• چهارشنبه / ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۹:۳۲
  • دسته‌بندی: رسانه دیگر
  • کد خبر: 1400032619745
  • منبع : مطبوعات

عجیب‌ترین هدایا در دنیای دیپلماسی!

عجیب‌ترین هدایا در دنیای دیپلماسی!

دادن هدیه به مسئولان کشور میزبان در سفرهای دیپلمات‌ها، سیاستمداران یا روسای جمهور، یک رسم است که نشانه‌ای از دوستی بین‌المللی دو کشور در نظر گرفته می‌شود.

به گزارش ایسنا، روزنامه «خراسان» در ادامه نوشت: بین مقام‌های سیاسی کشورهای مختلف اغلب هدیه‌های بزرگ، گران‌قیمت و البته گاهی عجیب ردوبدل می‌شود. تاریخچه این رسم به گذشته‌های بسیار دور برمی‌گردد. برای نمونه می‌توان به ابریشم‌هایی که امپراتوری بیزانس در قرون وسطا به غربی‌ها داد، اشاره کرد. هدایایی که از سوی مقام‌های رسمی یک کشور داده می‌شود، معمولا ارتباطی با مردم آن کشور و آداب‌ورسوم‌شان دارد و نشان از غرور، فرهنگ و سنت‌های منحصر به فرد آن کشور است. این سنت هرچند در قرون بعد هم تداوم پیدا کرد اما هدایا شکل و شمایل دیگری به خود گرفتند. به عنوان مثال در قرن ۱۸، هند به جرج سوم پادشاه انگلستان یک یوزپلنگ هدیه داد! چوب بازی لاکراس، صدف حلزون و چکمه‌های کابوی هم از هدایای عجیبی است که در سال‌های بعدتر ملکه انگلیس از مقامات دیگر کشورها دریافت کرد. این دست هدیه‌ها هرچند معنای خاصی ندارند اما بیشتر آن‌ها نشانه حسن نیت دیپلماتیک هستند و در نهایت سر از بایگانی ملی کشورها درمی‌آورند. معمولا مراسم سخنرانی، ضیافت یا ادای احترام از مکان‌های تبادل هدیه هستند. به نظر می‌رسد هرقدر از گذشته فاصله می‌گیریم و به زمان حال نزدیک می‌شویم، هنر هدیه دادن بیش از هر چیز، به مسابقه هدایای عجیب و غریب و بی‌سابقه تبدیل می‌شود!

در ادامه به چند مورد از هدایای جالب توجه و عجیبی که در دنیای روابط دیپلماتیک رد و بدل شده است، اشاره کرده‌ایم.

کره‌شمالی به کره‌جنوبی: ۲ تن قارچ

در سال ۲۰۱۸ رهبر کره شمالی به عنو ان نشانه‌ای از بهبود روابط کشورش با کره‌جنوبی به رئیس‌جمهور این کشور دو قلاده سگ سفید از نژاد پونگ‌سان هدیه داد. این نژاد سگ به وفاداری و مهارت شکار مشهور است. دو قلاده سگ اهدایی‌ که حدود یک سال داشتند، به همراه سه کیلو غذا که برای کمک به خو گرفتن آن‌ها بود تحویل مقامات کره‌جنوبی شدند. این سگ‌های سفید و زیبا، جزو ثروت‌های ملی کره‌شمالی به شمار می‌روند. رئیس‌جمهور سابق کره‌جنوبی هم در سال ۲۰۰۰ پس از سفر به پیونگ‌یانگ یک جفت سگ پونگ سان هدیه گرفت. این سگ‌ها در سال ۲۰۱۳ به دلایل طبیعی پس از زایمان ۲۱ توله مردند. سگ‌های تازه‌وارد در دفتر ریاست‌جمهوری مون جائه که فردی حیوان دوست است و تعدادی سگ و گربه دیگر هم دارد، ساکن ‌شدند. همچنین رهبر کره‌شمالی در دیدار دیگری با رئیس‌جمهور کره‌جنوبی در پیونگ‌یانگ به او ۲ تن قارچ گران قیمت ویژه موسوم به «قارچ کاج» هدیه داد. براساس بیانیه سئول، این قارچ‌های خوراکی که بوی تند و مخصوصی دارند و در بین قارچ‌های خوراکی گران‌قیمت‌ترین محسوب می‌شوند، بین حدود ۴۰۰۰ سکنه سالخورده کره‌جنوبی که حین جنگ کره از خانواده‌هایشان جدا شده بودند، تقسیم ‌شد.

