• پنجشنبه / ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۰:۴۶
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 1400032720000
  • خبرنگار : 71429

سخنگوی شورای نگهبان مطرح کرد

اعلام دلایل رد صلاحیت به چهار کاندیدا/ بازبینی فیلم جلسه بررسی صلاحیت رفسنجانی

اعلام دلایل رد صلاحیت به چهار کاندیدا/ بازبینی فیلم جلسه بررسی صلاحیت رفسنجانی

سخنگوی شورای نگهبان گفت:اگرچه در قانون انتخابات ریاست جمهوری ما حکمی را برای بیان دلایل (عدم احراز صلاحیت) نداریم اما هر کدام از افراد که درخواست کردند آنها را دعوت کردیم. هفته گذشته ۴ نفر را دعوت کردم و مطالب را گفتم و الان هم ۲ نفر دیگر درخواست کردند که در اولین فرصت مطالب را ارائه می کنیم.

به گزارش ایسنا، عباسعلی کدخدایی در نشست خبری با رسانه های داخلی و خارجی که امروز(پنج شنبه) ۲۷ خردادماه در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد، ضمن تبریک فرارسیدن دهه کرامت  گفت:  آنچه که وظیفه شورای نگهبان در بحث انتخابات است پاسداری از آرای مردم است و شورای نگهبان  این وظیفه را انجام داده و به درستی این حق الناس پاسداری شود.   علاوه بر سلامت انتخابات که وظیفه شوراست سلامت مردم را مدنظر داریم و  تمهیداتی برای سلامت مردم در روز انتخابات اندیشیده شده است.

وی افزود: وقتی که ما از جایگاه مردم در تعیین سرنوشت شان سخن می گوییم انتظار این است که پاسداری و صیانت دقیق از این امر انجام صورت گیرد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: دغدغه‌هایی را مقام معظم رهبری دیروز فرمودند که به جاست و شورای نگهبان هم آنها را مدنظر داشته و اقداماتی را انجام داده است.

کدخدایی در ادامه گفت: ناظران شورای نگهبان به صورت ۲۴ ساعته بر چاپ و توزیع تعرفه‌ها نظارت داشته اند و حدود ۱۰ درصد بر تعداد تعرفه‌ها افزوده شده تا نگرانی خاصی وجود نداشته باشد.

سخنگوی شورای نگهبان اظهار کرد: از طرف شورای نگهبان مشکلی در تعرفه‌ها اعم از کمبود و یا توزیع وجود نخواهد داشت و ناظران شورای نگهبان به دقت نظارت خواهند داشت.

کدخدایی افزود: یکی از نکاتی را که  رهبری فرمودند باید تدابیری را  برای سلامت مردم داشته باشیم که از ابتدا بین کارشناسان ما و وزارت کشور این امر آغاز شد و بحث فاصله گذاری‌ها و استفاده بیشتر از فضای باز و ضدعفونی کننده شعب است. یک نفر هم  از سوی وزارت بهداشت در هر شعبه حضور دارد. اثر انگشت حذف شده و احراز هویت به صورت الکترونیکی اخذ می شود.

وی افزود: یکی دیگر از اقدامات این است که  حدود ۶۷ هزار شعبه در سراسر کشور پیش بینی کردیم که این میزان حدود ۷ درصد نسبت به انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ و ۲۲ درصد نسبت به انتخابات  مجلس افزایش داشته است.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: مردم اگر تخلفی را مشاهده کردند از دوستان ما در وزارت کشور یا سامانه مردم ناظر که اعلام شده گزارشات را بفرستند.

وی تاکید کرد: کار مهمی که برای شفافیت نظارت ما انجام می شود اولا نامزدهای انتخابات هم مجلس و خبرگان و ریاست جمهوری می توانند نمایندگانی را در شعب داشته باشند و این هماهنگی انجام شده و از سال ۸۸ پیشنهاد داشتیم که نمایندگانی از نامزدهای ریاست جمهوری در شورای نگهبان باشند که این کار سه شنبه انجام شد و جمعه می توانید با آنها ملاقات داشته باشید.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: از لحاظ وظیفه نظارتی ما هیچ جای نگرانی نیست. نظارت موثر شورای نگهبان انجام خواهد شد تا این رویداد سرنوشت ساز که توسط مردم خوب ما رقم می خورد را صیانت کنیم.

