• پنجشنبه / ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۶:۲۲
  • دسته‌بندی: رسانه دیگر
  • کد خبر: 1400032720254
  • منبع : مطبوعات

با اسکوچیچ چه کنیم؟

با اسکوچیچ چه کنیم؟

حالا که تیم ملی بخش اول مأموریت را انجام داده و توانسته جواز صعود به مرحله بعدی را بگیرد، چالش مهم‌تری به وجود آمده است؛ پایان قرارداد دراگان اسکوچیچ!

به گزارش ایسنا، روزنامه شرق نوشت: «تیم ملی فوتبال ایران به‌ عنوان صدرنشین گروه سوم منطقه آسیا وارد مرحله نهایی انتخابی جام جهانی شد و از حالا باید با تیم‌های قدرتمند آسیا رقابت کند. اگرچه هنوز تکلیف قرعه‌کشی مشخص نشده ولی پرواضح است پنج تیم دیگری که قرار است در گروه ایران قرار بگیرند، از رقبای جدی تیم ملی در راه رسیدن به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر هستند. حالا که تیم ملی بخش اول مأموریت را انجام داده و توانسته جواز صعود به مرحله بعدی را بگیرد، چالش مهم‌تری به وجود آمده است؛ پایان قرارداد دراگان اسکوچیچ! سرمربی کروات ایران که قرارداد شش‌ماهه‌ای با تیم ملی ایران داشت، به دلیل تعویق بازی‌های انتخابی ایران، شش ماهش طولانی‌تر شد، ولی از آنجا که قرارداد او مرحله به مرحله پیش می‌رود، طبیعتا با پایان‌یافتن مرحله اول قرارداد او هم از اعتبار افتاده و طرفین باید برای ادامه همکاری تصمیم‌گیری کنند.

دراگان از کجا آمد؟

واقعیت این است که هنوز هم درباره معرفی دراگان اسکوچیچ به‌ عنوان سرمربی تیم ملی ایران حرف‌وحدیث زیاد است. او سرمربی نفت آبادان بود که عنوان کرد به دلیل پاره‌ای از مشکلات که سلامتی‌اش را تهدید می‌کند، ترجیح می‌دهد به کرواسی برگردد. دراگان قراردادش را با نفت آبادان فسخ کرد ولی به‌ طور عجیبی چند روز بعد خبر رسید که به‌ عنوان سرمربی تیم ملی ایران انتخاب شده است. انتخاب او در شرایطی رخ داد که فدراسیون فوتبال اعلام کرده بود سرمربی بعدی تیم ملی ایران قطعا یک ایرانی است. از امیر قلعه‌نویی به‌ عنوان گزینه نهایی فدراسیون فوتبال یاد می‌شد تا این که به‌ناگاه و در کمتر از ۲۴ ساعت، دراگان اسکوچیچ به‌ عنوان سرمربی معرفی شد. عده‌ای از فوتبالی‌های سرشناس انتخاب اسکوچیچ را حاصل دست‌های پشت پرده توصیف کرده و گفتند در این انتصاب، «آقازاده‌ها» ایفای نقش کرده‌اند. عده‌ای دیگر از جمله علی دایی هم انتخاب دراگان را به خارج از فدراسیون فوتبال ربط دادند و از این گفتند که مسئولان فدراسیون فوتبال هم نقشی در این انتخاب نداشته‌اند. این‌ طور شد که حضور دراگان اسکوچیچ از همان ابتدا در تیم ملی بحث‌برانگیز شد.

فدراسیون و دراگان اسکوچیچ

پیرو همان شایعه‌های اولیه که خبر می‌داد انتخاب دراگان اسکوچیچ خارج از فدراسیون فوتبال رخ داده، انتظار می‌رفت اعضای فدراسیون فوتبال هم به این مورد واکنش نشان دهند. با این‌ حال بر خلاف انتظارات، فدراسیون فوتبال از این انتخاب حمایت و شایعه‌های موجود را رد کرد! فدراسیون فوتبال با صدور بیانیه‌ای مبنی بر این که به توانایی این مربی اعتقاد دارد، از رقم قرارداد بسیار مناسب با دراگان اسکوچیچ خبر داد؛ خبری که با وجود مشکلاتی که قرارداد مارک ویلموتس برای فوتبال ایران به بار آورده بود، بسیار حائز اهمیت بود. آن‌ طور که از نزدیکان فدراسیون فوتبال خبر نقل شد، قرارداد اسکوچیچ با تیم ملی نزدیک به عدد دو میلیارد تومان است. جالب این که آن زمان ادعا شد دراگان این رقم را هم به ریال خواهد گرفت و توافق کرده بحثی درباره دلاری‌بودن قراردادش با فدراسیون فوتبال ایران نکند. البته نکته مهم‌تر درباره قرارداد اسکوچیچ موضوعی بود که عنوان شد قرارداد این سرمربی مرحله به مرحله بسته شده؛ به این معنا که اگر در پایان دوره اول (درست بعد از مرحله گروهی انتخابی) فدراسیون فوتبال از عملکرد این مربی راضی باشد، قراردادش خودبه‌خود تمدید می‌شود.