چین به کشورهای مختلف: دوچرخه و پاندا

اگرچه جان کمپ استارلی مخترع انگلیسی پدر دوچرخه مدرن شناخته می‌شود اما در این‌که دوچرخه نمادی از پکن قدیم است، بحثی وجود ندارد. چین زمانی به عنوان «پادشاه دوچرخه» شناخته می شد زیرا میلیون‌ها نفر در سراسر این کشور از آن استفاده می‌کردند. جرج‌بوش رئیس‌جمهور اسبق آمریکا قبل از این‌که در سال ۱۹۸۹ رئیس‌جمهور شود، رئیس دفتر روابط آمریکا در پکن بود. در آن زمان، بوش و همسرش آخر هفته‌ها اغلب در حال دوچرخه‌سواری در شهر مشاهده می‌شدند. وقتی در سال ۱۹۸۹، بوش به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا به پکن رفت و با لی‌پنگ، نخست‌وزیر وقت چین دیدار کرد لی به جای دادن هدیه لوکس، دو دوچرخه به بوش و همسرش هدیه داد تا خاطرات گذشته خود را در چین به یاد بیاورند. باراک اوباما رئیس‌جمهور سابق آمریکا، سوسیلو بامبانگ یودویونو رئیس‌جمهور سابق اندونزی و دیوید کامرون، نخست‌وزیر پیشین انگلیس هم به ترتیب در سال‌های ۲۰۰۹، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ به عنوان هدیه دولتی از طرف چین، یک دوچرخه دریافت کردند.

چینی‌ها همچنین بیش از هزار سال است که دیپلماسی پاندا را تمرین می‌کنند. با شروع سلسله تانگ (۷۰۵-۶۲۵)، چینی‌ها پانداهای زیادی را به رهبران کشورهای مختلف هدیه دادند اما این کار دهه ۱۹۵۰ در جمهوری خلق چین متوقف شد. از سال ۱۹۵۸ چینی‌ها یک بار دیگر دپیلماسی پاندا را احیا کردند به طوری‌که از ۱۹۵۸تا۱۹۸۲، ۲۳ پاندا از سوی این کشور به عنوان هدیه به ۹ کشور مختلف ارسال شد. در سال ۱۹۷۲ ، ریچارد نیکسون رئیس جمهور آمریکا در سفر خود به چین دو پاندا به نام‌های لینگلینگ و سینگسینگ دریافت کرد. در مقابل، نیکسون دو گاو نر به چین هدیه داد! پانداها به باغ وحش ملی واشنگتن فرستاده شدند و بیش از یک میلیون نفر در سال اول حضور آن‌ها در باغ وحش از آن‌ها بازدید کردند.

استرالیا به آمریکا: بیمه‌نامه کروکودیل

در نوامبر ۲۰۱۱ در سفر باراک اوباما به استرالیا، رئیس جمهور آمریکا به عنوان هدیه یک بیمه‌نامه کروکودیل به ارزش ۵۰ هزار دلار از یک مقام استرالیایی دریافت کرد که بر اساس آن اگر وی مورد حمله کروکودیل واقع می شد، مبلغی حدود ۵۰ هزار دلار به همسر وی پرداخت می شد. با توجه به مشهور بودن آن منطقه به داشتن بیشترین کروکودیل در سراسر استرالیا، تلاش مقامات استرالیا برای امنیت رئیس جمهور مهمان ستودنی است! اوباما با خوشحالی بیمه‌نامه را پذیرفت و گفت: «باید اعتراف کنم در زمانی که مشغول بازنگری لایحه خدمات پزشکی در آمریکا بودیم، بیمه کروکودیل از قلم افتاده بود!»