کدخدایی در پاسخ به سوال خبرنگار رسانه نروژی درباره اینکه چرا شورای نگهبان اقدام به تایید صلاحیت کاندیدای اصولگرا کرده است  و از کاندیدای اصلاح طلب کسی تایید نشده است گفت:  شاید خبرنگار مربوطه  اسامی را ندیدند. در این دور و همه ادوار بین افرادی که احراز می شود از همه گروه‌ها هستند و حتی کسانی که انتخاب شدند از گروه های دیگر هم هستند. این دور هم چنین وضعیتی بوده و هیچ گاه شورای نگهبان براساس نگاه سیاسی نامزدها نظر نمی دهد و نظر شورا براساس قانون انتخابات و قانون اساسی است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگار رادیو آلمان درباره وظایف شورای نگهبان در روز انتخابات گفت: وظیفه شورای نگهبان براساس قانون، نظارت بر انتخابات است.  در روز انتخابات هم وظیفه ما پاسداری و صیانت از آرای مردم است و بر این مبنا، ناظران شورای نگهبان (بین ۳ تا ۵ نفر) در شعب اخذ رای مستقر هستند و هر تخلف احتمالی به صورت دقیق مورد بررسی قرار می‌گیرد.


وی در پاسخ به سوال خبرنگار ژاپنی مبنی براینکه شورای نگهبان برای انتخاب کاندیداها تایید یا رد می کند و روند آن مشخص نیست گفت: آنچه که شورا براساس نظارت انجام می دهد منطبق بر اصول ۱۱۵ قانون اساسی و قانون انتخابات است و بعد از بررسی هایی که انجام می شود باید با رای اکثریت اعضای شورا اظهار نظر شود و رای اکثریت شورا ملاک نهایی برای احراز یا عدم احراز کاندیدهاست.  

وی افزود" قوانین انتخابات ممکن است اشکالاتی  داشته باشد که مجلس باید آن را اصلاح کند و ان‌شاءالله در آینده مجلس محترم آنرا  اصلاح کند.

کدخدایی  در پاسخ به سوال خبرنگار ایتالیا درباره  دلایل رد صلاحیت برخی از کاندیداها بویژه لاریجانی و احمدی نژاد گفت: بر اساس اصل ۱۱۵ قانون اساسی مستندات افراد مطرح و قرائت می شود و باید اعضا نسبت به هر فرد ۷ رای مثبت داشته باشند و اینکه هر عضو شورا بر چه اساسی رای مثبت یا منفی می دهد نمی توانم بیان کنم ولی ملاک نهایی رای اعضای شورای نگهبان است.

وی افزود: اگرچه در قانون انتخابات ریاست جمهوری ما حکمی را برای بیان دلایل نداریم اما هر کدام از  افراد که  درخواست کردند آنها را دعوت کردیم. هفته گذشته ۴ نفر را  دعوت کردم و مطالب را گفتم و الان هم ۲ نفر دیگر درخواست کردند که در اولین فرصت مطالب را ارائه می کنیم.

کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره اولویت شمارش با آرای کدام انتخابات است؟  گفت: هماهنگی های  لازم ما  با وزارت کشور انجام شده که اولویت با شمارش آرای ریاست جمهوری و مجلس و خبرگان رهبری و شوراها است.

وی درباره بیانات رهبری گفت: همان روز شورای نگهبان بیانیه ای صادرکرد. آنچه در روند رسیدگی هاست مجموعه ای از مباحث است و نهایتا رای گیری اعضاست و  اگر دستگاهی حس می کند گزارش خلاف واقع گفتند باید اصلاح کنند و  اینطور نیست که مبنای رسیدگی شورا یک گزارش واحد باشد و البته اگر گزارش‌ها خلاف باشد شورای نگهبان آن را مدنظر قرار نخواهد داد.

کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره اینکه در این دور از انتخابات کاندیداهای تایید شده  اصلاح طلب ، مورد تایید رهبران اصلی اصلاح طلب نبودند؟  گفت: نگاه شورای نگهبان سیاسی و جناحی نیست و ارزیابی شورا براساس افکار سیاسی نیست بلکه معیارهایی که در قانون اساسی ذکر شده ملاک است و شورای نگهبان یک نهاد فقهی و حقوقی است نه یک نهاد سیاسی.  مبنای بررسی صلاحیت ها قانون بوده و برای ما فرقی ندارد که نگاه سیاسی افراد چیست.

