، فرد باید گزینه ثبت را انتخاب کند. همچنین اگر فردی بخواهد رای سفید بدهد نیز می‌تواند گزینه رای سفید را انتخاب کند. سپس پرینت رای فرد بر روی کاغذ چاپ می‌شود و در صندوقی که در زیر دستگاه رای الکترونیکی تعبیه شده است، قرار می‌گیرد. به این ترتیب ما هم رای فرد را به صورت الکترونیکی در دستگاه داریم و هم به صورت فیزیکی در صندوق.

وی افزود: سپس فرایند اخذ رای شوراها برای آن فرد به اتمام می‌رسد و فرد کارت را به متصدی صندوق برمی‌گرداند و تمامی این فرایند برای نفر بعدی مجددا انجام می‌شود. تعداد صندوق‌های رای الکترونیکی در هر شعبه فقط یک صندوق نخواهد بود و تا پنج‌تا هم ممکن است در برخی از شعب صندوق الکترونیکی قرار داده شود. همچنین پیش‌بینی می‌شود فرایند اخذ رای الکترونیکی به طور میانگین برای هر نفر، سه دقیقه به طول بیانجامد. در این روش، صیانت از رای افراد با دقت بالا انجام خواهد شد.

همچنین دکتر مهدی قلیان، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این جلسه در خصوص تمهیدات بهداشتی اندیشیده شده برای روز برگزاری انتخابات، بیان کرد: پایش سلامت برای تمامی مجریان انتخابات که قرار است در پای صندوق‌ها حضور داشته باشند، در حال انجام است‌. 

وی همچنین در خصوص واکسیناسیون عوامل اجرایی انتخابات، گفت: تعداد عوامل اجرایی انتخابات در خراسان رضوی صد هزار نفر است و امروز قرار است تعداد ده هزار دوز واکسن برای واکسینه کردن عوامل اجرایی انتخابات در استان‌های خراسان رضوی، جنوبی و شمالی ارسال گردد که این واکسن‌ها تعدادی واکسن اسپوتنیک و مابقی واکسن برکت است. 

قلیان ادامه داد: ما تمام عوامل اجرایی انتخابات در استان را نمی‌توانیم تا قبل از انتخابات واکسینه کنیم، اما این افراد بعد از انتخابات نیز می‌توانند برای دریافت واکسن خود مراجعه کنند. از عوامل اجرایی انتخابات تا کنون کسی واکسینه نشده است، اما تمامی اعضای ستاد انتخابات استانداری خراسان رضوی واکسینه شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین وضعیت رنگ‌بندی استان از نظر وضعیت کرونایی نیز از چند روز گذشته تغییری نکرده است و همچنان یازده شهرستان استان در وضعیت نارنجی و ۲۲ شهرستان نیز در وضعیت زرد کرونایی به سر می‌برند. همچنین هیچ شهرستانی با وضعیت قرمز در استان نداریم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.