مالی به فرانسه: شتر

رئیس جمهور کشور مالی شتر زیبایی را به منظور قدردانی از اعزام نیروهای نظامی فرانسوی به کشورشان به فرانسوا اولاند رئیس‌جمهور فرانسه هدیه کرد. این شتر که قرار بود به یک باغ‌وحش در فرانسه منتقل شود باید قبلا واکسینه می شد و مدتی را در قرنطینه می‌گذراند. مقامات فرانسوی که حوصله این تشریفات را نداشتند شتر را به یک خانواده محلی اهل مالی سپردند تا از آن نگهداری کنند  اما اعضای این خانواده ترجیح دادند شتر را ذبح و از گوشت آن غذایی محلی به نام تاجین تهیه کنند! در یکی از نشست‌های کابینه وزیران، به آن‌ها اطلاع داده شد که شتر مالی به مصرف پخت و پز رسیده و خورده شده است. مقامات مالی از این بابت از پاریس عذرخواهی   و شتر بزرگ تر و زیباتر دیگری به فرانسوی ها هدیه کردند!

زیمبابوه به کره‌شمالی: کشتی دست‌ساز

در سال ۲۰۱۰ رابرت موگابه دیکتاتور سابق زیمبابوه موافقت کرد یک جفت از برخی نادرترین حیوانات کشورش را به عنوان هدیه برای کیم جونگ ایل رهبر سابق کره‌شمالی در یک کشتی دست‌ساز قرار دهد و بفرستد. مقامات زیمبابوه تا آن جا پیش رفتند که یک جفت از فیل‌های وحشی، زرافه‌ها، کرگدن‌ها، گورخرها و میمون‌هایی را که قصد داشتند آن‌ها را به نابودی بکشانند به عنوان هدیه بسته‌بندی کردند تا برای کیم جونگ ایل ارسال کنند. اما اعتراضات بین‌المللی از طرف حامیان حفاظت از محیط‌زیست زیمبابوه، موگابه را مجبور کرد که از دادن این هدیه، منصرف شود.

آمریکا به روسیه: یک دکمه نمادین

در سال ۲۰۰۹ هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در دیدار با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، هدیه‌ای نسبتا غیرمعمول به وی داد. کلینتون به لاوروف، دستگاه دکمه‌ای قرمز رنگ بزرگی را که کلمه «reset» به معنای تنظیم مجدد به عنوان نماد آغاز روابط دو کشور روی آن نوشته شده بود، به همتای روسی خود هدیه کرد تا دوطرف با فشار دکمه reset، عملا روابط خود را از «کاغذ سفیدی» آغاز کرده باشند. نکته قابل توجه در این خصوص آن که روی این «دکمه نمادین» کلمه روسی معادل reset اشتباه نوشته شده بود و به جای کلمه «perezagruzka» به معنای راه‌اندازی مجدد، کلمه «peregruzka» به معنی بیش از حد شارژ شده حک شده بود. سرگئی لاوروف با مشاهده این اشتباه، در خصوص آن تذکر داد و گفت: «اشتباه کردید».

انگلیس به استرالیا: ۷۵۰ گرم چربی غاز

در سال ۲۰۱۱ ویلیام هیگ وزیر امورخارجه انگلستان هنگام ورودش به استرالیا هدیه‌ای غیرمعمول به کوین راد، همتای استرالیایی خود اهدا کرد. این هدیه غیرمعمول شامل ظرفی حاوی ۷۵۰ گرم چربی غاز بود. هیگ در حساب شخصی خود به راد پیشنهاد کرد که از ترکیب عسل، آب گرم و چربی غاز به عنوان دارو استفاده کند. ظاهرا در آن زمان کوین راد دچار یک سرما خوردگی شدید بود و احتمالا ترکیب حاوی چربی غاز می‌توانست برای سرماخوردگی او مفید باشد. هیگ در حساب توئیتر خود نوشت: «چربی غاز تقدیم به کوین. این ماده برای سرفه‌های سینه بسیار مفید است.»