وی افزود: عملکرد شورای نگهبان در گذشته هم اثبات می کند که از همه‌ی گروه های سیاسی در انتخابات ها کاندیدا داشته اند.


سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال ایسنا درباره اینکه برخی معتقدند که شورای نگهبان در مورد نظر رهبری  درباره بررسی صلاحیت‌ها به شیوه خود عمل کرده است. پاسخ شما چیست؟ گفت: قبلا گفتم  شورای نگهبان براساس قوانین و بر مبنای رای اعضای شورای نگهبان اعلام نظر می کند. ملاک‌های قانونی ما باید مدنظر قرار گیرد و همانگونه که در رسانه‌ها مطرح شد، دستگاه‌های دیگر باید اقدامات لازم را انجام دهند.

وی در ادامه با بیان اینکه تاکنون گزارش تخلفات خاصی  را درباره انتخابات دریافت نکرده‌ایم، درباره هیات‌های نظارت گفت: این هیات‌ها وظیفه نظارت بر انتخابات را برعهده دارند، آموزش‌های لازم و موارد دیگر اداری درباره ناظران انجام شده است.  برای خارج از کشور هم هیات نظارت مستقلی شورای نگهبان دارد که وظیفه نظارت بر انتخابات خواهند داشت.

کدخدایی در  پاسخ به سوالی در خصوص اظهارات اخیر مصلحی گفت: طبق قانون مراجع مختلف باید گزارشاتی که در اختیار دارند را برای شورای نگهبان ارسال کنند اما این گزارشات تنها جنبه کارشناسی دارد. گاهی گزارشات دقیق نبوده و شورای نگهبان نیز خلاف آن نظر داده است.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: دو نفر از اعضای دیگر شورای نگهبان غیر از من نیز این خبر را تکذیب کردند. دیروز نیز فیلم جلسه بررسی صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی را به همراه برخی از اعضای شورای نگهبان بازبینی کردیم و آقای مصلحی چیزی که گفته بودند را در آن جلسه بیان نکردند. ان‌شاءالله در زمان مناسبی آن فیلم را منتشر خواهیم کرد. البته ایشان مواردی که از او نقل قول شده بود را تکذیب کردند.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه نامه آقای روحانی پاسخ داده شده است؟  گفت: بله پاسخی تهیه شده است و به زودی ارائه می شود.

کدخدایی تاکید کرد: ان‌شاءالله انتخابات خوبی فردا رقم بخورد و به تعبیر رهبری رویداد سرنوشت ساز است و جمهوریت نظام را تثبیت می کند و توجه داشته باشید حق تعیین سرنوشت بحثی است که جمهوری اسلامی ایران در بیش از ۴۰ سالی که از عمرش می گذرد به جامعه ارائه کرده است و همانطور که درادوار گذشته حضور مردم را شاهد بودیم ان‌شاءالله در این دوره هم شاهد باشیم.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: ما چهار انتخابات را داریم. دو انتخابات سراسری و دو انتخابات هم در حوزه‌های مختلف برای میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری داریم.

وی بیان کرد: از جهت نظارت شورای نگهبان بر انتخابات هیچ نگرانی‌ وجود ندارد و نظارت موثر شورای نگهبان با دقت انجام خواهد شد.

کدخدایی تصریح کرد: آرای  کاندیداها در شورای نگهبان متفاوت است و بنده نمی‌توانم آرای مخفی اعضای شورای نگهبان به کاندیداها را اعلام کنم.