شایعه‌ها دست از سر اسکوچیچ برنمی‌دارد

با آن که دراگان اسکوچیچ تیم ملی را مهیای حضور در مرحله گروهی انتخابی جام جهانی کرده بود، رئیس فدراسیون فوتبال مهمانی‌ای با رسانه‌های همسوی خود برگزار کرد و آنجا شایعه‌ای به بیرون درز کرد که فدراسیون فوتبال می‌خواهد عذر دراگان اسکوچیچ را بخواهد؛ شایعه‌ای که سروصدای زیادی به پا کرد! دلیل این سروصدا آن بود که انتظار می‌رفت فدراسیون فوتبال در آن مقطع حساس از دراگان حمایت کند و بحث عدم همکاری با او را پیش نکشد. اگرچه رئیس فدراسیون فوتبال ایران بعدها آن شایعه را رد کرد ولی افرادی که در آن جلسه حضور داشتند، می‌گفتند این صحبت‌ها صحت دارد و فدراسیون در پی قطع همکاری با دراگان است.

دراگان؛ هیولای مهارنشدنی

با شروع بازی‌های برگشت مرحله گروهی، کار دراگان اسکوچیچ هم به صورت رسمی در تیم ملی ایران شروع شد. او سه بازی دوستانه پیش از این رقابت‌ها با تیم ملی ایران داشت که هر سه را برد. با وجود این، همه منتظر بودند تا عملکرد دراگان را در بازی‌های رسمی ببینند. بازی اول او روی نیمکت تیم ملی مقابل هنگ‌کنگ، چنگی به دل نزد. ایران با وجود برتری برابر هنگ‌کنگ، منسجم و با برنامه نشان نداد تا دوباره تردیدها درباره توانایی‌های اسکوچیچ مطرح شود. با این‌ حال از بازی دوم بود که دراگان میخش را محکم کرد. او تیم بحرین را که در منامه هرگز به ایران نباخته بود، سه‌تایی کرد تا اولین طلسم را بشکند. بعد هم با تیمی تقریبا متفاوت، ۱۰ گل به کامبوج زد. سرانجام هم در دیداری که سرنوشت صعود ایران را مشخص می‌کرد، با یک گل از سد عراق گذشت تا بدون حرف‌وحدیث، ایران را به مرحله نهایی انتخابی جام جهانی ببرد. دراگان حالا همچون اژدهایی مهارنشدنی، یکی پس از دیگری دیدارهایش را می‌برد. او هفت بازی با ایران داشته که رکورد درخور توجه صد درصد پیروزی را کسب کرده و از این حیث به اوفارل افسانه‌ای در تیم ملی ایران رسیده است.

با یا بدون اسکوچیچ

واقعیت امر این است که اگر نوع انتخاب دراگان اسکوچیچ به‌ عنوان سرمربی تیم ملی ایران چندان بدون حرف‌وحدیث نبوده ولی کارنامه این مربی نشان می‌دهد دراگان مرد توانمندی است. همین که او توانسته تیم پرمهره و پرستاره ایران را همدل کند (کاری که ویلموتس هرگز از پس انجامش برنیامد)، نشان می‌دهد بخش مهمی از کار سرمربیگری در ایران را طی کرده است. درست است که درباره او می‌گویند تیم ملی به دراگان اعتبار می‌دهد ولی اگر این اعتبار در ازای صعود بی‌دردسر به جام جهانی باشد، ارزشش را دارد. تیم دراگان این روزها سر حال بازی می‌کند و حتی با وجود این که در بازی آخر یک بار برابر عراق به گل رسیده بود ولی باز هم عطش زدن گل‌های بیشتر را داشت. او در بازی‌های رسمی که اهمیت درخور توجهی هم داشت، سربلند بیرون آمده و به نظر می‌رسد این حق را دارد که همچنان بدون حرف‌وحدیث به کارش به‌ عنوان سرمربی تیم ملی ایران ادامه دهد. البته اگر او با کارنامه‌ای که این روزها در تیم ملی به هم زده، از فدراسیون فوتبال طلب رقم بیشتری به‌عنوان دستمزد داشته باشد نیز باز هم حق دارد. دراگان «خوب» به تیم ملی وارد نشده، ولی «خوب» برای این تیم نتیجه گرفته است.»

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۷ ۱۹:۱۵

اسکوچیچ بازیکنان تیم ملی را خوب میشناسد و ۴بازی ۴ برد در چهار بازی حساس که در آستانه حذف بودیم کاری بزرگی انجام دادو ایران را در صدر گروه قرار داد..تغییر اسکوچیچ که موفق بوده استباهی بزرگ است .باید بجای تغییر ایکوچیچ دیدارهای تدارکاتی خوب برای اماده سازی تیم ملی در نظر بود.با ارزوی موفقیت برای تیم ملی

avatar
۱۴۰۰-۰۳-۲۸ ۱۱:۳۱

اسکویچ در منامه بدون تماشاگرای متعصب بحرینی بحرین رو برد همچین کار سختی نبود. این را می گویم چون همیشه یکی را بزرگ می کنید و فرداش می زندیش زمین. اقای اسکویچ در حد خودش خیلی عالی هست. اما اگر ایران قرار است به مراحله بالای جام جهانی با این ستاره هایی که سال ها منتظر بودیم و تجربه شان داشته باشیم به درد تیم ملی در جام جهانی واقعیت نمی خورد به درد مثلا تیم عراق می خورد. مگر می شود مثلا برای تیم بلژیک پرستاره مثلا یک سرمربی گذاشت که چند تیم ضعیف را برده بگوییم عالی هست؟! وقتی با فرانسه یا پرتقال مواجه شود عیار بلژیک معلوم می گردد. لطفا یک نسل طلایی فوتبالمان را به خاطر چهارتا برد بدون تماشاگر هدر ندهید. سرمربی باید بتونه مشکلات اساسی هماهنگی و پاس کاری تیم را حل کنه که فقط از دست مربیان بزرگ بر میاد.. به خدا خراب نکنید این نسل فوتبالمون حیف است. اسکویچ خداشاهده نمی تواند با اینکه آدم بسیار نجیب و خوبی هست.