ونزوئلا به روسیه: گیتار

تقریبا یک ماه پیش نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا در دیدار با استیون سیگال بازیگر آمریکایی و قهرمان مشهور ورزش‌های رزمی که به عنوان نماینده ویژه وزارت‌خارجه روسیه به کاراکاس سفر کرده، یک هدیه عجیب داد و البته هدیه‌ای عجیب هم از او دریافت کرد. در حاشیه این دیدار، رئیس‌جمهور ونزوئلا به نماینده روسیه یک گیتار هدیه داد. سیگال هم در مقابل به مادورو یک شمشیر سامورایی اهدا کرد.

شوروی‌سابق به کره‌شمالی: لیموزین ضد گلوله

هدایای دریافتی عجیب‌وغریب کره‌شمالی از دیگر کشورها آن قدر زیاد است که این کشور موزه کاملی از هدایای ارسال شده به کیم ایل سونگ، کیم جونگ ایل و به تازگی کیم جونگ اون تشکیل داده است. از جمله هدایای قابل توجه در «سالن نمایشگاه دوستی بین‌المللی» در پیونگ‌یانگ، یک لیموزین ضدگلوله است که جوزف استالین رهبر شوروی سابق آن را به کیم ایل سونگ هدیه داده است. شمشیر و چندین صفحه شطرنج فرستاده شده توسط معمر قذافی دیکتاتور سابق لیبی، یک واگن کامل قطار هدیه مائو تسه تونگ بنیان گذار و اولین رهبر چین کمونیست، کیف پوست تمساح هدیه فیدل کاسترو رهبر کوبا و یک توپ بسکتبال با امضای مایکل جردن بسکتبالیست مشهور آمریکایی از دیگر مواردی هستند که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده‌اند.

اندونزی به آمریکا: اژدهای کومودو

در سال ۱۹۹۰ رئیس‌جمهور اسبق آمریکا یک اژدهای کومودو از دولت اندونزی به عنوان هدیه دریافت کرد. این اژدها بزرگ ترین اژدهای نیمکره غربی در آن زمان بود. باوجود اهمیت تاریخی اژدها، بوش نتوانست این هدیه را نگه دارد و آن را به باغ‌وحش سینسیناتی اهدا کرد. وزن این اژدهای ۹ فوتی در مدت زندگی در باغ‌وحش به بیش از ۳۰۰ پوند رسید و بیش از ۳۰ بار تولید مثل کرد. فرزندان حاصل از تولیدمثل این اژدها به باغ وحش‌های سراسر آمریکا اهدا شدند. در اندونزی، اژدهای کومودو که از توانایی برداشتن طعمه‌های دو برابر اندازه خود از جمله گوزن و گاومیش برخوردار است، یک گنجینه ملی محسوب می‌شود!

بلغارستان به روسیه: توله‌سگ بلغاری

ولادیمیر پوتین، هدایای دیپلماتیک عجیب زیادی از مقام‌های دیگر کشورهای جهان دریافت کرده است. یکی از این هدایا، یک سگ چوپان بلغاری است. در سال ۲۰۱۰ نخست وزیر بلغارستان در حرکتی دوستانه، در کنفرانس خبری مشترک یک توله سگ ۱۰ هفته‌ای را به پوتین هدیه داد و با این کار همتای روس خود را غافل گیر کرد. بویکو بوریسف نخست وزیر بلغارستان به پوتین گفت: «من این سگ را که از نژاد بلغار است، به ولادیمیر پوتین هدیه می‌کنم و امیدوارم برای شما خوشبختی بیاورد.» به گزارش خبرگزاری‌ها، پوتین هدایای زیادی از این دست دریافت کرده و این اولین بار نبوده که وی یک سگ از یک دیپلمات خارجی هدیه گرفته است.

فرانسه به انگلیس: ملخ غول‌پیکر

در سال ۲۰۰۲ ملکه الیزابت انگلیس تصمیم گرفت برای اولین بار هدایایی را که در طول حکومتش دریافت کرده است، به نمایش بگذارد. در مجموع هدایا، یک شیء عجیب توجه خبرنگاران را جلب کرد. این وسیله عجیب شبیه ملخ غول‌پیکری بود که برای خنک کردن نوشیدنی ساخته شده بود! این هدیه در سال ۱۹۷۲ توسط ژرژ پمپیدو نخست‌وزیر فرانسه به مسئولان انگلیسی اهدا شده بود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.