وی در پاسخ به این سوال که شورای نگهبان چند روز بعد از انتخابات نظر خود را اعلام می‌کند گفت: طبق قانون بعد از گزارش از سوی وزارت کشور شورای نگهبان پنج روز فرصت بررسی و اعلام نظر دارد تلاش می کنیم در این فرصت قانون نظر خود را اعلام کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۷ ۱۲:۴۳

خواندیم و خندیدیم، تمام ملت شاد شدند

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۷ ۱۴:۴۱

ای بابا خودشون متوجه بودند چنین نمی گقتند

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۷ ۱۳:۱۰

من که متوجه نشدم چی گفت...شما متوجه شدید؟

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۷ ۱۳:۱۸

رای فقط رضایی ویارانه چهارصدوپنجاه هزاری

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۷ ۱۴:۳۱

ای وای بر تو

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۷ ۱۵:۱۹

ماخانواده ی 6 نفری هستیم به رضایی رای میدیم چون یارانه وحقوق میده خداپدرش رابیامرزه دیگه نمیریم سرکا توی یرماوگرما،، 4 سال دیگه هم بهش رای میدیم فقط 4سال یکبار میریم ده دقیقه رای میدیم بعدش بخوروبخواب

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۷ ۱۴:۳۳

هی یارانه بره بالا هزینه ها چندین برابر

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۷ ۱۴:۴۰

خدا خیرتون بده ما که هیچی متوجه نشدیم اگه شما شدین ما رو هم دعا کنین

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۷ ۱۴:۴۷

کدخدایی فکر نکنم خودش هم متوجه حرفهای خودش شد

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۷ ۱۴:۴۷

من هم نفهمیدم چه فرموده جناب کدخدا همش در لفافه صحبت میکنند

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۸ ۰۰:۰۰

واضح بود انصاف داشته باشید.

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۷ ۱۴:۵۷

ملت به نگهبانان واقعی اسلامیت و ایرانیت اعتماد دارد. تبارک الله

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۷ ۱۵:۱۹

آقای کدخدایی بجای این کاندیدها که تایید صلاحیت فرمودید و هر روز یکیشون انصراف میدن اگه راست میگفتن احمدی‌نژاد رو تایید میکردن مشارکت بالای 70 درصد میبود دیگه احتیاج نبود به ملت التماس بکنید رأی بدن.

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۷ ۱۶:۰۶

ای ولا دمت گرم حرفت خیلی بجاست فقط احمدی نژاد

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۷ ۱۶:۰۹

آره بارک الله خوب گفتی

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۷ ۱۶:۲۸

درود

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۸ ۰۱:۵۳

منم دلم پیش احمدی نژاده چون صادقه

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۸ ۱۴:۳۷

احمدی‌نژاد آدم مزخرفیه مملکت را به بیراهه می برد

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۷ ۱۶:۰۱

صحبتاشون خیلی واضح وروشن بود. بعضیا اگه نتیجه همون که دلشون میخواد نباشه بالاخره ایراد می‌گیرند.

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۸ ۰۱:۱۷

خدا شفات بده

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۷ ۱۶:۰۳

اگرملاک تائید صلاحیت کاندیدا هاقانون است پس دیگر رای گیری اعضای شورای نگهبان برای چیست اگر کسی براساس قانون صلاحیتش تائید نشد ولی اکثریت اعضای شورا به او رای بدهند تائید میشود؟

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۷ ۱۶:۳۵

حالا دلایل رد صلاحیت و فراموش کنیم! خدایی با کدوم دلیل و منطق مهرعلیزاده رو تایید صلاحیت کردین؟ 😂

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۷ ۱۶:۴۸

خدا عاقبت همه را بخیر کند … معلوم نیست کی چی میگه و چی میخواهد ……… انشااله همگی عاقبت بخیر بشوند

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۷ ۱۹:۳۴

رئیس جمهور فقط رئیسی

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۷ ۲۲:۰۵

ای کاش همە باهم رئیس جمهور می شدند. نون ما تو روغن بود

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۷ ۲۱:۱۴

رای من دکتر رضایی

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۷ ۲۲:۰۸

صحبت ایشان برای عاقلان بود

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۷ ۲۲:۴۳

اره عاقلان دانند؟

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۸ ۰۰:۵۸

رای من استاد دکتر رضایی

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۸ ۰۹:۱۳

دست بزنم برا شما عاقلا. 👏👏👏

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۷ ۲۳:۱۱

خنده دار است

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۸ ۰۰:۰۴

سلام من که نفهمیدم شما چی....

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۸ ۰۱:۲۵

همه چیز آرومه ما چقدر خوشحالیم

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۸ ۰۸:۳۷

فقط آقای رئیسی